Smrt včel

Smrt včel https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/271131/bmid_smrt-vcel-3KR-271131.jpg 4 64 21

Dramaticky laděný příběh dvou mladistvých osamělých sester a jejich podivínského souseda skrývá temné tajemství. Jen Marnie a Nelly vědí, co se stalo s jejich matkou a otcem. Rodiče jsou ztroskotanci na podpoře: drogový dealer Gene a podivínská Izzy, v mládí zneužívaná a zanedbávaná, která stejně vychovává i své dcery. Oba téměř současně za nejasných okolností umírají, ale dívky se snaží jejich smrt všemožně utajit. Život na glasgowském chudinském sídlišti sice není nic záviděníhodného, avšak dívky jsou spolu a musí překonat jen jeden rok, aby Marnie byla uznána dospělou a mohla se o sestru legálně starat. Marnie říká: „Dnes je Štědrý večer. Dnes je mi patnáct. Dnes jsme na zahradě pohřbily rodiče. Žádného z nich jsme neměly rády.“ Lennie, starý pán ze sousedství, si brzy všimne, že dívky jsou samy a že potřebují jeho pomoc. Nebo snad on potřebuje pomoc jejich? Lennie si dívky bere k sobě, živí je, šatí a ochraňuje, ale jejich kamarádky, učitelé a úřady časem začínají klást nepříjemné otázky. Jak se jedna lež vrší na druhou, vynořují se temná tajemství z minulosti rodiny dívek, situace se komplikuje a hrozí, že pravda vyjde najevo a dívky budou od sebe odtrženy.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Oldag

The Death of Bees , 2013

Sallka
Sallka
21.01.2024 5 z 5

Černá komedie o velmi smutných lidských osudech.

AnselmaAlois
AnselmaAlois
09.02.2021 2 z 5

Co tohle mělo být?!
Základní dějová linka je vymyšlená skvěle, ale všechny ty okolnosti, způsob vyprávění, nespočet vulgarit,...škoda mluvit.
Holce zemře matka, den předtím otec a ona si jde dělat snídani kterou poté s chutí sní? No proč ne, naprosto v klidu, že, rodiče umírají běžně...Tahle otupělost, nebo ignorace, nebo o co se vlastně autorka snažila, provázela "děvčata" po celou knihu: chladnokrevně své rodiče zakopali, pak si dali kolu a už mysleli jen na to, kde vezmou peníze na další jídlo a jak to zaonačit, aby je nesebrala sociálka...
Navíc to vypadá, že každý člověk se kterým se zde setkáme musí být minimálně pedofil nebo drogový dealer, na někoho normálního tu prakticky nenarazíte.
Opravdu bída, ty dvě hvězdičky dávám jen za zajímavý motiv knihy.

lacinq
lacinq
28.10.2020 2 z 5

Zajímavé téma, střídání vypravěčů, krátké kapitoly, šokující, smutné a řekla bych i brutální události, a přesto jsem knihu nedočetla, nějak mi celkově nesedla, 2,5 .

Bauriska
Bauriska
09.06.2020 4 z 5

Po vzoru mé oblíbené Betonové zahrady jsem byla zvědavá na jiné zpracování takto kontroverzního tématu. Zároveň jsem měla velké obavy, aby se nejednalo o čistou kopii. Přece jen to téma je velmi osobité.
Můžu říct, že se mi kniha líbila. Pokud bych porovnávala obě knihy, tak měly společné jen jádro. Zatímco Betonová zahrada je syrovější a perverznější, u této knihy je vidět ženská ruka spisovatelky.

Příběh je opravdu smutný, občas až šokující. Zároveň je v něm i cosi milého a úsměvného. Na jedné straně je bolestná pravda o tom, jak některé rodiny (ne)fungují a jaký to má dopad na děti, které potřebují odhodit dětství stranou a předčasně dospět. Na straně druhé je zde vidět, že stačí trocha péče, pozornosti, lásky a dobrého jídla a děti mohou být opět dětmi.

Vždycky jsem viděla Skotsko jako nádhernou zemi. Vyrazilo mi dech zjištění, kolik tmy tu existuje..

Janík511
Janík511
27.04.2019 2 z 5

Velmi silný příběh sester, které spolu skrývají hrůzné tajemství. Není to kniha pro "slabé" povahy. Nelituji, že jsem ji četla.

Maria95
Maria95
01.11.2018 4 z 5

Nikdo si zkrátka nemůže vybrat rodiče podle svého a tyto dvě dívky to schytaly naplno.. Dobrá kniha, bylo zajímavé to vidět ze tří pohledu...obětavost Lennieho a síla děvčat, stojí za přečtení

lenkaBajza
lenkaBajza
17.10.2018 4 z 5

Podivné, zvrácené...ale dobré a čtivé.
Oceňuji krátkost kapitolek - čtenář má možnost na danou situaci nahlédnout očima více postav, a to v rychlém sledu.
Postava Lennieho se skvěle vyvíjí. Možná by se mohla více vyvíjet i postava Nelly, ale nevadí, i tak je dějová linka kvalitní.
Závěr je mile překvapující. Super:)

MonikaV
MonikaV
15.09.2018 4 z 5

Doporučuji. Děsivost domácího násilí vylíčena bez popisů konkrétních činů, ale přesto velmi působivé.

Allla9
Allla9
26.08.2018 5 z 5

Pro mě silný příběh dvou sester. Místy byla knížka až děsivá, místy dojemná, ale i vtipná.

BariEli
BariEli
16.04.2018 3 z 5

Přestože knížka nemá zrovna nejvyšší hodnocení, určitě za četbu stojí. Silný příběh dvou sester.

Len2očka
Len2očka
01.11.2017 2 z 5

Do čtení jsem se musela téměř nutit,nebyla na odložení,ale...

Mindy
Mindy
03.10.2017 4 z 5

Zajímavá kniha, která nutí k zamyšlení

dee.n
dee.n
02.09.2017 5 z 5

Tato kniha je velmi emotivní a určitě psaná velice čtivě. Je rozdělena do mnoha kapitol a vyprávění se střídá mezi třemi různými postavami. Což udržuje dobře pozornost a přidává na zajímavosti celé knížky. Nové pro mne bylo, že ani jedna z postav mi nebyla extrémně sympatická, ale vůbec mi to nevadilo. Když se člověk dočetl o hrdinkách více, bylo jasné, proč jsou takové, jaké jsou. Byla jsem velice zvědavá, co se s děvčaty bude dít a příběh byl napínavý až do samotného konce, který byl perfektní a dojemný.

Astarothh
Astarothh
25.08.2017 3 z 5

Velmi silná.. Psáno vtipně, ale to pozadí je velmi smutné..Určitě doporučuji.

marimari
marimari
19.07.2017 5 z 5

Velmi působivá kniha, která potvrzuje, jak jsou děti zranitelné, vydané zvůli dospělých, ošizené o bezstarostné dětství a zároveň schopné přizpůsobit se podmínkám a nepadnout až na dno.

Varjohukka
Varjohukka
23.06.2017 4 z 5

Četla jsem v angličtině, velmi silný příběh.

SilvieSisinka
SilvieSisinka
25.02.2017 4 z 5

Kniha mě dostala.Nedokáži si představit že tak někdo žije....bohužel ano.Doporučiji přečíst.

jiri77
jiri77
02.09.2016 5 z 5

K této knize mě přivedlo přirovnání k Betonové zahradě od Iana McEwana,kterou řadím k nejlepším knihám ,které jsem četl. Opravdu výborné čtení o vztahu dvou mladistvých sester, které vyrůstají v chudinské části Glasgowa a řeší nastávající životní situace na vlastní zodpovědnost. Moc se mi líbilo že je příběh vyprávěn z pohledu několika postav ,které dodají lepší pohled na děj knihy. Kniha byla pro mě velké překvapení a čtení tohoto příběhu jsem si vážně ,,užil''. Rozhodně doporučuji.

NikaMirka
NikaMirka
13.06.2016 4 z 5

Není to nic fantastického, ani převratného. Na druhou stranu je to ale čtivá kniha, která je právem přirovnávána k novodobé "Betonové zahradě"*. Kniha vyobrazuje velice dobře společnost v Irsku, což je až šokující. Irsko dostává naprosto jiný obraz, nemá jen krásnou přírodu, ale zároveň i veliký problém...drogy! Od dob filmu Trainspottingu se naprosto nic nezměnilo, situace je spíš daleko horší, až alarmující.

* Betonová zahrada, Ian McEwan

RADOST
RADOST
12.06.2016 4 z 5

Příběh dvou náhle osiřelých sester, které řeší situaci na vlastní pěst. Zaujaly mě reakce okolí i pokrevního dědečka. Stojí za přečtení.

Autorovy knížky

Lisa O'Donnell