Smrtící bílá

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419824/bmid_smrtici-bila-jI2-419824.jpeg 4 1962 474

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

MMacicekk
05.03.2022 5 z 5

Všichni čtenáři ví, kdo se skrývá pod pseudonymem Robert Galbraith. Autorka má velký spisovatelský a vypravěčský um. Četla jsem názory, že kniha je rozvleklá, já si to nemyslím. Stránky mi utíkaly pod rukama rychlostí blesku i přes větší množství dějových linek a odboček. Děj byl zamotaný, ale měl hlavu i patu. Rozhovory mezi Cormoranem a Robin měly jiskru, stejně tak dialogy odehrávající se mezi ostatními postavami. Nejedná se o thriller, ale o román s detektivní zápletkou, tak to musíte brát. Já se teda nenudila ani chvilku, děj se posouval vždy tak, aby vás navnadil na další strany. Pachatele jsem neodhalila, podezřelých bylo příliš mnoho. A to je dobře.

Besa
16.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Práve som dočítala 4. v sérii a zároveň je to prvá, ktorej som ubrala hviezdičku.
Tak ako pri predchádzajúcich knihách zo série, páči sa mi, že je taká hrubá. Pekne tlstá 700 stranová kniha je presne niečo pre mňa. Nepovažujem ju za zbytočne obsiahlu, je ok, spletitá, poctivá detektívna práca, postupné odhaľovanie faktov, veľmi ma bavila.
Čo ma ale bavilo menej sú príliš časté a a pomerne zdĺhavé opisy Cormoranovho postihnutia. Ako ho bolí pahýl, ako ho tlačí protéza a vždy keď niekam ide, ako hrozne trpí, lebo protéza ho tlačí na pahýl, potláča bolestivé grimasy a rozmýšľa, kde si ju dá dole a vyloží nohu. Viem, že je to autentické ale čo je veľa, to je moc, nemusím to čítať čo 50 strán znovu a znovu.
A ešte jedna vec, čo by som vytkla. Už v minulom diele autorka mierne naznačila, že by vzťah našich dvoch vyšetrovateľov - Robin a Cormorana mohol byť romantický. V prvých troch knihách som nemala vôbec pocit, že by to medzi nimi iskrilo, dokonca som to aj v jednej z recenzií pochválila. Táto nová línia v kniha ma úprimne povedané desí. Existujú dva druhy detektívok s vyšetrovateľmi - parťákmi opačného pohlavia. V tom prvom prípade to medzi nimi neiskrí a je to fajn. Napríklad Lam a Coolová od E.S.Gardnera. Nikto medzi nimi ani nijaké techtle mechtle neočakáva. A potom sú tu takí, medzi ktorými to iskrí. Tak medzi Robin a Cormoranom to prvé 3 knihy neiskrilo a tak by to aj mohlo zostať. Malý odkaz autorke: Milá pani Rowlingová, Hermiona Grangerová sa môže zamilovať do Rona Weaslyho, môže sa zamilovať aj do Harry Pottera, dokonca sa v nejakom úchylnom alternatívnom svete môže zamilovať do Severusa Snapa ale nikdy sa nemôže zamilovať do Rubbeusa Hagrida.
Viem, že je vo vzduchu ďalšia kniha v sérii, rada by som si ju aj prečítala, len sa desím konca Robin si zobrala Cormorana, celú svadbu ho tlačila protéza na pahýl a on si ju pod svadobným stolom natajnáša odopínal a žili spolu až kým nepomreli.

Zlatinka.Emilly
13.02.2022 3 z 5

Moc zdlouhavé a nepochopila jsem problém dětství nevyrovnaného mladíka. Místo holčičky kůň? Nebyla tahle vsuvka v příběhu zbytečná?

000nugatovej
10.02.2022 3 z 5

Oddychovka, no jo. Na můj vkus se děj moc vleče. A ten pokřivený pohled na zlé bohaté a podivné chudé! A vývoj vztahu mezi drsňákem Strikem a Robin, který se proplétá všemi díly této série mi připadá jako z románu nějakého jiného žánru! 700 stran, přesto dočteno...
S paní Galbraith končím...

KateSalvatore
11.01.2022 3 z 5

Knihy od Rowlingové miluji a žánr detektivek též, nicméně ze všech jejích děl jsou tyto detektivky slabšího rázu. Detektivní román se na mnoha stranách táhne tak pomalým tempem, že mě to spíše než do gradování a zápalu, dostávalo do pocitu nudy a toho, že se v knize stále nic neděje (oproti Larsu Keplerovi naprosto nesrovnatelné). Když už jsem si říkala, že se to někam schyluje, tak bohužel dalších 50 stran bylo o ničem. Jistě má detektivka své kouzlo, které mě přimělo to nevzdat a knihu dočíst, nicméně dlouho jsem u detektivky nezažila, abych se musela přemlouvat, to dáš - dočti to! :-) Zfilmovanou verzi o Cormoranovi Strikovi mám raději, ale i ve filmovém zpracování je ten samý problém - velmi táhnoucí se děj. Na druhou stranu je to taková oddechovka, ve které nemusíte být ve střehu, a rozhodně Vás nechá spát. Pokud hledáte takový druh knihy - je tato kniha právě pro Vás! :-)

šipek
03.01.2022 5 z 5

Tak jsem se konečně dostal zatím k poslednímu dílu této detektivní série. U nás v knihovně byl na ní dost dlouhý pořadník a určitě oprávněně. Za mě bych řekl zatím nejlepší díl, přečteno během pár dní. Chvilku detektivka a chvilku román, ani mi to nevadilo. Již se těším na pokračování.

Lee7
02.01.2022 4 z 5

Jo začalo to drsně a vyšvihlo se to. Mám ráda Robin a Strike, mají mezi sebou zajímavý vztah a děj jejich práce je skvělá. Těším se na nový díl..

Briv
02.01.2022 5 z 5

Přečteno a bylo to skvělé čtení. I když někoho by možná odradil počet stran, to mě ale nevadí, spíše vyhovuje. Hodně jsem se těšila na Robin a Cormorana, jak to bude, nebo nebude mezi nimi pokračovat. Kriminální zápletka se celkem povedla, líbí se mi, že se trochu z jiného prostředí. Samozřejmě už se těším na pokračovaní.

Tohle se Rowlingové povedlo. Myslím si, že to spíše osloví ženy. Ale kdo ví. I když já čtu různé žánry nevadí mi i větší "drsárny" tak tohle mě baví opravdu hodně.

deedulka
29.12.2021 5 z 5

Opět skvělý díl ze série Cormorana Strika. Užila jsem si jak detektivní linku, tak i tu ze soukromí Strika a Robin. I přes zvyšující se množství počtu stran byla kniha po celou dobu čtivá a nenudila jsem se ani chvilku. Už se těším na filmové zpracování, na které se vždy po dočtení mrknu. :-)

Jarka_rybář
28.12.2021 5 z 5

Další velice dobrá kniha. Má pěknou, byť na detektivku trochu neobvyklou dynamiku, což se mi líbí. Odehrává se ve vyšší společnosti, jejíž zvyky a morálka se běžnému člověku mimo ni zdá totálně uhnutá. K tomu jako kontrast poněkud anarchističtí aktivisté... Super.
A vztah Cormorana a Robin? Velmi jsem se jím bavila. Jeho dynamika mi přijde úžasná, dodává knize úplně jiný náboj. Mám je opravdu ráda.

Bustedka
22.12.2021 2 z 5

Je mi jasné, že má J.K.Rowling zástup fanoušků, ale tohle byla slabota i na ní.
Ministr je vydíraný a najme si detektiva, aby našel něco na jeho protivníka s tím, že důvod, proč je vydíraný vlastně není důležitý. To vypovídá samo o sobě.
Ta kniha má 700 stran, kde se navíc zoufale dlouho nic neděje.

Terezaazeret
12.11.2021 5 z 5

Takhle strhujícím způsobem umí psát jen Ona. Stovky stran utíkají pod očima jako nic. Krása. I když ten příběh je dost děsivý.

kristie
10.11.2021 5 z 5

Tak a moje cesta se Strikem a Robin je prozatím pozastavena a teď už budu muset čekat jako všichni ostatní na další díly...

Tahle série prostě není jen čistá detektivka, spíš je to příběh dvou hlavních postav, který se odehrává v rámci jedné detektivní kanceláře. A mě to baví, konec konců, těžko člověk přečte 700 stránkovou bichli za pár dní, pokud by ho nebavila. Chápu, že pro člověka, který očekává detektivku, může být jistým rozčarováním, když hlavní zápletka přijde prakticky až po necelých 300 stranách. Nicméně pokud si Vás J.K. namotala stejně jako mě, budete hltat každé slovo. A na konci budete stejně nedočkavě jako já vyhlížet 5. díl a stejně jako mě Vás potěší zjištění, že v originále má Troubled blood přes 900 stran. Méně Vás ale potěší, že se knihy nedočkáme dřív jak za půl roku.

veronika0269
01.10.2021

Dočetla jsem to jen díky tomu, že jsem se dostala k audioverzi a mohla to poslouchat při práci. Příběh dobrý, promyšlený, ale půlka stran by stačila. To je Rowlingová placena od slova?! Čtení mě nebavilo, načtená kniha mě pak vtáhla zpět.

kob
23.09.2021 4 z 5

Zajímavé, ale zbytečně dlouhé a ukecané. Víme, že to má Strik těžké, když přišel v minulosti o nohu, ale řešit na každých pár stranách pořád dokola bolavý pahýl a protézu už mi lezlo na nervy. Také jsem se chvílemi ztrácela v obrovském množství vedlejších postav.

Kamys
20.09.2021 2 z 5

(SPOILER) Tak já nevím, asi to není žánr úplně pro mě. Knížka není nějak extra napínavá, dialogy mi taky nepřipadají nějak brilantní, postavy ploché a nesmypatické, zápletek a vodítek je tak moc, že se v tom nedá vyznat, ale pokud vás baví na cca 100 stránkách číst, jak Strikea bolí noha a co si myslí o Robin a co si ona myslí o něm, případně proč je Mattew kretén, tak asi dobrý. Aspoň že jsem to četla v angličtině, tak jsem si doplnila pár slovíček. Troubled blood na mě čeká v knihovně, asi ji taky budu muset přečíst, přece jen bych ráda viděla, aby se vztah Robin a Strikea posunul dál než k tomu, že se oba těší na společnou večeři, ale nevím, no, jestli Rowlingová plánuje ještě dalších 10 dílů, tak to asi přehodnotím.

AndulinaU
15.09.2021 2 z 5

(SPOILER) Bohužel mě to moc nechytlo a nezajímalo mě, jak to dopadne. Jediné co mě bavilo, bylo sledovat vztah Robin a Strika, jestli se pohne dál, tak jsem byla trochu zklamaná, že to ještě dohromady nedali. Knížku jsem dočetla, ale byla to pro mě docela ztráta času.

tinka1974
10.09.2021 4 z 5

Opět skvělý poslech. Trochu zvláštní konec, málo kdy pochopím Cormovi myšlenkové pochody, ale jinak super. Nejvíc mě stejně táhne vztah hlavních hrdinů a jejich soukromý život a toho jsem si v tomto díle užila dost. Těším se na další díl, jak se to mezi nimi pohne, co budou řešit tentokrát a ráda bych si užila více krimi

marra82
03.09.2021 5 z 5

Tohle já považuji za mistrovské dílko. Kriminální román jako řemen. Rowlingová je neuvěřitelně silná v psaní dialogů.. nově i telefonních dialogů. Ani moc, ani málo a přece je tam toho tolik pro představivost. Přispěl i dobrý překlad, i když sem tam nějaká ta větička chybí docela. Doporučuji ke čtení i studiu stylu.

Verrrunka
18.08.2021 5 z 5

Ach jo, člověku by se snad i chtělo napsat, že těch 700 stránek bylo málo!
Já si nemůžu pomoct, ale takhle dvojice mě neskutečně baví... Zápletka jako vždy promyšlená do posledního detailu, malé tušení jsem sice měla, že v tom bude ten "někdo" zapletený, ale jinak jsem do posledních stran netušila vůbec nic. Navíc dobře zakomponovaná linka osobního života hlavních detektivů. Nemůžu se prostě přestat rozplývat a chci urychleně přeložený další díl!