Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/591/bmid_smrt-krasnych-srncu-v6x-591.jpg 4 2830 306

Povídková kniha, ve které Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i neradostná válečná léta. Ústřední postavou je jeho otec Leo Popper, obchodní zástupce firmy Elektrolux.

kamilk
20.04.2024 4 z 5

Čítal som vydanie v slovenčine z roku 1983, v ktorom sú obsiahnuté aj poviedky z nadväzujúceho diela "Ako som sa stretol s rybami".
Prvá časť, teda Smrť krásnych srncov, je plná ľudskosti a človečiny, ktorá vás musí chytiť za srdce. Číta sa skvele, zostáva po nej príjemný hrejivý pocit. 90%
Druhú časť, Ako som sa stretol s rybami, doslova cítiť po rybacine, spomedzi stránok vypadávajú rybie šupiny. Nemá to už kvality prvej časti, naplno si ju dokážu vychutnať asi len rybári. Nájdu sa tam však zaujímavé myšlienky, napr.: "Pán Robejško bol na to miesto zvyknutý. Rybárčil na ňom každý rok a sedí tam istotne dodnes. Našiel si fliačik sveta, kde bol šťastný, zatiaľ čo iní dúfajú, že ten fliačik budú mať na nebi." 70%
Knižka ako celok u mňa v priemere 80%.

SoňkaSoník
16.04.2024 5 z 5

Velmi rychle jsem se začetla, rodina Popperových mi byla sympatická, všichni byli neskutečně silní a cílevědomí. Myslím si, že Pavel skvěle postřehl průběh doby, konec byl náhlý, ale jasný. Možná je škoda, že ten háj, podle něhož se dílo jmenuje, nezazněl někde i na konci. Moc se mi kniha líbila.

Johncze
08.04.2024 5 z 5

Moc hezky napsané a milé, ale k závěru čím dál smutnější čtení.

janina66
20.03.2024 5 z 5

Krásné, smutrně dojemné. Hrozná doba. Ostatní povídky také skvělé.
Povídka o kaprech, též z té okupační doby.
Nejvíce mě pobavila povídka o prodeji rybníka a po té lednice.

peeetta
20.03.2024 5 z 5

Krásně napsané vzpomínky na dětství v předválečné době i v době války. Hezké povídky o životě jedné obyčejné židovské rodiny. Tatínek pracuje pro firmu Electrolux a prodává ledničky a vysavače. Rád rybaří a koupí si rybník. Když mají jít synové do koncentračního tábora, sežene jim srnčí maso. Po válce je stále prodejcem, ale už se mu tolik nedaří.

fénix56
16.03.2024 5 z 5

Je to vlastně má první knížka od Oty Pavla. A je psána přesně tak, jak to mám ráda. Směsice humoru, dojemných chvilek a nostalgických vzpomínek. A vzpomínky jsou buď krásné, na rodinu, na přírodu, na čerstvě upečený chleba nebo drsnější v době války. Hlad, strach, bezmoc....

Tatínek by sice někdy potřeboval proplesknout, ať se vzpamatuje ze svých úletů, ale rozhodně mu nejde upřít lásku k celé rodině. A laskavá a tolerantní maminka mu ty úlety toleruje, protože ví, že je to člověk se srdcem na dlani.

A scény se psem Holanem, puštěním králíků na svobodu nebo závěrečné pověšení cedulky s nápisem Přijdu hned jsou nezapomenutelné.

marketa3281
23.02.2024 5 z 5

Na to, že se mi nechtěla číst maturitní četba, tak ji hodně doporučuji. Ota Pavel píše krásně, jako by přímo mluvil na vás. Jde opravdu poznat, že měl hodně rád svého tatínka, který se snažil dělat pro svoji rodinu to nejlepší, i když někdy trošku bláznil.
Z pohledu historie se vcítíte do rodiny, všichni víme, jaké to bylo, ale nikdy jsem si to nedokázala představit jako při čtení této knihy.

Yuuki24
10.02.2024 5 z 5

Ota Pavel je jeden z mých oblíbených klasických autorů knih. Dílo Smrt krásných srnců nádherně přibližuje prožitky z jeho života, někdy i snad komickým způsobem. Ani za těžkých dob mu nebylo zatěžko si vzpomenou na krásné časy se svojí rodinou. Prostě za mě srdcovka.

katerina3502
12.01.2024 5 z 5

Tato kniha nepotřebuje ani komentář. Krásně sepsané vzpomínky na šťastné dětství a už méně šťastou válečnou a poválečnou dobu.

Ctucomamrada
25.12.2023 5 z 5

Krásné.

Sabina335
19.11.2023 5 z 5

Opětovně přečteno díky čtenářské výzvě 2023. Krásně napsané příběhy židovské rodiny. Krásně a jednoduše napsané.

StrYke
30.10.2023 5 z 5

Když jsem četl tuto sbírku povinně k maturitě, vůbec mě nebavila. Dokonce mi po ní zůstaly natolik nepříjemné vzpomínky, že jsem ji ještě před nedávnem uváděl jako demonstrativní příklad toho, proč by si každý svůj literární seznam měl vytvářet sám. Nyní jsem se však ke Smrti krásných srnců dostal znovu a musím se Otě Pavlovi posmrtně omluvit. Je to krásné vyprávění, ke kterému jsem ale musel dospět a dozrát.

Blazule
22.10.2023 3 z 5

Krásný lehce trpký a zároveň místy veselý příběh jedné rodiny židů a jejich snahy přežít válku a období po válce. Za mě úplná klasika.

mi-380
10.10.2023 5 z 5

Přírodou prozářené, sladce i smutně dojemné, lehce humorné vzpomínání na tatínka s jeho životními vzestupy i pády. Zároveň dokonalá lekce pamětníka na téma holokaust a jeho následky. 360 tisíc zabitých občanů Československa v poslední velké válce, z nich velké procento židovského původu, je stálým varováním pro nás i pro obyvatele Izraele, prvního i posledního útočiště tohoto národa. Kdo viděl na vlastní oči relativně tolerantní Izrael, plný Arabů a mešit, a Palestinu, kde v Gaze nic židovského nemá šanci na přežití, ten pochopí.
...
Jednu kýtu jsme dali pekaři Bláhovi, byl k nám za války moc hodný, jednu do statku Burgrovým, ti k nám byli ještě hodnější, a ostatní máma naložila do takové krásné kamenné štoudve a dělala mým bráškům Hugovi a Jirkovi omáčky a bifteky, což byla její velká specialita. Kluci se cpali na příští léta, aby vydrželi Terezín, Osvětim, Mauthausen a pochody smrti v třicetistupňových mrazech a nošení kamenů na mauthausenských schodech v třicetistupňových vedrech a všechny ty krásné věcičky, které pro ně připravili Němci. Hugo se vrátil celkem dobrý. Jirka se vrátil z Mauthausenu a měl čtyřicet kilo a půl roku umíral od hladu a utrpení, než začal znovu žít. Nikdy mi o tom moc nevyprávěl, jenom jednou, a když jsme mluvili o tom srnci, řekl:
„Možná že ten srnec mi zachránil zrovna život. Možná že ty poslední kusy pořádného masa mi vystačily akorát do konce.“...
100 % (už 2733 hodnotících, průměr je 85 %).

Zemlja
08.10.2023 5 z 5

Tatínek, který lumpačí, užívá si života, a pak takový sešup. Vykrmit kluky na cestu do reichu. Krásný, citlivý příběh.

baji42
11.09.2023 5 z 5

Jedna z perel české literatury. Nádhera.

Andula3L
03.08.2023 1 z 5

Dosti suše a povrchně popsané osudy židovské rodiny během druhé světové války v Čechách. Nelze se do příběhu ponořit, plně soucítit postavám, obohatit se historickými reáliemi válečného období.
Příběh byl popisován z pohledu dítěte, styl psaní se jevil srozumitelným a dosti příjemným, forma povídek byla vyhovující.
Nemohla jsem přijít na to, co si z knihy odnést. Problematika mi přišla zajmavá, ale zpracování bylo neinteresní. V porovnání existují mnohem propracovanější díla, jež budí ve čtenářovi širší škálu emocí.

pam225
25.07.2023 2 z 5

U čtení jsem usínala :/

freejazz
23.07.2023 5 z 5

priznávam, že mi dosť dlho trvalo, kým som si našiel cestu ku krásnym príbehom Oty Pavla. a možno práve vďaka vlastnému životu a jeho zákrutám som pri čítaní ľahkpo chápal melanchóliu, nostalgiu a najmä lásku, ktoré do svojich poviedok vkladal.

Lele61
26.06.2023 5 z 5

Vzpomínková kniha Oty Pavla na jeho dětství. Příběh otce Leo Poppera, obchodního zástupce firmy Elektrolux, který je poněkud komplikovanou osobností a jeho synů. Velmi čtivá a pěkně napsaná kniha, která se rovněž prvoplánově dotýká problematiky Židů. Je známá také z filmového zpracování. Mohu doporučit.