Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3248 801

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

dana_vrana
dana_vrana
07.07.2023 5 z 5

Tak tohle je velká paráda. Skvěle promyšlený svět, zajímavý nápad, napínavé, čtivé. Některé situace jsou sice malinko předvídatelné, ale i mnoha nečekaných zvratů se dočkáme. Postavy nejsou ploché a zajímavě se vyvíjí. Pár věcí zatím úplně vysvětleno nebylo, tak snad v dalších dílech. Baví mě i krátké náhledy do deníků smrtek, které obohacují knížku a vedou k zamyšlení. Nejsem velký fanoušek sci-fi, ale za doporučení téhle série jsem opravdu ráda. A rozhodně budu doporučovat dál.

sgjoli
sgjoli
02.07.2023 4 z 5

Jelikož bych se konečně ráda dostala k třetímu dílu této série, rozhodla jsem se si dát první a druhý díl jako audioknihu, abych si připomněla, co přesně se v těch dvou dílech stalo. Paměť je zrádná a já si po těch letech moc nepamatuju. Nicméně jsem ráda, že jsem si to připomněla, protože jsem si ten poslech audioknih užila. A vlastně jsem si uvědomila, co se mi na té sérii líbilo.
Stále platí, že nejsem úplně velký čtenář fantasy. A čím jsem starší, tím víc se vzdaluju i žánru young adult, což jsem tady trochu pocítila. Už jsem si tu Smtku neužívala tolik jako přes těmi 5 lety, když jsem to četla prvně. Nicméně se mi líbí to téma, kdy lidstvo přesáhlo hranici obyvatelnosti planety kvůli přelidněnosti a musí se to řešit. Způsob, jakým to Shusterman řeší ve Smrtce, mne dost zaujal a připadalo mi, že to má autor dobře uchopené a propracované. Ten cech Smrtek, na kterém to tu stojí, mi přišel věrohodně zobrazený. Autor tu ukazuje zápory, tak klady tohoto cechu - nic není černobílé. A i když Smrtky stojí nad celým systémem, nejsou neomylné. A i mezi nimi se objevují jak ctnosti a vysoká morálka, tak nenasytnost, hamižnost a touha po moci.
Pravda, některé pasáže jsou možná trochu pomalejší, už jsem taky věděla, do čeho zhruba jdu a autor mne neměl moc čím překvapit. Přesto určitě i nyní mohu Smrtku doporučit, pokud vás to téma láká. A prostě uvidíte, jestli je to něco pro vás.

pafčaodřeky
pafčaodřeky
30.06.2023 3 z 5

Zas taková bomba to nebyla, ale jsem "rozežraná", už jsem toho přečetla moc. Uznávám, styl celé série je "čtivý", postavy se postupně pěkně vyvíjí, jen mi vadí spousta nelogičností i v samotné myšlence, dát nedokonalým lidem moc nad tak zásadní věcí, jako je rozhodování o smrti. Nic pro starou školu (čtenářů).

RinYan
RinYan
24.06.2023 5 z 5

Tuhle knihu budu holt zbožňovat až do konce svého života.

Jak jsem již psala u Nimbusu, začala jsem ji sice číst až druhou, ale i tak byla naprosto bezchybná.
Neil Shusterman si dal záležet na každém detailu, včetně smrtkovských zkoušek, které mě fascinovaly svými nelehkými úkoly.
Dále jsem si našla opravdu velké sympatie ve smrtkách Faradayovi a Curieové, což jsem asi zmínila už dvakrát ale to nevadí.

Děj je originální a čtivý, opravdu ji moc všem doporučuji.

bumble
bumble
03.06.2023 5 z 5

Ano, po sérii různých detektivek se hodí trochu přehodit výhybku. Tohle se povedlo. Velmi pěkný a zajímavý námět. První díl se mi hodně líbil a už se těším na druhý. Pěkný nápad a kdo četl "Čaropisci", myslím, že se v této knize najde. Jak by mohl vypadat svět, když se "zvítězí" nad smrtí.

Lady.Lucrezia
Lady.Lucrezia
01.06.2023 5 z 5

Knihu mi doporučilo nezávazně na sobě hned několik přátel, ale to až potom co jsem v knihkupectví zhltla anotaci jako malinu. Se zpožděním přišlo na četbu a rozhodně to stálo za to. Četbu kombinovanou s poslechem jsem si moc užila a v podstatě jsem knihu hltala od začátku do konce. Příběh mě opravdu nadchnul. Bylo to čtivé, mělo to zápletku, drama i nejedno překvapení. Chci víc takových knih.

KnihoSny
KnihoSny
04.05.2023 4 z 5

Myslím si že Rowan a Citra jsou spolu propojeny sem zvědavá na další díl K samotné knize za mě je to fajn čtení i když místa ma se to táhlo a taky mě tam iritovaly výpisky smrtek z jejich deníku ale celkově je to dost dobý

KnihomoLucy196
KnihomoLucy196
01.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Tak tohle byla pecka! Sice jsem celou dobu věděla, že to nakonec dokáže Citra a ne Rowan, ale stejně to bylo úžasně napsané :D
Ještě dneska se pustím do dalšího dílu!

VA_Krtek
VA_Krtek
29.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Tohle je pro mě prvotřídní počin. Vše dává smysl, vše do sebe zapadá. Koncept světa bez přirozené smrti a o to větší strach ze smrti nepřirozené je úžasný. Co smrtka, to filozofie. A i mezi nimi se najdou shnilá jablka. Bravo

novina
novina
23.04.2023 5 z 5

Četla jsem jedním dechem. Něco se dalo předvídat, něco mě šokovalo, něco mě nutilo k zamyšlení. Těším se na další díl.

Christo
Christo
20.04.2023 3 z 5

Nejsem cílová skupina této knihy, ale pro místní čtyřicátníky a ještě dříve narozené bych raději jen stařecky zabručel něco, že je to o ničem ve velmi originálním prostředí....

Hanassi
Hanassi
16.04.2023 4 z 5

Nová inovativní myšlenka. Něco, co jsem doposud nečetla. Jak málo stačí ke štěstí.

animovanej medv
animovanej medv
31.03.2023 5 z 5

Super čtivá a celkem nečekaně přemýšlivá kniha. Ačkoli má v sobě napětí a akci, má v sobě spoustu myšlenek, nad kterými ještě nějakou dobu budu uvažovat.

Maud22
Maud22
30.03.2023 5 z 5

Znáte to, cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly a na co lidstvo sáhne, to zpravidla podělá, nebo se najde vždycky někdo, kdo se o to postará. Zdánlivě zabezpečené lidstvo neumírá a nad vším bdí Nimbus - vyspělá AI. Jen rozhodování o smrti lidí mu nepřenechali. Lidé neumírají, ale o jejich redukci se musejí postarat jiní lidé - smrtky. Mělo to být o tom, že bez emocí a v rámci asketického života pokosí dle výběru a kvóty určitý počet lidí a nějaká spravedlnost je zachována. Ta spravedlnost nespočívá v tom, že by rozhodovaly zásluhy nebo něco podobného. Smrtky zbavují lidi života různým způsobem a ne vždy, jak zjistíme, je to úplně humánní a rychlé. Jenže smrtky jsou lidé..., což mluví za vše. A hranice mezi smrtkou a vrahem začíná být tenká! Velmi zajímavý koncept naší budoucnosti....a velmi dobře napsaná kniha, jež nutí k zamyšlení a zároveň poskytuje dostatek akce a dějových zvratů.

ElizPetrova
ElizPetrova
21.03.2023 4 z 5

Tak toto byla paráda! Zajímavý, neotřelý námět.. sympatičtí hlavní hrdinové.. pořád se něco dělo.. kniha nepotřebovala žádné sáhodlouhé představování a vysvětlování nového světa.. navíc kniha obsahuje i různé zajímavé filozofické myšlenky, které nutí se zamyslet.. což bych u YA fantasy knihy úplně nečekala. :) Ihned jsem musela zaběhnout do knihovny pro další díl.

Pitraska
Pitraska
14.03.2023 4 z 5

Super neotřelý nápad. Bavilo mě to. Jsem zvědavá na další díl.

Zully737
Zully737
11.03.2023 4 z 5

Žánru Young Adult jsem už odrostla, ale Smrtka mě velmi mile překvapila. Velmi napínavý děj, který má velmi málo hluchých míst. Příběh je občas trochu predvidatelný, ale i tak jsem si knížku užila a ráda budu pokračovat dalším dílem.
Navíc jako velké plus vnimam skvělé načtení audioknihy.

koczanska
koczanska
05.03.2023

Je pravda, že hlavní zápletka byla tak trochu předvídatelná. Přeci jen už se v tomto žánru napsalo mnoho knih. Nicméně vůbec mi to nevadilo. Knížka je dobře napsaná, nenudila jsem se. Takový odpočinkovější kousek. A navíc jsem za naši smrtelnost začala být docela i ráda (a to jsem to četla v nemocnici při čekání na operaci). :)

Nikol1212
Nikol1212
04.03.2023 5 z 5

Za mě velká paráda. Po delší době knížka, která mě nadchla hned ze začátku. Skvělý námět! Ležela mi v knihovně delší dobu, ale kdybych to věděla, měla bych ji přečtenou už dávno :) Moc jsem si od toho neslibovala, ale četla se sama. Rozhodně zkusím další díly, snad taky nezklamou :)

Tano
Tano
17.02.2023 5 z 5

Naprostá pecka, po tom všem co už člověk přečetl a viděl si myslím, že najít vyloženě neotřelý námět není jednoduché. Smrtka rozhodně neotřelá je, člověku se otevírá nový svět s novými pravidly a jelikož je kniha psaná velice čtivě, slupla jsem ji téměř jedním dechem. Rozhodně by mě nenapadlo, že by byla směřovaná jako vhodná pro děti, dospělý se pobaví výborně totiž také a žádné "dětské zlehčování" jsem v knize nepozorovala :)