Smrtící vzdělání

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Škola magie jako žádná jiná Do téhle čarodějné střední byste chodit nechtěli: místo profesorů zde vyučuje drsnými metodami sama škola a na každém kroku číhá zlý tvor, takže jediná vteřina nepozornosti vás může stát život. A tam se ti dva potkají: Galadriel, kterou škola systematicky připravuje na dráhu nejděsivější černé čarodějky světa, jak to prorokovala její prababička, a Orion, syn jedné z nejvlivnějších kouzelnických rodin, školní hrdina a ochránce slabých. Jenže ona se ze všech sil snaží, aby se proroctví nenaplnilo, a on jí ani trochu nevěří. Dokážou ti dva změnit dávné řády školy — nebo aspoň vlastní život?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476616/big_smrtici-vzdelani-1v0-476616.jpg 4.429
Série:

Scholomance 1.


Žánr:
Literatura světová, Fantasy

Vydáno: , Host
Originální název:

A Deadly Education, 2020


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Smrtící vzdělání

Adris
17. října

Co se týče společnosti a postav jako takových, jde o jednoduchou četbu, ve stylu protivná, ale mocná outsiderka, přihlouplý krasavec - hrdina, elitní "sprostý holky a kluci" a klasické teen starosti jako je láska a kamarádství. Taková pohodička. Komplikovanější je však magie. Musím se přiznat, že jsem mnohdy nepochopila, a doteď nechápu, autorkou popisované magické principy, události, mechanismy. To by tak bylo na zastavení se u odstavce na hodinku, aby to moje mysl vstřebala. Když to ale necháte plynout, jako když třeba čtete v jiném jazyku a nepřekládáte každé slovo, dostanete vtipný příběh, docela akční a mnohdy velice brutální (trošku naťuklé hororové scény kontrastující se sarkastickou hrdinkou). Mentalita postav je, jak jsem psala výše, opravdu taková dětská (ve stylu: Budeš se mnou chodit? Ano-Ne), přitom ale musí zvládat neuvěřitelné situace, kdy mnoho z nich prostě něco sežere, roztrhá, spolkne a mučí zevnitř. Takže kdo rád sarkasmus, brutalitu a magii, mohl by se do této fantasy série zamilovat. Já včera četla do jedné ráno, docela mě to vtáhlo. Ale kvůli jakési nezralosti postav (nebo spíš podivným kontrastům v chování dítě-dospělý) a komplikované magii, jsem se rozhodla hodnotit jako lehký nadprůměr. (Občas jsem tam viděla záblesky HP střihlé Hunger games, ale to nevadilo.)

Aaron Lewis
16. října

Vynikající. Nečekala jsem takový úžasný ironický humor. El nejde nemít rád, její myšlenkové pochody jsou super, ale scholomancie… tak škola byla fakt dobrá, myslela jsem si, jo, škola, co se vás snaží zabít… ehm… ehm, ale páni, fakt to bylo dobré. Strašně mě to bavilo, škoda, že to bylo krátké a nejsou tam další díly. Orion byl taky fan, vůbec tam nebyli protivný charaktery v tom smyslu, že vám jsou protivní, tak jak se chovají, žádná romantika a ťuťuňuňu, prostě paráda.

Ze začátku jem některým výrazům a vlastně, co a jak funguje moc nerozumněla, ani teď si nejsem jistá, jestli jsem všechno správně pochopila, hlavně, jak škola funguje, ty patra a jak se tam dostávají ti malové, ale co už, moc jsem nad tím prostě nepřemýšlela. Spousta fajn nápadů, jakože je skutečné to, čemu věříte. Ale ta škola byla prostě nejpeckovitější:). To v té knihovně mě úplně dostalo:). Jak se to snažilo El nejdřív zpomalit a pak zase odtud El vyhodit, haha, to bylo super vymyšlené:).


Libris_Na_Ex
10. října

UUU, tak tohle mě bavilo.
Prostředí školy, která učí sama a rozhodně studentům nic nedá zadarmo má skvělou podzimní atmošku.
Galadriel a Orion jsou skvělý hlavní hrdinové. Nejsou dělaní podle šablony, mají svůj příběh a charakter.
A ten konec - to bylo strašně hezké pohlazení po duši a strašně jsem to všem postavám přála.
Jen na mě autorka občas chrlila až moc informací a bylo náročné všechno vstřebat.

Remus Hroozley
08. října

Něco mezi Nedej se a Nikdynocí. Kouzelnická škola. Trochu moc popisů cbodu školy, ale jinak sympatický Orion a Galadriel taky. Některé hlášky mě dost pobavily.

Shaxx
04. října

Poměrně zklamání. Čekala jsem o dost víc.
Kniha by se hezky dala použít na panákovací hru, stačilo by se vždy napít ve chvíli, kdy se objeví slovo enkláva. Na jedné straně jsem ho třeba našla 6x :D Dále autorka moc nedala popisům - třeba prostředí školy, což je velká škoda. V mysli jsem teda měla jen dost neurčitou představu, jak to tam vlastně vypadá. Je to vyprávěné z pohledu první osoby, hlavní hrdinky a celé to vyznělo jak předlouhý monolog. Nějaké akce tam moc není. Kladně hodnotím překlad, který dal vzniknout originálním názvům příšer a líbí se mi i označení "mudlů" jako všedníci. Samotná hrdinka se chová tak nějak rozporuplně a občas na facku. Kde má vyznívat jako silná, nezávislá protagonistka, tam se z ní spíš stává zapšklá a nerudná, nepochopená teenagerka.
Jako závěr je samozřejmě cliffhanger, který krásně připravil půdu pro další díl.
Celé je to spíš nic, než moc, takový průměr, který promrhal potenciál :)

bookworm_val
23. září

Nádhera. Co jsem postrádala v Horowitzově škole, toho mi Naomi Novik dopřála plnými doušky. Děkuji jí za skvělý čtenářský zážitek.

Mona-Lisa
18. září

Třetí autorčina kniha, co mi přišla pod ruku. Předchozí dvě byly láska na první pohled. Jejich ladění do slovanského folklóru, v temném pohádkovém duchu a s vyčnívajícími ženskými hrdinkami. No prostě skvosty.
Jenže, tato novinka tentokrát z čarodějné školy šla mimo mě. A to jsem se tak snažila přijít ji na chuť, čestně.
Už od začátku na mě ale vyskakovaly samé mínusy hlava nehlava. Hlavní hrdinka- náctiletá holčina s frackoidní mluvou. Kouzelnické prostředí s milion novými pojmy, které na mě byly vrženy ze všech stran v tak rychlém sledu, že jsem si ani neužívala atmosféru knihy.
Ta ale pro mě ve výsledku neměla paradoxně žádné kouzlo.
Do tři čtvrtě knihy se pro mě nic zlomového nestalo a jen se vysvětloval chod školy, pravidla daného světa, ale z hlediska děje velké prd.
Poslední třetinu knihy jsem naštěstí začala poznávat Novik mezi řádky, začala jsem chápat hrdinku a dokonce ji fandit. A těším se na další díl !
Ale prostě a jednoduše nemůžu smazat pro mě nezáživný rozjezd, který je nejspíš adresovaný mladšímu čtenáři no.
Takže za mě čistý průměr a mrzí mě to.

Verulesa
13. září

Dokonalý. Proti proudu stereotypům a svět, kterej je naprosto vyňuňanej. Ve fantasy je to pro mě tenhle rok zatím topka.

1