Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288948/bmid_smrt-krasnych-srncu-JsI-288948.jpg 4 2827 305

Povídková kniha, ve které Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i neradostná válečná léta. Ústřední postavou je jeho otec Leo Popper, obchodní zástupce firmy Elektrolux.

Povídky , Literatura česká

Vydáno: , Orego

Freedomova
30.10.2016 4 z 5

Knihu jsem četla v rámci povinné četby ve škole, a i když byla místy veselá, bylo mi z ní převážně smutno. Skvěle napsaná, rozhodně má smysl ji přečíst a nad mnoha věcmi se zamyslet.

Insignitka
10.09.2016 5 z 5

Mrazivé a jemné zároveň.

buccaneerka
01.08.2016 5 z 5

Ota Pavel líčí své dětství, ukazuje chod rodině před protektorátem a nejvíce se zaměřuje na svého tatínka. Tatínek je člověk neobyčejně přátelský, ale mírně naivní. Vždy přijde s nápadem, jak vydělat "majlant", ale maminka už ví, jak vše dopadne. Když se rozhodne prodat králíky, nařídí mamince všechno jídlo vyházet. Králíky však neprodá, domů se vrací bez králíků i bez peněz a s výčitkami, že rodina nebude mít jeho vinou co jíst. Díky mamince však doma zůstalo všechno tak, jak bylo. Tatínkovi se ulevilo, ale cesta domů pěšky ho natolik zmohla, že maminka musela zavolat samitku. Ještě když ho vedli do sanitky, pro něco se vrátil. Ne pro tranzistor, jako ostatní, ale pro cedulku na branku: "Přijdu hned." Ale už nikdy nepřišel...

Ty závěrečné věty mě prostě dostaly a zůstávají i po letech...

JaneH
22.07.2016 5 z 5

Ke knize jsem se dostala kvůli povinné četbě a díky bohu za to! Do jejího čtení se mi vůbec nechtělo, ale byla jsem mile překvapena. Krásná kniha.

lucille48
20.07.2016 5 z 5

Moc krásná literatura, líbila se mi už v 9. třídě. Doporučuji! Určitě!

niki-chan
19.05.2016 4 z 5

Tohle dílo by se nemělo objevit pouze u maturity. Povídky byly čtivé a ukázaly, že i v těžkých chvílích se dá a má bojovat. Navíc ten popis přírody a okolí, který přenese do děje

JessieEx
18.04.2016 4 z 5

Knihy zásadně nečtu opakovaně, to bych už neměla čas na nové. Ale u Smrti krásných srnců jsem prostě udělala výjimku a věřím, že to nebylo naposledy. Je to kouzelná knížka, která mi vždy vyčaruje úsměv na tváři!

Eliška_P
12.04.2016 5 z 5

Pěkné, lidské povídky o osudech židovského obchodníka Leo Poppera a jeho rodiny. Doporučuji!

kmotrkCZ
14.03.2016

Musím řict, že kniha se mi líbila, ale nejspíš si ji už nepřečtu, i když člověk nikdy neví. Ale každopádně ještě se musím podívat na film.

eva198
14.03.2016

Díky maturitní přípravě jsem ji četla, a mohu jen doporučit

eLeR
14.03.2016 4 z 5

K poviedke Smrt krásnych srnců som sa dostala cez film. V komentároch bola veľmi vychválená jeho poviedka, tak som si ju zohnala a pustila sa do nej. Je napísaná s neskutočnou ľahkosťou a výborne sa číta. Človek sa až nevie dočkať aké zase dobrodružstvo zažije Pavlov otec. Všetko je písané akoby s nadsázkou. Len tak mimochodom sa im darí a žijú si ako králi a zase len tak mimochodom nemajú čo do úst. Ešte aj tie smutné udalosti opíše tak, že až na konci tej ktorej si uvedomíte, aké smutné to všetko je. Som rada, že som sa k poviedke dostala a o to viac som zvedavá na film.

Čitateľská výzva 2016

MajkaJirackova
13.03.2016 5 z 5

Souhlasím s vetšinou komentářů zde. Knížku jsem četla poprvé k maturitě, takže v podstatě "z musu", ale vůbec nelituji. Nyní jsem si čtení zopakovala, a nad některými pasážemi opravdu přemýšlela. Obdivuji, jak Ota Pavel dokázal něžně a s lehkostí vyprávět o velmi těžkých věcech doby, ve které žil. Pro mě styl celé knížky vystihuje věnování.. "Mamince, která měla za muže mého tatínka."

BaraRose
06.03.2016 5 z 5

překrásná kniha s úžasným dějem a popisem doby kdy žil Ota Pavel jako malý chlapec

Nikolka001
02.03.2016 5 z 5

Velice pěkná kniha. :-)

Xena011
27.02.2016 5 z 5

Krásná kniha plná vtipu a šťastných chvil dětství spisovatele, které se staví do opozice válce a hrůz spojených s ní. Úžasné vykreslení přírody a chytání ryb v povodí Berounky.

exinix
09.02.2016 3 z 5

Číst to jde ale mohlo to být kratší

Markulinka
05.02.2016 5 z 5

Obdivuji s jakou lehkostí a vtipem popisuje Ota Pavel své šťastné dětství plné ryb, až se člověk musí usmívat a obdivovat spolu s ním krásu přírody a litovat, že jsem jako malá také nerybařila. Na druhé straně pak téměř v každé povídce je tato idylka narušena válkou a tím, že se autor musel rozloučit se svým otcem i bratry, kteří byli posláni do koncentračního tábora.

Tatínek Oty Pavla musel být úžasný člověk!

"A já tenkrát myslel na to, že ta muzika vlastně hraje už jenom na počet mému tátovi, který s Davidovou hvězdou na kabátě vypálil Němcům rybník."

jan-da
27.01.2016 5 z 5

Mám moc ráda styl Oty Pavla .. díky jeho popisu krajiny jsem se vždycky chtěla podívat do ,,kraje Oty Pavla" a do stále fungující hospody U Rozvědčíka .. Je to tam stejně krásné jako to čtenáři ve své knize podal. Vždycky se ke knihám od něj budu ráda vracet :-)

anez66
26.01.2016 5 z 5

Moc pěkné počteníčko.

dadako
26.01.2016 5 z 5

Moje první kniha Oty Pavla a pro mě jedna z nejlepších knih českého autora. Dlouho jsem se na ní chystal, ale nějak stále bylo co číst jiného. Až výzva 2016 mi pomohla se ke knize dostat. Teď jen lituji, že jsem se k ní nedostal dřív. Všechny povídky se mi moc líbily, ale nekrásnější jsou ty, kde Ota Pavel vzpomíná na svého tatínka.