Královský vozataj

Královský vozataj https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51789/kralovsky-vozataj-51789.jpg 4 128 18

Sňatky z rozumu série

< 5. díl

Královským vozatajem Vladimír Neff svou pětidílnou románovou epopej o nástupu, rozmachu a úpadku pražské buržoazie uzavírá. Tomuto poslednímu svazku předcházel velký časový oblouk, sahající od prvních dnů naší národní samostatnosti roku 1918 až do květnového povstání roku 1945. Léta, jež v tomto mezidobí uplynula, a pohnuté události, které je naplňovaly, učinily konec někdejšímu vdovskému veselí Marie Nedobylové. Otřásly také její vírou ve správnost otcovy životní filozofie, kterou převzala a se zdarem vštěpovala svým dětem – nyní zestárlým, neúspěšným, zahořklým. Marie Nedobylová, která vytrvale odolávala času i ranám osudu, bylo souzeno dočkat se, jak její rodina morálně i finančně chátrá, jak se její svět hroutí a kácí… Zároveň tu končí dlouholetý svár mezi Nedobyly a Pecoldy, živený po tři generace, který zatím ztratil osobní rysy a nabyl znaků vysloveně třídních. Střetnutím vnuka Martina Nedobyla se synem Růženy Pecoldové na posledních stránkách knihy tento konflikt symbolicky vrcholí. ... celý text

Hledam94
24.09.2023 3 z 5

Jak už napsali jiní, tento díl je asi z celé pentalogie nejslabší. Nejslabší mezi úžasnými knihami.
K tomu, co není zmíněno v předchozích komentářích:
S ohledem na dobu vydání oceňuji celkem plasticky vykreslený vztah starého Vaculíka a nejmladšího Nedobyla. Oba jsou nedokonalí, oba chybují, každý stojí na jiné politické straně (Nedobyl kapitalista, Vaculík proletář), ale dovedou jeden na druhém najít pozitiva.
Oceňuji i názory starého Šnajberka na SSSR, které vycházejí z jeho vlastních zkušeností a jsou poměrně tvrdé a otevřené. Narozdíl od Cyrilovy manželky, která je poměrně naivní.

milan.valden
08.02.2023 3 z 5

Závěrečný díl pentalogie Vladimíra Neffa o rodech Bornů a Nedobylů Královský vozataj vyšel v roce 1963. Časově se po prologu, který zachycuje vznik Čs. republiky v roce 1918 a první literární pokus ani ne desetiletého Cyrila Borna (tedy vlastně Vladimíra Neffa), přeneseme do let 1929–1933 a dále a následně pak až k druhé světové válce a ke květnovému povstání v roce 1945.
Pátý díl je slabší než předchozí, ale naštěstí ne tolik, jak jsem se bál, spíš je trochu jiný: jsou tu jiné postavy (ze "starých" je tu už jen Marie Nedobylová, "veselá vdova" po Martinu Nedobylovi, která už veselá není ani trochu, spíš zahořklá), jiná doba, Neff postupuje v čase rychleji než v předchozích dílech (přitom je tento díl nejkratší, jen 250 stran)... a s novou dobou jsou tu také jiné problémy. "Kouzlo" Rakouska-Uherska a starých časů se vytratilo, více nastupuje problematika sociální a nejednou i tragické osudy některých postav a samozřejmě houstnoucí atmosféra druhé poloviny 30. let a pak válka...
Když Marie pozoruje svou rodinu u stolu, píše Neff: "Jak jsou všichni šerední! myslila si Marie bezmála s údivem, jako by je právě teď viděla poprvé. Šerední, zestárlí, chudí, neúspěšní, zklamaní. Ani jedna osobnost mezi nimi. Jediný Viktor je osobnost. A Viktor je daleko." To Marie ještě netuší, co se s jejím synem, bývalým důstojníkem a nyní ředitelem textilky, stalo...
Je tu ale třeba také zábavná část o Cyrilově působení jako lektora románů na pokračování v nakladatelství Melantrich. Těch románů tu ročně vycházelo v různých tiskovinách až 130, pak až 190! A přirozeně šlo o romány zábavné. Když Cyril dovolí otiskovat Zweigovu Marii Antoinettu, dostane vynadáno od šéfredaktora, protože čtenářky byly pohoršeny kapitolou o impotenci Ludvíka XVI. "Život je samou svou podstatou nemravný, a my proto nemůžeme tisknout literaturu, která o věcech života říká pravdu," trvá na svém cynický a pragmatický šéfredaktor. "Člověk nestojí ani tolik o to, aby byl klamán, jako o to, aby byl zpitomován. To je jasné jako násobilka."
1600 stran pentalogie Sňatky z rozumu mám tedy skoro za sebou a jsem moc rád, že jsem se k ní konečně dostal. Byla to nádherná četba, zvláště první dva díly, taková šťavnatá a plná živě a plasticky vykreslených nečernobílých postav a skvělé ironie, ale i další dva, které byly jen o malý stupínek slabší. Pátý díl už je jen takový přívažek či "dovětek", který snad ani nemusel být, oproti předchozím možná i trochu odbytý, ale i ten čtu nakonec docela s chutí a zvědavostí... Pentalogie určitě patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy z české literatury četl.
A zpětně musím ocenit, jak povedený je první tv seriál Sňatky z rozumu (1968) a o trochu méně pak i Zlá krev (1986). Je čas si je po četbě zase připomenout...

Nofar197
29.09.2022 4 z 5

Ta baba Nedobylova mi lezla strašně na nervy. Jak jsem ji v Císařských fialkach a Zle krvi litovala, ve Vesele vdově ji fandila, tak teď jsem si říkala, dobře se ji stalo.

Babo
14.02.2022 5 z 5

Celá pentalogie se mi moc líbila. Podepsala bych se pod komentář lucie 2169 .
Pro mě ,jen víc takových knih.

lucie2169
17.10.2021 5 z 5

Přiznám se, že ze začátku knihy jsem byla trochu na rozpacích: nápad využít vlastní dětskou prvotinu pro vylíčení tolikrát popsaných historických událostí je překvapivý, ale literárně tím začátek díla trochu dostává na frak. I když záměr autora chápu, po pravdě jsem byla ráda, když citované dílko skončilo. To ale neznamená, že by se mi poslední díl pentalogie nelíbil, právě naopak: příběh se odehrává v průběhu bezmála třiceti let, takže je jeho děj velice pestrý a i z hlediska historického zde opět najdeme spoustu pozoruhodných momentů – od netradičního náhledu na období po založení republiky, přes vylíčení méně známých událostí z období krize, až po léta válečná a jejich vliv na jednání hlavních i vedlejších postav. Je až s podivem, že mohla být kniha vydána v roce 1963 – např. líčení neutěšené situace v poválečném Rusku nebo pasáž věnovanou Španělákům bych v knize z počátku šedesátých let asi nehledala. Opět nepostradatelná součást každé české knihovny.

jadran
21.03.2021 5 z 5

Už to úplně není ono, politická korektnost na tehdejší dobu (ano, to už přece známe z doby tzv. komunistického režimu, ne), ale je zde jedna úžasná ministory, která je nadčasová. Ona do Norska provdaná mladá dáma, která pláče, když se dozví o okupaci Československa a její norská tchyně jí říká: "Proč pláčete, má drahá. Vždyť je přece dobře, když pan Hitler bere vaši zemi pod ochranu." Když potom někdy v tom dubnu 1940 se Němci vylodí v Norsku a obsazují ho, těší ona snacha svoji norskou tchyni slovy: "Proč pláčete, maminko, vždyť je to pro malé Norsko štěstí, když ho mocná německá říše na čele s panem Hitlerem bere v ochranu." I kdyby tady nebylo nic jiného, jen kvůli téhle scéně stál poslední díl za to.

LuKon.
23.12.2020 1 z 5

Pro mě už zbytečný díl, odehrává se po delším časovém období. Postavy jsou pro mne již cizí...

Tatopulos
28.11.2020 4 z 5

Po slabé Veselé Vdově příjemné překvapení. Moc se mi líbila postava Cyrila Borna. Neffovi se podařilo na 260 stranách zobrazit období končícího Rakouska-Uherska, první republiky, druhé republiky a protentokrátu. Už to samozřejmě nejsou Sňatky ani Císařské fialky, ale určitě se k pátému dílu vrátím. Za zmínku stojí třeba debaty postav a úvahy o ruské revoluci, teroru a o Stalinovi. Je tam mnoho provokativních myšlenek, které lze číst z mnoha pohledů a různě chápat. Právě ta nejednoznačnost a volnost pohledu je na posledním dílu sympatická a odkazuje na mnohoznačnost prvních dvou vynikajících částí.

Kuža007
16.03.2020 5 z 5

Skvělá je celá série Sňatky z rozumu. Neff umí krásně zachytit historickou atmosféru doby. V příběhu se posunujeme dál. Dostáváme se konečně na závěr série.

Pavelpi
16.08.2018 5 z 5

Poslední díl Sňatků z rozumu už je bez počátečních hrdinů a připadá mi také trochu odfláknutý.Jako kdyby toho autor měl už dost a chtěl to nějak rychle ukončit.Ale přesto příběh dotáhl až do konce a já lituji,že nikdo už nenapíše další pokračování osudů našich hrdinů.

bookcase
22.07.2018 5 z 5

Poslední, nejtenčí, nejrychleji přečtená. Ale nezklamala,naopak, i když to bylo vzato hopem, líbilo se mi, jak pan Neff dokázal zareagovat i v knížce na nové časy. Jako člověku, který pracuje s knihami, mi do noty padla část, kdy Cyril pracuje v nakladatelství. Jen škoda, že už se s rodinami loučím. Tak zase za pár let znovu opáčko. :)

Disk
24.06.2017

Přečíst takhle v zátahu pět knih bylo chvílemi vyčerpávající, ale rozhodně nelituji. Naprosto výjimečná literární věc. Vladimír Neff byl dokonalým pozorovatelem, glosátorem a hlavně ironikem. Jeho psychologické ztvárnění jednotlivých postav je fantastické. Motivace jejich jednání dávala perfektní smysl, i když ne vždy jsem se s nimi jako čtenář ztotožnil. Navíc k tomu ony geniální ilustrace Cyrila Boudy, jež byly pro ty knihy maximálním obohacením.

Erezka
24.10.2016 4 z 5

Tento díl mě z celé série bavil nejméně. Všechno je horzně rychlé a moc pesimistické. Hodně tomu přidává i fakt, že období Rakouska - Uherska je mi příjemnější než První republika. Ta mě nikdy moc nezajímala.
U předchozích dílů jsem měla ráda optimismus. I když postavy nebyly někdy zrovna moc příjemné, celkově se mi líbilo sledovat, jaké pokroky dělá Praha a český národ. Obrovská změna za 50 let. V posledním díle se vezme dalších 30 let šmahem a optimismus není. Všechno, co hrdinové předchozích dílů budovali a na co byli právem pyšní jde do kopru. Co se mi ale hodně líbilo byly úvahy hrdinů, kteří byli různého třídního potavení, smýšlení a bohatsví. Nemám ani pocit, že by šlo jenom o dělnickou propagandu, každý dostal svoje místo :-)
Když to ale shrnu, stejně se mi nejvíc ze všeho líbí seriál Sňatky z rozumu. :-) Asi i on způsobil to, že dává pouze čtyři hvězdičky. Nějak jsem prostě nemohla rozdýchat knižní Hanu a Borna, hlavně Hanu, které v seriálu mám tak moc ráda.

medlovice
02.08.2016 4 z 5

Tak proletáři mě už až tak nebavili, ale zkusila jsem uvařit cibulovou omáčku podle jedné Anky.

marca_m
13.06.2015 5 z 5

Závěrečný díl Neffovy pentalogie se oproti předešlým dílům odehrává v podstatně rychlejším tempu, trošku mě zklamalo, že první světová válka je téměř přeskočena. Odlišná dynamika děje však může odrážet i skokové změny doby, kdy se život vnuků první generace Bornů a Nedobylů tak moc liší od časů svých předků.
Tato skvělá histrorická sága, která je dobově přesná, umí věrně vystihnout atmosféru dané éry i prostředí různých postav a zároveň je jako román velmi čtivá a autentická, vlastně vystihuje zformování a vývoj archetypálních představitelů moderní české elity, jejichž osud se v Královském vozataji uzavírá, stejně jako s druhou světovou válkou v podstatě skončil i ve skutečnosti.

JeKa
22.07.2013 5 z 5

Asi to bude tím, že má radši období Rakouska-Uherska, než dějiny 20. století. Ale musím říct, že tenhle poslední díl mě bavil výrazně méně než zbytek ságy. Přesto ale celá série patří k mým zamilovaným (i v podobě seriálu), takže dávám 5 hvězdiček.

Oli1104
30.12.2012 5 z 5

Po Vesele vdove kniha opet odsypala a bavila. Souboj a nenavist mezi Pecoldy a Nedobyly trvala. Nejlepe dopadl Albert Nedobyl. Co se asi stalo s Bornovymi ? Ladislav se zbavil firmy, Cyril mozna prozrel.......

maryzka
16.05.2012 3 z 5

Tato kniha vyjadřuje radost, že se autor zbavil rodinné firmy