Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3248 801

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Denny456
Denny456
17.10.2022 4 z 5

První kniha, kterou mě doporučil můj teenager. A hned napoprvé se to povedlo. Ne, že bych občas dopředu nevěděl jak to dopadne, ale svět je vymyšlen super a propracován taky a občas některé zvraty byly výborně napsané. Takže za mě čtyři hvězdy.

Nifredil
Nifredil
17.10.2022 4 z 5

Originální nápad, zajímaví hlavní hrdinové a to vše v žánru young adult dystopie s utopickými prvky a s prvky sci-fi. Úplně bych neřekla, že je to typická antiutopie, opravdu spíš dystopie, jenže s pozitivním vyzněním. V daném žánru je to moc dobré a určitě bude pro dospívající zážitkem. Mohla by to být i startovní knížka pro čtení autorů jako je Huxley nebo Orwell, které ve své utopičnosti svět Nimba připomíná.
Já si čtení užila a bavilo mě to. Pokud bych chtěla něco hlubšího sáhnu po klasice jako zábavné čtení a v žánru young adults je to fajn. Více jsem ani nečekala.

Predator3313
Predator3313
14.10.2022 5 z 5

Dlouho na mě kniha takhle nezapůsobila.
Nápad je to skvělý a napsané taky dobře, posledních 100 stran je skvělých a i když jsem čekal jiný konec, je to vymyšleno fakt dobře a jdu hnedka sehnat druhý díl.
Zasloužených 5*

Áža707
Áža707
12.10.2022 4 z 5

Poslední kniha v září byla audiokniha Smrtka. Smrtku jsem začala poslouchat na základě několika doporučení a musím říct, že je to fakt jízda. Ještě větší překvapení na mě čekalo v podobě jednoho z interpretů a to Vasila Fridricha, jehož hlas jsem si zamilovala už u Kříďáka.

Dostáváme se do utopistického světa, kdy neexistuje smrt, tak jak ji známe dnes. Lidi jsou v podstatě nesmrtelní a jediná možnost, jak může váš život skončit je pomocí Smrtek, které vás pokosí.

Příběh je velmi zajímavě koncipován, nejen že se nám střídají dva pohledy vypravování, ale nalezneme zde i útržky z deníku smrtek (každá smrka si je povinna vést každodenní zápisy). A to celý příběh dělalo zajímavějším a propracovanějším.

Mezi naše hlavní hrdiny patří dva adolescenti Rowen a Citra, kteří společně nastoupí jako učni k ctihodnému smrtkovi Faradayovi a oba dva se mají rok vzdělávat. Vznikne mezi nima neobvyklé pouto, které jim v mnohém bude spíš přítěží. V knize je dost patrný rozvoj obou dvou postav a taky velmi zajímavé uvažování i přes to, co vše se jim stalo.

Z dalších postav jsem si oblíbila právě smrtku Faradaye a následně i smrtku Curierovou. A extrémně mi bylo líto Volty, svým způsobem i jeho jsem si oblíbila a jeho osud po celou dobu knihy mě velmi zasáhl a myslím, že on ne zrovna příkladem toho, že lidé nejsou černobílí.

Příběh má sice trochu pomalejší rozjezd, ale rozhodně je zajímavý a vždy jsem se těšila, co dál se dozvíme o světě a o smrtkách. Mimo jiné Smrka obsahuje plno krásných myšlenek, které vás donutí přemýšlet. Samozřejmě jsou zde i dobré zvraty, které vás doopravdy zaskočí, protože většinu z nich nebudete čekat. Za mě velmi dobře fungovala gradace a konec knihy mě o to víc nalákal na další díl.

Rozhodně knihu mohu jen a jen doporučit, především fanouškům scifi a dystopie. Já se strašně moc těším na poslouchání dalšího dílu.

⭐ 4/5

medjed
medjed
03.10.2022 4 z 5

Četl jsem na základě hodnocení databáze knih a prvních 200 stran mi 88% přišlo nadhodnocené. Druhá půlka si dle mého zaslouží procent 100. Takže výsledek naprosto odpovídající - dost emocí, napětí i úvah o smrti, aby si čtenář našel poučení i zábavu...

MrKrahujec
MrKrahujec
02.10.2022 4 z 5

U téhle knihy se nabízí hned dvojí podnětné srovnání: Jednak s legendární sci-fi Aldouse Huxleyho "Konec civilizace" a jednak s naší českou "Katyní" od Pavla Kohouta (Orwellův román "1984" raději vynechám, protože je jednak nejprofláknutější a jednak je tematicky přece jen vzdálen natolik, že to na srovnání nestačí). Snad by šlo přidat ke srovnání i Zamjatinovu utopii "My", která je přece jen tematicky blíž, i když zase ne o moc. Umělecké úrovně uvedených knih tahle bohužel nedosahuje, což je jaksi dopředu omluveno tím, že je vlastně určena mladším čtenářům, i když by závažnost tematiky mluvila spíše proti. Pokud tomu ale tak je, je jen dobře, že se mladý čtenář seznámí s touto tematikou napoprvé alespoň takhle, otázkou ovšem je, najde-li si pak také cestu k těm výše zmíněným klasikám. Pokud ne, je to škoda, protože tahle kniha opravdu to burcování Kohoutovy Katyně, jakož i naléhavost Huxleyho Konce civilizace bohužel skutečně postrádá, ale vnukne-li mladým lidem otázku, jestli by tradičně představovaný ráj byl opravdu až tak příjemným místem k životu, taky dobře.

Vikinka224
Vikinka224
15.09.2022 5 z 5

Zajímavá kniha s parádně vymyšleným světem. Nejdřív jsem si myslela, že mě to bavit nebude, ale opak byl pravdou.
Postavy byly dobře napsané, dokonce i hlavní záporák byl propracovaný a nebyl plochý.

Mikoláška
Mikoláška
05.09.2022 4 z 5

Kniha je zajímavá tím, že nutí k zamyšlení. Zápisy z deníků jednotlivých smrtek jsou taky zajímavým vhledem do příběhu. Na hodnocení knihy se může projevit to, v jakém věku jí čtete, v jakém jste momentálním rozpoložení, čím si procházíte a s čím se momentálně perete....ale jen do toho. Myslím, že celkově bude přínosem.

Briv
Briv
01.09.2022 5 z 5

Ještě že, se mi zatím žádná neobjevila na prahu... Jako silně neklidné čtení.
Mám docela ráda distopii a tahle určitě patří mezi po vedené.
Nebyla to vyloženě lahůdka, kdy bych trnula, co přesně bude na další stránce a musela to okamžitě celé zhltnout, ale bavilo mě to a hlavním hrdinům jsem fandila. Nejsem cílová skupina, ale věřím, že kdybych to četla jako mladší, tak bych to asi "žrala" víc.
Rozhodně si přečtu i další díl, protože jsem přesně ten typ čtenáře, které mu to nedá a potřebuje vědět, jak to dopadne:)

Mi--LADA
Mi--LADA
23.08.2022 odpad!

Nějak mi to nepřesvědčilo. Sympatie ke knize nemám. Zkoušela jsem se začíst a zbytek už spíš přeskákala než přečetla. Vzhledem k tématu poměrně odtažitá forma vyprávění, která mi nevcucla. Námět vypadal slibně, zpracování mi nesedlo. Zvláštní, působilo to na mě studeně, neosobně.
"Přišel jste mě pokosit?", řekl(a) mezi dveřmi.
No, nevím, nevím.

Matyesak
Matyesak
18.08.2022 4 z 5

Okolo Shustermanovy Smrtky jsem poměrně dlouho chodil s pochybnostmi; přecijenom YA literatura není ničím, co by mě vyloženě lákalo. Co ale čert nechtěl, jednou se ke mně jeden výtisk dostal. A já investovaného času nelituji. Ba naopak. Sice nejsem tak na větvi, jako někteří komentátoři přede mnou, ale kladné hodnocení převládá. To bez debat.
V první řadě je třeba podtrhnout velmi zajímavý svět, do jehož kulis autor svůj příběh zasadil. Je unikátní a čtenáře zajímají všechny ty drobnosti, se kterými si autor umně vyhrává.
Hybatelem samotného děje jsou dva adolescenti, kteří mají dostatek prostoru a oba prochází psychologickým vývojem. Za to palec nahoru. Na druhou stranu obě zmiňované persony jsou černobílé a v jejich charakterech jdou nejvíce znát prvky YA. Za to jednu hvězdu dolů. Vedlejší postavy jsou zajímavé a mnohdy charakterem předčí ústřední duo.
Literárně jde vidět vysoká řemeslná kvalita - text je čtivý, bez rušivých prvků. Umělecký přesah by ale jeden hledal marně. Narativ je poskládaný logicky, dodržuje ověřené principy, tady není vo čem, víme jak. Otevřený konec se dá tak nějak předpokládat. Koneckonců, autor trilogii avizoval dlouho dopředu.
Suma sumárum, Smrtka se v moderní produkci řadí k tomu nejlepšímu, co může čtenář dostat. Jsem zvědav, kam se Shusterman posune v příštích dílech. Doporučuji.

mareksevc
mareksevc
09.08.2022 5 z 5

vysoké hodnotenie naznačovalo kvalitnú knihu a možem to už potvrdiť aj ja

katerina6763
katerina6763
02.08.2022 5 z 5

Opravdu skvělá kniha, přečetla jsem ji za dva dny a hned jsem se pustila do dalšího dílu. V oblasti sci-fi patří v mém seznamu mezi nejvýše hodnocené knihy.

Kacka999
Kacka999
01.08.2022 5 z 5

Tak tato kniha byla fakt skvělá! Rozhodně stojí za přečtení :)

Laféeverte
Laféeverte
25.07.2022 5 z 5

V rámci žánru a cílové skupiny je to trefa do černého. (SPOILER) Cílovka nejsem, takže mi ta love story moc věrohodná nepřišla (od začátku bylo sice jasné, že tam musela vzniknout, a to tak za mě vystihuje důvod její existence i její podobu) a vlastně mi vůbec nevadilo, že neměla moc prostoru. Kromě tohoto to totiž už moc hluchých míst nemá. Naprosto skvělé byly jednotlivé smrtky (pro mě osobně byly vedlejší postavy mnohem zajímavějíší než hlavní hrdinové - to ale nehodnotím jako negativum, protože oni jsou ti, jejichž oči nejsou zatíženy několikerým obrácením listu, a díky jejich naivitě a nezkušenosti je pro ně to, co leží pod povrchem, stejně nové jako pro čtenáře) a taky způsob, jakým autor čtenáři servíruje úvahy o distopickém světě, který vytořil. Z žánru biopunk jsem ještě nic nečetla, takže moje vniřní já je celé blažené z nových obzorů, které tato kniha otevírá. Je to poměrně krátké, čtivé, má to myšlenku a styl.

Tebby
Tebby
24.07.2022 4 z 5

Tak jsem ji dnes dočetla. Pustila jsem se do ní na základě doporučení kanálu Radši knihu. V knihovně jsem si říkala, že není potřeba, abych brala rovnou celou sérii. No, takže teď je neděle večer a já nemám co číst. A jediná možnost je vyslat zítra přítele do knihovny, aby mi přinesl pokračování. Ale co budu číst cestou do práce a z práce tedy netuším. Co se týče samotného děje, tak byly chvilky, kdy se příběh trochu táhnul, pak byly ale také pasáže, kde to letělo a já se nemohla odtrhnout. Nápad je to opravdu jedinečný. Po celou dobu jsem ale měla pocit, že kniha něco postrádá, ale nejsem schopná říct co. Rozhodně ale ve čtení budu pokračovat. Jsem zvědavá, jestli přijdu na to chybějící "něco". 4*

_Brunetka_
_Brunetka_
21.07.2022 4 z 5

Pro upřesnění, hodnotím 4,5*.

Smrtka od Neala Shustermana, knížka, která obletěla celý bookstagram a vyšplhala se na žebříčky nejlepších knih řady z vás. Já se k ní dostala až teď a na druhý pokus ji dočetla, první se nezdařil, protože prostě nebyla chuť. A musím vám říct, abyste nebyli tak hloupí jako já a pokud jste ještě tohle nečetli, jděte do toho. Stojí to za to. Žasnu ze světa, který pro nás autor vytvořil a sedám si na zadek z úvah, do kterých mě to dokázalo uvést. Autor má taky bravurně vymyšlený každý detail, všechno náramně sedí do nejmenšího detailu. Jeho styl psaní je skvělý, člověk se nenudí a celé čtení je jedna velká horská dráha. Někdy nedýcháte. Postavy se mi neskutečně líbily. Rowana jsem si neskutečně oblíbila, Citra ke mně taky nějakým způsobem pronikla a některé smrtky si prostě dobyjí místo ve vašem srdci. Jejich charaktery mi vážně přišly dost dobře vykresleny. Máme tu spoustu hezkých myšlenek, dojemných chvil, šokujících momentů… Tetelím se blahem a žasnu,žasnu,žasnu! To hlavní, co také ještě oceňuju, je to, že sice tady máme vytvořen zatím v naších očích nereálný svět, ale lidské vlastnosti, boj o moc, zneužívání svých pravomocí…to je tu s námi. Takže jistým způsobem se tu vyskytují zajímavé myšlenky, které když se dostanou k lidem v pozdější době, stále pravděpodobně přinesou užitek a budou aktuálním tématem. Kniha ve mně probudila řadu emocí a já doporučuju všema deseti. Od autora si rozhodně přečtu další knížky a z téhle mé první dystopie jsem vážně vyloženě nadšená! Tohle si vážně vybojovalo místo v mém srdci.

Juliette@
Juliette@
20.07.2022 4 z 5

Síla. Hned od prvních stránek budete okamžitě zasvěceni do utopistického světa a jeho pravidel. Do dokonalého světa, o kterém později zjistíte, že možná až tak moc dokonalý není. Musím říct, že námět byl opravdu originální a moc mě překvapil. Budete hltat všechny nové informace a poznatky, až vám po pár stránkách bude připadat, že v tom "ideálním" světě sami žijete.

A přesto. Nějak jsem nedokázala k hlavním postavám přirůst a to, i když jím bylo dáno víc než dost prostoru. Ať už tam byla sebevíc prekérnější situace, přistihla jsem se, že mi na osudu postav nezáleží tak moc, jak by možná mělo.

Jak už jsem řekla, samotný rozjezd a úvod do nového světa byl skvělý, prostředkem jsem se ale musela už trošku prokousávat. To byla ale přijatelná daň za ten konec knihy se zvraty, které možná budete a možná taky nebudete čekat. Každopádně díky tomu osudovému konci se rozhodně těším na pokračování a už se nemůžu dočkat, až si pořídím další díly.

více na mém bookstagramu: https://www.instagram.com/recbook_cz/

Ani832
Ani832
17.07.2022 4 z 5

Smrtka je docela populární sérií, na níž jsem si už nějaký ten pátek brousila zuby a v lednu 2021 jsem se konečně dostala k prvnímu dílu.

Zprvu mě čtení tolik nebavilo, jelikož rozjezd je pomalejší a jde především o seznamování se světem. Napětí ale postupně graduje a společně s ním i čtivost a zvraty – člověk pak jen otáčí stránku za stránkou, protože chce vědět víc.

S knihou mám ale malý problém, a to nedovysvětlené věci nebo události, o kterých bych fakt ráda věděla víc, ať už se týkají světa nebo děje. Předpokládám ale, že se k nim autor vrátí v dalších dílech, tak uvidím.

K fungování světa mám pár otázek, ale jinak mi přijde pěkně vymyšlený. Střídání úhlů pohledů taky kvituju, stejně jako zajímavé myšlenky, jež jsou v příběhu obsaženy.

No a romantická linka... mi přijde trochu nepodařená. Mezi Rowanem a Citrou není v podstatě žádná chemie a jejich vztah se předtím, než si vyjevili své city, prakticky nevyvíjel. Spolu trávili minimum času a v těch chvílích se tam vyskytovala jen určitá náklonnost/přátelství, většina náznaků zamilovanosti byla jen v myšlenkách jednoho nebo druhého. A pak najednou přijde věta „Zamilovala jsem se do tebe”. To mi prostě nedává smysl. Instantní láska bez vývoje.

Tak či tak mě čtení Smrtky i přes menší výhrady bavilo, jedná se o dobrou dystopii, chápu, proč je tak chválená a chystám se pustit do dalších dílů.

neskákám z toho do stropu, ale dobrý - 3,5*–4*

alzbeta2843
alzbeta2843
16.07.2022 4 z 5

Jedno sa musí uznať Nealovi, to ako skvele dokáže vykresliť dystopické prostredie. Opäť som sa do toho sveta dostala a premýšľala aké by to bolo. Aké sú pozitíva a aké negatíva tohto sveta. Ako každý i mne smrť niekoho vzala a preto som si hneď povedala, že by to bolo skvelé žiť v takom svete bez smrti. Ale postupne ako som sa do knihy dostávala, začala som chápať tie negatíva a nepríjemne rozhodovania samotných smrtiek. Hlavných hrdinov som si obľúbila, ale mne pre zatial stačí tento koniec, preto nesiahnem po daľšom dieli.