Smrt si říká Engelchen

Smrt si říká Engelchen https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13993/bmid_smrt-si-rika-engelchen-uYa-13993.jpg 5 500 80

Sugestivní příběh partyzánského oddílu v beskydských horách je zároveň dramatickým příběhem zániku kopaničářské vesnice Ploština za 2. světové války. Román se odvíjí jako pásmo vzpomínek jednoho z raněných partyzánů, který se těžce vyrovnává se skutečností, že jejich poslední boj zavinil smrt jejich hostitelů. Problém viny, s nímž se partyzáni musejí vypořádat, se rozrůstá v otázku cílů a prostředků, jimiž je cíle dosaženo. Kniha vychází z osobního autorského prožitku a je nesena snahou o pravdivé zachycení partyzánských bojů na pomezí Moravy, a současně je i varující vzpomínkou na bezejmenné hrdiny, kteří partyzánům pomáhali a často nesli tíži nacistické msty.... celý text

Válečné , Literatura slovenská

Vydáno: , Československý spisovatel

Smrť sa volá Engelchen , 1959

Tozbee
18.09.2016 4 z 5

Jsem rád, že jsem si tenhle vhled do partyzánského života dopřál. Ode dneška budu zmiňovanými místy procházet/projíždět s úplně jiným vědomím než dříve.

"My tam v horách leckdy spíme na sněhu, děláme čtyřicetikilometrové noční pochody, doslova žereme vařené hovězí, někdy i bez soli, pokud ho vůbec máme, a přece je nám líp, náš život je důstojnější. Jsme svobodní. A máme víc naděje než kdokoli z městských lidí – i když to zní protimyslně – že ty poslední týdny přežijeme."

Terazky
11.06.2016 5 z 5

Neuvěřitelný, silný a bohužel pravdivý příběh. Knihy, které se odehrávají kolem druhé světové války by neměly být opomíjené, každý by měl vědět, jaké hrůzy se, nejen u nás, děly.

Selinute
30.03.2016 5 z 5

Ani film, který jsem shlédla v ničem nezaostává za naprosto strhující knihou.
Hodně silný příběh, o to víc, že reálný.

vikaa
10.02.2016 5 z 5

Kdysi ještě za komančů jsem viděla v brněnském kině Ponrepo tenhle film dokonce zakončený besedou s Elmarem Klosem a byl to pro mě neskutečný zážitek, který ve mně dozníval dlouhá léta. Tehdy jsem si řekla, že si přečtu i knihu, ale nakonec jsem se k tomu, přestože jsem ji měla doma, nikdy nedostala. Teď po letech mi začátek knihy připadal poněkud rozvláčný a říkala jsem si, že to je zřejmě dané dobou, ve které kniha vznikla. Ale to jsem pana Mňačka dost podcenila. Od druhé třetiny knihy jsem hledala každou volnou chvilku, kterou bych mohla strávit společně s Voloďou a jeho kamarády. Partyzáni tady nejsou jen stateční hrdinové, ale zároveň to jsou i obyčejní kluci se svými slabostmi, potřebami a tužbami a nikdo není neomylný, ani oni bohužel ne... Závěr knihy naprosto dokonalý. Už se těším, že se podívám znovu na film - jen doufám že mi to zase nebude trvat tolik dlouhých let, než se k tomu dostanu. Ale koukala jsem, že je film online ke shlédnutí:-) Knihu rozhodně všem doporučuji, přestože byla napsána v roce 1959, má určitě co říct dnešním čtenářům. Za mě 5 hvězd z 5. A pokud ji mají studenti dnes jako doporučenou četbu, bezezbytku tento výběr schvaluji.

Pawlisman
22.09.2015 5 z 5

Strhující partyzánský román, který skvěle odkrývá pozadí války.

Lily28
01.04.2015 5 z 5

Vrámci povinného čítania som našla klenot. Pre mňa nezabudnuteľný príbeh jednej dedinky.

Evikju
21.08.2014 4 z 5

kniha mi byla doporučena a rozhodně nelituji. Můžu říct, že i když je příběh z války, tak jsem se v něm našla. Soucítila jsem s každou postavou a fandila každému partyzánovi. Pokud vám nevadí válečná tématika, tak si ji zkuste přečíst..myslím, že nebudete litovat.

vhojta
30.05.2014 5 z 5

To jsem zase jednou úplnou náhodou narazil na poklad. Neuvěřitelně podmanivé vyprávění o partyzánech během druhé světové války.

V dobách, kdy se nejvíc píše o hrdinech, nejvíc se zapomíná, že každý z nich měl matku.

glombas
15.03.2014 5 z 5

Skvělá kniha, která ukazuje válku z jiného prostředí. Vřele doporučuji všem, jež milují válečnou tématiku.

celavie
16.10.2013 3 z 5

Síla, trochu jiný pohled na konec války...jsem ráda, že jsem si to přečetla a doporučuju zkouknout i film.

Mako123123
01.08.2013 3 z 5

súčať povinnej školskej četby a ani túto som nedočítal poriadne :P :D dej bol priemerný ak sa dobre pamätám, no ked sa k nej znova dostanem tak si to prečítam poriadnejšie...

Lady Dracula
19.06.2013 5 z 5

Tak tahle kniha mě zasáhla už po prvním přečtení. Bylo to,jako rána do srdce. Připomínalo mi to mě,moje zamýšlení nad smyslem života,tím,jak dokážu všechny vytočit,ale zároveň tím,jak po menším úspěchu začnu věřit v to,že se vše skutečně v lepší obrátí...krásná kniha popisující skutečné události jako vzpomínky Volodi. Je vidět jak se z nevraživého morouse stává člověk,který skutečně chce žít...krásní i když trochu náročné čtení...

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Jedna z mála kníh, ku ktorej čítaniu som sa po rokoch vrátila a znovu prežívala každú stránku s rovnakým pocitom. Nie som si istá, ale mám pocit, že je to jedna z kníh povinného čítania.
Mňačko pozoruhodne vykresľuje odvahu partizánov, ktorí sú ochotní položiť vlastný život, v boji za lepšiu budúcnosť. S každou stránkou nás presviedča o smelosti mužov, ktorí si zaslúžia pozornosť a obdiv aj po niekoľkých desiatkach rokov. A práve preto je táto kniha stále zaujímavá a nestráca nič zo svojej pravdy, ktorú v nej čitateľ môže nájsť. Jednoznačne 5/5

Honza23
09.11.2012 5 z 5

Tohle je ta nejkrásnější a nejúžasnější knížka s tématikou 2. sv. války, jakou jsem měl možnost číst. Jsem rád, že se mi něco podobného mohlo dostat do rukou.

dragoooon
24.07.2012 5 z 5

I když válečnou literaturu příliš nemusím, tohle si mě našlo. Román je živý až dravý, jeho příběh nelítostný a plný bolesti. Vynikající psychologie postav - to opravdu oceňuji! Ještě bych od Mňačka rád vstřebal Jak chutná moc.

Marianka78
26.06.2012 4 z 5

Mnačko je velká osobnost moderní slovenské literatury,Roman je napsán vášnivě,kde jsou popsané dramatické epizody z let minulých.Člověku zůstává rozum stát...Ten,kdo zažil fašismus,nikdy nezapomene na koncentrační tábory,vypalovaní měst a hlavně na oběti,stejně jako hlavní hrdina.Smrt si říka Engelchen je reportáž o vlastních zážitcích,co se ve skutečnosti staly.Bravurně napsáno o drobných radostech partyzánů v té době,o milostných vztazích.a také o krutostí.Je to výborná kniha. Ale pro mě je stále nejlepší Noční rozhovor.

maryzka
23.06.2012 2 z 5

Za války se děly věci, že nad tím rozum zůstává stát

triatlet
12.01.2011 5 z 5

Engelchen není jen o pomstě proti Němcům, ale je hlavně o pasekářích a o partyzánech a sovětských vojácích, jejichž chování Mňačko nijak nepřikrášluje ani neidealizuje. Podobný motiv jako v Engelchenovi autor užil už v roce 1945 ve hře Partyzáni. Pro tento román je podstatnější to, že Mňačko byl sám mezi partyzány, jeho komunistická příslušnost úroveň románu nijak nesnižuje.

jitrnic
30.11.-0001 4 z 5

Výjimečně připojím i komentář. Mňačko napsal knihu čtrnáct let po válce, v době, kdy byl ještě přesvědčeným komunistou. Její vyznění je tak režimu poplatné - podporuje nenávist k Němcům, obhajuje pomstu a jeho hrdina se těší na nové (lepší) uspořádání společnosti po válce, v čemž ho podporují mimořádně stateční sovětští partyzáni, kterým další osud naší země není lhostejný... Díky této knize lze však lépe pochopit poválečný vývoj. Například když Mňačko uvádí, v čem první republika selhala, lze proti tomu bohužel sotva co namítat. Nejlepší je kniha samozřejmě kniha v pasážích, kde se Mňačko soustřeďuje pouze na své hrdiny. Závěr je strhující.

Parník
30.11.-0001 4 z 5

Pěkný pohled na partyzány, navíc se to celé dělo jen několik kilometrů od mého domova.