Sňatky z rozumu

Sňatky z rozumu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12006/snatky-z-rozumu-snat-12006.jpg 5 272 50

Sňatky z rozumu série

Úvodní svazek rozměrného cyklu o osudech dvou pražských měšťanských rodů od poloviny 19. století až do poloviny století dvacátého. Autor líčí Prahu jako ospalé město, které se teprve probouzí a pomalu začíná konkurovat Vídni. V těchto podmínkách vznikají dva rody, jejichž osudy autor sleduje v celém cyklu. Zakladatelem prvního je Jan Born, majitel obchodu s uměleckými předměty. Druhou rodinu zakládá Martin Nedobyl, zběhlý student, který otcovo formanství přemění na první českou zasilatelskou firmu. Obě rodiny jsou zpřízněny a oba muži ztrácejí své manželky při železničním neštěstí. Born snáší ztrátu důstojně, ale v Nedobylovi neštěstí zničilo všechno, co v něm bylo lidského.... celý text

Alíša236
09.07.2020 3 z 5

Velice se mi líbil popis doby a společnosti, člověk lecos více pochopí, ale příběh jako takový mě nebavil. Žádnou z postav jsem si neoblíbila, neprožívala jsem s ní její osud, nesmála se a netrpěla s ní... do dalšího dílu se pravděpodobně nepustím.

stju
06.04.2020 5 z 5

Cíleně jsem si hned na začátku současného nuceného pobytu doma připravila k opakovanému přečtení celou Neffovu pentalogii. Věděla jsem do čeho jdu a dobře jsem udělala. Krásně jsem se alespoň na část dne oprostila od starostí, problémů a obav, které se na nás valí ze všech současných médií a užívala jsem si barvitě a přesvědčivě vylíčených příběhů ze života postav celého cyklu. Ne, nechci zlehčovat váhu jejich problémů, strachů, hezkých nebo těžkých období jejich života, ale knihy splnily to, co jsem od nich očekávala - příjemně jsem se odpoutala od "teď" a zcela ponořila do "tenkrát". A to je přesně jeden z důvodů, proč mám tak ráda knihy a vážím si těch, které mi tento zážitek dokážou dát. Takže, děkuji, pane Neffe.
Jen na závěr, moc se mi líbil i televizní seriál, který vychází z prvních knih pentalogie. Opravdu skvělé obsazení i celkové ztvárnění osudů hlavních hrdinů.

Kuža007
16.03.2020 5 z 5

Skvělá je celá série Sňatky z rozumu. Neff umí krásně zachytit historickou atmosféru doby. Úžasný je i skvělý stejnojmenný seriál Sňatky z rozumu.

Radka1911
10.07.2019 4 z 5

Sňatky z rozumu jsou nádherným dílem mapujícím život v Praze od poloviny devatenáctého do poloviny dvacátého století. Televizní seriál natočený na motivy této pentalogie se mi líbil, ale knize se rozhodně nevyrovná.

Levandulle
25.01.2019 5 z 5

Popis "malého, zakyslého a přihrbeného" města Prahy z doby padesátých let 19. století a posléze popis hlavního hrdiny jako vzoru všednosti a průměrnosti mě v začátku knihy skoro nudil a uvažovala jsem, jestli stojí za to pokračovat ve čtení. Naštěstí jsem po prokousání začátkem zjistila, že Vladimír Neff je výborný a vtipný vypravěč, který pobaví, vtáhne do osudů zajímavých hrdinů a tehdejšího způsobu života a zároveň se dozvíte o historii Prahy v kontextu českých zemí a rakouské monarchie. Byla to doba utlačování češtiny, němčina vládla nejen na školách a úřadech, ale i mezi výše postavenými a vzdělanými lidmi, českým jazykem mluvily hlavně nižší vrstvy obyvatel. Naštěstí se začalo šířit hnutí za pozvednutí českého národa a jazyka..

Lili2
02.11.2018

Jedním slovem čtivé.
Ach ty osudy ... a jak jsou vzájemně propletené...

rusalka123
25.08.2018 4 z 5

V dnešní uspěchané době má to poklidné tempo knihy opravdu něco do sebe. Co mě ale mrzí, že jsem si v celé knize nedokázala najít ani jednu postavu, které bych opravdu fandila... Prakticky všechny mě něčím iritovaly... Nejvíc Martin s Lízou. Na druhou stranu, zas to díky tomu působilo přesvědčivě. A výsledkem toho všeho je, že nemám pocit, že jsem přečetla román, který by byl napsán za účelem bavení čtenáře, či tak něco, ale spíš že mě někdo jen tak mimochodem seznámil s tím, jak asi tak mohly vypadat životy lidí v druhé polovině 19. století. Tak trochu bez emocí, ale zase pravdivě, bez nějaké snahy se zalíbit. A nakonec se mi to tak vlastně líbí.

bookcase
09.07.2018 5 z 5

Hutné, přitom půvabné, poklidné čtení o starých časech. Nadčasové a nestárnoucí. Je to svým způsobem uklidňující, když se necháte unést historií.

KnihovniceVěra
13.05.2018 4 z 5

Od první stránky mi bylo jasné, že pan Neff je dobrý vyprávěč. Příjemným způsobem přibližuje národní historii, tempo vyprávění odpovídá životnímu tempu 19. století, trochu rozvleklé, je vidět, že má nakročeno na další díly. Taková zlatá česká poklidná klasika.

Bublinka.
04.04.2018 2 z 5

Vyloženě to není můj šálek kávy, ale svoje jsem si nakonec našla. Moc mě nebavilo politické pozadí, nebavily mě osudy postav ani válečné části, ale líbilo se mi vykreslení Prahy v době, kdy byla uzavřená hradbami (a vznik Žižkova), což bylo asi jediné. Nevím, jestli budu pokračovat dalšími díly.

RamonVarga
06.02.2018 5 z 5

Super série!!!

Kattunka
24.01.2018 4 z 5

Pěkně vykreslené historické pozadí. Celkově se mi moc líbí styl autora.

Guzzi
29.12.2017 5 z 5

Opravdu moc krásně napsáno, četl jsem několikrát, mám vydání s kouzelnými ilustracemi od Cyrila Boudy. Televizní seriál též velice povedený, k hereckému obsazení se není snad potřeba vyjadřovat... "Dovoluji si pocházet z Rychnova nad Kněžnou" :).

Mátová
04.12.2017 5 z 5

Krásný náhled do druhé poloviny 19. století v Praze a nejen v ní. Hodně mě zaujalo, jak autor zpracoval historické události, které se postav dotkly kolikrát i nepřímo a přesto byly precizně propracované, díky tomu jim může porozumět i neznalý čtenář. Postavy jsou lidské i když pro mě ne vždy sympatické (nejsympatičtěji na mě zatím působí Nedobylovi).
A ta krásná čeština... jak jsem nikdy toto období zase až tak nemusela, tady má své kouzlo. Jen čtenáři, kteří potřebují akci na akci a pádící děj si tu na své nepřijdou.
Jdu na další díl.

Ran
18.10.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila a až budu mít příležitost, tak bych se chtěla podívat i na seriál. Popis 19. století a tehdejší společnosti byl celkově velmi dobrý. A i postavy byli napsány dobře.

lapagerie
14.02.2017 4 z 5

I já jsem se nechala k této sérii zlákat seriálem. Byla jsem zvědavá na to, co v seriálu nebylo. Kupodivu ve filmu kladné postavy Jana Borna a Hany Váchové mi v knize příjemné nebyly, hlavně Hana mi byla nesympatická. Naopak proti seriálu mi nevadil charakter Martina Nedobyla.
Trochu mě nudily delší historické popisy, filosofické a vlastenecké projevy, někdy mi unikala myšlenka. A přiznám se, v pátém dílu už se mi pletlo, kdo byl čí potomek. za mě byly nejlepší první dva díly, třetí taky fajn, čtvrtý a pátý už mě tak nezaujaly.
A postřeh nakonec, já osobně jsem v celé sérii nenašla jedinou veskrze sympatickou postavu.

TaLu
21.09.2016 5 z 5

Přečetla jsem kdysi všechny díly a velmi se mi líbilo nahlédnout takto podrobně do osudů rodin. Opravdu poutavě napsáno. Díky tomu se odvíjí příběh jako film. On seriál byl také velmi hezký, ale myslím, že jsem neviděla všechny části. Jen si vzpomínám na výborné herecké výkony.

Erezka
30.08.2016 4 z 5

K pentalogii mě přivedl výborný seriál Sňatky z rozumu, který miluji a znám na zpaměť. Seriál je věrnou kopií knihy, kniha se pěkně čte a historické události jsou popsány zajímavě a jsou krásně zakomponovány do děje.
Čtyři hvězdičky dávám proto, že seriál mi stále přijde lepší, i když kniha obsahuje ony zajímavé historické popisy, na které v seriálu pochopitelně není místo. Hlavně postavy, které v něm vystupují, jsou mi milé. Jejich knižní předlohy tak sympatické nejsou. Hlavně knižní Hana a Born jsou mi lidsky protivní a nesympatičtí.
Zatím jsem přečetla Sňatky z rozumu a Císařské fialky.

medlovice
02.08.2016 5 z 5

Knížka, která se čte sama. Slibně se rozjíždí a neztrácí dech.Tuhle dobu mám čtenářsky ráda.

ClariceL.
09.02.2016 4 z 5

K prvnímu dílu jsem v minulém roce doplnila ty zbývající a mohla jsem tak přečíst všechny příběhy.A v každém se mi líbilo něco víc,něco míň.Ani pátý svazek nebyl špatný,ale moc mě ta nejmladší generace nelákala.Nebudu opakovat,co se obvykle píše,osudy rodin,historie...
Potěšilo mě hlavně vyprávění o dospívání Martina Nedobyla v muže,trápení přeslic Bětuše a Hany,odhodlání a trpký osud Míši Borna,ztráta ideálů a smutek veselé vdovy Marie.A samozřejmě celá rodina Pecoldů,bez kterých by se příběh nemohl uzavřít.Příjemné čtení.