Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3277 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Scheila
19.03.2019 5 z 5

Hezký a zajímavý nápad. Podle mě jen škoda, že autor to celé pojal tak “dětsky” mohla z toho být opravdu pecka! I toto dílo je velmi povedené a poutavé, těším se na pokračování co se stane dál :)

Nerevanin
18.03.2019 4 z 5

Velice zajímavý nápad a svět v jakési rádoby utopické budoucnosti. Škoda určitých klišé prvků (spoiler: klišé typu dvě hlavní postavy prostě nemůžou zůstat jen tak, musejí se do sebe zamilovat). Přesto rozhodně doporučuji.

adela2230
17.03.2019 5 z 5

Normálně tenhle styl nečtu, ovšem tahle kniha mě překvapila a upoutala. Velice zajímavý pohled na budoucnost, člověk neměl jinou možnost než to zhltnout. Opravdu dobrá kniha.

RubyReed
16.03.2019 4 z 5

Myslím, že ke Smrtce jsem asi musela dozrát. Četla jsem ji před dvěma lety s tím, že jsem na ni všude slyšela jen samou chválu a svým způsobem jsem ji nechápala. Styl byl poutavý, ale čekala jsem... víc.
Vrátila jsem se k ní až teď, po takové době a rozhodně jsem neudělala chybu. Zhltla jsem ji během čtyř dnů (A to od září nestíhám číst téměř vůbec...) a byla úžasná.
Nikde nic nedrhlo, děj nestál, postavy byly pěkně vykreslené, zamilovala jsem si Rowana, Citru a především Smrtky Voltu, Curieovou a Faradaye. I námět mi nakonec přišel opravdu skvělý a kdo ví... Možná bude budoucnost jednou opravdu vypadat takhle.
Bez výčitek svědomí můžu jenom doporučit.

Radim.01
16.03.2019 2 z 5

Pro mne trochu zklamaní.
Čekal jsem víc. Postrádá to hloubku..
Nejvíce se mi líbily zákony smrtek. To dávalo smysl:-))

vavunik
13.03.2019 4 z 5

Už dlouho se mi nepovedlo přečíst knížku tak rychle, a to už dávno do skupiny YA nespadám. Příběh byl ale čtivý, moc se mi líbil nápad utopického světa a smrtek. Už se těším na další díl, čím mě autor překvapí.

skyline
08.03.2019 3 z 5

Tohle bylo pro mne uz moc young adult. Nicmene pribeh zajimavy lec predvidatelny, hodne veci se opakuje nebo jsou nedotazene.Kazdopadne verim, ze synovi se libit bude. Pro mne to byla oddechovka, rada si prectu i druhy dil.

DannyLady
06.03.2019 5 z 5

Knihou jsem naprosto nadšená a s očekáváním vyhlížím další díl. Začátek byl trochu pomalý, ale potom se příběh rozjel a když byly hlavní postavy rozděleny začalo to být teprve zajímavé. A konec sem si užila, když už jsem se bála, že jsme Rowana ztratili navždy, tak příběh nabral opravdový spád.

Mysias
06.03.2019 4 z 5

Super kniha. Zajímavý námět. Četla se mi dobře, byla napínavá, chtělo se číst dá l a dál. Jen mi tam chybí vysvětlení některých věcí z toho světa.

mave8rick
04.03.2019 4 z 5

Kniha určitě stojí za přečtení. Velmi napínavý a poutavý příběh. Je znát náznak YA, ale nic přehnaného. Děj se se stále strhával do nečekaných oblastí a do poslední chvíle jsem netušil jak to celé skončí. Svět není úplně detailně vykreslen na můj vkus.

Mám jednu velkou kritiku a to anotaci knihy na vnitřní části obalu. V žádném případě ji nečtěte, prozrazuje doslova polovinu příběhu!!!

*Možné spoilery*
Velmi se mi líbil filozofický pohled na "dokonalý" Svět beze smrti a úvahy o našem životě. O limitovanosti času, který nemáme napořád a proto je třeba ho využít na plno. Dále mě velmi zaujaly samotné smrtky. Sice, že některé jsou spravedlivé (jak to jen jde, při brání života), další jednají zcela náhodně a jiné zase (podle mě) naprosto neférově. Při zamyšlení mi to dost připomíná smrt v našem světě, někdo odejde přirozeně, jiný nešťastnou souhrou náhod a někdo vysloveně špatně s utrpením. Opět jsem získal nový pohled na určité věci, což jsem od knihy zaměřenou na mládež moc nečekal.

petaSk
28.02.2019 3 z 5

Zajímavý nápad a velmi emotivní scény ve chvílích, kdy jdou smrtky kosit. Některé momenty jsem skoro psychicky nedávala, hlavně když se týkaly dětí.
Svět byl ale nedomyšlený: lidé už neumírají a mohou se nechat omladit. Necítí bolest, protože je nanoboti v jejich krvi tlumí. Velmi humánní svět, kde se lidé netrápí, řeknete si. Proč tedy v takovém světě místo, aby byla omezená porodnost a nesmrtelní lidé nemohli mít 20 dětí, jsou vystavení kosení všemocných smrtek? A proč tyto smrtky jsou postaveny mimo zákon? A ne, vysvětlení proč to tak je, mi nestačí. Proč, když za člověkem přijde smrtka, stejní nanoboti, kteří vyrovnávají hormony, tak aby lidé nebyl vystaveni depresím, neregulují zároveň stres, kterému jsou lidé vystaveni, když je přijde smrtka kosit? Smrtky tady vystupují jako zabijáci, kterým je dovoleno vše. Nedomyšlený svět, ve kterém jsou pravidla určována tak, aby to vyhovovalo spíše autorovi.
Hlavní hrdinové nemastní neslaní, nevěřila jsem jejich proměně v závěru knihy ani romanci.
Kniha se mi ale líbila a to hlavně kvůli nápadu. Bohužel si myslím, že autor vytřískal všechny esa z rukávu a v druhém díle už nebude mít co nabídnout. Nápad Smrtek už bude vyčerpán a on bude muset zatlačit na děj, který byl už v prvním díle slabý, nebo zaujmout postavami.
Smrtka patří k tomu zajímavějšímu, co jsem letos četla a je to až překvapivě krutá kniha. U druhého dílu, ale s hodnocením tak benevolentní nebudu.

coppacabana
25.02.2019 5 z 5

Přiznám se, že mi chvíli trvalo, než jsem se do knihy opravdu začetla a začala děj a osudy postav prožívat. Jakmile se ale děj vymanil z pout uvedení do utopického světa knihy a nabral spád - a jakmile jsem si s knihou někam sedla a nečetla ji po kapitolách -, četlo se to jedním dechem.
Samotná realita byla fascinující a zároveň - alespoň z mého pohledu - strašlivá. Je to vyloženě doba s ideálními podmínkami pro prokrastinaci - proč spěchat, když před sebou má jeden třeba celá staletí. Lidé žijí docela dokonalý život, kdy lidstvo už objevilo, co se dalo, a dalšího vývoje není třeba. Kdy kultura a umění ustoupily stereotypu a vědě. Kdy se neumírá. V té chvíli ale na scénu přichází smrtky, jež se od zbytku obyvatelstva liší tím "výsostným" právem kosit. To oni představují jediný způsob, jak planetu udržet od zalidněnosti. To oni jsou jediným koncovým bodem.
Citra a Rowan jsou vybráni jako učedníci a já, přestože jsem se dlouho nepřikláněla k ani jednomu, jsem se ke konci knihy nachytala fandit Citře - přestože jsem si oblíbila oba. Celkově se těším, jak se ke svému statusu postaví. Zdánlivě jasné desatero totiž každá smrtka pojme jinak, najde jiný způsob, jak si pravidla přizpůsobit - viz. Curieová, Faraday, Goddard, Xenokratés. Jsem na ně na oba v příští knize zvědavá.
Knížka byla báječná. Představovala nejen dobrý nápad, ale i dobře propracovaný svět, postavy, které si nejde neoblíbit, a hlavně celou řadu šokujících plotwistů, bez kterých by to byla nuda. Doporučuji.

pingu1
23.02.2019 5 z 5

Knížka s originálním námětem, velice reálně zpracovaným. Přečteno jedním dechem, a to jsem už dávno za horizontem cílové skupiny young adult :-) Pokračování si rozhodně nenechám ujít...

morava
23.02.2019 5 z 5

Tak hned na zacatku meho komentare otazka. Take uz se tesite na pokracovani ? Ja rozhodne ano ! I presto, ze fantasy knihy moc casto nectu, tak na tuto mne navnadil styl autora, ponevadz jsem od nej uz cetla "Bez sance". A pani jo, tento svet je skvele promysleny ,pribeh mne do sebe vtahnul, a ja cetla a ponorila se do sveta, kde neexistuji nemoci, kde zijete dlouhy zivot a nemusite se strachovat o sve zdravi.Kratke zapisky z deniku smrtek, vam umozni nahlednout do mysleni techto konkretnich smrtek. Proste bezva vymyslena a promyslena fantasy. Dokonce mne nalakala a ja si v knihovne objednala i jine knizky, ve kterych se mohu ponorit i do jinych fantasy svetu :-)

Luffi
23.02.2019 4 z 5

„V okamžiku, kdy jsme zvítězili nad smrtí, jsme se stali něčím nepřirozeným."

Tak tohle, přátelé, byla docela jízda. Už od první strany mi sedl styl vyprávění a mohla jsem se nechat unášet proudem. Děj nepřináší nijak zvláštní zvrat či nečekanou událost, která by vámi rezonovala ještě týden, ale tenhle svět je zkrátka zajímavý, postavy nejsou vysloveně přeslazené ani na zabití, příběh ubíhá, nejsou zde hluchá a nudná místa. Prostředí světa bez smrti je propracované, promyšlené a hlavně uvěřitelné. Zápisky z deníků smrtek jsou skvělým doplněním atmosféry i zdrojem zajímavých myšlenek, kterých je v knize opravdu spousta, podaných zcela nenásilně, bez sáhodlouhých emotivních či filozofických slohů.

Jako minus vnímám, že určité dějové linky byly nakousnuty, ale nijak zvlášť rozvedeny (Esme) jiné zase nedotáhnuté nebo trochu odfláklé (SPOILER !!! konec Goddarda - obrovské zklamání, nevěřím, že by se postava s touto povahou a vykreslením nechala takhle snadno "obalamutit" a zabít od učedníka, stejně jako jeho motivace vzít ho do učení mi přijde značně krátkozraká... KONEC SPOILERU!!!) Doufám, že chystané pokračování tohle napraví. Kdo ví, třeba mi spadne brada a donutí mě se sem vrátit k přidání páté hvězdy:)

vandalindakova
20.02.2019 4 z 5

Knihy od Neala Shustermana se mi líbí už jen tím, že si dokáže vždy vymyslet parádní dystopický svět, který se nás dotkne a zaobírá se tématy, které jsou aktuální v dnešní společnosti. Naleznete tam mezi řádky čtivého příběhu rozbor společenských problémů. Stejně jako v knize Bez šance se toto objevilo i ve Smrtce. Příběh zobrazuje dokonalou společnost, která dosáhla svého vrcholu. Není už nic, co by se dalo poznávat a lidé jsou nesmrtelní. Nadřazený systém Nimbus se stará o vše. Jenže tímhle stylem by časem došlo k přemnožení. A tak vznikl cech Smrtek, který má za úkol kosit lidi dle vlastního vědomí a svědomí. Hlavními postavami jsou dva nový učednící na Smrtky Rowan a Citra, ktří zjišťují, že Cech smrtek není úplně nejspravedlivější, jak by dle jejich pravidel měl být.
Jedno minus za mě kniha má v tom, že obsahovala pasáže, kdy jsem se docela i nudila a příběh mě v těchto částech moc nebavil.
Konec jsem čekala trochu jinačí, ale špatný rozhodně nebyl.

jarabr
18.02.2019 4 z 5

Smrtka má vysoké hodnocení, ale není všechno zlato co se třpytí. Čte se celkem dobře, určitě super nápad s dokonalým světem bez smrtelnosti, kde lidstvo musí velikost populace "řídit" vlastními silami. Ale chyběl mi tam trochu spád. Děj se tak jako táhnul bez toho, že by se tam dělo něco zásadního. Dlouho jsem to viděl mezi 3-4 hvězdy. Až závěr to trochu vyšvihnul nahoru. Zklamání to není, ale myslím, že by se to obešlo i bez pokračování, příběh je víceméně uzavřený.

polaris
17.02.2019 4 z 5

Poté co jsem na Smrtku slyšela hodně pozitivních ohlasů, jsem si ji také přečetla. A musím říci, že jak všichni byli z této knihy nadšeni, tak mě tolik nenadchla. Děj je originální a zajímavý. Určitě upoutal moji pozornost. Ale jak spousty lidí chválily a chválily, tak mi knihu přechválily.
Nicméně příběh jako takový, je velice originální. Svět, kde smrt neexistuje a zabít vás může pouze Smrtka, která vás pokosí - to bylo zajímavé. I jak autor popisoval způsoby vybírání pokosení, což mě přimělo myslet i na svoji smrt a v případě jejich světa i mé pokosení.
Smrtka Faraday - postava, kterou jsem zamilovala už od začátku, než přišel takový zvrat, u kterého se dá bohužel rozpoznat, co se stane dál.
A co se týče učňů u smrtky, tudíž Rowana a Citry, tak ti byli též skvělí. Hrozně se mi líbilo, jak se v průběhu knihy měnily jejich povahy a nakonec finální zápletka, která se týkala jich dvou, byla dobrá.
Obecně je kniha velmi slušná, ale jak říkám, já ji měla přechválenou od ostatních.

alzbeta675
16.02.2019 4 z 5

Zajímavě uchopený zajímavý námět. kniha je ale zřejmě opravdu hlavně pro mladší čtenáře. Na pět hvězd to za mě nevidím.

Fazulajda
15.02.2019 4 z 5

Od Smrtky jsem měla opravdu velká očekávání, což byl nakonec kámen urazu. Po celou dobu jejího čtení jsem se bavila; bavilo mě ji číst, bavily mě všechny uzlíky v příběhu a bavila mě i celá zápletka. Bohužel jsem celou dobu někde na pozadí vyhlížela důvod, proč to tolik lidí označuje za jedno z nejlepších, co číst. Hodně to tomu uškodilo, proto k mé velké lítosti s hodnocením nemůžu výš.