Smutek sluší Elektře

Proslulá trilogie význačného amerického dramatika, inspirovaná Aischylovou Oresteiou, znázorňuje na tragédii amerického rodu zhoubnou sílu puritánské vášnivosti.

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/286521/smutek-slusi-elektre-HTQ-286521.jpg 419
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Orbis

Mourning becomes Electra, 1931

Kniha Smutek sluší Elektře

000nugatovej
28.10.2019

Osudová tragédie, silná jako antická, jenže tady osud nevytvářejí bohové, ale lidé sami, jejich nenávist, jejímž rubem je láska.
Lidské osudy jsou determinovány povahou, charakterem hrdinů. Mannon: " … Nevím, co mi to svazuje jazyk, když toužím nejvíc promluvit. A honem schovávám, co jsem chtěl rozdat. Nějaká síla se mne dotkne, a já zůstanu sedět ztuhlý a bez citu jako socha na náměstí." (str. 62)
A není, není úniku, ač po něm touží... Lavínie: "Vezmem se brzy, ano? A odstěhujeme se někam ven, daleko od lidí a zlých jazyků. Uděláme si ostrov na zemi - jenom my dva, sami pro sebe -! A děti budeme mít a budeme je milovat a naučíme je, aby milovaly život a nikdy, nikdy se nepoddaly nenávisti a smrti!" (str. 157/158)

Markett
25.05.2015

Tahle hra byla poněkud zvláštní. Když jsem se ponořila do čtení, musela jsem mít takovou tu správnou náladu, ani nevím proč.

Ayllu
26.07.2012

Cetla jsem, patrne, delsi verzi: