Sňatky z rozumu

Sňatky z rozumu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12006/snatky-z-rozumu-snat-12006.jpg 5 272 50

Sňatky z rozumu série

Úvodní svazek rozměrného cyklu o osudech dvou pražských měšťanských rodů od poloviny 19. století až do poloviny století dvacátého. Autor líčí Prahu jako ospalé město, které se teprve probouzí a pomalu začíná konkurovat Vídni. V těchto podmínkách vznikají dva rody, jejichž osudy autor sleduje v celém cyklu. Zakladatelem prvního je Jan Born, majitel obchodu s uměleckými předměty. Druhou rodinu zakládá Martin Nedobyl, zběhlý student, který otcovo formanství přemění na první českou zasilatelskou firmu. Obě rodiny jsou zpřízněny a oba muži ztrácejí své manželky při železničním neštěstí. Born snáší ztrátu důstojně, ale v Nedobylovi neštěstí zničilo všechno, co v něm bylo lidského.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Baronet

miriama
12.09.2015 5 z 5

Skvěle napsaná série o osudech rodu Nedobylů, Bornů, Petzoldů, která začíná ve druhé polovině 19. století a končí až v roce 1945.

marca_m
18.05.2015 5 z 5

Ačkoliv moc nemusím historické romány, tak Sňatky z rozumu jsem okouzlena. Na pozadí osudů jednotlivých postav jsou živě a autenticky podána skutečná historická fakta. Kniha je velmi čtivě napsaná, charaktery a vztahy mezi postavami jsou dobře srozumitelné a celkem často se mi při čtení přehrával skvělý seriál, který z předlohy vychází opravdu věrně.

Modrina
21.05.2014 5 z 5

Skvělá sága!

JeKa
22.07.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších rodinných ság, co znám. Neustále se k ní v myšlenkách vracím a nesčetněkrát mi pomohla i při studiu historie. Děkuji, pane Neff!

marketad
11.03.2013 5 z 5

Slibný první díl pentalogie

hortenzie
11.01.2013 5 z 5

Bornovi a Nedobylovi - kdo by je neznal? Přiznám se, že mě ke čtení jejich osudů přivedl výborný seriál. Zjistila jsem, že kniha je napsaná skvělým stylem, a tak jsem zvládla všechny díly tak rychle, jak se mi je podařilo sehnat v knihovně.

Godzila.007
30.11.2012 5 z 5

Skvělá historická sága, zrovna čtu 4. díl Veselá vdova. Vsunutí skutečných historických postav do příběhu zvyšuje celkovou autenticitu děje, doby a prostředí, v němž se odehrává. Celkově tato sága výtečně popisuje dobovou realitu 19. století v rozvíjejícím se podnikatelském prostředí u nás na pozadí skutečných historických událostí. Jan Born je sice imaginární postava, nicméně jeho předobrazem byl autorův dědeček Jan Neff, významný obchodník, mecenáš a vlastenec, majitel obchodu s kuchyňskými potřebami v ul. Na Příkopě.

maryzka
16.05.2012 3 z 5

Na příkladu rodiny Borna a Nedobylu je vidět svět- první generace příchází budovat svoje firmy a další generace o ně příjdou.

Pavelpi
01.09.2011 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knih.Osudy Borna a Nedobyla jsou vylíčeny poutavě a napínavě.Také popisy měst nejsou rozvláčné,ale naopak se snahou o oživení a snahou přiblížit čtenáři situaci.

WEIL
12.08.2011 5 z 5

Úvodní román z petralogie je seznámením se s osudy několika rodů, a kdy hlavní psotavy celé petralogie vstupují do dospělého života.
Skvělá kniha o lidech a době, jedna z mých nejoblíbenějších.