Smrtící bílá

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419824/bmid_smrtici-bila-jI2-419824.jpeg 4 1970 475

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

packlik
12.10.2023 5 z 5

Já jsem nadšená! Spletité vyšetřování, převleky, utajení, 700 stran, Robin a Strike. Já dostala úplně všechno.

pavla.ctenarka
11.10.2023 5 z 5

Z tohoto dílu Cormorana Strika jsem měla trochu obavu, protože úplně nevyhledávám témata zasahující do vysoké politiky. Proto jsem od knihy neměla podle anotace velká očekávání, ale v sérii, kterou mám jinak ráda, jsem chtěla pokračovat. Kniha mě nakonec mile překvapila a neskutečně bavila. Příběh je poměrně zamotaný, ale orientovat se v něm dá dobře. Vytkla bych, což bývá u detektivních příběhů časté, uspěchaný konec. I když si nemyslím, že bych byla nějaký nechápavý blb, přečetla jsem si poslední dvě kapitoly raději dvakrát, abych to pořádně vstřebala. Konec bych ocenila přehlednější.

Karolina90
10.10.2023 3 z 5

Dlouho jsem tuhle sérii odkládala, protože jsem se bála, že to bude velké zklamání, ale opak je pravdou. Strike i Robin jsou mi od začátku sympatičtí a baví mě i zápletky. Co ale musím vytknout, že s každým dílem je vyprávění víc popisné a zdlouhavé (ale stále je to čtivé). Nejvíc mi ale vadí neustále se opakující vzpomínání na Charlotte a Robin vs. Matthew. V dalším díle se snad zbavíme aspoň Mathewa :D

Samka
22.09.2023 5 z 5

Skvelá kniha dokazujúca jediné - Rowlingová je úžasná spisovateľka.

maryska09
22.08.2023 5 z 5

Další skvělá detektivka skvělé autorky. Čte se jedním dechem, je zamotaná, ale přehledná, Strike a Robin jsou opět nepřekonatelní. Doporučuju všem.

tamara1351
16.08.2023 3 z 5

Tak opět,je to čtivé,má to šmrnc.Prostředí,postavy,vztahy,tohle autorka umí,ale detaily vyšetřování není čtenář schopen pobrat,je jich moc,často nikam nevedou,a aby z téhle změti někdo určil vraha pomocí logiky,musel by být génius,nebo Strike:).Za tohle musí hvězdičky dolů.

evismaior
16.07.2023 3 z 5

(SPOILER) 70% - Po třetím dílu, který se mi z této detektivní série líbil zatím nejvíc, jsem byla na čtvrté pokračování natěšená, můj dojem po dočtení je ale rozpačitý. Ze všeho nejvíc mi připadalo, že to Rowlingová pod svým pseudonymem trochu přehnala se čtením průměrné fanfiction na své romány (a že těch harrypotterovských je asi nejvíc na světě), vydedukovala, že čtenáři si žádají vztahová melodramata, a rozhodla se, že tentokrát ten prostor zaplní sama. Takže Smrtící bílá je asi z 80% červená knihovna a z 20% pokus o detektivní příběh, tentokrát z atraktivního prostředí vysokých, nejen politických kruhů. Jenže ten příběh je postavený tak, že zruba až na straně 600 z celkových 700 začne čtenář (a zjevně i hlavní postavy) chápat, čeho přesně se dá vyšetřováním asi dobrat - předtím je to pořád jen přešlapování kolem nejasného prohlášení psychicky narušeného mladíka, že kdysi dávno viděl, jak někdo někoho zabil, a k tomu pátrání pro rodinu, která Cormoranovi a Robin v podstatě celou dobu odmítá říct cokoli bližšího.
Tudíž jsem prostě primárně než tuto detektivní linku vnímala to, jak autorka zaplnila první desítky stran vyprávěním, co se stalo na Robinině svatbě, aby nás pak po celou dobu svědomitě informovala, jak oba hrdinové vzpomínají na svoje objetí (a o něco později i na omylem (!) provedený polibek), přičemž zároveň zjevně nevěděla, jak jejich další vztah nastavit tak, aby se o něm dalo psát, a tak nechala uplynout rok, kdy se jakože jeden druhému v práci vyhýbali (!!), a zároveň z nich udělala naprostá paka, která setrvávají ve vztahu s někým jiným, s kým se zjevně necítí dobře, což oni ví, ale spolu a o sobě prostě mluvit nebudou. A nebudou a ne a ne (!!!) Trochu mi to přišlo, jak kdyby z inteligentních lidí, kteří dokáží psychologicky působit na vyslýchané podezřelé a slušně každého rozebrat, udělala zastydlé puberťáky neschopné poslat do háje ty, kteří s nimi neskrývaně a nechutně manipulují, a mezi sebou si neumí věci normálně vyříkat (ano, vztahové zápletky založené na tom, že před sebou hlavní hrdinové úmorným způsobem zamlčují důležité informace včetně svých pocitů vážně nesnáším). A když se nakonec na scéně objevila Strikova bývalá Charlotte a pronášela perly typu, že až porodí dvojčata, co čeká s manželem, tak je opustí a Strika získá zpátky, tak už jsem vážně nevěřila vlastním očím. A to mám obecně romantické příběhy hodně ráda a řešení osobního života Cormorana a Robin mi v předchozích dílech připadalo celkem čtivé. Tady jsem se už ale občas sázela sama se sebou, za kolik stránek bude následovat příští masáž pahýlu a kolik cigaret k tomu Strike vykouří (ostatně se až divím, že Matthew nikdy při hádce s Robin kvůli jejímu zaměstnání nezmínil, že musí po celodenním pobytu někde se Strikem přicházet domů totálně vyuzená;-)).
Jediné štěstí je, že autorka umí psát tak čtivě, že člověk tu knížku prostě louská až do konce, a i když to bylo tradičně trochu překombinované, tak posledních 100 stran se četlo výborně. Líbilo se mi i navýšení počtu zaměstnanců kanceláře, knížka působila oproti předešlým mnohem více zalidněně. A obdivuji i volbu dávat místo názvů kapitol přiléhavé citace z jedné Ibsenovy divadelní hry. Do dalšího dílu určitě půjdu, budu si jen přát, aby v něm bylo více detektivní práce a také mnohem víc dospělého chování hlavních hrdinů.

Hkk935
05.07.2023 5 z 5

Rozhodně lepší díl, než ten předešlý (který také stojí za přečtení). Za mě velmi čtivé, četlo se to opravdu jedním dechem, takové to ..ještě jednu stránku a bylo z toho dvacet stránek, protože se pořád něco dělo... pořád se to někam posouvalo. Líbí se mi i to, že to není čistě jen detektivka, ale je zde i rozebírán soukromý život (přeci jen, vžíváme se do příběhu, a to nemůže být jen o práci, ale i o soukromí, tak, jak to funguje i v reálném životě...prostě dílek k dílku, aby to mohl být celek). Skvělé je, jak autor(a) ukazuje, jak si jednu situaci vyloží žena, a jak si ji vyloží muž...jako v životě...nikdy stejně :-).

paulinschildie
22.06.2023 4 z 5

(SPOILER) Nejzajímavější díl ze série C. B. Strike. Nejvíce mě bavila dvojice Jimmy a Flick a jejich pofidérní socialistické hnutí, které nedokáže změnit a ovlivnit vůbec nic, ale ty jejich pochody s transparenty s hesly fuckujícími olympiádu jsou vážně cool. A úplně nejvíc super je Robin ve falešné identitě jako přiblblá Bobbie, do které se vžila opravdu přesvědčivě. Horní vrstva kolem pana ministra je podána správně snobsky jak z románu Agathy Christie, ale pojatá více moderně po vzoru bulvárních praček jako The Sun nebo Daily Mail. Rozvleklost knihy mi nevadí. Dojímají mě Strikeovy chvilky melancholie a u hádek Robin a Matta mě chytne pořádná pifka na chlapy, kdy si můžu zanadávat, jaký to jsou prevíti. Ubírám hvězdičku za rozuzlení případu v New Scotland Yardu, které mi přišlo děsně zmatené.

Dédečko75
12.06.2023 5 z 5

Super scénář na film

Dominique27
03.05.2023 4 z 5

Velmi čtivé. Zápletka je velmi složitá. Sama Rowlingová o tom napsala, že to byla jedna z jejích nejtěžších knih. Prostředí anglické vyšší společnosti a politiky je lákavé. Kvůli velkému množství postav a zvratů ve vyšetřování mně to ale přišlo trochu překombinované. Odhalení vraha a vysvětlení jeho motivů se na mě odehrálo na moc malém prostoru vzhledem k tomu, že kniha má 700 stran. Tuto vraždu bych potřebovala vysvětlit ještě víc polopaticky.
Ve Smrtící bílé také největší prostor dostávají osobní vztahy. To se drží v přiměřených mezích, k telenovele to nesklouzává. Celkově jde o zábavnou detektivku.

galinek
02.05.2023 5 z 5

Líbilo moc, opět....

pablito
24.03.2023 3 z 5

Tento díl je iž z 80% romance a jen z 20% detektivka. Pokud bude další díl, tak to už bude jen romance :)

JaniMa
22.03.2023 3 z 5

Třetí díl se mi líbil, ale nyní se se sérií opět rozcházím. I přes čtivé zpracování mi kniha přišla místy zdlouhavá.
Pročetla jsem se setkáními s pestrou škálou lidských charakterů, ale než jsem začala odhalovat, jakou roli jednotlivý aktéři v příběhu hrají, začala se mi ztrácet jejich jména.
Závěr byl strhující, ale pročíst se k němu mi trvalo dlouho. Jako čtenáři unavenému po všech těch absolvovaných kličkách mně ani závěrečné odhalení nepřiblížilo k pocitu, že to stálo za to. Možná za to může s počtem stran vyprchávající motivace dozvědět se, jak všechny posbírané dílky zapadají do sebe.
Poslední kapitoly jsem přečetla spíš proto, že vzdát se vyústění po tolika stranách by byla škoda. Možná, když teď pachatele znám, nebylo by špatné projít si některé pasáže znovu a zaměřit se na detaily, které jsem v textu přehlédla. Pár věcí mi totiž nedává úplně smysl. Nejde mi na rozum, jak Robin se Strikem došly k některým konečným závěrům.
Do další knihy se moc nehrnu. Pokud bude stejně jako tato vyplněna z velké části osobními životy vyšetřovatelů, tak to asi opět nebude úplně moje káva napříč kvalitně zpracované detektivní lince.

petunkav
07.03.2023 4 z 5

Tentokrát musím říct, že na mě trochu moc...., moc všeho. Postav, jmen, propojení, vztahů.
Jako celek dobré, určitě hodně promyšlené.
Trošku hůře se mi četla.

Lessana
02.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Asi som už zaujatá, to priznávam, ale musím dať opäť plný počet hviezd. Cormoran a Robin ma bavia, nemôžem si pomôcť. Aj štýl autorky, samozrejme. Od Harryho až po Strikea (jedinou výnimkou je pre mňa Prázdne miesto).
V Smrtiacej bielej máme opäť zaujímavý prípad. Tentoraz z prostredia politického. Do toho celú podarenú rodinu z vyššej vrstvy. Autorka zas nezabudla ani na fyzický hendikep u postavy (slepota u Delly) či psychické narušenie (Billy) a rozšírila tak svoje pole pôsobnosti. Potešila nás, že Robin konečne došlo, koho že si to vlastne vzala za blbca. Trošku nasilu bola do príbehu zas vložená aj Charlotte, aby rozdúchala tú správnu mieru žiarlivosti. No a záver a la James Bond, keď je "padouchovi" siahodlho vysvetľované, prečo je vlastne "padouch" :), aby sa natiahol čas pri záchrane Robin, ktorá sa už akosi tradične ocitá v najnebezpečnejšom finále. To ale nie je kritika, len konštatovanie. Príbeh sa mi páčil a aj napriek únave ma vždy po večeroch priťahoval ako magnet. Takže hor sa na piaty diel! :)

Pistácie
01.03.2023 5 z 5

Další z řady vyšetřování Strika a jeho parťačky a opět se mi potvrdilo, jak neskutečně brilantní mozek má autorka co se týče vymýšlení zápletek i rozuzlení. U mnoha detektivek se mi stává, že vraha odhalím hodně brzy. Tady jsem vždy ale napjatá až do konce. Také jsem vděčná, že jsem tuto detektivní sérii objevila, ale zároveň mě štve, že už se blížím k poslední knize.

Sofós
27.02.2023 3 z 5

Miluji příběhy s Cormoranem a Robin a miluji knížky, které mají opravdu hodně stran. Ale v tomto případě byl rozsah románu na škodu. Děj se vlekl, první půlka mě moc nebavila. Pak to začalo být zajímavé, rozuzlení překvapivé, ale nic už nedokázalo změnit můj pocit, že zde bylo hodně hluchých míst. Ale i tak nelituji a těším se na pokračování :-)

hana4834
27.02.2023 4 z 5

Už jsem si asi zvyklá na to že je to zbytečně natáhlí

Sixao
26.02.2023 4 z 5

Hódně rozvláčný styl psaní. Případ vydírání člena vlády a jeho podařené rodinky z vyšších kruhů, záhadný svědek vraždy, která se možná ani nestala a další vývoj v osobních vztazích Cormorana a Robin. Poslechnuto jako audiokniha. Typ knihy, u které se můžu věnovat pletení.