Dračí hrozba

Dračí hrozba https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85889/snedy-muz-draci-hroz-85889.jpg 5 27 3

Snědý muž série

FitzChivalry Farseer nadále sídlí na hradě Buckkeep, kde se pod jménem Tom Badgerlock věnuje svým každodenním povinnostem tělesného strážce lorda Goldena. Kromě toho plní tajné poslání Chadeova špeha v labyrintu hradních chodeb, aby získané informace použil k záchraně království, které se nebezpečně potácí na pokraji války. V roli učitele se FitzChivalry snaží vštípit princi Dutifulovi své omezené znalosti z oboru Umění: dědičné a návykové magie Farseerů. Přitom musí na Buckkeepu vyučovat člověka, který má nezkrotné a silné vlohy k Umění a jehož zaryté nepřátelství vůči Fitzovi muže mít nedozírné následky pro všechny zúčastněné. Fitzovi je jedinou útěchou pouze jeho trvalé přátelství se šaškem. Ale i to je ohroženo, když mu nečekaná návštěvnice z Bingtownu odhalí zdrcující tajemství z šaškovy minulosti. A tak Fitz, zbaven přítelovy podpory a zmítán intrikami, stojí před největším úkolem, jímž je prosté přežití na nevyhnutelné a kruté cestě, kterou mu připravil osud.... celý text

Romány Fantasy
Vydáno: , Návrat

Golden Fool , 2002

Gordonlord
18.04.2021 4 z 5

Po utahaných a dějově prázdných dílech přichází konečně osvěžující léčivá injekce v podobě invenčního a rychlejšího spádu.

Všechny možnosti vývoje vztahů hlavních postav, dějových linek a zajímavých lákadel v podobě nedořešených tajemství už konečně neleží ladem u cesty, ale byly sebrány, oprášeny a konečně se s nimi se zápalem a péčí začíná pracovat. Téměř tak dobře, jako to bylo na denním pořádku u série Farseer.

Nejzajímavější mi přišel Thick - znetvořený imbecilní sluha poradce Chadea a jeho vztah s Fitzem, který ho učí umění a začleňuje ho do své neobvyklé a zajímavé koterie. Zamotanec intrik, zvratů a překvapení nabírá šíleně na obrátkách, ale je zamotaný takovým tím velmi čtivým, jednoduchým a dokonale přehledným způsobem, ve kterém se prostě neztratíte, ani když u čtení na chvíli usnete. Avšak to neznamená, že je jednoduchý, nebo hloupý - ba naopak !! Vše je brilantně a pečlivě promyšleno tak, aby na každém řádku číhalo napětí a člověk se jen klepal, jak se vztahy a situace vyvinou. Šok a zvrat je na každém rohu a vrací čtenáří adrenalin, který ho nutí do stále další četby a nedá šanci únavě ani nudě.

Jak jsem již naznačil - není tady moc akce. Je to postavené hlavně na postavách, brilantně zajímavě provázaných vztazích, postavených na velmi dospělých tématech s hořkým podtónem zodpovědnosti, cti, zrazeného přátelství, nepochopených dobrých úmyslech a chybách, kterým se člověk nevyvaruje, jejichž lejtmotivem je pohnutý a tvrdý osud, který se s nikým nemaže a je naprosto nepředvídatelný. Tak nepředvídatelný a nepříjemný, že to na fantasy není moc obvyklé.

Všem hrdinům fandím, vžívám e opět do jejich kůže a držím jim palce, protože to, co prožívají, je sepsáno tak sugestivně, jako bych každou ránu osudu, jenž si protrpí, prožil na vlastní kůži.

Doufám, že nadšení spisovatelčina - do této chvíle pouze dřímajícího, před nějakou dobou uspaného talentu - se vrací konečně v plné síle.

broskev28
27.09.2019 5 z 5

A děj pádí dál doslova mílovými kroky. Troufám si říct/napsat, že slova "Fitz, zbaven přítelovy podpory . . ." jsou poněkud nepřesná. Fitz/Tom v tomhle dílu zjišťuje, že jeho chování (úvahy a z nich vyplývající dedukce, jimiž se poté řídí) vůči těm, kteří jsou mu nejbližší a přejí si být mu oporou, je přinejmenším nevhodné. Nejmarkantněji se to projeví na jeho vztahu se šaškem/lordem Goldenem; letité bezvýhradné podpory Bílého proroka se zbavil sám, poté co jej obvinil a urazil všemi možnými způsoby.
Ale i Burrichovo objevení s Fitzem dokáže důkladně zatřást. Zjištění, že Burrich si celá léta vyčítá Fitzovu smrt a nesplnění svého slibu princi Chivalrymu, je pro něj velmi bolestné, o to víc, že Burrichův syn Swift je nadán Moudrostí, kterou jeho otec považuje za nejhorší zlo.
Asi nejzásadnější informace obsažená v tomto dílu je výzva narčesky Eilliani určená princi Dutifalovi, a poté jeho reakce. Je jasné, že se máme na co těšit - pokud se oba rozhodnou plnit své sliby. A pro mě je zadostiučiněním rozvíjející se příběh Thicka, který se má stát koterií prince Dutifala: naučit ty dva vážit si jeden druhého, uznávat své schopnosti a k tomu úzce spolupracovat, to nebude nic jednoduchého.
Naštěstí jim - Fitzovi a princi - Thick zcela nevědomky odhalí i záhady piebaldovského sledování, takže už vědí, kde mají hledat nepřátele. Podobně nadějně vypadá Hapova situace, a to jak u jeho mistra, tak u otce Svanji. Přesto se Fitz neustále vrací do dob svého mládí, do situace, kterou zažíval on a Molly, navzdory dobrým radám svých pečovatelů. A dochází k zajímavému názoru:
"Možná nás bohové trestají tím, že nás konfrontují s našimi vlastními pošetilými chybami, odsuzujíce nás k tomu, abychom se dívali, jak naše děti padají do těch samých pastí, které ochromily nás."

Knihomlok2015
12.11.2018 5 z 5

Tak jo.
Jak jsem si pamatovala z té první trilogie vlastně skoro všechno, tak u těchhle knih mám pocit, jako bych je viděla poprvé v životě – a musím své paměti poděkovat za tu její děravost, protože číst to znovu, a kromě té prokleté věty na konci toho sedmého dílu (jak já ji nesnáším), jen velmi, opravdu velmi mlhavě vědět, co mě čeká, je prostě skvělé a já se znovu zamilovávám jako poblázněná puberťačka, když dostane první pusu.
A ty kapitoly zrovna v téhle části jsou prostě neskutečné. Nemluvím jen o tom, že jsem si bláhově myslela, že Živé lodě si přeci číst nepotřebuju, když chci pokračovat s Kronikami deštné divočiny. A ono ejhle stačilo pár stran o nějaké Jek a všechno je najednou v troskách a já už splétám plány, jak to stihnout přečíst ještě do Vánoc, protože by mě ta zvědavost, ke komu všemu ta jména patří, nejspíš zabila. (opět jen mlha) A když se tam najednou objevil Burrich, tak to bylo, jako když se po dešti otevře nebe a zasvítí slunce a já brečela společně s Fitzem schovaná za zdí z papírů a písmenek a představovala si stejně jako on všechny možné scénáře, které nakonec nenastaly.
Takže jistě pochopíte, proč se mi pět hvězdiček zdá málo a proč jich zároveň tak málo dát prostě musím. Protože jestli je něco, co považuji za prvořadou povinnost každé knihy, tak je to právě to, že vás dostrká k tomu číst další její kolegyně, aniž by vám při tom držela na krku naostřené pero, a ještě vás přesvědčila, že to všechno bláznovství je vlastně váš vlastní nápad.

Margaret Lindholm
americká, 1952