Smrt v Benátkách

Smrt v Benátkách https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/4872/bmid_smrt-v-benatkach-yJS-4872.jpg 4 604 102

Na pozadí poněkud záhadné cesty do Benátek se odehrává tragický příběh spisovatele a moralistického pedanta Gustava von Aschenbacha, postupně zabředávajícího do ničivého víru smyslové vášně.

Literatura světová Novely
Vydáno: , Zahrada

Der Tod in Venedig , 1912

pil
11.11.2013 3 z 5

Novelka o tom jak se stárnoucí spisovatel zamiluje do krásy mladíka....
Pavel Eisner knihu krásně přeložil. Čeština je opravdu úchvatná. A příběh? Nu asi nejsilněji na mě za působily myšlenky spisovatele....jeho představy o umění, o zamilovanosti, o kráse.....
Konec trošku náhlý....

Renava
16.09.2013 5 z 5

Odvážna záležitosť, ktorá mierne vyvedie z rovnováhy zrejme každého, ak vopred netuší, do čoho sa púšťa. Zvláštne milostné vzplanutie hlavnej postavy núti čitateľa moralizovať, analyzovať a pátrať. A tak sa dopátra k zisteniu, že táto pomerne krátka filozofická novela zahŕňa autobiografické prvky, že svojho času vyvolala u čitateľskej verejnosti značný rozruch a že sám autor neodporúčal knihu vydať (čo by bola nezvratná škoda). Kontroverzný námet zabalený do nádhernej umeleckej, povedala by som až poetickej formy, ktorá u vnímavého čitateľa nesporne vyvolá nemalý umelecký zážitok.

Manifest blech
14.08.2013 3 z 5

Na poměrně nizší počet stran se vešel ladně napsaný příběh, který je až žalostně na tu dobu pravdivý.

Citát: "A není snad nicota jistou formou dokonalosti?"

zipporah
28.07.2013 3 z 5

No to hodnocení je také rozpačité a nečudujem sa, ja by som dala aj päť hviezdičiek aj tri iba, takže radšej iba tri, lenže s vedomím, že je to hodnotná novela... a teraz otázka s výkričníkom: nie je to otrasné, že ľudia "homofóbici" chcú grcať na týchto ľuďoch, a chudáci homoorientovaní ľudia ešte majú pocit, že strácajú ľudskú dôstojnosť, ak milujú... mne je na grc z homofobikov a ľudí, čo sa šprtajú v orientácii cudzích ľudí, rozčuľuje ma "tolerancia, zvyk a rozum" civilizácie.... to už keď prestáva zaberať vegetariánstvo, musia siahať na dno... iba bezcitný človek nedokáže pochopiť, čo Aschenbach cítil k mladíkovi v kostýme ako bielomodrá keramika, tento vzťah ma najviac zaujímal na celom príbehu, ináč hrozne sa mi čítali tie opisy, zopár dobrých myšlienok ešte stáli za to

triatlet
23.07.2013 2 z 5

Díky pestrému jazyku přihazuji dvě hvězdičky, ale absence jakéhokoliv příběhu mě zklamala. A myšlenkové pochody typu
"Štěstí spisovatele je myšlenka, která se cele dovede stát citem, je cit, který se dovede stát myšlenkou." mě teda moc nenadchly.
Benátské poselství T. Manna jsem jednoduše nerozklíčoval...

rajtrmiros
01.07.2013 5 z 5

Nádherná kniha, která opravdu pohltí a vylíčí hloubku celého příběhu. Pocity z knihy utkví ve vás i pří vzpomínce, kdy jste ji naposledy četli.

LibriProhibiti
22.05.2013 3 z 5

Kniha me nadchla odkazy na antiku a prostredim, ale ta hlavni dejova linka...kdyby tam nebyl hned na zacatku definovan vek dvou hlavnich postav, bylo by to hezke...Takhle jsem se na zacatku upla na myslenku,ze hlavni hrdina je uchyl a nedostala to celou dobu z hlavy...

MorganaE
13.01.2013 4 z 5

Útlá knížečka, jednoduchý příběh, ovšem velice silný a působivý, plný krásných a hlubokých myšlenek, napsaný kouzelným jazykem, jakého se v současné literatuře jen tak nedočkáme. Smrt v Benátkách není jen o platonickém, v době vzniku nemyslitelném vztahu dvou naprosto odlišných mužů, je to výpověď o lidské duši, o umění a lidské pošetilosti. Kdo je schopen ocenit nejen příběh ale i styl, ten si totu knihu skutečně vychutná.

VerRyNDA
21.11.2012 2 z 5

Knihu jsem přečetla kvůli povinné četbě. Není nejhorší, ale neni ani fascinující.

SaDiablo
16.11.2012 3 z 5

Byla jsem ráda, že tato novela měla jen lehce přes 90 stránek, protože i o pár víc by na mě bylo moc... Byly tam zajímavé postřehy a některé střípky se mi líbily, ale znovu už si ji nejspíš nepřečtu.

kika 13
14.11.2012 2 z 5

Téma neobvyklé,ale popsáno čtivě.

tibby
26.10.2012 1 z 5

Jako sorry, ale mě to teda absolutně nezaujalo, přelouskala jsem to jen z důvodu, že jsem čekala, že se to "třeba probere". Ale to mi fakt jenom stačilo přečíst si název knihy a aby mi někdo řekl, že je to o stalkerovi, kterej se zamiluje do třináctiletýho kluka. Konec. Nejsem si jistá, jestli jsem ochotná pustit se do Kouzelného vrchu.

Márinka
18.06.2012 5 z 5

Nečetla jsem, ale poslouchala audioknihu.
Letos uplynulo 100 let od vzniku díla, které samotný autor pokládal za text o „odvážném, ne-li nemožném předmětu“, o náhlém „propuknutí vášně“ v lidském životě a vzhledem k její provokativnosti a očividnou paralelu s hlavním hrdinou, sám nedoporučoval k vydání. Nový překlad Jiljího Slezáka v podání Jiřího Hromady za tónů emocionální hudby Gustava Mahlera lze právem nazvat literárním audio skvostem. Tato novela, stejně jako na její motivy natočený Viscontiho film, se zřejmě nikdy nestanou bestsellerem, trhákem. Pokud však toužíte strávit podvečer ve společnosti nádherné češtiny, podmanivé hudby a vášně, zaposlouchejte se do této audioknihy. A nemyslete na smrt...

seiwaa
15.04.2012 4 z 5

Velice působivá kniha, která decentně popisuje homosexuální vztah dvou naprosto odlišných mužů. Už jen téma vás uchvátí. Popisy prostředí vás zcela zachvátí a vcítíte se tak, jako byste to prožívali za hlavního hrdinu.

sgjoli
11.03.2012 5 z 5

Pro mne rozhodně jedna z nejpůsobivějších knih, co jsem kdy četla. Nutno podotknout, že i Viscontiho film byl úžasný!

Dominik_13
19.02.2012 5 z 5

Nádherná kniha s jednoduchým, zato hlubokým příběhem a hlavně překrásně vylíčenými scénami a myšlenkami, které donutí přemýšlet. Každé slovo je zde cenné, každé písmeno má své opodstatnění. Perfektně vyvolaný pocit zoufalství a úzkosti, která přetrvává ještě dlouho po dočtení.

tondavon
19.02.2012 2 z 5

Moc jsem se těšil, až se k této knize dostanu, o to větší rozčarování mě však čekalo.
Nevytýkám této knize zajímavou myšlenku, ale způsob jakým je napsaná. Některé věty mi přišly až za hranicí kýče. A co byl pro mě opravdu oříšek, tak udržet myšlenku v neskutečně dlouhých popisných pasážích. Mnohdy se stalo, že jsem musel přečíst leckteré věty několikrát, než jsem pochopil, že popisují třeba jen vánek, oblohu atd. A to jsem se na tuto náročnou četbu mentálně připravoval a celou 119 stránkovou knihu jsem četl po kouscích 4 dny.

kniholka
07.12.2011 4 z 5

Zajímavý příběh, jen občas trochu táhlý...

maciii
15.09.2011 2 z 5

Stálé úvahy nad smyslem umění, krásou poezie a popudech, které básníky inspirují, mě osobně velmi nudily a často jsem je ani nepochopila, protože Mann užívá dlouhá a složitá souvětí, na jejichž konci jsem se už vetšinou ztratila. Kniha se mi nelíbíla a film me úspěšně uspal.

Clash
24.04.2011 5 z 5

Krásných, hodně složitých 93 stránek, které po přečtení ve vás nechají trýznivý pocit úzkosti. Mann sepsal opravdu parádní novelu, kterou si rád zase někdy zopakuji.