Smrt je mým řemeslem

Smrt je mým řemeslem https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2087/bmid_smrt-je-mym-remeslem-wyS-2087.jpg 5 3845 652

Román Smrt je mým řemeslem je psychologickou studií "vzorného nacisty" Langa, inspirovanou skutečnou postavou válečného zločince Rudolfa Hösse. V horizontu let 1913 až 1945 zachycuje takřka deníkovou formou proměnu "obyčejného" člověka ve zvráceného jedince, zrůdu odpovědnou za vraždění v koncentračním táboře Osvětim. Krize poválečného Německa dvacátých let minulého století, růst nacismu a fašismu, mravní krach velké části národa - to vše vytváří horizont děsivého příběhu o ztrátě smyslu pro nejzákladnější lidské hodnoty. Cyničnost a nedostatek rozlišovacích schopností, které tento úpadek doprovázejí, nejlépe ilustruje scéna z knihy, kdy je Lang postaven ve Varšavě před soud. Na obvinění, že zabil tři a půl miliónu osob, požádá o slovo a odpoví, jako by nechápal pravý význam svých slov: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl miliónu."... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Naše vojsko

La mort est mon métier , 1952

majka45
01.09.2021 4 z 5

Zajímavé čtení z druhé strany pohledu na koncentrační tábory. V prvopočátku jsem to chtěla zabalit, ale nerada nechávám knihu nedočtenou. Byla jsem v Osvětimi a pec na lidi mi do dneška straší v hlavě. Myšlení hlavní postavy bylo velice zarážející, ale umím si velice dobře představit, že se myšlení člověka dá plně ovládat zvrácenou disciplínou. Je tam i velice pěkně zachycené rozčarování jeho vlastní ženy, i když nechápu, jak mohla celé ty roky s ním žít a netušit, co dělá.

TwoFace
21.08.2021 3 z 5

Téma zajímavé, zpracování horší, hlavně prokousat se prapodivným začátkem. Skvěle popsaný odosobněný přístup hlavní postavy, z toho až mrazilo.

karel.kral
07.08.2021 5 z 5

Není to zrovna kniha napsaná strhujícím stylem, ale poměrně nudné lineární vyprávění. Fascinující je ovšem téma, s tímto pohledem že strany SS příslušníka jsem se ještě nesetkal. Fascinující je též naprosté odříznutí velitele tábora od svědomí. Za takové téma dávám plný počet hvězdiček.

Viopes
05.08.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem četla na podnět dcery, která ji má jako povinnou četbu k maturitě. Velmi silný příběh a zůstane ve mně dlouho.

vklaskova
25.07.2021 4 z 5

Zajímavé svou syrovostí. Němečtí důstojníci a pracovníci koncentračních táborů naprosto potlačili možnost vlastního úsudku. Zásadní je pro ně loajalita a naprosté plnění rozkazů, ať už jsou jakékoliv. I kdyby rozkaz zněl zabít vlastní děti. Velmi smutné, avšak užitečné svědectví o zvrácenosti tohoto muže, který vymyslel, jak zabít co nejvíce lidí v co nejkratším čase.
Zpočátku velmi zdlouhavé. Knihu jsem začla číst, aniž bych tušila, o čem je. Pořád jsem nerozuměla způsobu, jakým je psaná, chyběl mi příběh, děj. Později jsem si dala do souvislosti rané dětství tohoto narušeného člověka. Silná kniha.

megizze
07.07.2021 5 z 5

Znáte takový ten pocit, když nějakou knihu nechcete číst jen proto, že vám ji doporučuje řada lidí a vy máte pocit, že už jen z toho důvodu se vám nebude líbit? Tak to byl u mě přesně příklad knihy Smrt je mým řemeslem. Přesto jsem ji nakonec dala šanci, protože ležím doma se zlomenou nohou, a nakonec lituji, že jsem ji nečetla dříve. Je výborná!

Allys
18.06.2021 5 z 5

Zaujímavá kniha s tematikou 2sv. vojny z iného, vcelku nezvyklého pohľadu, ako je v literatúre tejto tematiky bežné. Kniha je písaná formou denníka hlavného hrdinu, ktorého postava bola inšpirovaná Rudolfom Hössem - vojnovým zločincom, ktorý môže za smrť miliónov ľudí. Denníkové zápisky začínajú v detstve, ktoré by poznamenalo každého. Miestami mi ho bolo naozaj ľúto. Hlavný hrdina sa na svoje činy pozerá ako na plnenie pracovných povinností a vykonáva ich naozaj perfekcionisticky. Nič ako svedomie, rešpekt k iným ľuďom a podobne nepozná. Originálne nápady, ako napr. čím rýchlejšie vyhladiť čím viac ľudí mu umožňujú stúpať po kariérnom rebríčku nacistického Nemecka. Vďaka tejto knihe je možné si predstaviť koncentračné tábory aj z iného pohľadu (dozorcovia a pod). Kniha sa napriek nepríjemnému obsahu čítala veľmi dobre a je napísaná pútavou formou. Určite odporúčam každému, kto sa o danú tému zaujíma.

Vendy1993
31.05.2021 5 z 5

skvělá kniha...miluju tématiku druhé světové, speciálně knihy které jsou nějak spojené s koncentračními a vyhlazovacími tábory (taková moje úchylka - ovšem jinak všechno co se tam dělo odsuzuji) a tato je velmi dobře napsaná. Četla se mi opravdu dobře a je skutečně zajímavé sledovat to z pohledu Němce/nacisty....

militu
24.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Velmi silná kniha která mě zasáhla a stojí za přečtení. Je zvláštní a jiné koukat na "problém" s likvidováním židů očima nacisty. Na jedné straně celkem obyčejný rodinný život a na straně druhé snaha splnit veškeré rozkazy, k velké spokojenosti nadřízených, ať už jsou jakékoli. Opravdu mě utkvěla v hlavě věta "Když to neudělám já, tak to bude někdo jiný", je v ní hodně pravdy, ale to nikoho neomlouvá. Líbil se mi konec, to Rudolfovo smíření se smrtí a postavení se čelem k činům které spáchal. Opravdu silný příběh, který jsem dlouho zpracovávala.

Jája92
23.05.2021 5 z 5

Kniha se ke mně dostala ve slovenském překladu, ale to mi nezabránilo přečíst si toto hrůzostrašné dílo, které se bohužel zakládá na pravdě.
Bylo zajímavé si přečíst knihu na dané téma z pohledu Langa/Hösse. Od jeho dětství, kde je zřejmé, že již v tuto dobu postrádal soucit a základní lidské emoce přes jeho působení na válečné frontě až po zavedení krutých praktik na miliónech nevinných obětech v Osvětimi.
Jak málo stačilo, aby Lang nedostal příležitost k tomuto nepochopitelnému vraždění.

apq
02.05.2021 5 z 5

Kniha se mi velmi libila, je čtivá a vzhledem k tomu, že je v ich-formě, o to více zajímavá.

katka134
22.04.2021 4 z 5

Tuto knížku nemůžu hodnotit podle toho, jak mi pohladila duši. Ale dojem na mě udělala velký a někdy dost rozporuplný.
Rudolfova slova :
..."Kdybych to neudělal já, udělal by to někdo jiný..."
budu mít v hlavě dlouho.

verden
12.04.2021 5 z 5

Rozhodnutie predsa len napísať komentár ku tejto knihe prišlo na moje pomery dlho po tom, čo som ju dočítala. Tak nejako som vnútorne bojovala s tým, čo vo mne Smrt je mým řemeslem vyvolala a zanechala. Ale nech.

Všetko je to, samozrejme, hrozné a tie zverstvá, ktoré sa diali a za ktorými stáli konkrétni ľudia, či už ako zodpovední alebo vykonávatelia alebo oboje, sú neospravedlniteľné a musia byť potrestané.

Ale práve táto kniha, písaná práve z pohľadu tohto muža, práve týmto spôsobom, že z ľudí robila jednotky a z hrôzostrašnej mašinérie priemysel, nám tak trochu ukázala, že možno nie všetci uniformovaní boli proste a jednoducho zlí. Že za každým človekom je jeho vlastná história, ktorú keď spoznáme, možno nám ho, len na chvíľu, na krátku sekundu, môže prísť úprimne ľúto.

DanaKa81
06.04.2021 4 z 5

Smrt je mým řemeslem stojí za přečtení, jen jsem ji moc porovnávala s ještě lepší knihou od spisovatele a novináře Thomase Hardinga, který nasadil moc vysokou laťku s knihou Hanns a Rudolf. Kdybych četla knihy v opačném pořadí, tak nemám co vytknout a nevšimnu si některých historických odlišností, třeba zrovna při zatýkání Rudolfa Hösse...

Peter73
02.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Príbeh nemeckého občana plniaceho rozkazy. Svojou oddanosťou počúvať rozkazy sa vypracuje na vysokého dôstojníka SS. Takto na mňa pôsobí príbeh Rudolfa Langa. Z chlapca týranéhe otcom - naboženským fanatikom, sa stáva voják, ktorý si plní svoje rozkazy. Situácia ho donutí vstúpiť do radov príslušníkov hitlerovej strany a potom postup vo vojenskej kariere. Merle veľmi dobre napísal život príslušníka nemeckého národa, člena jednotiek SS. Záver knihy je trochu krutý ale takto nejako to asi bolo. Silná kniha.

Jodys.63
27.03.2021 4 z 5

Doslova jsem zhltnul jak malinu. A musím bohužel ( přičemž to “bohužel” jde na vrub chaosu, ve kterém se tato rádoby vyspělá a inteligentní civilizace nachází postrádaje elementární disciplínu a ztrativší pojem o obsahu slova čest ) ....tak tedy bohužel musím konstatovat, že mne nenaplnil pocit hnusu , ani jsem nenašel impuls k odsouzení hlavního hrdiny . Jen jsem se utvrdil v názoru , že historie lidstva kráčí nezávisle na člověku směrem “vpřed” v čase a jedinec se v tom úprku chtě nechtě ocitá v situacích hledíc sám sobě v tvář , v situacích , jejichž příčiny není s to zpětně analyzovat. Platí to pro válku , politiku, ekologii a další lidské činnosti .

Veroba
22.03.2021 5 z 5

Strhující. Přečetla jsem hodně knih o holocaustu, nikde ale ne z pohledu původce zla v Osvětimi. Hlavně v závěru až neuvěřitelné, že mohou existovat lidé, pro které je rozkaz víc než svědomí. Teď už se jen můžeme domnívat, co bylo příčinou bezcitnosti R.H. Rozhodně knihu doporučuji!!!

TheBonelex
19.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Smrt je mým řemeslem, aneb jak vychovat traumatizovaného psychopata pomocí dogmatické křesťanské morálkou 101. Koneckonců, kdo o zabíjení ví víc než právě křesťani? Sonda do duše jedince, který by, být rozdílné výchovy, zapadl v propadlišti dějin, nebo umrzl jako skrčenina ve Stalingradské kapse. Neuvěřitelný dopad šíleného křesťanského dogmatismu a naprosto odporného fanatismu, který šel ruku v ruce typicky prušácké výchově, dal vzniknout jednomu z mnoha zločinců pohnutého dvacátého století. Musíme vzít v potaz, že okolnosti (v německé terminologii snad prozřetelnost) všemu dokonale napomohly a nezastavitelný lidský stroj a robůtek poháněn pouze touhou po rozkazech, by nejspíš nikdy nedosáhl tak obludné funkce. Čtivá a velmi dobře napsána kniha, která se obsahem zdejším maturitním čtenářkám 50 odstínu šedi a Rupi Kaur může zdát syrová a nechutná, ale opak je pravdou. Nečetl jsem snad jinou knihu o Holocaustu, která by byla takhle zvláštně odosobněná, co se lidské stránky týče. Vše působí jako deník nějakého úředníka, který šplhá nahoru v nadnárodním korporátu a jde doslova přes mrtvoly. Právě striktně úřednická rovina dává knize ještě větší naléhavost. Knihu však nutno brát se značnou rezervou, protože se stále jedna o knižní zpracování člověka, který se zhoupl ještě dřív, než stačil komukoliv říct svůj životní příběh.

helena842
18.03.2021 5 z 5

Velmi poutavá kniha, která ukazuje životní příběh Rudolfa Hösse, až do chvíle, kdy se stal velitelem v Osvětimi a tedy strůjcem masového vraždění. Svými nápady, vynalézavostí, organizovaností a disciplínou se snažil uvést továrnu smrti k co nejvyšší efektivitě. Opravdu velmi zajímavá kniha, která nám pomůže pochopit to, proč něčeho takového byl někdo schopen.

Knihomolka506
12.03.2021 5 z 5

9. - 12.3/21 Robert Merle : smrt je mým řemeslem
Dojemné, emotivní , drsné. Taková byla, je a bude asi každá válka a knihy o ní. Ke knize: válečný román o životě malého chlapce ,který se vlivem velmi přísné katolicko-fanatické výchovy později stane nacistů jednom z dnes nejznámějších koncentračních táborů. O tom co vše zažil se dozvíte z tenké, ale hodně citlivé knihy. Příběh je inspirovaný životem jednoho z několika nacistických pohlavárů Rudolfa Hösse. Jen dodávám, že taky nacisté byli lidé ,měli vlastní rodiny, ale museli poslouchat rozkazy...