Smrt budějovického hejtmana

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Na konci června 1618 oblehne vojevůdce vzbouřených českých stavů Jindřich Matyáš Thurn České Budějovice. Vystrašení konšelé jsou připraveni otevřít rebelům brány. Připojení města ke stavovskému povstání však zabrání politický převrat zosnovaný hejtmanem budějovických císařských žoldnéřů Janem Aulnerem z Birkenfelsu… Neuběhne ani pět měsíců a Aulner je ve svém příbytku nalezen mrtvý. Podivné okolnosti hejtmanovy smrti se stávají předmětem diskrétního vyšetřování, které vede primátor Kašpar Teindleser....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/344263/smrt-ceskobudejovickeho-hejtmana-C5z-344263.jpg 3.118
Žánr:
Detektivky, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Smrt budějovického hejtmana

Přidat komentář
Boby17
18. ledna

Prvotina T.S. z doby počátku třicetileté války byla docela zajímavá a z textu bylo poznat, že autor má hluboké znalosti. Současně to však chvílemi bylo i kontraproduktivní, když latinské pořekadlo, či slovo nutilo čtenáře neustále listovat v rejstříku na konci knihy. Rozhodně by tedy čtenářskému komfortu prospělo, kdyby překlady z latiny byly pod čarou na příslušné straně. Také časové skoky první a poslední kapitoly nebyly v textu nijak uvedeny (Léta Páně 16xx), takže jsem chvíli tápal, co se děje. Ovšem prakticky celé objasnění zamotaného děje z úst umírající kuchařky bylo pro mě takové divoké a vlastně i nedůvěryhodné. Vrahoun že by nedokázal ukončit život ženy jedním rázem? Prostě bylo toho v knize rozehráno více a dějový propletenec na pár stranách objasněn naráz tak, že mám z toho v hlavě zmatek. Také vizionářský sen o osudu vídeňského formana byl hodně neuměle roubovaný. Rozhodně ale dám autorovi další šanci, za pár týdnů má vyjít volné pokračování Čas krkavčích hodů.

Schamila
31.10.2018

Tak zase tak špatné to nebylo, jak to vypadá podle hodnocení. Určitě se dovíte něco zajímavého z historie, o které se moc nepíše. Dokonce je to detektivní příběh. Takže za mě dobrýýýý...

Lenka4
05.06.2018

Velmi rozporuplné dílo. Neskonale nudná první třetina knihy, poté náhlá změna v sarkastickou frašku (cesta do Vídně). Závěr opět v ospalém tempu. Panoptikum postav - Jeroným, jehož inteligencí předčí i Tatárek, pár příšerně se šklebících skřetů, řada ďáblových pomocníků, samý hříšník. Květnatá řeč pánů prošpikovaná latinskými výrazy si nijak nezadá se stejně strojenou mluvou sloužících, zvláště pokud tito hodlají v každém okamžiku opustiti toto slzavé údolí. Tento román by mohl být brán vážně jen z bigotně katolického pohledu, líbit se jistě bude i misogynům. Scény často působí směšně, ale nejsem si jista, jestli opravdu bylo autorovým záměrem napsat parodii.

Pavlnka
29.09.2017

Za mě tedy rozhodně ne. Šílené souvětí, vysvětlivky kdesi na konci. Věřím, že autor je odborník, je to poznat, ale pro mě to nebylo. Jedna z mála nedočtených.

MMacicekk
22.09.2017

č se jedná o autorovu beletristickou prvotinu, troufám si tvrdit, že se může směle rovnat s historickými romány např. Vlastimila Vondrušky. Každý autor má samozřejmě svůj osobitý styl, ale pokud hledáte někoho nového na této historické scéně, ráda doporučím tohoto autora. Detektivní zápletka je velmi povedená a věřím, že se ji jen tak nepodaří rozlousknout žádnému čtenáři. Autor nám neustále předhazuje falešné stopy, podezřelí se střídají a kolikrát na povrch vypluje nejedno střežené tajemství. Často se mi u tohoto druhu četby stává, že mě děj uspává, ale tady autor udržel mou pozornost dokonale. Doufám, že se s postavami ještě setkám v některém z dalších dílů, které autor snad napíše.

čef
18.09.2017

Nečte se příliš snadno, jen zapřísáhlý čtenář historických románů přelouská každý detail rozsáhlých popisů, dialogů a zpovědí. Možná ale pak lépe ocení spletitý příběh, kde chvílemi nevíte o co vlastně jde a když si myslíte, že jste na to kápli, objeví se zase něco nového. Obtížné, ale vůbec ne k zahození.

hrona
14.09.2017

Tak tato kniha přátele ne, těšil jsem se na svěží detektivní dobovou detektivku, bo dobrodružství na základě reálných podkladů. Ovšem příběh mě doslova a do písmene unudil. Autor si vyhrává se slovy, souvětí na pět a více řádků pro něj není absolutně žádný problém. Ostatně celá kniha je psána jako jeden velký sloh. Problém je v tom, že když člověk začne číst začátek věty, na konci, už vlastně vůbec netuší, oč vůbec šlo. Tak tedy toho roku dvatisícesedmnáctého v září se mi po dlouhé době nepovedlo dočíst zdárně knihu do samotného konce, jelikož mě absolutně ve více jak polovině přestalo zajímat o čem příběh vlastně pojednává. Je to škoda, jelikož jsem se na tuto prvotinu velice těšil.

witiko
12.09.2017

Autor (potomek významné patricijské rodiny Daudlebských ze Sternecku, o kterých v knize pod jiným příjmením píše) je profesionální historik zabývající se dějinami raného baroka, takže v knize je perfektně namíchaná fikce se skutečnými postavami a událostmi. Dobové reálie jsou velice autentické. Není to sice tak barvitá a strhující evokace doby, jakou podává třeba Václav Kaplický ve Čtverácích, natož pak Durych v Bloudění (možná vinou někdy až moc intelektuálního, barokně květnatého, ale trochu zcizujícího slohu, za kterým je příliš patrný vypravěč), ale na druhou stranu se autorovi skvěle daří podat a nastínit dobovou mentalitu a způsob vidění světa. To je zajímavé i proto, že předbělohorské události nahlíží jinak, než je v české literatuře běžné, tedy očima tehdejší katolické menšiny. Je zvlášť kuriózní, že každý tu má plná ústa Pánaboha, ale přitom je to tu samá intrika, lež, vražda, pomsta a pokušení (homosexuálních sklonů hned několika postav je tu až moc, tenkrát to muselo být daleko větší tabu a působí to lacině/anachronicky). Ale věřím, že taková kontrastní to byla doba. Kniha je velmi napínavá (výborně napsané akční situace), bohatá na dějové zvraty, i když někdy to autor zaplétá až přespříliš a pak to musí rozplétat v poněkud divadelně stylizovaných sáhodlouhých výpovědích (zpovědích) umírajících nebo vzpomínajících postav. To mi vadilo, protože si myslím, že klíčové dějové momenty se mají odehrávat, a ne monologicky převypravovávat. V každém případě oceňuji, že i historik se nebojí zaplnit bílá místa mezi fakty svojí fantazií a udělat si výlet do beletrie. Knížka je u mě tak za tři hvězdičky, ale za tohle dávám ještě jednu navíc a těším se na další takovou knihu!