Sňatky z rozumu

Vstupní svazek autorovy pětidílné rodové ságy Bornů a Nedobylů je znamenitým reliéfem Prahy padesátých let devatenáctého století, Prahy ztuha střežené Vídní, jejíž světáckost výrazně kontrastuje s ospalostí českého provinčního města, vegetujícího ještě v závětří středověkých hradeb, které teprve nedávno prolomila největší událost té doby – železnice. Praha, vyřazena z účasti na politickém dění, ožívá vlivem technického pokroku a rozvojem průmyslu hospodářsky. Domácí živel, podporován šířícím se patriotismem, zvyká si na riziko podnikání a úspěšně soutěží s německou konkurencí. Typ reprezentanta této nové vedoucí společenské vrstvy modeluje nám tu autor do dvou profilů: vzájemně spřízněni výhodnými sňatky, jimiž zakládají svůj provozní kapitál, vyvíjejí se Martin Nedobyl a Jan Born ve dvě odlišné kapitalistické individuality. Zatímco nezřízená hrabivost deformuje Nedobyla v peněžní žok bez vyšších zájmů, uhlazený a společenský panslavista Born oddává se všestranné vlastenecké činnosti, pro niž se posléze ocitá na čas i mezi politickými vězni pod Novoměstskou věží. Události prvního dílu, bohaté situacemi velké dramatické intenzity (vylíčení průběhu bitvy u Hradce Králové patří k vrcholným stránkám knihy), vyúsťují železniční katastrofou na plzeňské trati roku 1868. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29857/snatky-z-rozumu-29857.jpg 4.5165

Sňatky z rozumu (1.)

Romány, Literatura česká
Vydáno:, BB art

rusalka123

V dnešní uspěchané době má to poklidné tempo knihy opravdu něco do sebe. Co mě ale mrzí, že jsem si v celé knize nedokázala najít ani jednu postavu, které bych opravdu fandila... Prakticky všechny mě něčím iritovaly... Nejvíc Martin s Lízou. Na druhou stranu, zas to díky tomu působilo přesvědčivě. A výsledkem toho všeho je, že nemám pocit, že jsem přečetla román, který by byl napsán za účelem bavení čtenáře, či tak něco, ale spíš že mě někdo jen tak mimochodem seznámil s tím, jak asi tak mohly vypadat životy lidí v druhé polovině 19. století. Tak trochu bez emocí, ale zase pravdivě, bez nějaké snahy se zalíbit. A nakonec se mi to tak vlastně líbí.

bookcase

Hutné, přitom půvabné, poklidné čtení o starých časech. Nadčasové a nestárnoucí. Je to svým způsobem uklidňující, když se necháte unést historií.

KnihovniceVěra

Od první stránky mi bylo jasné, že pan Neff je dobrý vyprávěč. Příjemným způsobem přibližuje národní historii, tempo vyprávění odpovídá životnímu tempu 19. století, trochu rozvleklé, je vidět, že má nakročeno na další díly. Taková zlatá česká poklidná klasika.

Bublinka.

Vyloženě to není můj šálek kávy, ale svoje jsem si nakonec našla. Moc mě nebavilo politické pozadí, nebavily mě osudy postav ani válečné části, ale líbilo se mi vykreslení Prahy v době, kdy byla uzavřená hradbami, což bylo asi jediné. Nevím, jestli budu pokračovat dalšími díly.

RamonVarga

Super série!!!

Kattunka

Pěkně vykreslené historické pozadí. Celkově se mi moc líbí styl autora.

Guzzi
29.12.2017

Opravdu moc krásně napsáno, četl jsem několikrát, mám vydání s kouzelnými ilustracemi od Cyrila Boudy. Televizní seriál též velice povedený, k hereckému obsazení se není snad potřeba vyjadřovat... "Dovoluji si pocházet z Rychnova nad Kněžnou" :).

Mátová
04.12.2017

Krásný náhled do druhé poloviny 19. století v Praze a nejen v ní. Hodně mě zaujalo, jak autor zpracoval historické události, které se postav dotkly kolikrát i nepřímo a přesto byly precizně propracované, díky tomu jim může porozumět i neznalý čtenář. Postavy jsou lidské i když pro mě ne vždy sympatické (nejsympatičtěji na mě zatím působí Nedobylovi).
A ta krásná čeština... jak jsem nikdy toto období zase až tak nemusela, tady má své kouzlo. Jen čtenáři, kteří potřebují akci na akci a pádící děj si tu na své nepřijdou.
Jdu na další díl.

Ran
18.10.2017

Kniha se mi líbila a až budu mít příležitost, tak bych se chtěla podívat i na seriál. Popis 19. století a tehdejší společnosti byl celkově velmi dobrý. A i postavy byli napsány dobře.

lapagerie
14.02.2017

I já jsem se nechala k této sérii zlákat seriálem. Byla jsem zvědavá na to, co v seriálu nebylo. Kupodivu ve filmu kladné postavy Jana Borna a Hany Váchové mi v knize příjemné nebyly, hlavně Hana mi byla nesympatická. Naopak proti seriálu mi nevadil charakter Martina Nedobyla.
Trochu mě nudily delší historické popisy, filosofické a vlastenecké projevy, někdy mi unikala myšlenka. A přiznám se, v pátém dílu už se mi pletlo, kdo byl čí potomek. za mě byly nejlepší první dva díly, třetí taky fajn, čtvrtý a pátý už mě tak nezaujaly.
A postřeh nakonec, já osobně jsem v celé sérii nenašla jedinou veskrze sympatickou postavu.

TaLu
21.09.2016

Přečetla jsem kdysi všechny díly a velmi se mi líbilo nahlédnout takto podrobně do osudů rodin. Opravdu poutavě napsáno. Díky tomu se odvíjí příběh jako film. On seriál byl také velmi hezký, ale myslím, že jsem neviděla všechny části. Jen si vzpomínám na výborné herecké výkony.

Erezka
30.08.2016

K pentalogii mě přivedl výborný seriál Sňatky z rozumu, který miluji a znám na zpaměť. Seriál je věrnou kopií knihy, kniha se pěkně čte a historické události jsou popsány zajímavě a jsou krásně zakomponovány do děje.
Čtyři hvězdičky dávám proto, že seriál mi stále přijde lepší, i když kniha obsahuje ony zajímavé historické popisy, na které v seriálu pochopitelně není místo. Hlavně postavy, které v něm vystupují, jsou mi milé. Jejich knižní předlohy tak sympatické nejsou. Hlavně knižní Hana a Born jsou mi lidsky protivní a nesympatičtí.
Zatím jsem přečetla Sňatky z rozumu a Císařské fialky.

medlovice
02.08.2016

Knížka, která se čte sama. Slibně se rozjíždí a neztrácí dech.Tuhle dobu mám čtenářsky ráda.

ClariceL.
09.02.2016

K prvnímu dílu jsem v minulém roce doplnila ty zbývající a mohla jsem tak přečíst všechny příběhy.A v každém se mi líbilo něco víc,něco míň.Ani pátý svazek nebyl špatný,ale moc mě ta nejmladší generace nelákala.Nebudu opakovat,co se obvykle píše,osudy rodin,historie...
Potěšilo mě hlavně vyprávění o dospívání Martina Nedobyla v muže,trápení přeslic Bětuše a Hany,odhodlání a trpký osud Míši Borna,ztráta ideálů a smutek veselé vdovy Marie.A samozřejmě celá rodina Pecoldů,bez kterých by se příběh nemohl uzavřít.Příjemné čtení.

miriama
12.09.2015

Skvěle napsaná série o osudech rodu Nedobylů, Bornů, Petzoldů, která začíná ve druhé polovině 19. století a končí až v roce 1945.

marca_m
18.05.2015

Ačkoliv moc nemusím historické romány, tak Sňatky z rozumu jsem okouzlena. Na pozadí osudů jednotlivých postav jsou živě a autenticky podána skutečná historická fakta. Kniha je velmi čtivě napsaná, charaktery a vztahy mezi postavami jsou dobře srozumitelné a celkem často se mi při čtení přehrával skvělý seriál, který z předlohy vychází opravdu věrně.

Modrina
21.05.2014

Skvělá sága!

JeKa
22.07.2013

Jedna z nejlepších rodinných ság, co znám. Neustále se k ní v myšlenkách vracím a nesčetněkrát mi pomohla i při studiu historie. Děkuji, pane Neff!

marketad
11.03.2013

Slibný první díl pentalogie

hortenzie
11.01.2013

Bornovi a Nedobylovi - kdo by je neznal? Přiznám se, že mě ke čtení jejich osudů přivedl výborný seriál. Zjistila jsem, že kniha je napsaná skvělým stylem, a tak jsem zvládla všechny díly tak rychle, jak se mi je podařilo sehnat v knihovně.

Godzila.007
30.11.2012

Skvělá historická sága, zrovna čtu 4. díl Veselá vdova. Vsunutí skutečných historických postav do příběhu zvyšuje celkovou autenticitu děje, doby a prostředí, v němž se odehrává. Celkově tato sága výtečně popisuje dobovou realitu 19. století v rozvíjejícím se podnikatelském prostředí u nás na pozadí skutečných historických událostí. Jan Born je sice imaginární postava, nicméně jeho předobrazem byl autorův dědeček Jan Neff, významný obchodník, mecenáš a vlastenec, majitel obchodu s kuchyňskými potřebami v ul. Na Příkopě.

maryzka
16.05.2012

Na příkladu rodiny Borna a Nedobylu je vidět svět- první generace příchází budovat svoje firmy a další generace o ně příjdou.

Pavelpi
01.09.2011

Jedna z mých oblíbených knih.Osudy Borna a Nedobyla jsou vylíčeny poutavě a napínavě.Také popisy měst nejsou rozvláčné,ale naopak se snahou o oživení a snahou přiblížit čtenáři situaci.

WEIL
12.08.2011

Úvodní román z petralogie je seznámením se s osudy několika rodů, a kdy hlavní psotavy celé petralogie vstupují do dospělého života.
Skvělá kniha o lidech a době, jedna z mých nejoblíbenějších.