Snaž se nedýchat

Snaž se nedýchat https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323992/bmid_snaz-se-nedychat-obL-323992.jpg 4 369 108

Nezapomeňte dýchat.. Amy Stevenson byla největší novinová zpráva z roku 1995. Teprve patnáctiletá Amy zmizela, když se vracela ze školy, a o tři dny později byla nalezena v bezvědomí. Její útočník nebyl nikdy dopaden a její andělská tvář se objevila ve všech novinách i televizních zpravodajstvích. O patnáct let později Amy stále leží v nemocnici, obklopena plakáty zpěváků z 90. Let. Jednoho dne ji objeví reportérka Alex Dale, když píše nudný článek o lidech ve vegetativním stadiu. Vzpomene si na Amyin příběh a napadne jí, že by jí mohla pomoct obnovit zašlou novinářskou slávu. Jediný problém je, že Alex je stejně ztracena jako Amy, protože její alkoholismus jí o vše připravil, včetně manžela a pověsti dobré novinářky. Doufá, že když najde pachatele, postaví se zase na nohy, a tak se pouští do nebezpečného vyšetřování.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Omega

Try Not To Breathe , 2016

vikaa
vikaa
24.09.2023 5 z 5

Dechberoucí příběh o dívce, která přestože je vinou pokusu o vraždu ve vegetativním stavu, není zcela bezmocná. Těžká alkoholička Alex se s ní setkává náhodou v nemocnici a snaží se rozlousknout bezmála 15 let starý příběh a dokázat sobě i svému ex, že není jen troskou s mozkem propáleným od vína, ale že v ní zůstalo i něco, co dělá novinářku novinářkou - zvědavost, zaujetí, analytické myšlení a touha po spravedlnosti. Přečteno v jednom dni - nešlo se odtrhnout!

shootingstar
shootingstar
16.09.2023 4 z 5

Dojemné i napínavé, i když padoucha asi uhodnete.
Hvězdička navíc za Damona Albarna.

Liduka
Liduka
30.07.2023 5 z 5

SPOILER: Výborná kniha. Moc se mi líbilo postupně s Alex odkrývat staré tajemství. Celou dobu jsem jí fandila a také doufala, že se nakonec z alkoholismu dostane. Dostala jsem co jsem chtěla, takže mohu jen doporučit.

Eva193
Eva193
24.07.2023 5 z 5

Četla jsem pro čtenářskou výzvu. Knížka mě chytla od prvních stránek, zajímavý námět a neobvykle podané. Důležité je číst datum v nadpisu kapitoly, ale tím že je vždy napsáno kdo a kdy, tak se člověk v těch retrospektivách neztrácí. Postav tam taky není moc. Fiona mi byla dost nesympatická a pro alkoholiky jen těžko hledám pochopení, přesto si mě Alex nakonec získala. I když knihy o rozbitých životech a vztazích nejsou zrovna můj šálek čaje a další knihy asi číst nebudu, tak musím uznat, že 5* si tato knížka zaslouží.

VendaS20
VendaS20
03.05.2023 5 z 5

Zajímavý námět a na knihu jsem se těšila. Střídavě mě bavila a trochu jsem se nudila, někdy mi přišlo jednání a dialogy postav trochu nelogické ale celkově hodnotím kladně a knihu bych si klidně přečetla znovu.

PosPol
PosPol
22.03.2023 4 z 5

V roce 1995 nastoupí patnáctiletá Amy do auta ke svému tajemství. O pár dní později se najde brutálně zmlácená na pokraji smrti. Bohužel upadne do kómatu a případ se odsouvá pro nedostatek důkazů.

Přesouváme se do roku 2010, kdy novinářka Alex chce udělat článek o lidech ve vegetativním stavu a narazí na Amy a její příběh. To by nebyla novinářka, aby do případu nezačala šťourat. Najevo začne vyplouvat špína a informace, které by někteří radši nechali i nadále pohřbené.

Příběh je vyprávěn z pohledu několika postav a každá má své problémy. A ačkoliv už jsem alergická na hlavní postavu - alkoholika, k Alex to sedí a do příběhu její problém zapadá. Její závislost je už na takovém stupni, že se v noci pomočuje a neví, co dělá. Bylo zajímavé sledovat vývoj této postavy. Neméně zajímavé bylo sledovat i myšlenky Amy, kterou už všichni pohřbili, ale ona tam někde stále ještě je. Nedávno jsem četla knihu Zachránila mě slza a od té doby vnímám lidi v kómatu zcela odlišně. Autorka navíc spolupracovala s organizací zabývající se výzkumem a vyprávění je tak hodnověrné.

Na to, že je to prvotina autorky, tak skvělé zpracování! Nenudila jsem se ani chvíli a kdo je pachatel jsem celou dobu hádala. Jediné co bych vytkla je, že pachatel nedostal moc prostoru v knize, nebylo vysvětleno proč to udělal a ani jeho další činy Vidím to na 4/5.

Juici
Juici
17.03.2023 2 z 5

(SPOILER) .. A že každý krok musím věnovat své kamarádce, Amy ..

Nechápu vysoké hodnocení, které kniha má. Teď vím, že ani vyšší hodnocení neurčuje, jak je kniha dobrá.

Amy byla originální část knihy, bylo to velice zajímavé čtení. Pak tu máme alkoholičku Alex, která mi vůbec nevadila a docela výstižně mi ukázala, jak těžké musí být zbavit se závislosti. Jacob byl nudný a vůbec mě nebavil. Nejvíc mě teda opravdu mrzelo, že neměl žádný prostor Simon. Tato část mi hodně, hodně chyběla, protože jsem chtěla nakouknout do jeho myšlenek. Štve mi, že ve finále knihy, nebyl žádný aha moment. Nic mě nepřekvapilo a dokonce jsem při posledních stránkách začínala usínat. Ještě dodám, že jsem do teď nepochopila souvislost s názvem knihy a příběhem...

veronika9761
veronika9761
17.12.2022 5 z 5

Parádní pocteni.

adelinka
adelinka
22.11.2022 4 z 5

Podozrenie kto to bol som mala už od začiatku, ale napriek tomu sa mi čítalo veľmi dobre. Ani neviem koho som mala viac ľutovať. Amy či Alex?

koki.veru
koki.veru
20.04.2022 4 z 5

Povedená knížka, zajímavý příběh. Jen hlavní postava mi přišla trošku nesympatická,ale zvykla jsem si. Ale četlo se to moc dobře.

Katulinka69
Katulinka69
16.03.2022 4 z 5

Nejlepší z knížek autorky. Chytlo hned na začátku, předvídatelny konec,ale opravdu fajn počtení

izinkaVENDULKA
izinkaVENDULKA
06.03.2022 3 z 5

Knížka špatná nebyla, ovšem jsem se nemohla sžít nejak s hlavní postavou- alkoholička, která má dost problémů sama s vlastním životem,kvůli tomu mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy začetla. Potom už se četla dobře, i když na konce se těsně wau nekonalo jelikož jsem tak nějak věděla a tušila kdo to udělal. Teď tipy byly dva, oba z jedné rodiny a jeden z nich to byl.

capricorn__
capricorn__
06.02.2022 2 z 5

"Snaž se nedýchat" není špatná kniha, autorka v ní neudělala vlastně nic špatného, co se týče například stylistiky textu nebo průběhu děje. Nápad je zajímavý a líbí se mi i hlavní postavy, hutná atmosféra taky není špatná. Můj problém je s tím, že mi tato kniha připadala strašně nevýrazná a nedokázal jsem se do ní ponořit natolik, abych autorčiny spisovatelské schopnosti (které má, to bezpochyby) dovedl pořádně ocenit. Taková kniha, která zapadne a ve výsledku mi nic nedá.

85098211
85098211
01.12.2021 5 z 5

(možné spoilery)
Autorka si pro svou knihu vybrala poměrně originální a neotřelé téma, kdy líčí, jak se Amy ocitla v situaci, která vedla k tomu, že posléze leží celá dlouhá léta v nemocnici ve vegetativním stavu, který je v podstatě neměnný. V knize se čtenář seznámí s vyprávěním z pohledu Amy, která sice se svým okolím nekomunikuje, ale přesto popisuje, co se stalo nejen tenkrát v roce 1995, ale dokonce i poté. A potom je zde reportérka Alex, která si už hrdlem nechala protéct celé litry alkoholu a její život se tím dostal prakticky až na konec, protože jí její lékař dává již jen jeden rok, pokud s pitím nepřestane... Alex se ovšem ze všech sil snaží přijít na kloub tomu, proč se Amy vůbec ve svém stavu ocitla, a z tohoto důvodu zkontaktuje různé lidi (hlavně) z jejího okolí, jako například jejího tehdejšího přítele Jacoba a také několik kamarádek z té doby... Jak se dá očekávat, Amyino pečlivě skrývané tajemství je odhaleno a pachatel samozřejmě potom také. No a jeho odhalení není ani nijak zvlášť překvapivé, protože zde zase až tak velký výběr nebyl, že ano? ;-) No a na závěr si autorka nechala ještě epilog, který se týká Alex... Knihu hodnotím plným počtem, protože je opravdu dobře napsaná a čtivá. A z tohoto důvodu pevně doufám, že se s nějakou další autorčinou knihou třeba zase časem potkám? ;-)

Raddkaa
Raddkaa
30.09.2021 4 z 5

Kniha vypráví o Amy, která je 15 let ve vegetativním stavu po napadení a stane se hlavním tématem článku novinářky na volné noze Alex, která propadla alkoholismu. A Alex se postupně snaží rozplést celý případ. Kniha se četla dobře díky krátkým kapitolám. Kniha se mi líbila, ale některé věci v knize byly nepříliš logické, řadu podrobností jsme se nedozvěděli i přesto je kniha napínavá a dobře se čte.

Juvka
Juvka
28.07.2021 5 z 5

Zase po dlouhé době perfektní knížka, kterou jsem hltala. Kniha se čte dobře.

amelie.m
amelie.m
03.05.2021 3 z 5

Námět celkem fajn, ale ten styl psaní.. toporný, nezáživný..

dencazrnu
dencazrnu
08.04.2021 4 z 5

Tato kniha mi přišla o něco slabší než autorky druhá kniha Nezavírej oči. I tak ale dávám knize vysoké hodnocení. Moc se mi líbí, jak autorka střída časové období i postavy. Celkem mě překvapují negativní komentáře, protože já za sebe mohu říci, že je to velmi kvalitně napsaný příběh. Kniha měla spád, děj na sebe plynule navazoval a neměl hluchá místa. Jen souhlasím s ostatními, že postava Fiony byla naprosto zbytečná.. :-)

Leena
Leena
17.03.2021 1 z 5

Neoslovilo mě to, kniha v podstatě o ničem..
Za pár dní nebudu vědět, o čem to bylo..
Thriller ani náhodou, jen takové zmatené pátrání.

Simix.š
Simix.š
30.09.2020 3 z 5

(SPOILER) Kniha mě nalákala vysokým hodnocením, ale já nějak nevím ... Nebyla vyloženě nudná, ale některé odstavce jsem jen rychle prolítla očima, protože byly zbytečné a zdlouhavé. Kdo je pachatel jsem věděla, už když tam jeho postavu zmínili poprvé. Autorka se snažila do poslední chvíle mlžit, ale podezřelé servírovala takovým až moc podbízivým způsobem, že bylo jasné, že ten ani onen to není, bylo by to moc okaté. Celkově bych dala max 65 %, do 80% má kniha dost daleko.
Ale teda ty překlepy mě nebavily (e-kniha z Dobrovského). Na každé straně jich je alespoň 20 :/ Kdo toto psal...... ?
- - - spoiler - - -
Alex mi připomínala Rachel z Dívky ve vlaku - alkoholička, která přišla o dítě a opustil ji manžel, to bylo jak přes kopírák. A Fiona mi vyloženě lezla na nervy, úplně zbytečná postava.

thrillery nemocnice, špitály alkoholismus tělesné postižení

2017  80%Snaž se nedýchat
2018  73%Nezavírej oči
2022  68%Jsi na řadě

Kniha Snaž se nedýchat je v