Smrtonosná past

Joe Leland, drsný detektiv z New Yorku, už mnohokrát dokázal mistrně vyřešit kritickou situaci. Teď se těší, že spolu se svou dcerou stráví vánoce v Kalifornii. Zdá se, že půvabná letuška, s níž se seznámí během letu do L.A., ho jen ujišťuje, že prožije hezké svátky. Leland netuší, že se zaplete do nejtěžšího případu svého života - do případu, ve kterém jde o život jeho dcery. Jetě jednou musí dokázat, že dobrý policajt si vždy poradí s nepřítelem - i když je to banda po zuby ozbrojených teroristů, kteří se nezastaví před ničím. Jsou bez slitování....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/98_/98950/smrtonosna-past-98950.JPG 417
Literatura světová, Thrillery
Vydáno, Quintet

Nothing Lasts Forever, 1979

Kniha Smrtonosná past

Rawen616

Hohoho, slušné vánoční akční béčko:-) Populární film s Brucem Willisem vychází z této knihy, ale pár věcí je tu jinak. Tak především v knize se hlavní hrdina nejmenuje John McClane a je výrazně starší a drsnější(skvěle by se na něj hodil herec Stephen Lang z Avatara). Jinak se ale dočkáme většiny kultovních scén. Oproti filmu ale kniha slušně nabourává některá klišé. Tak především hlavní hrdina, Joe Leland, opravdu nezná slitování a nedělá mu potíže zastřelit ženu nebo někoho, kdo se v danou chvíli nemůže moc bránit. Fandíte mu, ale moc sympatií si asi nezíská. Další nečekanou věcí je konec, který má do happy endu daleko. Jak "hollywoodsky" kniha začne, tak nakonec skončí velmi "nehollywoodsky".To oceňuji. Překlad knihy byl mizerný a kostrbatý, obálka je příšerná, ale jsem rád, že jsem si mohl prapůvodní Smrtonosnou past přečíst.

Hotovson
20.07.2018

Taky bych se spíš přikláněl k Johnu McClaneovi, ale je to tim, že mam ten film opravdu moc rád a viděl jsem ho nesčíselněkrát.

Ovšem Joe Leland je taky frajer, na to, že v knížce je (narozdíl od McClanea) v podstatě stařec.

Místy kniha působí dost drsně, zvlášť když tři teroristi jsou mladý holky, ale Lelandovi je to šumák a nekompromisně je odstraňuje, jak mu přijdou do rány. Chápu, že tohle ve filmu bejt asi nemohlo, na Hollywood by to zřejmě bylo už přespříliš drsný.

Konec dobrej, taky žádná slaďárna :)

trudoš
15.07.2015

Čistokrevné akční čtení ­- strohé, syrové a drsné. Na to, jak je román starý, je překvapivě nekompromisní, přičemž sympatický John McClain je nahrazen zachmuřeným agentem Joe Lelandem. Sice je to dnes už trochu oldschool, ale pořád dostatečně napínavé i ve srovnání s moderní tvorbou. Jen toho překladu je škoda, v tomhle ohledu dostala kniha vážně zabrat.
Podobnost s filmem je jinak poměrně výrazná. Nebo spíš naopak - scenáristi knihu okopírovali dost věrně. Film je jen ucelenější a s promyšlenější zápletkou (v románu se od určitého bodu zdá, že teroristi jsou jen kačeny na střelnici čekající na odstřel, aniž by se pokusili Lelanda smysluplně vyšachovat), naopak kniha si odpustila kýčovitý hollywoodský konec. Přesto mi v roli hlavního hrdiny prostě chyběl Bruce Willis, ať už je to spravedlivé či ne. Leland je sice frajer, ale na Willise nemá ani náhodou.

Autor knihy

Roderick Thorp