Smrtholka

Smrtholka https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440804/bmid_smrtholka-aW2-440804.jpg 4 367 85

Hlavní hrdinka druhého románu Lucie Faulerové se vyrovnává s několika tragickými rodinnými událostmi, které se mohou zdát nepochopitelné, a snaží se najít jejich příčinu. Cestu vpřed však nelze zvládnout bez ohlédnutí. V důsledně rytmizované próze vycizelované do mimořádné stylové čistoty nás mladá dívka, zasažená rodinnou tragédií i vlastním svědomím, uvádí do prostředí tří sourozenců, které nevysvětlitelně opustila matka, zasáhla nemoc, a přesto v uzavřené buňce rodiny zůstalo díky otci i sourozeneckému poutu prostředí nabízející východisko pro toho, kdo je ochoten je přijmout. Zdá se, že nejtěžší boj je třeba vybojovat ve vlastní hlavě, nabízenou lásku akceptovat, a spolu s ní i vyrovnání s vnitřními démony odmítání a viny. Přestože nastíněný děj nevzbuzuje příliš optimismu, i na takto dramaticky vykolíkovaném poli dala autorka vyrůst humoru, který charakterizuje postavy, jejich vztahy či nepřeberné množství sebepoznávacích metod a návodů na ideální život.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Torst

Davidin
30.10.2021 5 z 5

Pokud víte o někom, kdo se ocitl na dně a vydržel... nepřešel na druhou stranu... přežívá... dýchá... a dal se na cestu návratu... snaží se v sobě znovuobjevit naději, tuto knihu mu darujte. Smrtholka otevírá dveře, oči i srdce. Mluvím z vlastní zkušenosti.

FleurDuMal
14.10.2021 5 z 5

Já ji taky miluju.

Jirikk
10.10.2021 3 z 5

Kniha není moc lehká na čtení, lehce zmatená a vůbec ne odpočinková ale určitě dobře napsaná.. Rozhodně ji nečtěte pokud mate špatnou náladu, nebo špatný období.. Musíte se na knihu soustředit a číst ji v klidu, což se u mne nestalo... Jeto kniha která je těžká na pochopení.
Lapači prachu se mi líbily daleko víc,,,

Daleko víc doporučuji divadelní hru, u ty se i pobavíte... a bude srozumitelnější..

lynxir
21.09.2021 5 z 5

Překvapení. Po opakovaném zklamání z úrovně současných českých autorů jsem si říkal, že fakt dobří mladí autoři vymřeli po meči i přeslici, možná se postupem času různými způsoby zasebevraždili. Beru zpět.

Lucii Faulerovou miluju, ač ji doopravdicky neznám. Stejně jako Máry, které je možná ne vlastní vinou o několik kousků míň. A pana Ročestra, který vlastně není Ročestr. A Majdalenku, která není už vůbec. A tak v souhvězdí Velkého vozu, které není žádným souhvězdím, září pět jasných hvězd.

A nakonec: Všechny kouzla jsou jenom jako, néasi!
Tadam.

Yoh
20.09.2021 5 z 5

Zase se mi potvrdilo, že u nás máme v nejmladší generaci hodně nadějný autorky. Tereza Sematomová, Anna Cima a teď i Lucie Faulerová. U všech se mi líbí hodně osobitej styl, skvělá stylistika a fajn humor. Myslím, že česká literatura se i díky nim má do budoucna na co těšit! :)

Eridan
01.09.2021 5 z 5

Nic podobného jsem asi nikdy nečetl. Knihou jsem totálně pohlcen. Hlavní příběh je rozstříhán a vynořuje se jako zdánlivě nesouvisející příhody (asociace paměti). Postupně je ze střípků vzpomínek utkáváno hlavně spousta otazníků - o absurditě života, smrti ale i o přátelství a (ne)svobodě. Autorka má neuvěřitelný přesah a některé myšlenky ve mě ještě budou doznívat. Oslovilo mě i střídání žánrů - kniha se tváří na začátku jako nostalgická komedie, přechází do hororu (scéna z lesa mi dodnes nahání hrůzu), otře se o lovestory i ezo-psycho filozofie. Přesto je to konzistentní a nic mě nerušilo. Naopak příběh graduje a vzájemně se doplňuje. Každý střípek má své místo a nepřišla mi ani jedna vzpomínka zbytečná. Naopak bavilo mě jejich vzájemné prolínání, doplňování a obohacování. Bravo! Tuhle autorku určitě budu sledovat.

certik003
20.08.2021

Hlavní hrdinka se potýká s nelehkými událostmi ve svém životě, které řeší sebepoškozováním. Popravdě se mi v ději zpočátku dost těžko orientovalo, protože autorka pořád skáče v čase, napřed jsem myslela, že si některé události jenom představuje, ale bohužel ne. Jedná se určitě o zajímavou knížku, jenomže po jejím dočtení ve mně zůstalo tolik smutku, že bych ji rozhodně nikdy nechtěla číst znovu.

Clara_C
10.08.2021 3 z 5

Totálně rozporuplná kniha. Tápala jsem co je realita, co jsou sny či představy. Tápala jsem v minulosti, v přítomnosti. V polovině knížky jsem s knížkou chtěla praštit a nechat jí nedočtenou. Ale říkala jsem si, dvěstě stran, to dáš. A na posledních stránkách se mi to začalo líbit, ale to už bylo prostě trochu pozdě. Nicméně Marii na jednu stranu chápu, každý se občas potácíme mezi sny a realitou, snažíme se uvědomit si, jestli ještě žijeme nebo už se spíš jen tak potácíme životem, ale těch depresí na mně bylo na tak málo stránkách strašně moc. A že jich momentálně v životě mám taky. Mít povahu Marie, asi už si to hodím :)

"Pak jsem taky četla, že hodně z těch, který se o sebevraždu pokoušej, se pohybujou mezi touhou žít a touhou zemřít. Jejich postoj je k výsledku jejich sebevražednýho jednání provázenej silnou ambivalencí. Jsou od sebe sama oddělený. Jedna jejich část chce žít, ta druhá je sebedestruktivní. Třeba lidi, kteří přežili skok z Golden Gate, pozdějc uvedli, že v okamžiku, kdy skočili a padali dolů z mostu do vodu, litovali svýho rozhodnutí. Zatoužili žít."

Ossisa
07.08.2021 3 z 5

Tak tohle je vážně zvláštní knížka. Líbil se mi styl psaní, ale obsahově mě to teda moc nenadchlo. Téma je dost depresivní, takže celkový dojem spíš rozpačitý.

LooneyCZ
06.08.2021 3 z 5

Začetla jsem se celkem rychle, rytmus jedoucího vlaku mi vyhovoval (však jsem taky většinu knihy přečetla právě ve vlaku). Zhruba v polovině knihy mě to ale začalo trochu nudit. Stejné schéma, kdy autorka naznačí něco z Mariiny minulosti, já si část domyslím, abych si to o pár stran dál potvrdila. Nebo vyvrátila. Další obskurní akce v sokolovně. Další statistiky o sebevraždách. Čím dál tím divnější způsoby sebepoškozování (pastelka sic!), které působí méně a méně uvěřitelně. Až moc násilně, jaksi navíc. Závěr vztahu s panem Ročestrem (romantika+erotika). Zkrátka, dobře rozehrané motivy, zajímavý jazyk (lehký dvojsmysl, kdo četl, pochopí), několik skvělých pasáží (vztah s Adamem a tátou), krapet vtipu (s Madlou), ale výsledek trochu nedotažený, potenciál plně nevyužitý. Cosi tomu chybělo. Tři a půl hvězdy.

sgjoli
25.07.2021 3 z 5

Smrtholka je niterným příběhem mladé ženy Marie, která se v životě musí vypořádat s mnohým - s nevysvětleným odchodem matky od rodiny, s nemocí sestry, úmrtím, ale i s démony usazenými ve vlastní hlavě. Oddalování se od nejužší rodiny se pak sice ukazuje jako zdánlivě snadné řešení, o to těžší pak je se vracet a přijímat nabízenou lásku a ukotvení...
Jelikož autorčin debut Lapači prachu mne dost bavil, chtěla jsem samozřejmě vyzkoušet i další dílo z pera této autorky. Bohužel mi však Smrtholka neseděla tolik, jak jsem čekala.
Autorka tu pracuje s dost vážnými a tíživými tématy (odchody, nemoc, smrt, sebevražda, deprese, sebepoškozování) a celá ta kniha se nese v dost neutěšeném duchu. To samo o sobě mi samozřejmě nevadilo. Myslím, že tato témata tu jsou naopak zpracována velmi dobře a pro mne zajímavým způsobem.
Problém jsem měla však s hlavní hrdinkou, s níž jsem bohužel nedokázala nějak víc souznít a vnitřně se na ni napojit. Což samozřejmě není chybou knihy, ale mým subjektivním prožíváním. A bohužel to mělo celkem vliv na prožití knihy jak celku. Zvlášť když je to vyprávěné v ich formě z pohledu právě Marie. Nějak jsem se s hlavní hrdinkou prostě minula. To se holt občas stane...
Jazykově i literárně se však jedná o zajímavé dílko, kdy si autorka opět hezky hraje s jazykem a čtenářům předkládá hravě pojaté vyprávění v rytmu projíždějícího vlaku. Tadam-tadam!
Celkově hodnotím 3 hvězdami z 5. Pokud vás zajímá současná česká literatura, autorku určitě doporučuji. Těžko odhadnout, komu by to mohlo sedět. Podle mne jde o dost specifické čtení, které si musí každý ozkoušet sám.

erik385
17.07.2021 3 z 5

Do polky som bol z knihy uhranutý, hlavne zo štýlu akým je písaná, pretože mám pocit, že väčšina CZ a SK autorov píše formou alá slohová práca. Ale u Faulerovej som cítil fakt vymakaný a špecifický štýl, dokonca mi to chvíľami pripadalo ako akýsi moderný Hrabal...Lenže od druhej polky ma čosi na knihe začalo iritovať. Zdalo sa mi,že sa v tej téme smrti a samovraždy "nimrá" až tak moc, že mi to prišlo viac na efekt než osobná výpoveď. Hlavná postava pre mňa čoraz viac strácala na hodnovernosti a začala trochu šušťať papierom. Ale rozhodne oceňujem štýl, potom pasáže s rôznymi ezoterickými guru predvádzajúcimi sa v dedinskom kulturáku, a občas sa ma dotkol aj príbeh otca rodiny, a vlastne aj vzťah dvoch sestier v spomienkach. Myslím si, že autorka má rozhodne talent, len by mala ísť asi viac do seba, než na efektíky...

petra_slunicko
12.07.2021 4 z 5

Ufufuf. Ve svém životě jsem se tématu dotkla. A bohužel nejednou. V různých pohledech... jó, zlámaná ruka/noha je vidět, když bolí myšlenky, to vidět není... Občas jsem se trochu ztratila, proto ta hvězdička dolů.

david6273
08.07.2021 3 z 5

Kniha, která vás nutí přemýšlet o smrti jako o normální součásti života. Jasně, není to úplně veselá kniha, ale zároveň jsou, zde i vtipné pasáže, kdy je zkrátka nutné se nad všechny ty rány osudu povznést...

Vikomtka
08.07.2021 1 z 5

Ach jo, tenhle literární trend se mi zdá poněkud nešťastný. Pozérství a prázdnota urputně předstírající nějaké sdělení, které se ale nekoná. Koncentrát pseudomoudra.

LadyAnn
17.06.2021 1 z 5

Slabé, egocentrické, pseudohluboké. Bohužel z knihy cítím pouze jednu velkou pózu.

klara.franta
14.06.2021 1 z 5

Když vidím a slyším, kolik má kniha pozitivních recenzí, tak se začínám zamýšlet nad sebou, co dělám špatně. Prvních 25 stran pro mě bylo utrpením a prostě jsem se nezačetla. Ponechávám jako nedočtenou, třeba se k ní někdy vrátím.

Acinore
10.06.2021 odpad!

Na tyhle psychodramata už jsem asi stará.. Nedalo se to. Tadam.

JP
04.06.2021 3 z 5

Není to špatný. Nechci Lucii nějak hanit, působila sympaticky a beztak se jí to vynahradí všema těma nomincema a výhrama těch zbytečně existujících ocenění. Je ne sais pas. Tématicky o sebevraždě, koncept jedoucího vlaku a některý části měly potenciál, ale bylo to vždycky pár odstavců tu a tam za desítky stránek a dojem toho zbytku - vlažný. Podle mě, jestli z tohohle vlhnete, nebo máte ťuknutí v buřtíku, asi jste ještě nic pořádnýho nepřečetli. Tři. Ale solidní. A jen tak mimochodem, str. 101: Testről és lélekről.

Aykiru
02.06.2021 5 z 5

Když jsem si letos říkala, že je třeba se trošku "přivzdělat" a přečíst si alespoň jednu z nominací na Magnesii literu, netušila jsem, že narazím na něco, co by do takové míry rezonovala s mým mladším já.
Smrtholka je sice kniha s příšernou obálkou i názvem, zato s výborným obsahem. A o to tady jde. Víceméně retrospektivní vyprávění ženy, která odmítla "hodit kamenem po Moraně" a dokonce ji "zachránila z řeky" je stejně zajímavé jako bolestné. A i když je Morana jen symbolem pro smrt a její topení jen paralelou rozloučení se s těžkou minulostí, vlastními vinami, smrtí a smutkem (nebo tak to alespoň vidím já), je v její postavě cosi děsivě dráždivého. Přece jen kolik lidí toužilo Moranu z řeky zachránit? Já tedy rozhodně ano a nejsem jediná.
Zpověď Marie je příběhem především o rodině a poutech mezi jejich členy, o ztrátě, o smrti a sebevraždě. O touze, kterou ucítí každý člověk alespoň jednou v životě. O otázkách, které si klademe u obětí sebevražd.
Byla vážně tak nešťastná? Mohli jsme tomu zabránit? A ta nejdůležitější: V těch posledních minutách nerozmyslela si to?