Snaž se nedýchat

Snaž se nedýchat https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/323992/bmid_snaz-se-nedychat-obL-323992.jpg 4 372 108

Nezapomeňte dýchat.. Amy Stevenson byla největší novinová zpráva z roku 1995. Teprve patnáctiletá Amy zmizela, když se vracela ze školy, a o tři dny později byla nalezena v bezvědomí. Její útočník nebyl nikdy dopaden a její andělská tvář se objevila ve všech novinách i televizních zpravodajstvích. O patnáct let později Amy stále leží v nemocnici, obklopena plakáty zpěváků z 90. Let. Jednoho dne ji objeví reportérka Alex Dale, když píše nudný článek o lidech ve vegetativním stadiu. Vzpomene si na Amyin příběh a napadne jí, že by jí mohla pomoct obnovit zašlou novinářskou slávu. Jediný problém je, že Alex je stejně ztracena jako Amy, protože její alkoholismus jí o vše připravil, včetně manžela a pověsti dobré novinářky. Doufá, že když najde pachatele, postaví se zase na nohy, a tak se pouští do nebezpečného vyšetřování.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

Try Not To Breathe , 2016

komin347
16.06.2018 4 z 5

Kniha se četla dobře díky kratším kapitolám, i když v ní pode mně chybí několik zásadních věci, jako jak se to Amy stalo, více o pachateli a naopak řada věcí a postav pro mně zbytečných jako linky Sue a alkoholička hlavní postava (zřejmě teďka populární). Pro mně poměrně lehké čtení a posledních cca 50 stránek je nejzajímavějších, jelikož začínalo příbývat kapitol s Amy.

L.Helena
30.05.2018 4 z 5

Obsahuje spoilery:
Knížka se četla dobře, pachatele jsem začala tušit již někdy v první půlce a postupně se jen utvrzovala, i když se autorka snažila jej po celou dobu nezmiňovat, či spíš jen velmi okrajově (což bylo až nápadné a vedlo mě k přesvědčení, že je to on). Ale buď jsem nepozorně četla, nebo v knize chyběly některé věci. Předně vůbec nevím, jak se to Amy vlastně stalo. Víme, k čemu došlo před tím, pak že byla po několika dnech nalezena v bezvědomí, ale ten samotný čin, který k tomu bezvědomí vedl, mi tam nějak unikl. Dále mi není jasná role Sue v celém případu, zda a kolik o tom věděla nebo jestli dokonce nepomáhala se "zametením stop". Ještě mi tam "drhne" ona údajně nápadná podobnost mezi případem Amy a Caroline, která vede k odhalení, že se jedná o stejného pachatele. Pokud jsem vyrozuměla správně, tak s Amy se stýkal na zapřenou po nějakou dobu, kdežto u Caroline se jednalo o náhodné setkání a využití příležitosti.
Nicméně, dávám čtyři hvězdičky, protože i přes výše zmíněné nedostatky je kniha napínavá a dobře se čte.

kikies
19.04.2018 4 z 5

Ta část knihy, která se věnovala Alexině potácení se mezi realitou, minulostí a alkoholovým oparem byla nezajímavá a zdlouhavá. Část věnovaná popisu Amyina stavu, jejího vnímání a snah vzpomenout si je oproti tomu neuvěřitelně zajímavá, přínosná a - jak už bylo řečeno níže - znepokojující. To, jak se navzdory všem překážkám podařilo rozplést starý a zaprášený příběh, je téměř fascinující a obdivuhodné. Když se to zprůměruje, tak kniha stojí určitě za přečtení. A jsem moc ráda, že nedošlo k nějakému zázraku v podobě velkého probuzení nebo tak něco. Asi tak poslední třetinu příběhu jsem se bála, že se Amy vzbudí a celé to "pokazí" ;-)

Sarrah
06.04.2018 4 z 5

Asi jsem od knihy čekala trochu víc, každopádně nemůžu říci, že se mi nelíbila. Nejlepších bylo asi posledních 50 stránek.

Torino
20.03.2018 2 z 5

Mě se tahle kniha nelíbila... Byla strašně natahovaná, zbytečně dlouhá, chvíle se nic nedělo a bylo to dost o ničem. Příběh jako takový by nebyl špatný (kdyby se teda nápadně nepodobal Dívce ve vlaku...), ale měl být tak o 150 stránek kratší. Pak by možná měl tu pověstnou ostrost, rychlé tempo, rychlý spád a děj by nás pohltil, jak slibují na zadní straně knihy. Podle mě se nic z toho, co mi bylo slibováno, nestalo... Když pominu, že spousta dějových linek byla pouze a jen naťuknutá a nedovedená do konce, když pominu celkem nezajímavé a někdy dost nelogické postavy, když pominu ten smutný pokus o detektivní rozplétání případu, tak nemůžu odpustit, že vlastně vůbec nevím co se zločinu týče, co přesně se teda stalo, jak se to stalo a proč!!! A vlastně si ani nejsem jistá, jestli jsem pochopila název té knihy...
Co se mi na knize líbilo, byl popis vegetativního stavu Amy.

SPOILER: A nejvíc jsem vlastně naprdnutá, že zločinec se v knize vlastně ani neobjeví (neobjeví se v dějové lince Jacoba a Alex v roce 2010)...

DoDidDone
15.03.2018 4 z 5

Od knihy jsem nečekal vůbec nic, ale příjemně mě překvapila, ale nebyl to až takový záhul, abych hodnotil plným počtem. Kniha totiž není ničím originální a podobných anotací je už spousta, ale je velmi čtivá a chytlavá a zaujaly mě především pohledy Amy z nemocnice a její vnímání světa, které mi připadalo poměrně smutné a docela i znepokojující.

Hlavní postava Alex opět pije a tím mi trochu kazila čtení, protože hlavních hrdinů se závislostí na alkoholu už je tu trochu příliš a já nechápu, proč ty jejich závislosti nebo úchylky nemohou nějak obměnit. Jen vím, že už nechci číst o dalším hrdinovi, který pije jak duha. Na druhou stranu, Alex svoji závislost docela zvládala a nepila tak často a snažila se přemáhat se. Alex s Amy byly ale asi jediné dvě postavy, které mi tam tolik nevadily, jinak tam těch šílených lidí bylo příliš. Fiona tomu ale nasadila korunu a Jacob možná ještě víc, protože nechápu, jak to s ní mohl vydržet. A vrah na konci? Trochu zvláštní, že na něj nepřišli dřív. :)

Uhádnout, kdo se pokusil zavraždit Amy, není vůbec těžké, a i když třeba nečtete detektivky/thrillery, troufám si říct, že na to přijdete rychle, což mě možná trochu mrzelo, protože mi chybělo napětí a vymýšlení různých scénářů „co kdyby“, protože jsem věděl, že k tomu autorka směřuje a to se taky vyplnilo. Konec tedy trochu vyšuměl a začal jsem uvažovat nad tím, proč je kniha tak dlouhá, když je to tak snadné. Nicméně, velice mě bavila. Jde o příběh, který není příliš napínavý a popisný, nejsou v něm žádné dlouhé popisy toho šíleného večera, ale pokud máte rádi staré příběhy, které se po letech otevřou, a zajímá vás psychologie postav, kniha vás zaujme. :) Dodávám, že na prvotinu je opravdu skvěle napsaná. :)

Vladísek
06.03.2018 4 z 5

Knihu jsem dočetla, zklamaná se necítím, bavila mě. Jistá podobnost s Dívkou ve vlaku tady určitě je, takže kdo ji četl, může mít právem pocit, že autorka s ničím novým vlastně nepřichází. Přesto má tento příběh zajímavý námět a nelační-li čtenář přímo po hektolitrech krve, bude spokojen.

Evca2899
05.03.2018

Mě se to líbilo. Je pravda, že to není ten typ knihy, kdy dojde k bombastickemu rozuzlení, ale autor vás navede tak, že brzy pochopíte kdo to udělal.
Přijde mi sice trochu zvláštní, že pachatele odhalí novinářka- alkoholicka, která má co dělat sama ze sebou, když policie nezjistila nic, ale budiž.
Četlo se to dobře, i když některé pasáže bych vynechala, bylo to mistama takové zdlouhavé a zbytečne popisné.
Nicméně za mě dobrý...

Cituska
19.02.2018 3 z 5

Jsem ráda, že jsem ji konečně dočetla....Kniha je psaná celkem čtivým stylem, ale.....ale má své ale.....většina knihy pro mě byla spíš nudná a kapitoly zbytečně zdlouhavé, hlavní hrdinka mi přišla, že na to, jak byla v řiti, tak svou závislost zvládala, jak nikdo a tak celkově ko nebyla moc sympaticka, ale to asi nikdo z postav, nejsympatičtější mi byla možná Amy a ta skoro nežije. Další knihu od této autorky číst asi nebudu

Misa.K1
14.02.2018 4 z 5

Cetla se moc dobre, pachatele jsem sice tusila celkem brzy (coz se mi tak casto nestava), ale to nicemu nevadilo. Skvela knizka.

TerkaM
09.02.2018 5 z 5

Tahle knížka byla jednoznačně pecka. Vážně neskutečně mě bavila a těm postavám jsem fandila - doufala jsem, že se Amy probere. Přála jsem Jacobovi, aby už byl šťastný, ale zároveň mi přišlo milé, že za Amy chodil, že na ni stále myslel. Vlastně byl do té doby, než se objevila Alex, jediným jejím pojítkem s vnějším světem, což je vlastně i trochu smutné.

Pachatele jsem neodhalila ještě pár stran před koncem. Autorka mě nechávala v napětí až do samotného rozuzlení. Mezi začátkem čtení a jejím dočtením, byl určitý časový rozestup, takže možná v tomhle to bylo a pravděpodobně kvůli tomuhle jsem si ani jako člověka, který Amy ublížil, nespojila právě tuhle osobu. Ale líbilo se mi to, fakt že jo a už se nesmírně těším, až si přečtu další knihu od této autorky, protože tahle se četla jedním dechem.

No, a já mám splněno. Mám dočteny tři obrovské resty a teď se konečně můžu vrhnout na nejnovější knihu Dana Browna. :)

Bablu
28.01.2018 4 z 5

Napínavá knížka přečtená jedním dechem.

Allla9
24.01.2018 4 z 5

Zajímavé téma, jen jsem moc brzy tušila, kdo je pachatel.

AnnL
20.01.2018 4 z 5

Takže knížka s velice zajímavým tématem, popravdě jsem nikdy o vegetativním stádiu moc nevěděla. Za téma by byl plný počet hvězd, navíc na to, že to je autorky debut, tak psaný dobře, čtivě. Jediné, co této knize ubírá na kráse, je konec. Moc rychlý, zbytečně odfláknutý a vlastně nevíme co bude dál.. Za mě 4*

josska
13.01.2018 4 z 5

Kniha se dobře četla,střídali se pohledy postav,mělo to spád ale konec jsem čekala víc napínavý

zdenkapt
08.01.2018 3 z 5

Kniha se mi celkem líbila, začátek mě zcela pohltil.. Dost mi vadilo alkoholické extempore u Alex... Na to, že to byla alkoholická , lidská troska, jí to dost pálilo :) Což myslím, že v realném životě u alkoholiků asi běžné není.
Konec jsem čekala trochu jiný, větší napětí ...
Určitě to není kniha, kterou bych si potřebovala znovu přečíst...

sabca
02.01.2018 4 z 5

Kniha se moc dobře četla. Alex i když alkoholička mi byla sympatická. Obdivuji když tu někdo napíše, že odhalil pachatele, tak mě se to nepodařilo. Pro měl byl neznámý až do samého konce. Doporučuji

Ilona
31.12.2017 5 z 5

Wow! Nabitý děj, zvraty, překvapení, dávná tajemství. Žádný překombinovaný děj, po různých thrillerech a knihách roku opravdu skvělé počtení!

e-Lisbeth
18.12.2017 3 z 5

Tak z mého pohledu neslané nemastné. Kdo je pachatel, jsem odhadla hned v první třetině. Ze všech postav sympatická byla snad jen Amy.

intelektuálka
15.12.2017 5 z 5

Tohle psychodrama má dvě hrdinky:
Amy - patnáctiletá dívenka s celým životem před sebou, která po brutálním napadení zůstává ve vegetativním stavu a
Alex - novinářka, která pije jako duha, ale někde v duši ještě svítí světélko, že se
odrazí ze dna, když napíše skvělou reportáž.
Když se Alex seznámí s nevyřešeným případem Amy, začne pátrat. Podaří se jí najít svědky a nakonec i agresora.
Pro Alex je to návrat zpět a v závěru přichází z protialkoholní léčebny.
A pro Amy? Věřím, že i v jejím případě dojde k posunu - zázraky se přece dějí!
Doporučím.

thrillery nemocnice, špitály alkoholismus tělesné postižení

2017  80%Snaž se nedýchat
2018  73%Nezavírej oči
2022  68%Jsi na řadě

Kniha Snaž se nedýchat je v