Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/591/bmid_smrt-krasnych-srncu-v6x-591.jpg 4 2830 306

Povídková kniha, ve které Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i neradostná válečná léta. Ústřední postavou je jeho otec Leo Popper, obchodní zástupce firmy Elektrolux.

ElleNora
13.08.2021 4 z 5

Autorův styl psaní mi vyhovuje, jen ta témata nejsou mým šálkem kávy.

Hoblinka
24.07.2021 5 z 5

Po kolikáté už? Nepočítáno.

Sharrymt
17.06.2021 4 z 5

Kniha petří mezi mé nejoblíbenější české knihy. Autor popisuje své dětství a především svého otce. Realisticky a velmi krásně. Strašidelný bonus jsou útrapy války, která zasáhla do tohoto života.

Stephaniee
16.06.2021 4 z 5

Moc milá povídková maturitní jednohubka. Ještě před přečtením jsem viděla film a tak se to četlo opravdu jedna báseň. Film i knihu určitě doporučuji.

ZaOndra
15.06.2021 3 z 5

7 bodů z 10
Většina povídek neměla moc rychlý spád, který já upřednostňuji. Myslím, že autor mohl zkrátit některé popisy a zbytečné odbočky a tím udělat knihu o něco zábavnější. Každá povídka ale měla smysluplný děj a zápletku.
Jedná se především o autobiografické dílo, ve kterém autor vzpomíná na svého otce – snílka, který si je schopen poradit s každou vzniklou životní situací a nikdy neztrácí naději. Vzpomíná i na maminku, která je velmi statečná žena a má pro tatínka velké pochopení. Krásně je zde vykreslen vztah autora k přírodě, rybaření a radosti ze života. Zachycuje také útrapy války.
Knihu bych doporučil těm, kterým se líbily například Povídky malostranské nebo Povídky z druhé kapsy.

tuommo
29.04.2021 5 z 5

Krásné povídky prostoupené melancholií, smutkem i humorem a nadhledem. Popperovi se s osudem rvali v dobách krutých, ale uměli si život i užívat - těch oscilací tam bylo dost a Ota Pavel dokázal famózně ty extrémy popsat a překlápět. Kloubouk dolů.

Vivetkav
11.04.2021 5 z 5

Krásná kniha ... byla jsem mile překvapena v jak malém obsahu je tolik příběhů a síly a jak to bývá do filmu se věci nedají ..je to škoda , ale proto kouzlo knih je .. jdu si stáhnout další...

ivetka859
29.03.2021 5 z 5

Prvotně je knížka něco jako rodinná kronika od prvorepublikových prodejních úspěchů, přes útrapy Židů v druhé světové válce, až po utlučení všech ambicí v komunismu. Na druhou stranu silně vzbuzuje emoce; tak jako v názvu se proplétá něco moc krásného s něčím tuze smutným, stejně tak v celém dějí se střídají ladné obrazy přírody s krutou ironií osudu. Celé se mě to hodně dotklo, ačkoli je to tak krátká knížka.

Amneris
27.03.2021 5 z 5

Ota Pavel dokáže svým poetickým psaním potěšit i pohladit po duši. Také stejnojmenný film díky režii pana Kachyni je moc povedený.

petkasable
20.03.2021 5 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu a byla to jedna z mála, která se mi líbila.

A.books
17.03.2021 4 z 5

Krásná kniha

DuncanIdaho
13.03.2021 5 z 5

Smrt krásných srnců je krásná poetická kniha, do které dokázal Ota Pavel dostat i smutek a životní krize. Při čtení jsem přímo viděl probíhající děj, otce Lea, Karla Proška, matku, ...

Housenkář
03.03.2021 5 z 5

Smutek a melancholie mezi řádky

Alto98
02.03.2021 3 z 5

Vzpomínková kniha na dětství a rodiče, spíš smutná a melancholická. Začátek, odehrávající se před válkou, se mi líbil nejvíc.

Misan1993
18.02.2021 5 z 5

Přečtena jako e-kniha zdarma a dobrá volba.

TheShaw
13.02.2021 5 z 5

Jedna z mála českých knih ke které se mohu bez obav, že mě omrzí, vracet. Ota Pavel zde zase ukazuje svůj vynikající vypravěčský um. V povídkách se nádherně prolínají úseky, kdy se smějete od ucha k uchu a pak hnedka zase máte slzy na krajíčku. Tohle umí málokterý autor. Myslím si, že každý, kdo se rozhodne tuto knihu přečíst, nebude litovat.

lazarus
11.02.2021 4 z 5

Příjemné počtení. I když, želbohu trochu krátké

Ava365
06.02.2021 5 z 5

Jedno z nejkrásnějších děl české literatury. Nechci působit přehnaně pateticky, ale Ota Pavel má ve svých knihách tolik citu, že čtenáři přímo fyzicky cítí, jak se autor svými slovy dotýká jejich duší.

Monike
05.02.2021 5 z 5

Film jsem videla nekolikrat a konecne jsem se dostala i ke knize. Diky CV! Vtipne popsane situace tehdejsiho zivota.

Set123
05.02.2021

Obecně bývám k české literatuře dvacátého, nedej bože dvacátého prvního století velice skeptický. A ke čtení Smrti krásných srnců jsem se dlouho nemohl přinutit, očekávaje nudné dílo rádoby vtipné, či rádoby smutné, které není ničím zajímavé.

No ne no. Fakt ne. Když se člověk u této knihy směje, má k tomu dobrý důvod a když se mu chce plakat, má k tomu důvod ještě lepší. Proč? Inu je tomu tak kvůli sérii několika věcí, které se zde tak šťastně (ačkoliv toto slovo v kontextu knihy může být poněkud nevhodné) sešly.

Jednak je to vypravěčské umění pana Pavla. Já vlastně ani nevím proč, ale ony kraťoučké povídky v knize obsažené se opravdu neuvěřitelně dobře čtou. Kniha je napsaná jednoduchým jazykem, sic nespisovným, stejně velice příjemným. Člověk si najednou také připadá, že je mu dvanáct a sleduje vše vlastníma očima.

Druhým důležitým aspektem je životní příběh pana Pavla. Protože to byl opravdu neuvěřitelný příběh, který je v knize alespoň z části skvěle popsán. Byl to šťastný příběh? Inu, zpočátku byl, ale rychle ho to přešlo. Ano, je fakt, že vypravěč své mládí popisuje extrémně nostalgicky a očividně neobjektivně, obdivuje tatíka, miluje jej. Upřímně se mi zdá, že je to tak napsáno schválně.

Třetí aspekt, neméně důležitý, byla ochota vyprávět. Ne každý by chtěl psát knihu takovýmto způsobem o takovém příběhu a ještě k tomu si z toho dělat srandu. Obdivuhodné, co si budeme nalhávat.

Budu upřímný a napíši, že tato kniha pro mne byla povinností, nikoliv potěšením a asi se k panu Pavlovi nebudu vracet. Maximálně si tak přečtu Jak jsem potkal ryby. Na české literatuře tohoto usedlého druhu mi stále cosi vadí a nemyslím si, že se mi chce to překonávat. Ale Smrt krásných srnců je i přes mou trvající averzi krásnou knihou.