Smrtonoš

Hrůzné zakončení spiritistické seance, záhadné volání o pomoc u golfového hřiště, tajemný zánik ženského kláštera za první světové války v Belgii, pochmurná atmosféra strašidelných domů, mrtvý ovládající duši živého… Zřejmě v žádné jiné knize se královna zločinu nepřiblížila nadpřirozeným silám tak jako v této dvanáctce příběhů z roku 1933. Soubor Smrtonoš, pro nějž se v češtině vžil též název Ohař s cejchem smrti, korunuje jedinečná detektivní historie Svědkyně obžaloby, která se dočkala řady adaptací (úspěšná autorčina divadelní hra Svědek obžaloby, v češtině vydaná pod názvem Korunní svědek, měla premiéru o dvacet let později, neméně známé je rovněž filmové zpracování režiséra Billyho Wildera z roku 1957 s Marlene Dietrichovou v jedné z hlavních rolí). Kdo se nespokojí jen s nejslavnějšími případy Agathy Christie a chtěl by poznat její mistrovské dílo i v těch nejtemnějších zákoutích, tomu by neměla tato pozoruhodná povídková sbírka chybět v knihovně. Nejen proto, že ji lze považovat za hold nesmrtelnému A. C. Doylovi, vyznavači spiritismu a duchovnímu otci Sherlocka Holmese....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47619/big_smrtonos-2SO-47619.jpeg 4196
Literatura světová, Detektivky, krimi, Povídky

Vydáno: , Knižní klub

The Hound of Death, 1933

Kniha Smrtonoš

Lenka4
01.11.2021

Potěšení pro milovníky ryzí duchařiny i pro čtenáře, kteří dávají přednost racionálnímu vysvětlení nadpřirozených jevů. Zde si každý přijde na své.

666Jitka
25.08.2021

Tentokrát jsem poslouchala na rádiu Vltava - některé povídky spojené se spiritistickými seancemi, předtuchami, znameními a duchy se mi líbily více, jiné méně. Agatha je zkrátka profík na detektivky. Každopádně to byl příjemný poslech.

Vesmich
25.12.2020

Agáta a zapadlí vlastenci. Spiritistické seance, převtělování a paměť starých domů kde se stalo cosi fuj a to tam pořád bydlí a nikam se to stěhovat nehodlá. U některých povídek jsem se smála, třeba u Záhady modré vázy, neboť když je někdo tak pitomý, to úplně svádí k tomu s ním vytřít podlahu a odolat je těžké..Rádio je příjemně poučný text na téma, že urychlovat běh událostí se musí umět a SOS kdyby byl film, což je klidně možné, tak ho v kině prožiju se zavřenýma očima a Svědkyně obžaloby je Agáta ve své nejlepší detektivní formě.

ElessaRiverbow
22.10.2020

Ze začátku jsem měla pocit, že spíše čtu nějaký podivný fantasy román než detektivku. Čekala jsem další knihu s Poirotem, ale až po chvíli mi došlo, že se jedná o samostatné povídky (možná to bude tím, že jsem si ani nepřečetla o čem kniha vlastně je :D) Některé z povídek byly zajímavé, nejlepší byla podle mě Červená, jiné mi přišly nudnější. Knihy od A. Christie mám moc ráda a čtu je klidně i několikrát, tato mi ovšem moc nesedla a znovu bych ji asi nepřečetla.

knihomolka27
15.07.2020

Bohužel ipřesto, že téma duchařiny zbožnuju a i Agátu mě knížka moc nezaujala.

Maanna
31.10.2019

Agatha Christie píše dobře, a tak se kniha dobře čte, i když duchařské příběhy nejsou úplně mým šálkem kávy. Líbily se mi ty líznuté detektivní zápletkou. Ty čistě duchařské mi trochu připomínaly historky, které si vyprávějí pod dekou děti na táborech. Jsem na to asi příliš přízemní povaha, ale jako malý "jednohubní" výlet mimo běžné žánry to bylo celkem v pohodě. Jen nevím, kde Agatha bere na britských ostrovech všechny ty krásné ženy - mně vždy připadá, že většina Britek je tak nějak fádní.

mataj
31.05.2019

Trochu netradiční kniha od Agátky ale četla se dobře (hlavně na cestu vlakem super). Nejvíc se mi líbili povídky Červená, Rádio a Svědkyně obžaloby.

omgjako
28.01.2019

První a asi jediná knížka od A. Ch., kterou jsem nedočetla. Ne proto, že by mi přišla špatně napsaná, ale kvůli námětům. Duchové apod. mi vůbec nesedí.