Smrtelné stroje

1. kniha série Kroniky hladového města. Představte si, že žijete v Londýně daleké budoucnosti, který se pohybuje prostorem pomocí motorů a kol a požírá jiná města. Představte si, že vypadnete ze svého rodného mobilního města do zlověstného neznáma. Přesně to se přihodí Tomovi, hrdinovi prvního dílu slavné sci-fi tetralogie. Je zrazen svým velkým vzorem, významným historikem Valentinem, a ocitne se uprostřed nehostinné pustiny. Jeho jedinou společnicí je nemluvná dívka Hester, která se touží pomstít Valentinovi za to, že zabil její rodiče a ji samotnou zmrzačil. Vydají se spolu zpátky do Londýna a na nebezpečné pouti je čekají mnohá dobrodružství. Přitom si Tom postupně uvědomuje, že dosud slepě věřil lidem, kteří si to nezasluhují, a myšlenkám, které vedou svět do záhuby… Přeložila Dominika Křesťanová....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28959/smrtelne-stroje-6mK-28959.jpg 31

Kroniky hladového města (1.)

Mortal Engines (2001)

Romány, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Mladá fronta

maca1245
15. prosince

Knížka odsýpá docela rychle. Je dosti čtivá. Pro ty co viděli nejdříve film, budou nejspíše hodně překvapeni, jelikož film se dosti liší. Nicméně já jsem spokojen. Jediné mínus pro mě byl konec. Proto 4/5.

Pasadenka
10. prosince

Docela průměrná knížka, kterou zpopularizoval film. Dnes mě čeká, tak uvidíme, co to bude. :) Příběh samotný je docela průměr. Lidstvo se zničilo a ze zbytků se vytvořil městský darwinizmus nejtěžšího kalibru. Každý to zná, větší spolkne menšího. Pak příměs rodinného dramatu, kluci a holky co po společných prožitcích k sobě začnou velice opatrně něco cítit, boj proti nelidskému nihilizmu zosobněného několika docela plochýma padouchy, kteří vlastně nejsou až tak špatní. Vyčerpávající, ale vesměs všeříkající.

Ni těch nápadů, kromě pohybujících se měst tam není. Na druhou stranu, pro cílové publikum naprosto v pořádku. Rozhodně se nejedná o totální hloupost a naprostou ubohost. I když mě čtení bavilo, tak postavy byly dost poddimenzované a v knížce vůbec nevynikly.

Ano, těším se na film, ve kterém to dle ukázek vypadá, že ošklivka dostane větší prostor a vizuál od Jacksona snad promění toto průměrné dílko v něco úchvatné. Držím pěsti!

Lmslaver
13. listopadu

Knížkám pro děti a mládež už jsem před více než pár lety odrostl, ale tohle bláznivé originální dobrodružství mě zcela pohltilo. Je to napínavý příběh v barvitě vylíčeném postapo světě se zajímavými dynamickými postavami, a to se pak čte samo.

Nevimm
11. listopadu

Snad bude film lepší. Nebavilo. Prostě jsem tomu světu nevěřil.

anishta
05. listopadu

Já jsem teda trochu rozpačitá.
Jako ten svět je naprosto dokonalý, i když jako asi to není moc reálná vize, že by nám obří metropole jezdili na kolečkách po světě, ale to vem čert. Ten svět mě fakt baví, taky mě potěšila banda nebojácných historiků.
Co mi vadí, jsou hlavní hrdinové, teda hlavně Tom, já moc nemám ráda uplakánky a už ani nemluvím o počůránkovi. Proč?Jako chápu, že se na začátku mohl bát, aspoň je tam prostor pro rozvoj postavy, ale on se moc nepohnul. Jo měl lepší chvilky, ale prostě ho jsem si vůbec neoblíbila. Hester na tom byla celou dobu dobře, ale ten konec? Nejednou puf, nenávist je pryč? Proč?
Naopak se mi líbila postava Anny Fangové a hlavně byl super Krutihlav. Jako záporák se mi líbil Valentin, který nakonec taky jako nebyl úplně největší zloun. Škoda.
Každopádně se do tohohle světa velmi ráda vrátím a snad hlavní hrdinové dospějí a bude to větší jízda. S odřenýma ušima kvůli tomu světu dávám 4 *.

Metroušek

Čtenáři, kteří jsou silní ve fyzice, by asi měli k mobilním městům značné výhrady, a ani já si jejich fungování a přesouvání moc dobře nedovedu vysvětlit, ale od teďka budu jenom chválit. Takhle nějak si představuji správnou sérii, ta spielbergovská radost z vyprávění a z pádivé akce je okouzlující. Atmosféra je správně postapokalyptická, nápady si zřejmě berou leccos z předválečných komiksů a sci-fi, což kvituji s povděkem, hrdinové jsou uvěřitelní, a ačkoli už nejsem dvanáctiletý kluk s bohatou schopností vizualizace, dokáži se do jeho zážitku velice dobře vžít a užít si celou sérii. Bravo! Pokud váháte s pořadím kniha - film, není co řešit: nejprve přečtěte tři česky vydané knihy, a pak případně shlédněte film.

ReniHan

Byla to docela průměrná knížka, ale pár skvělých momentů to mělo (hlavně na konci). Jednu hvězdu dávám kvůli originálnímu námětu (do teď jsem teda neslyšela o jezdících městech :D).

burianek
27.06.2017

Moc se mi to líbilo, mám přečtené všechny 3 díly, bohužel se nemůžu dočkat posledního. Napsaný je, ale není zatím u nás přeložený. Škoda!

iferdai
24.11.2015

Unikátní post. apo. svět se spoustou akce, bez zbytečných klišé. Napsané takovým tím správně podmanivým stylem, kdy nemůžete přestat číst. Vřele doporučuji!

bookemma
16.12.2013

Nádherná kniha, která se četla sama. A stejně tak ostatní díly série. Bravo autorovi!

umbra
09.03.2013

Toto postapokalyptické putování futuristickým světem se čte jedním dechem. Philip Reeve mě ve své prvotině nadchl odzbrojující představivostí, důmyslnými detaily a nápaditým, svižným dějem, jenž mě udržel přikovanou ke knize od začátku do konce.