Smrtholka

Smrtholka https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/440804/bmid_smrtholka-aW2-440804.jpg 4 361 83

Hlavní hrdinka druhého románu Lucie Faulerové se vyrovnává s několika tragickými rodinnými událostmi, které se mohou zdát nepochopitelné, a snaží se najít jejich příčinu. Cestu vpřed však nelze zvládnout bez ohlédnutí. V důsledně rytmizované próze vycizelované do mimořádné stylové čistoty nás mladá dívka, zasažená rodinnou tragédií i vlastním svědomím, uvádí do prostředí tří sourozenců, které nevysvětlitelně opustila matka, zasáhla nemoc, a přesto v uzavřené buňce rodiny zůstalo díky otci i sourozeneckému poutu prostředí nabízející východisko pro toho, kdo je ochoten je přijmout. Zdá se, že nejtěžší boj je třeba vybojovat ve vlastní hlavě, nabízenou lásku akceptovat, a spolu s ní i vyrovnání s vnitřními démony odmítání a viny. Přestože nastíněný děj nevzbuzuje příliš optimismu, i na takto dramaticky vykolíkovaném poli dala autorka vyrůst humoru, který charakterizuje postavy, jejich vztahy či nepřeberné množství sebepoznávacích metod a návodů na ideální život.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Torst

Marki019
Marki019
23.02.2023 3 z 5

Neuveřitelné, že se o sebevraždě dá napsat něco takového. Ani nevím jestli se mi kniha líbila, ale určitě je zajimavě napsána, musela jsem si některé části knihy nechat projít hlavou. Také jsem musela shlédnout/poslouchat několik rozhovorů s autorkou, která se mi velice líbí, hlavně její popis ke svým knihám. Což doporučuji.

hajecek123
hajecek123
23.02.2023 5 z 5

Kniha, která není jen odvyprávěný příběh. Hra s jazykem, ne-plynulost textu,odbočky... Jsem lapena a jdu pro další.

jiri77
jiri77
29.08.2022 5 z 5

Kniha plná bolesti, vyrovnávání se s vlastními démony, se situacemi v rodině a přesto se tam najdou chvilky , kdy jsem se i pobavil a mírně mi naskočil i úsměv na rtu. Mě se kniha velmi líbila ,je to druh literatury, který mám poslední dobou nejraději. Četba to není nejjednodušší, ale stojí to za to.

Jancas.s
Jancas.s
25.07.2022 5 z 5

"Tak dlouho člověk brousí nože, až se nůž zbrousí o něj."
Páni, tahle knížka mi dala. Vlastně ani nelze popsat emoce, které vyvolala - melancholie-úzkost-pochopení-pobavení, nějaký takový koktejl asi. Chvílemi jsem řeči autorky nerozuměla, někdy až moc (úzkost!), ale to je v pořádku, zapadlo to.

Maky78
Maky78
28.06.2022 4 z 5

Kniha při necelých 200 stranách, kterou jsem četla celý týden.
Ze začátku zmatek poté jsem se zorientovala, děj dostal spád. Zajímavé slovní propojení. Kniha ve mě pomalu doznívá.

slunečnice_
slunečnice_
26.05.2022 2 z 5

Tahle kniha byla docela psycho. Nemohla jsem se začíst, tápala jsem v tom, co je realita a co si hrdinka jen představuje, neorientovala jsem se v čase, v myšlenkových pochodech, asi vůbec v ničem. Tenhle zmatek ale podle mě dost dobře ilustroval zmatek v Mariině hlavě. Věřím, že mnoho lidí se v tom najde, že mnoho lidí kniha velmi zasáhne. Ale já se do příběhu nemohla dostat, vcítit, neměla jsem na čtení trpělivost. Možná se ke knize vrátím později.

zlinissi
zlinissi
04.05.2022 3 z 5

Teoreticky to mělo všechny předpoklady, aby mne kniha oslovila. Zjistila jsem ale, že téma sebepoškozování není prostě pro mě, opakovaně jsem se do čtení musela nutit.

hannina
hannina
15.03.2022 4 z 5

V Mariině hlavě jedou vzpomínky, přeskakují, nerespektují časovou ani žádnou jinou osu a postupně odhalují, co je ta Mary zač, co se to vlastně stalo, že je z ní člověk zmrzačený na těle i na duchu..... Četlo se mi to o dost lépe, než Lapači prachu, byť tématicky je to taktéž hodně psycho. Autorčin styl psaní ve velmi osobitý a je i pro hlavu čtenáře občerstvující a procvičující proložit ty svěže psané příběhy takovýmto textem.

Lole
Lole
28.02.2022 5 z 5

Za mne je příběh velmi zajímavě psán a atmosféra kniha je skvělá. Za mě velmi dobrý literární počin psaný nezvyklým způsobem. Přelítání ze vzpomínky na vzpomínku je za mě taky velmi podařený experiment.

manasx
manasx
16.02.2022 2 z 5

Asi jsem primitiv na tento styl literatury. Několikrát jsem ji chtěla odložit, ale nakonec jsem potřebovala vědět proč a co.
Dobrá zkušenost, ale už autorku spíš nebudu vyhledávat (... ale kdo ví...)
"Ještě pořád si můžu říkat, že to všechno muselo mít nějaký smysl..." tuto větu si z knihy odnáším...

hermína14
hermína14
27.01.2022 5 z 5

Příběh se odkrývá pomalu a na pozadí se odehrává temně pitoreskní ezoterickonihilistický souboj. Ta chvilka, kdy dokonale zapadly do děje názvy kapitol i fotka autorky, byla k nezaplacení. Smrtholka je přímá, rázná...a živá.
"Nejsem svoje. Musím lnout. Jsem závislá. Necelá... Nedokončená vě"
"Těma očima mě opatrně drží jako nějakou skleničku, jako bych se mohla najednou polámat a rozpadnout na hromádku střepů."

dikyzapozornost
dikyzapozornost
21.01.2022 4 z 5

Musela jsem si ji nechat uležet v hlavě, abych v sobě mohla najít nějaké hodnocení. A našla. Bylo to něco nového. Bylo to syrové, přímočaré, nechutné a svým způsobem geniální. Autorka píše vše absolutně bez zábran a tak, jak to je, a přesto si od čtenáře drží odstup, což ho přirozeně nutí chtít vědět, co se stalo. A proč se to stalo. Symbolika vlaku a motiv provinilosti jsou tu výborně zpracované. Pro mě to bylo velké vystoupení z komfortní zóny, dost psycho, ale prostě jo. Tohle si mě získalo.

Qadin
Qadin
17.01.2022 4 z 5

Miluji knihy, které mají rytmus. Miluji knihy, které si hrají s jazykem. Mám ráda blázny a Morany. A nehledě na to, jak miluji pana Rochestra, tak špatně snaším, když přijde pan R. a s ním slunce, jednorožci a velké třesky.
P.S.: Jedna paní se rozhodla utopit a rozhodla se vzít si s sebou své psy (pinče), a tak je k sobě přivázala, psi se však rozhodli žít a milou paní vytahli na břeh.

huhuhu
huhuhu
17.01.2022 5 z 5

Po přečtení Lapačů prachu jsem si říkala, že si nesmím nechat ujít ani další knihu L. Faulerové. Teď na ni došlo a musím říct, že autorka píše opravdu skvěle, její styl je vytříbený a kniha do detailů promyšlená. Není to ale čtení pro každého, psychicky labilní povahy by se jí radši měly vyhnout, je to dost drsné a morbidní (fuj, zelená pastelka!). Ale zároveň vtipné (rozhovory sester, new age semináře v sokolovně) a nechybí ani trocha romantiky. A rozhodně vedoucí k zamyšlení. Doporučuji, ale jen někomu. :-)

Mindy
Mindy
12.01.2022 3 z 5

Dlouho jsem se nemohla začíst. Vlastně skoro celou knihu. Myslela jsem si, že to bude jednohubka, maximálně na dva večery, ale vůbec. Kniha je pesimistická a depresivní, a to včetně názvu. Dva dny po přečtení ve mně pořád doznívá (podobný pocit jako u knihy "Vrány"). Nelituju, že jsem ji přečetla, ale víckrát už ne.

MatoZu
MatoZu
04.01.2022 5 z 5

Tato kniha mě velmi překvapila.
Líbil se mi jazyk díla, nebylo zde vůbec nic navíc, vše se vším nějak souviselo a postavy přirostou k srdci.

Dílo ve mně vyvolávalo smutek a pochmurné myšlenky, ale zároveň jsem si v některých pasážích nemohla pomoct a musela se zasmát (především při rozhovorech sester a při statistikách týkajících se sebevražd).

Rozhodně doporučuji, je to velmi chytlavé a nápadité a perfektně to ubíhá.

mahdal
mahdal
06.12.2021 3 z 5

O knize jsem se dozvěděl z jedné internetové televize, kde byl rozhovor s autorkou. Už jen její způsob komunikace mě přesvědčil, že kniha bude zajímavá. Nominace na Literu to jen potvrdila. S obsahem bylo velmi těžké se sžít, vůbec tomu nepomáhal ani autorčin styl. Možná jím chtěl uvést zmatenost člověka, zmatenost a absurdnost situace, kterou se snaží v knize vylíčit. Shrnuto a podtrženo, kniha není jednoduchá ani obsahem, ani stylem.

alcahanca
alcahanca
08.11.2021 5 z 5

Souhlasím s názory pode mnou, tuto knihu by opravdu neměl číst ten, kdo je v depresi. Kniha je to bolavá, smutná, těžko se zpracovává, ale na konci přece jen bliká světýlko naděje. Lucie Faulerová, mladá, nadějná, česká autorka, která mě touto knihou překvapila. Doporučuji i přes těžká témata jako sebevražda nebo smutek po odchodu nejbližších. 5/5

Davidin
Davidin
30.10.2021 5 z 5

Pokud víte o někom, kdo se ocitl na dně a vydržel... nepřešel na druhou stranu... přežívá... dýchá... a dal se na cestu návratu... snaží se v sobě znovuobjevit naději, tuto knihu mu darujte. Smrtholka otevírá dveře, oči i srdce. Mluvím z vlastní zkušenosti.

FleurDuMal
FleurDuMal