Smrt favorita

Smrt favorita https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/819/smrt-favorita-819.jpg 4 400 64

V úplně prvním detektivním příběhu D. Francise z roku 1962, pátrá amatérský jezdec Alan York po pachatelích, kteří zavraždili jeho nejbližšího přítele, nejlepšího dostihového jezdce sezony. Policie tragický pád favorita uzavřela jako nešťastnou náhodu, Alan je však přesvědčen, že to byla vražda. A ačkoli pachatele zatím skrývá jemná síť vztahů v prostředí jezdců, trenérů a majitelů dostihových koní, ví že je velice blízko.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Olympia

The Dead Cert , 1962

KáťaM.
19.04.2024 3 z 5

Francis je můj oblíbený autor, ale tahle knížka byla slabší, neměl tolik vybroušené a sympatické postavy, jak jsem na to zvyklá v jiných knihách, kromě toho mi zápletka přišla zbytečně moc šroubovaná, nebylo to uvěřitelné. Knížka je ale skvěle načtená.

Vlk222
14.02.2024 5 z 5

Další můj oblíbený spisovatel. Jeho knihy u mě nesmí chybět. Smrt favorita byla vůbec první kniha, kterou jsem od něj četl.

Dupity
07.01.2024 5 z 5

Tahle kniha má v mé knihovně čestné místo. I když znám padoucha a vím jak to skončí, občas se k ní vracím. Ono to totiž u Dicka Francise stojí za to!

rafan65
29.12.2023 5 z 5

Napínavý příběh který má úplně všechno co jsem od pěkné knihy čekal. Tyto detektivky které se odehrávají v dostihovém prostředí mají své kouzlo a jako laik jsem se dozvěděl spoustu věcí o kterých jsme neměl ani tušení. Takže jsem spokojen a knihu doporučuji.

Kakho-Oto
18.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Vůbec první detektivní či kriminální příběh z pera slavného Dicka Francise. Velmi dobrý a napínavý román, avšak z devíti mnou dosud čtených patří na čtvrté, či páté místo. Neztotožňuji se tedy s názory, jež tento román považují za nejlepší od Francise vůbec. Druhá polovina románu mně přišla napínavější a více strhující než první polovina. Části, kdy darebáci z Marconi-taxi nahání hlavního hrdinu, který ujíždí na koni přes pole a lesíky, je vrcholem románu. Bylo však celkem jasné, který z žokejů pomáhá ničemům. Na druhé straně hlavního padoucha jsem neodhalil. Románu „Smrt favorita“ uděluji silné čtyři hvězdičky (cca 85 %).

baji42
03.12.2023 5 z 5

Skvělá detektivka od tohoto mistra napínavých příběhů z dostihového prostředí. Přestože je to již šedesát let stará kniha, čas jí nic neubral na atraktivitě a stojí za přečtení.

soupik2012
08.11.2023 4 z 5

Kdybych si právě nepřečetla, že se jedná o autorovu prvotinu, nikdy by mě to nenapadlo. Ano, některé situace působí z dnešního pohledu poněkud méně věrohodně, ale doba se hodně změnila a já mám ledasco načteno, abych mohla uvěřit tomu, že v tehdejší době se tento příběh skutečně takto mohl odehrát. Dick Francis je pro mne sázkou na jistotu. Dobrodružný příběh s detektivní zápletkou. Tentokrát banda vyděračů, jeden čestný a zásadový žokej a nesmí chybět ani nenásilná romantická linka. Jestli lze tomuto příběhu vůbec něco vytknout, tak je to poměrně značná předvídatelnost. Pachatele totiž není příliš těžké odhadnout, ale jistotu nemáme, náznaky jsou velmi slabé, leč tušení velmi silné. Poněkud horší je to s audioknihou. Načetl ji pan Václav Rašilov a já měla celkem problém, najít při poslechu správnou rychlost. Chvilku se mi zdálo jeho čtení příliš rychlé, za chvilku zase pomalé. Ale nedokáži objektivně posoudit, jestli to byl jenom můj pocit, nebo je skutečně tato audiokniha načtena takto nevyváženě. Mně to zkrátka nesedlo.

sajanka
22.08.2023 5 z 5

Jena z nejlepších knih od Dicka Francise. Všechny knihy jsou úžasné a plné napětí.
Dostihové prostředí autor důvěrně zná. Také mě fascinovalo, jak vše dokáže precizně popsat, např. při focení vyvolávání filmů, byla to celá věda. Je vidět, že se tím zabýval. Dick a Agátha jsou zkrátka nejlepší. Dickovy knihy jsou všechny na pětihvězdičkování.

Luigi1
01.08.2023 5 z 5

Tato ikdyž první,ale už tenkrát psal výborně

RoBertino27
31.03.2023 4 z 5

Opět jeden z případů, kdy jsem dříve než knihu shlédl film. Porovnání vyšlo na poctivých 50:50. Kniha má tu výhodu, že jí z vlastní knihovny vyhodíte maximálně vy sami, film je po dlouhá léta těžko dostupný, pokud se dá vůbec sehnat. Francis každým slovem dokazuje, jak láska k dostihovému sportu má v jeho životě pevné místo, ale vůbec ho neprovází sentiment, dokáže vás vtáhnout do děje tak, že máte dojem, jako byste stáli přímo v paddocku a čekali, odkud vyjdou koně nebo přijde nečekaný útok.

lada3781
18.11.2022 4 z 5

Pohodová detektivka z příjemného prostředí.. :-)

Noisette73
20.08.2022 5 z 5

Dickova první a už tehdy psal jako bůh.

INCOGNITOREADER
10.11.2021 3 z 5

Taková standartní detektivka z dostihového prostředí. Nebylo to špatné, ale rozhodně se nejednalo o něco vyjímečného.

ninano
20.09.2021 5 z 5

Ve své době to byly jedny z nejlepších detektivek, které u nás vycházely. I v dnešní době si je ale ráda znovu přečtu. Smrt favorita je první z celé řady detektivek s dostihovou tématikou.

Květinka008
28.11.2020 5 z 5

Přečteno za jeden den a část noci, protože jsem se nemohla odtrhnout...! "Hlavního zlého" jsem odhalila záhy, v tom je Francis pro mě snazší než Agáta, ale závěr mě stejně ještě dokázal překvapit. Taky jsem ráda, že umírali jen lidé a ne koně :-)

Maria404
30.10.2020 5 z 5

Milovníci koní a milovníci výborně napsaných příběhů si přijdou na své.

Šárka345
02.09.2020 5 z 5

Pěkné, hezky se to čte :0)))

petrarka72
01.08.2020 4 z 5

První Francisova knížka, ke které jsem se před lety dostala - a zapálila mě. Od té doby, s nepatrnými patnácti až dvacetiletými pauzami, hořím. A je mi jedno, jestli je případ propracovaný nebo ne, stejně si většinou pamatuji jak vraha, tak klíčové situace. Holt nároky na napětí nahradila nostalgie. Co nadělám...

BooksLoverAnn8
31.07.2020 5 z 5

Dicka Francise jsem objevila úplnou náhodou a jeho knížky mě hned zaujaly a já jsem věděla, že si je budu chtít postupně přečíst.
Začala jsem knížkou Smrt favorita, která mě lákala nejvíce a půjčila si ji v knihovně.
Knížka mě neuvěřitelně bavila, přečetla jsem ji velice rychle, jelikož se nejde od knížky odtrhnout.
Z knihy jsem úplně nadšená.
Příběh je napínavý a velice čtivý.
Alan York - hlavní postava, mi do příběhu skvěle seděl a díky němu byl příběh o něco lepší.
Autor vybral perfektně postavy a místo děje.
Mrzí mě, že kniha nebyla delší, protože mi utekla moc rychle.
Našla jsem konečně edici knížek, které si moc ráda přečtu, jelikož se příběhy odehrávají v dostihovém světě a aby toho nebylo málo jsou to detektivní příběhy! Dvě témata která mě baví v jednom!
Určitě doporučuji všem nadšencům koní a detektivek.

Kleinbauer
02.05.2020 2 z 5

Prvotina v žánru detektivek pana Francise na piedestal rozhodně nevynesla, další příběhy jsou mnohem propracovanější.

prvotina detektivní a krimi romány gangy koňské dostihy

Dick Francis (p)
britská, 1920 - 2010