Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/591/bmid_smrt-krasnych-srncu-v6x-591.jpg 4 2824 305

Povídková kniha, ve které Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i neradostná válečná léta. Ústřední postavou je jeho otec Leo Popper, obchodní zástupce firmy Elektrolux.

poník654
03.05.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla jako blesk. Moc hezky napsaná, nechybí zde ani humor. Povídky se mi líbili všechny, nemůžu říct, která se mi líbila nejvíce.

MadlenkaM
07.04.2022 5 z 5

Přečetla jsem ji „omylem“ za jeden večer. Tak moc dobře se mi četla. Nejvíc se mi líbila první povídka. Ale i zbytek byl krásný. Opět další báječné dílo od Oty Pavla.

jes09
07.04.2022 5 z 5

Ta byla ale krásná! Po celou dobu čtení jsem měla úsměv na tváři. Velmi čtivá.

bookemma
31.03.2022 5 z 5

Precteno za jeden nostalgicky vecer...
Poeticke, smutne a nadherne.
"...slecny, ty mel mimochodem obcas taky moc rad"

michaella03
03.03.2022 4 z 5

Ke knize jsem přistupovala skepticky: vždycky jsem měla takové rozporuplné pocity z filmu s Karlem Heřmánkem v hlavní roli, a nyní jsem se musela přemlouvat, abych dílo vůbec začala k maturitě číst.
Po první povídce se ale všechny obavy rozplynuly, četlo se to moc hezky. Pěkné popisy přírody, (pro mě) nezvykle mile a nenásilně (= očima dítěte) popsaná válka a útrapy s ní spojené. Celou knihou prostupuje smích a smutek, radost a strach. Nakonec jsem ráda, že jsem přečetla a s klidem zařazuji na seznam četby ke zkoušce.

"A já bych od něho nejraději běžel za tatínkem a řekl mu, že neprodával šmejd, snad by ho to zas postavilo na nohy. Ale nebylo už kam běžet. Jedině nahoru k pánubohu a tam zřejmě už není potřeba nic prodávat. A ani mouchy tam asi nelétají. A jestli létají a bude třeba prodávat, tak už o tom tatínek stejně ví. A v tom případě je na place."

"Padala zrovna zlatá hvězda a byla krásnější a možná dokonce spravedlivější než všechny hvězdy na této divné zemi."

"Znal jsem ty oči. Tloukli mě za mé pozdější polpravdivé a zkreslené rozhlasové reportáže a za naivní povídky, tloukli mě za voloviny a lumpárny, kterých se dopustíme, až zítra zvítězíme. Bili mě za zrady a vraždy, které vykonáme."

dennydee
03.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Sbírka povídek, která je velmi jednoduše napsána, čte se dobře. Žádné zbytečné popisy všeho, dostatek dialogů. Povídky nejsou seřazeny chronologicky, takže občas jsem v tom měla zmatek, ale dalo se zorientovat. Je to humorná kniha, válka moc zmíněná není. Konec je smutný, ale to je život. Autorův otec mě poměrně rozčiloval svoji přehnanou láskou k Irmě a přelétavostí v oborech, kdy byl schopný utratit všechno, co měli s tím, že se mu to několinásobně vrátí. Jinak jsem se několikrát zasmála, docela fajn oddechovka.

GeRaltzRiVie01
05.02.2022 4 z 5

Taková oddychová knížka. Válka a situace kolem ní se dle mého názoru zobrazuje jen okrajově .

Macek71228
04.02.2022 4 z 5

Všema deseti doporučuji jako povinnou četbu, knihu k maturitě. Bude se vám o ní krásně mluvit, je čtivá, není obtížná na pochopení a je vhodná k uvědomění si situace kolem války.

Daff042
21.01.2022 4 z 5

Pokud někdo sestavuje seznam k povinné četbě, tak tuhle knihu můžu vřele doporučit. Knihu jsem četl před lety a nedávno jsem si ji znovu oživil a i po letech musím říct, že tahle kniha se opravdu nádherně čte, obsahuje devět povídek, které zobrazují dobu jak před válkou, tak i dobu kdy do naší země vnikly německé armády. Mně osobně se nejvíce líbí hned úvodní povídka, kde pán L. Popper pořídil nejdražšího kapra ve střední Evropě.

RemiBlack
16.01.2022 1 z 5

2022/1
Přečteno v rámci maturitní četby. O válečnou literaturu se nezajímám, další osudy rodiny mi přišli poněkud nepravděpodobné (nákupy rybníka, králíků), většina povídek mi přišla smutná (ano, vím, že jsou realistické, ale obyčejně vyhledávám veselé příběhy). Za mě ne.
A těch ryb bylo nakonec už taky moc.

lost.in.books
01.01.2022 1 z 5

Hodnocení: Tuto knihu jsem četla v rámci povinné četby a nejen že se mi do ní vůbec nechtělo, ale zároveň to byla jedna z těch horších knih z povinné četby.
__
Již od začátku byla pro mě kniha nezáživná- vůbec mi nesedl styl psaní a celkově mi přišly povídky takové mdlé, nezajímavé a všechny se točily okolo podobných témat a věcí, což tomu na zajímavosti též moc nepřidalo.
__
Věc, kterou jako jednu z mála na knize ocením je pěkný popis a věrohodná atmosféra dřívější doby, šlo z toho vždy dobře pochopit v jakém prostředí se kniha přibližně odehrává a co ta daná doba obnáší za nelehkosti.
__
Přiznám se že jsem už musela ke konci i přeskakovat stránky- a to já moc často u knih nedělám. Jak kniha nakonec dopadla jsem se dočetla na internetu, protože jsem se už nechtěla trápit tak jsem knihu asi 30 stran před koncem odložila.
__
Pokud hledáte nějakou fajn povinnou četbu, tak i přes velice kladné recenze na Databázi knih Vám knihu nedoporučím. Pro nějakou fajn povinnou četbu se podívejte na mém profilu- četla jsem dost fajn klasik, ale tato se mezi ty dobré nezařadí.

Jrsnbl
25.12.2021 5 z 5

Knížku jsem přečetl jedním dechem ve chvílích, které jsem trávil v tureckém Istanbulu. Protože se mi po domovině opravdu stýskalo, měl jsem jakousi potřebu si přečíst českého autora. Lépe jsem si asi vybrat nemohl. Ota Pavel napsal něco krásného. Rybníkářství, Berounka, vesnický život, laskavost, vztahy, láska a hlavně typický český humor.

Díky, pane. Přivedl jste mi úsměv na tváři ve chvíli, kdy jsem to potřeboval. :)

coquus
24.12.2021 4 z 5

Pěkně napsané povídky, v nichž se ve správném poměru mísí humor, smutek, i atmosféra starých časů. Tím vším se prolíná láska k přírodě a k rybám zvlášť.

Kniho_holka
19.12.2021 4 z 5

I na smutné věci se dá vzpomínat s úsměvem, tak nějak by mohl znít podtitul knihy Smrt krásných srnců, povídkové sbírky, jejíž úryvky na první dobrou pozná i ten největší literární barbar. Setkáváme se totiž s nimi již v čítankách na základní škole.
Podle mě je to však příběh, do kterého musí čtenář dorůst, aby mohl příběh plně docenit.

Luc.i
19.11.2021 4 z 5

Moc se mi líbí styl psaní, to se tak hezky pohodově četlo a to i přesto že tam byly občas i náročnější motivy. Občas to bylo vtipné, občas smutné, občas jsem nevěděla co si myslet. Příjemná vlastně oddechová knížka.
Celkem 4/5* , za mě jedna z lepších z četby k maturitě

Juan777
16.11.2021 5 z 5

Krásná kniha, ve které se prolíná humor s utrpením.

Při čtení se mi zdálo že Ota Pavel chtěl, aby kniha vypadala jako by byla napsaná očima dítěte, které až postupem času pochopí životní situace.

Četla se moc pěkně.
Občas jsem si pobrečel, občas jsem se od srdce zasmál.

Katrinreading
23.10.2021 5 z 5

To je moje srdcovka, u které řvu od začátku do konce.

Teclaireddy
27.08.2021 4 z 5

Líbilo se mi to víc než Jak jsem potkal ryby, povídky mi připadaly kompozičně i vypravěčsky propracovanější. Příjemné čtení na jeden večer.

Janadvorackova
22.08.2021 5 z 5

Připomínka školní četby, kdy doporučená literatura nebyla otravná, ale právě naopak.
Málo stránek, plno kaprů :), množství vzpomínek.

ElleNora
13.08.2021 4 z 5

Autorův styl psaní mi vyhovuje, jen ta témata nejsou mým šálkem kávy.