Snad ti nedělají starosti cizí názory

Snad ti nedělají starosti cizí názory https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29005/snad-ti-nedelaji-starosti-cizi-nazory-29005.jpg 4 161 15

Tato kniha je nejenom svědectvím o temperamentu velkého fyzika, o ”dobrodružství jeho zvídavé povahy”, ale i vyprávěním o lidech, kteří nejvíce utvářeli Feynmanovu osobnost - o jeho otci a první ženě Arlene. Tyto veselé i smutné příběhy volně navazují na knihu To snad nemyslíte vážně! Také příhody v této knize zaznamenával Feynmanův přítel a občasný spoluhráč na bubny Ralph Leighton. Záznamy jsou přepsány jen s nutnými úpravami, a tak nám poskytují možnost vychutnat si Feynmanovo vyprávění a pochopit, proč právě tento vědec dokázal zaujmout studenty i všechny ostatní, kteří se s ním setkali. Od mládí rád přicházel věcem na kloub a tuto schopnost uplatnil, když jako vedoucí malé skupiny teoretiků při práci na konstrukci první atomové bomby vnikal do sejfů a "testoval" rafinovaná bezpečnostní zařízení v Los Alamos. Tuto svou vlastnost uplatnil při své práci v prezidentské komisi vyšetřující příčiny havárie raketoplánu Challenger. Feynmanovo vyprávění o jeho práci v této komisi je druhou částí knihy, v závěru pak máme možnost seznámit se s Feynmanovou přednáškou, která názorně ilustruje jeho nevšední, nejen vědecké schopnosti. Feynman si nikdy nepotrpěl na gloriolu geniálního fyzika. Rád vyprávěl, jak ti, kdo ho představovali před veřejnými přednáškami o fyzice, cítili nutnost zmínit se nejenom o jeho Nobelově ceně za fyziku, ale také o tom, že hraje v barech na bonga, kdežto vedoucí hudebních skupin v barech žádnou potřebu uvádět ho jako nositele Nobelovy ceny neměli. Z jednotlivých příběhů lze vyčíst Feynmanův odpor k pompéznosti, touhu pouštět se do dobrodružství a řešit přitom všechny problémy účiným, nekomplikovaným způsobem. Vzpomínková kniha Snad ti nedělají starosti cizí názory má šarm, jaký měl sám Feynman, a na každého čtenáře zapůsobí radost, kterou Feynmanův nespoutaný přístup k životu i práci přinášel jemu i lidem okolo něho. (zdroj: eaurora.cz)... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Věda

Vydáno: , Aurora (Praha)

What Do You Care What Other People Think?

jaroiva
14.12.2023 4 z 5

Dost zajímavý pohled na vědu, a "průšvihy" NASA a přístupu k vyšetřování havárie raketoplánu Challenger.
Už jsem četla různé knihy o kosmických katastrofách, ale tahle je svým pohledem skutečně unikátní. Je to můj první Feynman, ale určitě ne poslední.

tlllk
30.12.2022 4 z 5

V dobe póz a statusov na socialných sieťach je toto svieže dielko, ako zvolanie "cisár je holý", nekladie si komplikované posolstvo, len ukazajue, aká je chyba nechať sa zviazať spoločenskou konvenciou....

ujira
27.08.2022 5 z 5

Zajímavá kniha postřehů a vzpomínek ze života vědce. Roztěkanost, kterou tu mnozí zmiňují ,je charakteristická autorovi. Jak žije a myslí, tak píše.

willy9203
22.09.2020 5 z 5

Knížka navazuje na dílo To snad nemyslíte vážně nejen v nastaveném stylu, ale i vysoké úrovni. Opět nechybí humor a moudrost. Jen vyznívá o trochu smutněji.

petr_
05.09.2020 4 z 5

Tuto knihu beru jako dovětek ke knize "To nemyslíte vážně..." . Nejzajímavější pro mě byla část, kde popisuje vyšetřování katastrofy raketoplánu.

vorsypety
14.05.2020 4 z 5

"Snad ti nedělají starosti cizí názory" je fakt dobrý. Je to nesourodé, ač mě to sem tam nebavilo, knihu jsem si užila. Autor si zaslouží respekt a jelikož do vědy trochu vidím, tak se mi líbila jeho nevšední otevřenost, s jakou mluví.

Faila
03.03.2019 4 z 5

První část se mi četla moc příjemně. Byla vtipná, plná zajímavých postřehů a myšlenek a velmi milá. Druhá část mi vzala dech. Přibližovala totiž pro mě zcela neznámý svět a byla jakousi sondou do americké politiky a (ne)fungování NASA. Už to sice nebylo tak příjemné čtení, ale jsem moc ráda, že se mi tohle dílo dostalo do rukou a že jsem zase o něco chytřejší :)

babystar
06.02.2019 4 z 5

K této knize jsem se ve formě audioknihy dostala náhodou. Nikdy bych nevěřila, že mne tak upoutá. Už se vůbec nedivím, že je tolik vynikajících osobností židovského původu. Jestli každý z nich měl otce s takovým přístupem k poznávání světa jako Feynman, není se čemu divit. A zpráva o vyšetřování katastrofy raketoplánu vypovídala o docela neutěšené situaci v raketovém programu. Tak se už nedivím, že teď používají, pokud se nepletu, Američané raději raketové motory z Ruska.

Tozbee
28.10.2018 3 z 5

Se vší úctou k autorovi bych řekl, že toto je velmi nesourodé dílo. Naštěstí každá ze zhruba tří hlavních částí (linie dětství, Arlene a vyšetřovací komise) má co říct. A umí to! Feynman byl fenomén.

"Můžeš se naučit jméno toho ptáka ve všech jazycích světa, ale až toho dosáhneš, nebudeš o něm vědět absolutně nic."

Alexander1918
12.09.2018 4 z 5

Tož sice mě Ríša poprvé v životě naštval, když nazval Palác vědy a kultury "obludností..." A taky to nemá takový švih jako "To nemyslíte vážně..." Nicméně všechno tohle vyvažuje... no prostě Arlene.

bouncer
25.02.2017 4 z 5

Ústřední povídka "Snad ti nedělají starosti cizí názory" je naprosto skvělá a i další kratší povídky z Feynmanova života jsou velmi dobré, bohužel vyprávění z jeho působení v komisi NASA při vyšetřování havárie Challengeru bylo spíše zklamáním.

FifrQzypf
24.10.2015 4 z 5

To snad nemyslíte vážně je mou zamilovanou knihou a proto jsem se na toto svým způsobem pokračování těšil. Bohužel to není taková bomba, ale jsem rád, že se mi do ruky dostala a mohl jsem doplnit další střípky z obrázku tohoto pozoruhodného muže. Jen škoda, že v druhé části se vytrácí Feynmanovská hravost a děj se stává více strohým líčením vyšetřování havárie Challangeru. Pravděpodobně si knihu znovu hned tak nepřečtu zda-li vůbec, na rozdíl od prvního dílu, ale rozhodně to nebyl promarněný čas.

Navi01
03.06.2015 5 z 5

Kniha která v první části spíše dokresluje a doplňuje "To nemyslíte vážně, pane Feynmane!" a v druhé části je zaměřena hlavně na Feynmanovo působení ve vyšetřovací komisi havárie Challangeru. Pokud vás tyto věci zajímají, tak mohu jednoznačně doporučit.

vitek.sk
09.09.2014 5 z 5

Tato kniha je trochu slabší než předchozí díl "To snad nemyslíte vážně..." Přesto je však velmi kvalitní. Obsahuje několik dalších povedených historek tohoto geniálního myslitele. Především však neskutečný příběh lásky, který v mých očích překonává Romea a Julii, Vinicia a Lygii, Aragorna a Arwen i Berena a Luthien (jmenoval jsem mé oblíbené) a další legendární příběhy. Proč? No protože tenhle je narozdíl od výše zmíněných je reálný. Smutný a přesto krásný. A nakonec také poučnou pasáž o praktikách v americké NASA. Opět dávám plný počet.

kadgam
23.01.2012 4 z 5

Kniha ma utvrdila, že aj matematika a fyzika môžu byť zaujímavé, že spôsob akým nás učili, bolo memorovanie nie myslenie a že aj veľkí vedci sú veľkí ľudia. Kniha je napísaná živo, s humorom možno ju čítať opakovane aj aplikovať autorove skúsenosti pre seba. Vrele odporúčam.

autobiografické vzpomínky

Richard P. Feynman
americká, 1918 - 1988
1989  91%To snad nemyslíte vážně!
2000  86%Snad ti nedělají starosti cizí názory
2005  93%Feynmanovy přednášky z fyziky s řešenými příklady 1/3
2000  81%O smyslu bytí
2001  88%Neobyčejná teorie světla a látky

Kniha Snad ti nedělají starosti cizí názory je v