Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40482/smrt-je-mym-remeslem-40482.jpg 5 3840 652

Kniha Smrt je mým řemeslem, která poprvé vyšla v roce 1953 popisuje život němce Rudolfa Langa v rozmezí let 1913-1945. jako syn bavorského obchodníka odmítl otcovy plány a vstoupil do armády. Sloužil jako dragoun v Turecku, po skončení války však nemůže najít práci, a tak vstoupí do Freikorps. V roce 1923 jako nacista je odsouzen do vezení na deset let za politickou vraždu, ale brzy je osvobozen, po propuštění jde pracovat na statek jednoho statkáře. Pro svoji nacistickou minulost je vyhledán aby organizoval bojůvky SS, a za tyto zásluhy se stane důstojníkem v Dachau, odkud je převelen do Osvětimi. O rok později, v roce 1942 je již velitelem tohoto tábora, a zde se podaří zvýšit novou metodou zplyňování, vyhlazování vězňů, kterých začíná bát v táboře přebytek. Kniha končí procesem v Norimberku.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , SNKLHU - Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění

La Mort est mon métier , 1952

Elea
24.01.2023 5 z 5

Nesmírně silná a drsná kniha, úvaha, jak vychovat zrůdu.

Kattari02
19.01.2023 5 z 5

Hodně silné. Jen tak mě něco nerozhodí, už vůbec ne knížka. Ale poprvé jsem měla co dělat, abych ji dočetla.

Belanna
17.01.2023 5 z 5

Ani mne tato kniha neminula, už po několikáté.
Mrazivá, drsná, sugestivní a přesto napsaná jednoduše a racionálně.
Pochopíte příčiny a posléze i důsledky Langova chování.
Z pera Roberta Merleho je kniha dokonalá.

Aivlis
23.12.2022 5 z 5

Prečítala som viac kníh na téma koncentračných táborov. Táto bola mrazivá, aspoň pre mňa, že ten hrozný sociopat bol schopný vraždiť ľudí a nič pri tom necítiť. Keby si tým svojim konaním aspoň ospravedlňoval nejaké pohnútky, které ho k tomu viedli, ale tu bolo fakt obrovské nič... Moje pocity z knihy presne vyjadrila DarthElle, pod to sa podpíšem.

s.mirka1
22.12.2022 5 z 5

Skvělá kniha! Bylo pro mne zajímavé pozorovat proměnu osobnosti. Nebo lépe řečeno to, jak výchova bez lásky a pocitu bezpečí, které dítě nutně ke svému zdravému vývoji potřebuje, vede k tomu, že se z člověka stane dokonale poslušný jedinec plnící "jen" rozkazy bez emocí. Potom už nepřekvapí, že se z takto vychovaného dítěte stala psychopatická osobnost.

DarthElle
12.11.2022 4 z 5

Tohle byla hodně složitá kniha. Chápala jsem, že musíme znát minulost hlavní postavy (dle skutečné osoby), abychom věděli, proč dělal, co dělal a proč byl takový, jaký byl, ale nic to nemění na tom, že ten začátek je hodně těžký na prolouskání. V samotném koncentračním táboře už se to četlo ... "lépe" ... tam už se plně dostavila nechuť a odpor. Nejvíc k tomu, že nad táborem smýšleli jak nad továrnou a nad lidmi jako nad výrobky. Akorát, že zde nešlo o zlepšení způsobu výroby, ale o zlepšení způsobu likvidace. A hlavní postava nad tím přemýšlela s takovým chladem a odstupem až z toho mrazilo - všechny ženy, děti, muži, starci a s jeho svědomím to ani nehlo. Část, kdy se ho u soudu ptali, jak mohl posílat na smrt děti, když je sám otcem, byla hodně silná. Jeho odpověď, že v táboře se choval jinak než doma, v jeho mysli jistě obstála jako hodně dobrá omluva, ale pro normálně smýšlejícího člověka to není odůvodnění a už vůbec se to nedá tím omlouvat. Rudolf Lang/Hoess byl prakticky konstruktérem mašiny na smrt pro miliony nevinných lidí a jediné, co na to dokázal odvětit bylo, že jen poslouchal rozkaz. Necítil se vůbec vinen, však udělal jen to, co mu bylo řečeno. Jako celý život. Je to děsivé, je to smutné a mrazí z toho.
Už ze začátku sem si říkala, že není divu, co z toho kluka vyrostlo. Ale ani to není omluva za masovou vraždu. Absence vlastního myšlení neomlouvá.

vercas945
08.11.2022 4 z 5

Po prvních několika stranách jsem si říkala, že pokud je z toho všeho jenom půlka pravdy, není divu, co z toho kluka vyrostlo...
Celý příběh je podán z pohledu hlavního hrdiny a vzhledem k tomu, že on si vše dokázal svým způsobem vysvětlit, nepůsobí na mě pasáže věnované jeho působení v koncentračním táboře až tak děsivě jako v některých jiných knihách. Mrazí spíš z jeho osobnosti a z představy, že jsou lidé, kteří si tímto způsobem před sebou obhájí cokoliv...

Lipshine
06.11.2022 5 z 5

Mrazivá psychologická sonda do duše jednoho nacisty, aneb jak snadno a jakoby mimoděk se souhrou všech okolností stane z člověka vraždící monstrum bez svědomí a citu.

janka2000
28.09.2022 4 z 5

Román napsán na motivy skutečných událostí vypráví o Rudolfu Hösseovi, nacistovi. Není to dle mého názoru psáno beletricky jako spíš jako populárně-naučná psychologická studie. Sledujeme vznik zločince a jak přemýšlí nad zločiny, které vnímá ale spíše jako prostě úkoly. Celkově hodnotím knihu jako velice zajímavou.

jan.para
14.09.2022 4 z 5

Velmi tvrdá kniha. Je až k neuvěření, jak klidná je ve knize hlavní postava Langa, která je inspirovaná skutečným velitelem Osvětimi Rudolfem Hössem. Je to velmi silné čtení, ale rychle se do něj dostanete a nebudete se od něj chtít odtrhnout.

xbone
04.09.2022 5 z 5

Výborná kniha! Poprvé jsem četla knihu, kde je téma zachycené z té opačné strany. Je velice zajímavé pozorovat průběh toho jak se někdo obyčejný stane někým, koho zná celý svět jako jednoho z největších vrahů.

manasx
05.08.2022 4 z 5

Kniha se, až na jednu část, dobře četla.... ale to téma je příliš vážné a těžké a některé popisy až děsivé :(

Patane
17.07.2022 4 z 5

Kniha je velmi ctiva a vypovídá o strasne nacistické mašinérii. Hlavní postava Robert Lang vykonává rozkazy a vykonává je svědomitě. Po válce se nebojí soudu, protože jen vykonával rozkazy, vinu neciti. Nepociťuje lítost, když ho obviní, že zabil 3 a půl miliónu lidí, ještě soudce opraví, že jich bylo jen 2 a půl miliónu. Je zdceny, když se dozví, že jeho nadřízený spáchal sebevraždu a už nemůže říct, že Langovi dával rozkazy.
Kniha je pozoruhodná i v tom, jaký vliv má přísná výchova a že vychovávat dítě k poslušnosti, nemusí být vždy to nejlepší.

Kabuky
30.05.2022 5 z 5

Super.

Dziras
27.05.2022 5 z 5

Někdy suchý až prostý popis událostí se kterým autor pracuje, aby zvýraznil ostré rysy hlavní postavy, vás vede ještě ke většímu znechucení. Postavu Rudolfa Langa ve knize nelze nenávidět, ani odsuzovat. Mistrné ztvárnění unikátního prototypu nacistického mozku, ozubeného kolečka v neustále jedoucím stroji říše, bez jakéhokoliv emočního pohnutí.
Musím říci, že kniha byla velmi čtivá a jednoduchá na pochopení. Autor zde však popisuje scény (zejména z koncentračních táborů) tak detailně a intenzivně, že bych knihu rozhodně nedoporučovala někomu kdo na tyhle věci nemá žaludek. Přesto bych ji však doporučila všem, kteří mají i nemají představu o tom jakým způsobem fungovala tehdejší společnost a dějiny druhé (i první) světové války, které by dnešní moderní člověk těžko pochopil. Masivní rozvaliny spaloven a plynových komor, které dnes můžeme se sluchátky a foťakem navštívit v bývalém dobře udržovaném koncentračním táboře Osvětim, nabývají náhle docela jiných děsivých rozměrů.

roso.mak
19.05.2022 5 z 5

Velmi mě překvapilo, jak dobrá je to kniha. Autor dokáže vytvořit hlavního hrdinu tak, že se přistihnete přitom, že mu vlastně fandíte, aby mu jeho snažení vycházelo. A to i ve chvíli, kdy se jedná o výstavbu plynových komor.

Čímž se tato kniha stává geniálně děsivým mementem toho, že je to stále pořád v nás. A vyvolává otázku, na které straně by člověk stál, kdyby se narodil před sto lety.

ber-tram
05.05.2022 4 z 5

V doslovu se o knize píše: Burcuje, mobilizuje, klade otázky, jimž se nikdo nemůže vyhnout; bude aktuální, dokud nevymizí z lidských vztahů násilí a válka.
Ve zprávách se zrovna píše: “Jih Moravy neví, co s romskými běženci z Ukrajiny. Toulají se.” A pod tím jsou diskusní komentáře.
Takže bacha na to! Pan Lang se také toulal, ale pak přesně věděl...
Kniha má i předmluvu snažící se té dehumanizované mašinérii vtisknout hodnotící kontext.
Ještě dotaz na již nežijícího spisovatele: měl by dneska odvahu napsat to stejně jako před sedmdesáti lety?! 15/22

Anitram22
30.03.2022 4 z 5

Knihu jsem přečetla už dříve a teď se k ní opět dostala. Hlavní hrdina je krutý, ale jak by nebyl, když měl za otce magora. Je vidět, jak výchova dítěte ovlivní celý jeho život a jak následně je člověk lehce ovlivnitelný idealistickou propagandou. Chystám se číst i knihu Hans a Rudolf, tak uvidím, jak mne kniha překvapí. Velmi často jsou tyto dvě knihy porovnávány mezi sebou.

LintuShelly
26.03.2022 5 z 5

Krutá a mrazivá historie napsaná na papíře. Nikdy by jsme neměli zapomenout na historii. Kniha je psaná dá se říci formou deníku. Čtenář pozná i druhou stranu - voják/Židi než Žid/vojáci. Kniha se nedá popsat jinak než slovy 'zvrácenost velebnosti'..

Martyy
23.03.2022 5 z 5

Moje první přečtená kniha s tématem holokaustu. Je obtížné si přiznat, že něco tak hrozného mohlo být před více než 80. lety skutečné. Bylo by skvělé, kdyby se z tohoto "přešlapu vedle" lidstvo poučilo a taková nenávist již nikdy znovu na světě nenastala.