Posol

Posol https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435584/bmid_posol-K16-435584.jpg 4 1206 296

Smrtka / Žatva smrti série

Finále dystopickej trilógie, ktorá si získala čitateľov po celom svete. A nielen tých young adult! Prešli tri roky, odkedy Rowan a Citra zmizli bez stopy – počas katastrofy, čo má na svedomí kosec Goddard, ktorý nemilosrdne zlikvidoval svojich protivníkov a konečne sa dostal k moci. Sú to tri roky, odkedy sa Nimbus odmlčal – a jediný človek, s ktorým ostal v kontakte, je Greyson Tolliver. A je to práve tretí diel dystopickej série zo sveta Koscov, v ktorom sa osud ľudstva, „odsúdeného na večný život“, zavŕši. Predtým však budú musieť nové spojenectva aj staré priateľstvá prejsť najťažšou skúškou a možno opäť raz poraziť smrť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

The Toll , 2019

LuciaSangster
05.03.2023 4 z 5

Popravdě nevím, co říct, protože jsem z toho nějak zmatená. Díly předtím byly úžasné, ale tento?

Začátek se strašně táhl, ale když se překonal, tak se to dalo.
Myšlenka byla skvělá! Jen ji autor napsal divně. Čekala jsem, že Smrtky mezi sebou budou bojovat, aby porazili jejich padoucha, ale přitom to skončilo úplně jinak.

Tohle byl nejhorší díl celé série. Občas mi přišlo, že to tam prostě autor jen naházel, aby všechno prodloužil.

Dobře byly tu i dobré věci jako opět nechyběl sarkasmus a humor.

Postavy mi přišli, jako kdyby jim někdo vymetl mozek. Chovali se zvláštně o proti minulým dílům.

Nejvíc mě překvapila Randová. Na ut jsem nejvíc pyšná, protože zůstala svá až dokonce. Tohle je nejlepší postava. (baví mě ji strašně cosplayovat :D )

Hlavně se do všechno cpal Nimbus. Skvělá myšlenka. Zrovna část děje, která zahrnovala jeho a jeho činy bylo super, ale cech Smrtek byl odflaknutý.

Ten konec mohl být více epický, kdyby to nenapsal, tak jak to napsal.
Nedokážu si představit o čem bude další díl. ( Mimochodem už vyšel v Aj) Třeba nás překvapí, ale mě by to být z tohohle světa, ale zase jiní lidé.

LuckaDea
28.02.2023 5 z 5

Poslední díl této trilogie byl opět skvělý. První třetina mi přišla trochu pomalejší než u předchozích dílů a přemýšlela jsem, že možná této knize dám 4 hvězdičky, protože mi děj přišel trochu slabší než u knih Smrtka a Nimbus. Potom se děj ale začal hezky rozbíhat a už jsem musela číst dál a dál. Čím víc se blížil konec knihy, tím víc příběh gradoval a nechybělo napětí. Ke konci byla kniha opravdu akční, asi nejakčnější ze všech dílů. Závěr byl úplně jiný než jsem čekala a kniha si právem zaslouží plný počet hvězdiček. Skvělé zakončení originální a velmi čtivé trilogie.

Thalin
19.02.2023 3 z 5

Na třetí díl jsem se po konci dvojky opravdu těšila. A začátek mě vážně bavil. Pak se ale děj začal natahovat a moje nadšení opadat. Bylo tam na můj vkus až moc postav a některé mi přišly spíš jen do počtu. Konec zase nabral dobré tempo, ale přišlo mi, že se s tím autor mazal trošku zbytečně dlouho. Celé to téma je rozhodně zajímavé a propracované, ale nemám moc ráda dění kolem různých sekt a tónisté mi tady místy taky docela dost lezli na nervy. Celá ta záležitost kolem Zvonu mě zkrátka tak nebrala. Za mě je to tak na 3,5 hlavně kvůli tomu roztahanému prostředku a taky kvůli jistému pocitu neuspokojení. Prostě moc omáčky a řečí, kterým ten konec a uzavření nedostává.

JankaV80
19.02.2023 4 z 5

Zdařilé zakončení celé série, i když musím přiznat, že jsem čekala úplně jiný. Ale o tom knížky jsou, aby nás něčím nečekaným překvapovaly :-) Jediné, co mi na tomto díle série vadilo, byli tónisti. Nevím proč, nedokážu to vysvětlit, ale od určité části knihy jsem k nim měla skoro až averzi.
Každopádně v celé sérii se opakuje skutečnost, že člověk/smrtka, který se vám zda být přítelem, vás může velmi rychle zradit a naopak - nepřítel může ukázat kousek svého dobrého já a pomoci vám. Celá série je protknutá nečekanými zvraty a udržuje čtenáře v napětí.

Predator3313
20.01.2023 4 z 5

(SPOILER) No, takže poslední díl.... byl dobrý.
Ale doufal jsem ještě v něco trošku lepšího.
Čekal jsem, že Nimbus využije Zvon a tím Tonisty v něčem trochu akčnějším, než to bylo.
Trochu mě mrzí, že Rowan už kapituloval. A pro Goddarda jsem si představoval taky trochu víc VIP konec. A konev Rowana a Citry....taky nic moc :D
A ano, taky mě otravoval/a Kapitán/ka která měnila pohlaví podle počasí :D

Nicméně,
celkově vymyšlené dobře. Libil se mi vztah Nimbuse a Zvonu. Nenápadné signály a odpovědi, aby neporušil pravidlo se smrtkama.
Jsem rád že Faraday našel co hledal, a vymyšlená pojistka smrtek mě taky potěšila.
Takže docela důstojné zakončení série, ale rozhodně nejslabší díl.

InstinktCZ
04.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Zdařilé zakončení trilogie... I když jak jsem si přečetl u jiných, i mě se zdálo, že třetí kniha je trochu více rozvláčná než by se mi líbilo, ale nevadilo to. Četla se jako předchozí dvě výborně. Trochu mě štvala nebinární Jeri, jejíž nepohlavnost do děje nijak nepřispěla a působila na mě akorát jako na sílu nacpaná agitka...
Měl jsem štěstí/smůlu, že mě kniha Smrtka celkem míjela, takže jsem si mohl knihy přečíst hned za sebou a nechalo to ve mě celkem velkou stopu. Nimbus a jeho dokonalost, myšlenka nezvedenectví a samozřejmě Smrtek. Hlavní posstavy si nešlo neoblíbit a po dočtení mi bylo trochu smutno, že už se nebudu každý den "potkávat" s Citrou, Rowanem nebo Ctihodnou smrtkou Faradayem :).

kalinkacz
27.12.2022 4 z 5

Na Zvon jsem se jako spousta dalších šíleně těšila, protože autorovy postavy, zápletky a fantazie nemají konce. Zvon je delší a taky pomalejší a máme tu i nové postavy. Myslím si, že trilogie byla ukončena povedeně a důstojně. Ale ne, nebylo to tak dobré jako předchozí dva díly. Pokud jste ale tuto sérii minuli, tak to rozhodně napravte, skvělé čtení, které stojí za váš čas.

cziss
09.12.2022 3 z 5

Začátek a konec knížky byl opravdu napínavý, řekl bych, že nás autor napínal možná až moc :). Zbytek - většina, byla naopak moc rozvláčná. Váhal jsem mezi 2 - 3 hvězdami, ale za epický konec si knížka 3 hvězdy zaslouží. Bohužel mám pocit, že autor tohle velmi nápadité téma mohl rozvinout lépe, některé věci byly opravdu nápadité a promyšlené (např. Tonisté), některé - a těch bylo víc - se mi zdály moc nepravděpodobné (např. existence utajených ostrovů, když zcela jistě existovali lidé, kteří si je museli pamatovat). Co by ale na knize opravdu vadilo, byla soustavná a celou knihou se jak červená linka táhnoucí propagace "fluidního genderu", a některé dialogy se mi zdály až pomalu jako útok na "běžné" vnímání pohlaví. Proč pro to autor měl potřebu netuším, na děj knihy to vliv nemá. Resp. vzhledem ke konci knížky (chci se vyhnou spoileru), by osoby fluidního genderu byly zcela jistě kontraproduktivní pro zdar toho nadcházejícího.

Aya81
28.11.2022 5 z 5

Celá série mne moc bavila. Autor měl vše promyšlené, aby v závěru vše sedlo jak když zapadnou všechny dílky puzzle.
Bavily mne úvahy o směřování lidstva, různé pohledy na život a společnost.

Luci-_-
24.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Třetí a závěrečný díl skvělé série. Tento díl se rozhodně lišil od předchozích dvou, méně zaměřování na svět smrtek a více zaměřování na okolí a tónisty. Kniha se prvních 200 stran opravdu táhla, ale poté to chytilo spád předchozích dvou dílů a až do konce se nešlo odtrhnout. Za mě bylo zakončení uspokojivé, ale skvělým bych ho nenazvala, přesto je série něčím novým a za přečtení rozhodně stojí!

Leonora
22.11.2022 4 z 5

(SPOILER) No. Tak jsme si prošli všechno od osobního psychodramatu přes globální politickou špínu až po vesmírnou odyseu. Každá ze tří knih téhle trilogie má naprosto odlišnou atmosféru a i po dočtení by se mi stále líbilo, kdyby to bylo zfilmováno ve velkém stylu Hunger games.
Oceňuju, jak elegantně a přehledně autor přidává nové postavy, žádný přelidněný chaos, kde se vám půlka lidí smíchá. Čtivost se drží na stále stejné úrovni, o čemž vypovídá, že to zase píšu ve dvě ráno. Do poslední stránky je to napínavý jak kšandy. Líbí se mi, že se třetí díl vrací k původní akčnosti a dobrodružnosti, protože v tomhle ohledu mi předchozí díl moc nevyhovoval.
Úlitba genderové korektnosti v podobě meteorologicky fluidní postavy je nesporně originální a oceňuju, že nesklouzla do komické pozice, jaká se jí vyloženě nabízí a do knihy by se absolutně nehodila... A jakkoli mi vyřvávání genderů do světa akorát leze na nervy, musím ocenit i to, že tady je aspoň smysluplně začleněná jako jeden z mnoha různých sociálních experimentů budoucnosti. Vedle anarchie a žáber X-D
Rozhodně jsem z celé trilogie velmi příjemně naladěná a možná si vyslouží i místo v knihovně v papírové verzi, což se mi u čehokoliv jiného než u klasiky moc nestává.

Ajinka126
19.11.2022 3 z 5

Cítím velké zklamání nad promarněným potenciálem.

Svět byl skvěle vybudovaný, druhý díl skončil napínavě a bohužel mě nemile překvapilo, jak se začátek třetího dílu táhne. Bylo to jako číst úvahu o společnosti smrtek. Plno textu o ničem, děj se neposouvá a hlavní postavy jsou odsunuty na okraj. Nerozumím tomu. A nechci číst 300 stránkové "shrnutí".
Ve třetím závěrečném díle si troufám říct, že otázka budování světa a filosofie by dávno měla být vyřešená.

Konec také není moc uspokojivý. Málo odpovědí, stále až moc vaty okolo.
Shustermanovi asi došla šťáva a chtěl to mít za sebou.

Čtenář1234
09.11.2022 5 z 5

Tak toto je opravdu další mistrovské dílo od pana Shustermana. Promakaný děj, sympatické postavy, napínavý příběh... Až mě mrzí, že už tati série skončila.

OndraMergl
26.10.2022 3 z 5

Když jste hlavní kompjůtr, co se má zakázáno vměšovat, ale najdete si nenápadné skuliny, jak zmanipulovat lidstvo, abyste z něj vykřesali alespoň těch pár vyvolených k záchraně a třeba i nějaký ten benefit pro svou existenci.

Holubicka1
25.10.2022 4 z 5

Třetí díl Zvon je poslední díl z trilogie Smrtka. Na tenhle díl jsem se těšila, ale musím říct, že jsem malinko zklamaná. Měla jsem problém se začíst, některé věci se pro mě trochu vlekly a jiné byly zase moc rychlé a některé postavy,podle mě neměli tolik prostoru. Jinak se sérii,jako celkovou jsem spokojená. Svět je naprosto fenomenální, postavy jsem si oblíbila a i zápletka byla skvělá. Byla to skvělá cesta a i přes pár výtek, jsem si tuhle cestu vážně užila.

Příběh začíná tři roky po tragické události na Trvalce, kdy zjišťujeme, že Goddard převzal vedení cechu Smrtek a zavedl mnoho změn, které rozdělili cech. Po tragických událostech a vše co jim předcházelo se Nimbus odmlčel a všechny na světě označil za nezvedence,pouze jediný člověk na světě může s Nimbem komunikovat. A tím je Zvon.Lidi jsou , ale bez Nimba ztraceni, hledají směr a učí se fungovat bez jeho pomoci. Navíc se všichni domnívají, že při tragédii, kterou postihla Trvalku zahynuli všichni,kdo byli na ostrově. Mezi ně patří i Citra a Rowan.
A Smrtka Faraday, který se při svém pátrání s Murinou dostávají na opuštěný ostrov, nemá nejmenší tušení co se ve světě zatím děje a ani ostrov o kterém nikdo netuší, už zanedlouho nebude úplně opuštěný.
Pomalu se blíží změny. Nikdo nebude ušetřen a je jen na lidech jak se k tomu všemu postaví.

Víc k tomu nemůžu napsat, protože bych toho prozradila až moc a připravila bych vás tak o spoustu věcí, které vás určitě překvapí. Série určitě stojí za přečtení,jen třetí díl byl o něco slabší než první dva díly.

Chytuš
18.10.2022 5 z 5

UCHOKNIHA. Neal Schusterman je neuvěřitelně mazaný - když už si myslíte, že jste mu všechny fígle prokoukli, přijde s něčím novým a originálním. Zvon je parádním zakončením série - možná pro někoho může být trochu rozvláčnější, ale já osobně bych neubrala ani písmenko (no možná až na ten podivný fluidní gender Madagaskařanů, který je podle mě prachsprostá úlitba moderním trendům ve společnosti)... Nad touhle výstředností ale přimhouřím oko, protože jinak to všechno bylo mazané a chytré - nejdřív vám některé textové vsuvky přijdou úplně mimo a vůbec netušíte, co si s nimi počít, ale na konci nejen že už víte proč, ale dojde vám celá geniální hra Neala Shustermana se čtenářem... Ačkoli je celá série primárně cílená na mládež, má potenciál zaujmout i mnohem starší čtenáře - a to se vždycky cení...

Briv
22.09.2022 4 z 5

Ač celá série byla fakt dobrá a bavila mě, tak poslední díl byl nejméně zajímavý a v porovnání s ostatními až nudný a to navzdory tomu, že jsme se dozvěděli rozuzlení a velké finále. Přišlo mi to tak nějak víc plytké. Určitě ale nelituji, že jsem se do těchto knih dala.

Mikoláška
19.09.2022 5 z 5

Zajímavé završení trilogie. Trošku se kniha více "vlekla", ale na dokreslení paralelních událostí to bylo potřeba. Zakomponování "multigenderové" postavy bylo ze začátku trošku kostrbaté, ale ve výsledku to zapadlo, díky vysvětlení, vcelku dobře. A vzhledem k tomu, že je to příběh z budoucnosti, tak vlastně proč ne....., budoucnost ostatně nabídne spousty příležitostí. Zajímavá myšlenka, že i vědomí bez živé biologické formy vlastně taky ve výsledku touží nebýt sám nebo nebýt jen "virtuální".....

Vikinka224
15.09.2022 5 z 5

Kniha byla taková pomalá a někdy zdlouhavá, ale byla plná akce.
Greyson a Rowan byli skvělí, Citra taky nebyla špatná.
Faraday mě tento díl občas štval, hlavně proto, jak se choval k Muniře. Bylo to k ní nefér.
Jen mi přišlo, že ta orientace Juri tam byla zakomponována tak násilně, klidně by to tam být nemuselo. Na děj by to nemělo vliv a Juri by byl skvělá postava i bez toho. Takto mi to akorát motalo hlavu a přemýšlela jsem, proč je chvíli on a chvíli ona.
Konec byl překvapivý a moc se mi líbil.

hetty64
13.09.2022 5 z 5

Výborné! Kolikrát mě kniha donutila zamyslet se nad tolika věcmi - důležitými věcmi - o světě, o mně samé, o lidstvu. Prožívala jsem příběh s hrdiny a to je to, co dělá z knihy KNIHU. Děkuji. Jsem nadšená.

pro dospívající mládež (young adult)

Neal Shusterman
americká, 1962