Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288948/bmid_smrt-krasnych-srncu-JsI-288948.jpg 4 2830 306

Povídková kniha, ve které Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i neradostná válečná léta. Ústřední postavou je jeho otec Leo Popper, obchodní zástupce firmy Elektrolux.

Povídky , Literatura česká

Vydáno: , Orego

Marketplace
16.06.2020 5 z 5

Po shlédnutí mého oblíbeného filmu jsem se konečně rozhoupal k tomu, abych si také přečetl knihu. Díky databaziknih jsem si stáhl do mobilu eknihu a o chvílích klidu si ji přečetl. Nezklamala, potěšila stejně jako film. Jsou to krásně napsané povídky.

Rori1357
16.06.2020 3 z 5

Smrt krásných srnců je soubor povídek vyprávějících o příhodách Pavlovy rodiny a zejména jeho otce. Knížka se mi líbila. Bylo to poměrně příjemné čtení díky tomu, že jsou to krátké povídky, a ne dlouhý román. Při čtení některých pasáží se mi vybavovaly scény z filmu. Oproti Kateřině Horovitzové to bylo příjemné a oddechové čtení. Povídky jsou vykládány s humorem a na pozadí některých je krásná příroda okolí Berounky. Časem si určitě přečtu i další povídkový soubor Oty Pavla Jak jsem potkal ryby.

cedos
09.06.2020 5 z 5

Opět kniha, ke které jsem se po letech vrátila, dojemný, nadčasový příběh u kterého má člověk slzy v očích. Nemám ráda zfilmované knihy, málo kdy splní moje očekávání, ale musím říct, že jako je výborná kniha, je úžasný i film.

lumpíkcz
07.06.2020 5 z 5

super čtení

kokrokr
23.05.2020 5 z 5

Velmi poetické čtení, krásná čeština a za mě maximum bodů.

Pampalini
19.05.2020 4 z 5

Svět očima dospívajícího kluka. Příbehy se odehrávají před vojnou, počas ní a krátce po. Postavy nevyčnívají, jsou běžnými lidmi, s chybama, chutí žít, humorem a nelehkým osudem zvládaným s nadhledem. Byla to hodně těžká doba, která mlela lidské osudy a přitom je popisováná lehce a bez dnes hodně nadužívaného dramatizování a snahou za každou cenu přinést senzace.

morienhithwen
15.05.2020 5 z 5

To si takhle jdu po ulici a vzpomenu si na větu, že spisovatele, i když moc jídla do balíčku pro svoje bratry od lidí nevyprosil, maminka pohladila po vlasech a řekla mu "Ty můj malý obchodníčku.", a už začínám brečet.

venda99
08.05.2020 5 z 5

Skvěle napsané. Postava otce a jeho příhody se mi líbili nejvíce... super knížka z českého prostředí.

Katka2382
02.05.2020 5 z 5

Nádherné čtení které pohladí po duši.K této knížce se člověk může vracet neustále dokola a nikdy se neočte.

LucyBooks
29.03.2020 4 z 5

Kniha mi byla zadaná jako povinná četba, líbil se mi popis děje a jazyk. Konec mě dojal.
Možná i tuto knihu ocením postupně až více s věkem.

klarafialova
26.03.2020

Tato kniha je prostě krásná. Je plná příběhů ze života, které jsou buď úsměvné nebo smutné, celé je to protkané úžasným popisem krajiny. Autor to prostě celé napsal tak lidsky, že se to velmi dobře četlo. Navíc je tam dobře vyjádřená ta doba a postavení židů ve společnosti, od období před protektorátem do začátku a následného průběhu komunismu. Tato doba nebyla vůbec lehká, vypravěč ji však vyjádřil nadlehčeně, že na člověka vůbec nedolehne tíživost této doby. Avšak i přesto mi tato knížka pomohla tuto dobu více pochopit.

AnetN2487
24.03.2020 3 z 5

Poměrně chytlavá sbírka povídek, mrzí mě, že i když každá povídka obsahovala i hezké vzpomínky, vždy byly přebity něčím bolestným a smutným.

Kuža007
15.03.2020 5 z 5

Krásné, vtipné, humorné povídky od Oty Pavla.

pige
15.03.2020 3 z 5

Milé a čtivé.
Psáno s takovou lehkostí, že na nás dnes už moc nedolehne tíživost té doby...

KnihomolkaKatka
11.03.2020 4 z 5

První jsem četla povídku "Jak jsem potkal ryby" a líbila se mi. Tak jsem se rozhodla, že si přečtu také slavnou povídku Smrt krásných srnců. Poprvé jsem na Smrt krásných srnců narazila v patnácti letech, kdy jsem ji nedokázala ocenit. Nelíbila se mi. Jen tak jsem ji prolítla a dál jsem se o příběh nezajímala. Po čtyřech letech jsem si ji vybrala k maturitě, protože jsem jí chtěla dát ještě jednu šanci. Je to skvělý příběh. Nejvíce se mi líbila kapitola o mucholapkách, která je i vtipná. :)

Greenfingers
02.03.2020 5 z 5

V podstatě všemi povídkami Oty Pavla přestupuje poetika, která je pro autora tak charakteristická. Nejinak je tomu i ve sbírce Smrt krásných srnců.
Ota Pavel měl dar vykreslit na malé ploše příběhy, které doslova"berou za srdce", aniž by přitom sklouzával do přemíry sentimentality a patetičnosti.

TomDvorak
02.03.2020 4 z 5

Věřím, že se mi tahle kniha bude s odstupem času líbit víc a víc.
Je to zcela nepochybně jedno z nejlepšícj českých děl, mně jen vadila ta přilišná jednoduchost. Jal rychle jsem se do toho začetl, tak rychle jsem k tomu začal cítit mírný odpor.
Těším se, až si knihu přečtu za 20 let a docením ji.

Aki12
02.03.2020

Při dočtení knihy se ve mně mísily různé pocity a dojmy. Především se mi líbilo, jak autor popsal krajinu, kde byl s tatínkem Leem rybařit, už jenom to je zamyšlení hodné uvědomění, že naše země je krásná. Úsměv na tváři mi i vykouzlily situace, do kterých se hlavně tatínek dostával, a jak s humorem a vztyčenou hlavou, je obstál.

Vakalik
29.02.2020 5 z 5

Krásná kniha. Ota Pavel psal jednoduchým jazykem, bez příkras. Tím umocňuje atmosféru díla. Příběhy jsou smutné, veselé, tragické, ale ze života. Ota Pavel si na nic nehraje, píše tak, že se čtenář do díla vžije. Je to psané jako prosté vyprávění obyčejného člověka, ne s cílem napsat knihu a z knihy tak prýští za upřímnost, se kterou dřív lidé vše prožívali.

Elea
21.02.2020 5 z 5

Kniha je důkazem, že i o zlé době se dá psát laskavě a s nadhledem.