Smrť Jánošíkova

Smrť Jánošíkova https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16007/smrt-janosikova-16007.jpg 4 63 7

Lyrickoepická básnická skladba, autor využil prvky elégie a hrdinského spevu. Smútok, ktorý vyplýva z básne je výsledkom porevolučného sklamania. Autor vyjadril sklamanie a pocity rezignácie štúrovcov po revolúcií. V ľuďmi ospievovanom Jánošíkovi videl živelnú vzburu proti neľudskému útlaku.

Ivan F
11.11.2022 5 z 5

Smrť Jánošíkova - a moja smrť v rámci povinného čítania. Teda kedysi dávno, dnes som si túto epicko - lyrickú báseň prečítal dobrovoľne a bez ujmy. Ťažko sa mi hodnotia básne, nie som ich fanúšik a nie vždy rozumiem, čo vlastne chcel autor ich napísaním odovzdať čitateľovi. Tieto pocity som mal aj pri čítaní druhej najznámejšej Bottovej básne (prvá je jednoznačne krásna a sladkobôľna báseň Žltá ľalia) o Jurajovom zlapaní, odsúdení a poprave, pretože niektoré pasáže básne do nej akoby nepatrili. Naopak, niektoré časti sú vyslovene dušu hladiace a plné citu. Báseň chápem ako výpoveď pocitov Slovákov v 19stom storočí a rozširujem si tak obraz o tom, ako to vtedy bolo. Aj báseň je historickým prameňom.

draka
28.08.2020 5 z 5

Krásně se mně ve zvučné slovenštině četla poetická pověst o slavném a udatném, lidem milovaném zbojníku Juro Jánošíkovi.

Kopta
05.06.2020 3 z 5

Mystika, něco reálného, ale zároveň úplně mimo. Veršovaný příběh, který osloví jak koho, ale jde o slovenské národní dědictví. A to respektuji.

Kamcatak
20.11.2018 2 z 5

Uff.. tak dočteno. Díla tohoto typu jaksi nedokážu docenit. Je to pro mě nuda, donutila jsem se k tomu jen kvůli čtenářské výzvě, což je ale i pozitivní, díky detailnímu rozboru (který zabírá více stran než samotná báseň) jsem se alespoň dozvěděla něco nového a zajímavého o naší historii ještě za císařství a o zbojnících.
Navíc to byla velice náročná četba kvůli slovenskému a ještě velmi starému jazyku, moc jsem nerozuměla. Rozhodně mi to připomínalo mé utrpení při čtení Máchova Máje.. jako bych četla to samé akorát ve slovenské verzi.

Dajman
31.01.2018 4 z 5

Povinné čítanie. Niektorým slovám človek ťažko rozumie. A tak tiež sa ťažko chápe čo autor mal vlastne na mysli. Ale sú tam krásne verše pre ktoré sa to proste oplatí čítať.

EvikU.
09.04.2017 3 z 5

Kniha by byla hezká, ale obtížně se čte jakým jazykem je psaná. Opět povinná četba.

minusha97
26.02.2017 4 z 5

K povinnému čítaniu je si ťažko vytvoriť pozitívny vzťah, keď sme neúprosne, pod hrozbou zlej známky čítať niečo o čo by sme nezavadili. Na druhú stranu je ale povinné čítanie nástroj, ktorý ukazuje žiakovi mnoho z vývoja spoločnosti a najmä vývoja národa.
Ja som rada, že som si Smrť Jánošíkovu prečítala. Mne sa táto báseň nesmierne páčila a je krásnym zachytením toho, čím je romantizmus v slovenskej literatúre. Zatiaľ moje asi najobľúbenejšie povinné čítanie.

poema

Ján Botto