Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43697/bmid_smrt-krasnych-srncu-OIA-43697.jpg 4 2814 303

Povídková kniha, ve které Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i neradostná válečná léta. Ústřední postavou je jeho otec Leo Popper, obchodní zástupce firmy Elektrolux.

Kamcatak
Kamcatak
24.12.2020 5 z 5

Miluji, jak mě knihy, o jejichž existenci vím spoustu let, ale nikdy jsem neměla chuť si je přečíst, dokážou okouzlit. Jak je přečtu jedním dechem a pak se směju sama sobě, že jsem měla jakési nesmyslné předsudky vůči dané knize nebo autorovi, které většinou pramení ze školy. Hold "Povinná četba je nudná četba" neplatí! Děkuji moc za tento silný zážitek, ke kterému patřily pocity z celé škály emocí, slzy i smích. Někdy příště si rozhodně přečtu další knihy od Oty Pavla.

babystar
babystar
22.12.2020 4 z 5

Povídková kniha vzpomínek na autorova tatínka. Četla jsem ji už hodně dávno a teď jsem se k ní vrátila kvůli čtenářské výzvě. Téma holokaustu se odráží v povídkách Smrt krásných srnců a Kapři pro wehrmacht. Je v nich ukázáno, že i lidé, jejichž důstojnost je pošlapána, se dovedou svým způsobem bránit a že pomsta může být opravdu sladká.

Lenisk@
Lenisk@
20.12.2020 5 z 5

Už ani nevím, z jakého důvodu pro mě byl Ota Pavel autorem, po jehož knihách nikdy nesáhnu. Překonala jsem se a je mi líto, že jsem to neudělala už dávno. Smrt krásných srnců byla tak nádherná! Nadhled, s jakým Pavel líčí své zážitky v nelehké době, mě zasáhl přímo do srdce. K povídkám se od přečtení knihy dost často vracím a vždy na nich naleznu ještě něco dalšího.

Mánička178
Mánička178
05.12.2020 4 z 5

I přes hrůzy války nebo těžký poválečný život, čiší z povídek láska - především k tatínkovi, který jistě nezastával dokonale a bezchybně svoje životní role, i tak na něj vzpomíná Ota Pavel s laskavostí. Nestaví do popředí příkoří, kterému museli čelit, jen tu a tam, jen tak mimoděk, se zmíní o hvězdě nebo Osvětimi, stěžejním však zůstávají chvíle, které strávili v přírodě, pospolu, dozvíme se hodně o tatínkově podnikavosti... Zvlášní poetika, která hladí, ač často čtenář na pozadí vyprávěného cítí těžké životní situace, které musela rodina prožívat.

petronella1
petronella1
25.11.2020 5 z 5

Příjemné čtení, krásně napsané

lavash
lavash
21.11.2020 4 z 5

ten film nikdy nevyjádří poetiku a oslavu života pavlovo prózy

Zlajda95
Zlajda95
14.11.2020 5 z 5

Po této knize jsem sáhla v rámci čtenářské výzvy - knihy na téma holocaustu. Holocaust, válka a vůbec vše okolo není moje téma. Těch pár knížek, které jsem na toto téma četla v minulosti, bylo pěkných, ale smutných, těžké téma... Smrt krásných srnců jsem viděla na základní škole jako film a bylo to pro mě utrpení, ale nakonec jsem se rozhodla přečíst právě tuto knížku, protože jo - měla málo stran! :D

Nakonec ovšem pomyslně zavírám knížku (čtečku) s uspokojením. Chvilku mi trvalo zvyknout si na to, že v povídkách Ota Pavel do nebes vychvaluje svého otce, který byl ovšem dle jeho popisu docela špatný manžel i otec, nezodpovědný člověk a který dle vyprávění v povídkách často dělal věci, které se mně osobně z hloubi duše příčí. Když se smíříte s nedokonalostí lidské nátury starého Poppera, můžete si užít střípky ze všedního i nevšedního života jejich rodiny. Nad čím opravdu smekám je schopnost autora popsat i velmi smutné životní okamžiky s jistou noblesou. U této krátké knížky se pobavíte a možná si i popláčete.

ashburton
ashburton
02.11.2020 5 z 5

No, kdo umí, ten umí. Ota Pavel umí rozhodně. Od něj se dobře čtou i smutné věci...

ada1182
ada1182
29.10.2020 4 z 5

Nejdříve jsem viděla film, který mě opravdu zaujal, a proto jsem se pustila do knihy, která byla možná o něco lepší. Kniha se mi četla velmi dobře. Byly tam vtipné ale i smutné situace. Líbí se mi, že Ota Pavel vlastně popisuje situace, u kterých nebyl přítomen... Doporučuji si přečíst, protože člověk se pobaví, ale i zjistí, jak to v té době bylo

klaraj093
klaraj093
22.10.2020 4 z 5

Čtení k maturitě.. Kniha se mi moc líbila..

tra-my5156
tra-my5156
11.10.2020 3 z 5

Čtivé, melancholické. Utrpení Leo Poppera mi zlomilo srdce, kdy zoufale prosil psa Holana se slovy: "Já jsem teďka žid a žádné buřty nemám. Sám bych nějaký potřeboval. Jsem žid a potřebuju pro mý báječný kluky maso a ty mi ho musíš opatřit!"
Ota Pavel báječným způsobem vypravuje své vzpomínky, a v těchto povídkách se střetává dětská radost a dětská starost.

Liilith
Liilith
17.09.2020 5 z 5

Všechny povídky jsou úžasně napsané. Většina z nich je veselého charakteru, ale najdou se i takové, které vypráví o vzniku protektorátu a o odvádění židů do koncentračních táborů. Celá sbírka je v podstatě ódou na Otova otce, který se pomocí svého geniálního obchodního talentu snaží zajistit blahobyt pro svoji rodinu.

Pulp_catastroph
Pulp_catastroph
15.08.2020 3 z 5

Slavný český spisovatel vzpomíná na svého extravagantního tatínka (špatný manžel, špatný otec, zbrklý, neopatrný). Ale vychvalován je až do nebe.

georginaa
georginaa
02.07.2020 5 z 5

Kniha plná povídek, která pobaví, rozesmutní, rozesměje, prostě od všeho trošku. Kdo by neviděl zfilmování, známé zpracování, v hlavní roli sympaťák Karel Heřmánek a široká plejáda známých hereckých osobností. Když jsem to četla, stejně jsem si představovala herce, kteří to hráli.

evickakyticka
evickakyticka
24.06.2020 4 z 5

Tak jako Zlatí úhoři, i tato kniha je neodmyslitelně spjata s Karlem Heřmánkem. Ale lépe se mi četla. Protože film je pro mně notoricky známý, nemám, co bych knize vytkla, snad jen že ve vydání z roku 2007 chybí dvě povídky. A to Běh Prahou a Prase nebude.

stju
stju
20.06.2020 5 z 5

Nerada bych psala komentář jen proto, abych ho napsala, ale opomenout zrovna tuto knihu vážně úplně nemohu. Spousta komentujících se k ní krásně vyjádřila a vše, co bych chtěla napsat tu již "zaznělo". Tak jen: Nejvíc mi asi mluví z duše Elea, cedos a Pampalini - takže i za mne "Ano, ano, ano."

barboramazlova
barboramazlova
18.06.2020 3 z 5

Nemůžu si pomoct, ale ani film, ani kniha mě upřímně neoslovily. Povídky mám ráda, Pavel má velmi příjemný způsob psaní, ale moc mě to nebavilo. Z totalitního režimu mám ráda spíše jiné typy příběhů. Nepochybuji o tom, že spoustu lidí dílo zaujme, pro mě ale nebylo příliš zajímavé.

Marketplace
Marketplace
16.06.2020 5 z 5

Po shlédnutí mého oblíbeného filmu jsem se konečně rozhoupal k tomu, abych si také přečetl knihu. Díky databaziknih jsem si stáhl do mobilu eknihu a o chvílích klidu si ji přečetl. Nezklamala, potěšila stejně jako film. Jsou to krásně napsané povídky.

Rori1357
Rori1357
16.06.2020 3 z 5

Smrt krásných srnců je soubor povídek vyprávějících o příhodách Pavlovy rodiny a zejména jeho otce. Knížka se mi líbila. Bylo to poměrně příjemné čtení díky tomu, že jsou to krátké povídky, a ne dlouhý román. Při čtení některých pasáží se mi vybavovaly scény z filmu. Oproti Kateřině Horovitzové to bylo příjemné a oddechové čtení. Povídky jsou vykládány s humorem a na pozadí některých je krásná příroda okolí Berounky. Časem si určitě přečtu i další povídkový soubor Oty Pavla Jak jsem potkal ryby.

cedos
cedos
09.06.2020 5 z 5

Opět kniha, ke které jsem se po letech vrátila, dojemný, nadčasový příběh u kterého má člověk slzy v očích. Nemám ráda zfilmované knihy, málo kdy splní moje očekávání, ale musím říct, že jako je výborná kniha, je úžasný i film.