Smrtná zima

Smrtná zima https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/267025/bmid_smrtna-zima-267025.jpg 4 385 108

Smrtná zima série

První díl nové young adult série. Patnáctiletá Emmeline žije v osadě uprostřed hlubokých hvozdů, v puritánském společenství zcela odříznutém od okolního světa. Nehostinný kraj sužují kruté zimy a za hradbami číhá děsivý nepřítel. Jedinou nadějí na přežití je zůstat uvnitř. A dodržovat přísná pravidla rady. Emmeline ví, že vydat se mimo pevnost je zakázáno, avšak stromy v lese jí cosi šeptají a táhnou ji ven na zapovězenou cestu. Už kdysi na ni vstoupila její babička, která za to tvrdě zaplatila. Přijme-li dívka od jednoho z členů rady nabídku k sňatku, mohla by jméno své rodiny očistit. Jenže její srdce touží po někom jiném. A sny stále volají…... celý text

Leník95
Leník95
04.01.2024 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou ve slevě, a tak jsem si řekla, že ji dám šanci. Musím říct, že zklamaná jsem nebyla. Hned začátek knihy ve mě probudil touhu dozvědět se, co se stalo, což vás udrží v napětí do konce knihy. Je zde hodně bádání a porušování pravidel, které prožíváte spolu s hlavní hrdinkou. Samozřejmě nesmí chybět ani milostný trojúhelník a čekání na zjištění kdo je vlastně dobrý a kdo zlý. Kniha se četla svižně, pořád se něco dělo a samotný závěr nebyl špatný. Za mě to bylo příjemné čtení.

emilieselden
emilieselden
04.12.2023 3 z 5

Knížka se dobře čte, je svižná. Ale na moc akce tady nenarazíte. Na mě to působí jako pouhý úvod do série.

Pumpkin
Pumpkin
08.12.2022 4 z 5

Pozor, následující věty mohou prozradit část obsahu knihy

Knihu jsem si vybrala, protože mi do (staré) čtenářské výzvy chyběla -kniha s ročním obdobím v názvu - nebo tak nějak....a v knihovně jsem narazila na tuto..
Vzadu bylo psáno, že je to dystopie co se bude líbit fanouškům Hunger games, takže super
Hlavní postava je lehce nesympatická (ale má krásné jméno: Emmeline) puboška s komplexy. V uniformní a uzavřené komunitě, kde vůkol hluboký les plný neviděných zlých příšer, (něco jako ve filmu Vesnice) prožívá svou první lásku a zároveň cítí, že způsob jejich života není úplně ok.
Navíc její babča prý celé rodině zavařila na generace dopředu - a tady čekáte víc jak půl knihy než se dozvíte čím, abyste se téměř vzápětí dozvěděli, že to vlastně bylo jinak....
Jo a co mne naštvalo, tak samotná Smrtná zima podle které se kniha jmenuje se vlastně vyskytne na necelých dvou stranách ‍️
Ale jinak, kniha se čte velmi svižně, je příjemná ale, že by mně něco nutilo si vyloženě běžet pro druhý díl, to ani ne.

Kytiii
Kytiii
28.10.2022 5 z 5

Když potřebujete vypnout, dočetli jste obtížnou knihu, nebo v metru nezvládnete něco, kde se musíte hodně soustředit, sáhnete jako já po Young adult. S tímto titulem neuděláte chybu. Jen si po pár měsících stěží vzpomenete, o čem byl...

sadlo
sadlo
06.06.2022

Nenudila jsem se, těšila jsem se na volnou chvilku, abych pokračovala ve čtení. Ještě jsou dva díly, na které se chystám.

kačuleee29
kačuleee29
29.03.2022 5 z 5

Naprosto dokonalý. Úžasná kniha s hororovými prvky, až jsem se párkrát klepala strachem :D. Napínavé až do konce. Nemohla jsem se odtrhnout, akce tam bylo rozhodně dostatečně :). Tohle není úplně proslulá nebo populární kniha, takže když jsem na ni narazila, připadalo mi, že jsem objevila poklad :D. Několikrát jsem si také při čtení představovala, jak by to vypadalo zfilmované. Podle mě naprosto úžasně. MOC DOPORUČUJI!!!!

Ellis03
Ellis03
17.08.2021 5 z 5

Já byla naprosto spokojena. Dostala jsem co jsem očekávala. Predtim jsem četla knihu, která byla akcni až moc, takže jsem i byla rada ze tady to tak nějak vše přicházelo zvolna, plynule a prirozene. Také mě na konci potěšilo ze hlavní hrdinka nemusela všechno vyřešit a zvladnout sama, ale ze i ostatní postavy se z vlastní iniciativy zasadily o dobrý konec. Nemám rada takové to umele natahování a zamotavani typu - hlavní hrdninka schová deník ,který padne do nesprávných rukou. Pak je hlavní hrdinka označena za padoucha a ještě více pospinena a ona musí znovu slozite se z toho vypletat bla bla… a byla jsem moc rada, ze k teto situaci tady nedošlo. :)

Elka252
Elka252
19.11.2020 4 z 5

Pěkná a zábavná kniha od které jsem možná očekávala trochu více akce. Taky si musím pochválit milostný trojůhelník a nejistotu v tom která postava je na správné a která na špatné straně. Skvělé byla vypracovaná i pochmurná atmosféra. Vždy když jsem knihu otevřela tak mi ta tma a smutek zalezl až do morku kostí.

temna.vila
temna.vila
03.10.2020 4 z 5

Smrtnou zimu považuji za jednu z nejlepších a nejzajímavějších dystopií, které jsem četla. Vyzdvihnout musím především pochmurnou atmosféru, se kterou se autorka poprala bravurně. Na příběhu mě bavilo pozorovat mentalitu celého společenství a rovněž jeho uspořádání, odvahu hlavní hrdinky, poměry mezi lidmi a odhalování nových skutečností.

Skippka
Skippka
10.08.2020 4 z 5

Jsem na drobných rozpacích, možná jsem čekala trošku více akce :) Ale jinak je to čtivá kniha, příběh zajímavý, krásná obálka, hned se vrhnu na další díl.

baru_dostalova
baru_dostalova
11.04.2020 3 z 5

Velmi čtivá kniha. Nejvíce mne bavilo že jsem do poslední chvíle nevěděla která postava je skutečně záporná a ke konci se vše parádně vysvětlili a kniha měla dobrý spád.

AniDi
AniDi
10.03.2020 4 z 5

Kniha mě nalákala úžasnou obálkou a zajímavou anotací. Příběh byl čtivý a zajímavý. Rychle se četla. Po dlouhé době série, kdy nemám chuť přestat po úvodní knize.
SPOILER: mě osobně zaujal milostný trojúhelník, který se nakonec vyvinul úplně jinak. Popravdě jsem dlouho nezažila záporáka, kterého mi nakonec bylo líto. Ke konci bych řekla, že to nebylo fantasy ale spíš scifi. Vůbec mi to nevadilo a jsem opravdu zvědavá na další díl.

kejty91
kejty91
17.12.2019 4 z 5

KNiha mě na první pohled facinovala obálkou. Druhým lákadlem byla anotace na knihu. Ačkoli bylo evidentní, že cílovou skupinou jsou podstatně mladší než jsem já, knihu jsem i tak zkusila přečíst a nezklamala. Předala přesně to, co jsem od ní čekala. Nic složitého jako by to bylo čtení pro adolescenty. Několik rebelujících postav, láska a nenávist, intriky i upřímná pomoc. Hlavní postava mi byla občas protivná ale to je asi tím, že jsem se ztotožňovala s její chutí být nezávislá. Občas uvážila, že někoho potřebuje ale většinou si vše zkoušela zařídit na vlastní pěst. Samozřejmě, že potřebovala ukázat, že za něco stojí. To je situace, se kterou se všichni pereme.
A to její neustále přemýšlení, vyhodnocování situace, to byla zábava. Jak tím zaujala většinu kluků ve vesnici, boží. Autorka jasně definovala, že není nutno mít vše, když máš rozum a hezký úsměv. Líbilo se mi, jak udržuje friendzone se svým kamarádem a jak milý vztah celou dobu měli.
Kniha, děj se mi líbil/a. V knihách mám ráda, když český těxt doprovází i cizojazyčné úryvky. Děj mě dokázal udržet a chtěla jsem číst a číst a zjistit, jaký bude konec. Jsem zvědavá, co ve sebou Emměline udělá v dalších krocích.

oněg_evženin
oněg_evženin
20.09.2019 3 z 5

To jsem takhle jednou na podzim dostal chuť na nějakou hororovou knihu s prvky mysteriózna, nejlépe od ne příliš známého autora. Byly to poněkud specifické požadavky, ale štěstí se na mě usmálo a vypadalo při tom jako Smrtná zima. Kniha mě upoutala depresivně melancholickým obalem a po zběžném pročtení prvních dvou stran jsem se rozhodl, že bude má. Kniha je to vskutku napínává, mysteriózní a má očekávání naplnila i přesto, že se jedná primárně o žánr Young adult fiction, jehož nejsem cílová skupina. Ale proč občas nevystoupit ze své (knižní) bubliny? Je nutné říci, že to není kniha, která by vás vyděsila, donutila k zamyšlení, či dokonce vám změnila život. Dokáže ale udržet vaši pozornost a pokud hledáte něco nenáročného s touto tématikou, pak je to jasná volba. Autorka rozhodně umí psát a má talent, který jistě ještě rozvine (jde o její autorskou prvotinu). Na závěr by bylo fér zmínit skvělý film Vesnice z roku 2004, který je svým příběhem nápadně podobný a rozhodně jej doporučuji shlédnout. Následné srovnání vizuálního a knižního díla vede k zamyšlení.

kathla
kathla
20.05.2019 4 z 5

Lákal mne obal a pak jsem o knize nic moc nevěděla, čekala jsem něco ve stylu filmu "Vesnice", víc napětí... Přesto jsem se nenudila, kniha mne bavila a určitě budu číst další díly, i když mi to přijde díky věku hrdinů spíš série pro dospívající čtenářky. Nechápu nač ty francouzské fráze - kdyby byl aspoň překlad pod čarou na stránce...

MíšaS.
MíšaS.
03.04.2019 3 z 5

Kniha se mi líbila, a pouštím se do druhého dílu.
Tři hvězdy za to, že přeci jen se tam tak moc nedělo. Seznámili jsme se s hlavními protagonisty a zabředli do tajemstvích, která budou potřeba rozplést v dalších dílech. Takže jsem zvědavá :)
Francouzština mi také trochu vadila. Sice byly některé věty přeloženy, ale přeci jen, jich byla menšina. Ale na druhou stranu mi to zase tak výrazně na ději neubralo, protože si celkem asi domyslíte, o čem mluvili podle Emmeliných odpovědí.

Hanjimka
Hanjimka
24.03.2019 4 z 5

Vypadá to jako slušná fantasy série, už se těším na další díl.

Kasandra109
Kasandra109
12.03.2019 3 z 5

Kniha má krasnou obálku, zajímavý příběh a úžasně temnou atmosféru. Na příběh jsem se moc těšila, ale knize chyběl spád a chvílemi jsem byla myšlenkami úplně někde jinde. Kdyby kniha byla kratší a měla trochu temperamentní hlavní hrdinku, určitě bych ji zařadila do mých nejlepších knih. Takhle se to strašně táhlo.

s1ombrehimawari
s1ombrehimawari
21.01.2019 3 z 5

Kniha se velmi rychle četla. Postavy byly průměrné. Francoužština mi tam docela vadila, jelikož neumím ji ani za mák. Kniha předstírala velkou akci, ale pak z toho byl vždycky houbeles. Občas mě štvaly často opakované výrazy. Jinak mě vyhovovalo prostředí, kde se děj odehrával.

ThrisaManx
ThrisaManx
29.12.2018 4 z 5

Od knihy jsem vůbec nic nečekala, a vzhledem ke spíše negativním recenzím jsem možná očekávala, že se mi kniha líbit nebude. Ale líbila! A nerozumím těm negativním názorům, protože kniha byla skvělá. Co mi vadilo, byla francouzština. Já francouzsky neumím, a i když to pak bylo přeloženo, stejně mě to iritovalo. Další věcí, která mi trochu vadila, byla absence jakékoli akce. V knize se v podstatě nic závratného nedělo, a když už se k nějaké akci schylovalo, tak to byl jen planý poplach. Na druhou stranu nemusím knihy, kde se pořád něco děje jen proto, aby autor dokázal udržet čtenářovu pozornost.
Naopak se mi líbilo, že hlavní hrdinka nebyla žádná Mary Sue, ale obyčejná holka, která byla stejně vyděšená jako bych byla na jejím místě já. Celé prostředí mi přišlo originální a příběh byl napsán velice hezky. Já byla spokojená a těším se na další díly.

2015  72%Smrtná zima
2016  74%Temná tání