Smrt a jiné vrcholy mého života

Smrt a jiné vrcholy mého života https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294105/bmid_smrt-a-jine-vrcholy-meho-zivota-OFe-294105.jpg 4 611 170

Hlavní hrdina Martin není právě nadšený, když u postele své umírající babičky potká ztělesněnou Smrt. Ta si přišla pro duši staré dámy a raduje se, že ji konečně někdo vidí a slyší. Jedním si je jistá: Jim dvěma s Martinem je předurčeno, aby se stali nejlepšími přáteli. Tenhle kluk je opravdu milý človíček. A mimochodem, nikdo vám s jistotou nezaručí, že se nedá umřít na nudu nebo na zlomené srdce…Martin si časem zvykne, že se Smrt vynoří vždycky ve chvíli, kdy se mu to nejméně hodí. Když však potká ženu, o níž tuší, že je to ta pravá, musí si položit rozhodující otázku: Má vůbec smysl žít, milovat a toužit po štěstí, když stejně všechno skončí smrtí? Hořká i laskavá komedie oplývající nadsázkou a černým humorem... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Der Tod und andere Höhepunkte meines Lebens , 2013

tsal
21.09.2017 3 z 5

Můžu o knize, zabývající se smrtí a umíráním, napsat, že je optimistická a veselá? Přinejmenším je to zvláštní. Jenže je to také pravda.

Martin vidí Smrt, což je velmi ojedinělý jev. Není proto překvapující, že se Smrt rozhodne s Martinem za každou cenu spřátelit, přestože mají jen málo společného. Smrt(-ťák) je nekonečný, Martinův život je okamžikem. Smrt vidí svou práci jako osud, jemuž se nelze vyhnout. Martin na ni nahlíží jako na věc, proti níž lze bojovat. Oba se tak často dostávají do morálního a názorového střetu, díky němuž přátelství skřípe. Ale také se vyvíjí a upevňuje.

Tento titul je vlastně jedním velkým zamyšlením nad životem a jeho koncem. Odlehčenou a humornou formou otevírá téma, nad nímž se čas od času pozastavuje každý z nás, a nabízí prostor dvěma hlavním pohledům, aniž by nakonec vnucoval jedinou skutečnou pravdu. Nejde o high literaturu, úkolem je spíše na krátkou dobu zabavit. Přesto vás hlavní myšlenka donutí popřemýšlet o tom, kdo z těch dvou má pravdu a jestli něco jako pravda vůbec existuje.

Bohužel se našly i dva nedostatky, které hodnocení stáhly dolů. Jednak textu chybí tah na branku. Kniha je čitelná a těžko se odkládá. Přesto… chybí silné emoce, chybí překotné tempo. Všechno plyne příliš poklidně, bez větších vln. Druhak se moc nepovedl překlad. Proč se o Smrti (/Smrťovi) a Smrt sám o sobě mluví v ženském rodě, přestože jde o muže, mi zcela uniklo. Věty občas nedávaly smysl, jednou jsem zaznamenala prohození postav a v popkulturních reáliích, jichž nebylo nejméně, překladatelka také nebyla pevná v kramflecích.

(PS: Obálku chci jako plakát na zeď!)

qydko
15.09.2017 5 z 5

Zpočátku jsem se báječně bavila, pak nabrala kniha trochu vážnější notu. Jen mě možná trochu zklamal závěr, takový happy end jsem nečekala.

Aki12
22.08.2017 5 z 5

Smrt a jiné vrcholy mého života je báječnou, čtivou a ve všech směrech zajímavou knížkou, který rozhodně stojí za přečtení. Sebastian Niedlich, její tvůrce, v ní krásně ukazuje, že ani Smrt to nemá na světě jednoduché a že i někdo takový touží po přátelství a možná i lásce. Martinovi a i nám jako čtenářům se sice z prvních několika stránek a kapitol může zdát, že přátelství se Smrtí může bát báječné a zajímavé a že cestovat z místa na místo jen díky pouhé myšlence je určitě velká pecka, ale faktem je, že vlastně není o co stát.
I když mě kniha ze začátku bavila, od 80 stránky nudila, tak konec, který byl velice k zamyšlení, mile překvapil, a tak zůstávám u svého názoru, že knihu stojí za to číst.

e.llis
22.08.2017 4 z 5

Skvěle sarkastická, humoruplná kniha.
Nemám k tomu co dodat. Snad jen, že konec byl opravdu krásný a Martin je skvělá postava, která se nedá nenávidět. Je úžasné jak moc se dokáže obětovat pro lidi jako celek.

EE
22.08.2017

Výborná, leč neobvyklá kniha. Po přečtení zanechala ve mně hodně přemýšlení.

inkara
20.08.2017 5 z 5

Přečetla jsem jedním dechem!
Kniha mě zaujala kvůli názvu a pak kvůli obálce, chvíli mi trvalo se začíst. Hlavní hrdina mi ze začátku připadal takový nemastný neslaný a Smrt mě otravovala. Naštěstí jsem knihu neodložila, po pár stránkách se to hodně zlepšilo. Zasmála jsem se i dojala a bylo to příjemné čtení. Nevadilo by mi víc černého humoru.

happy-smile
25.07.2017 5 z 5

Velmi mi to připomnělo knihy od Fredrika Backmana. Taky to byl takový lidský příběh, kde některé části byly smutné nebo dojemné a jiné zase velmi úsměvné. Bylo to moc pěkné a jestli od tohoto autora u nás vyjde něco dalšího, tak se po tom určitě hned vrhnu. Obálka knihy je pěkná a lákavá, ale asi může navodit mylný dojem, že se jedná o vyloženou komedii. Četla jsem ve slovenštině a jsem za to ráda, vypadá to, že v českém překladu si autor úplně neporadil s tím, že ta smrt je on. Slováci to vyřešili elegantně Smrtonošem.

LadyKet
23.07.2017 5 z 5

Jednoduchý styl, ale přesto velmi citlivý a emotivní. Prý to má být i komedie... Vtipy tam sice jsou, jenže když jsem si uvědomila, že je říká sama Smrt, tak mi spíše přejel mráz po zádech.
Jinak jsem si u knihy i dost pobrečela, takže nedoporučuji pro slabší povahy.

biairicia
21.07.2017 3 z 5

Neobvyklá kniha. Narazila jsem na ní tak, že při koupi jiné knihy v ní byl vložen letáček s upoutávkou na tuto. Takže jsem šla znovu do knihkupectví. Musím říct, že to nejvtipnější bylo asi bohužel v upoutávce, takže trochu zklamání z moc velkého očekávání. Psáno je to hodně jednoduše a trochu bez spádu, mezi humorné knihy bych úplně s jistotou nezařadila, ač některé části opravdu pobavily a našlo se i trochu černého humoru bych řekla :) Jedná se spíš o takové vyprávění ze života outsidera s neobvyklým prvkem. A to, že za nejlepšího a skoro jediného přítele má samotnou smrt :) Téma neboli nápad je nevšední, což je plusem této knížky. Člověk se musí začíst a vydržet. Je zde asi snadné knihu odložit. Ale jelikož jsem vydržela a můžu hodnotit celek, tak je to za 3 hvězdy a celkem mile čtení, které stojí za přečtení. Po knize sáhněte až v případě, kdy nebude nálada na nějaké veledílo, či trhák :) bez velkého očekávání může kniha velmi mile překvapit ;)

magnolia
15.07.2017 3 z 5

Ta obálka se mi nelíbí, to je fakt. Knížka ale nebyla špatná, přestože jsem v polovině váhala a (zcela výjimečně) se podívala na poslední kapitolu - a potom v klidu dočetla. Od začátku mě vadilo neustálé nevhodné zjevování se Smrti, hovory s ní, které hrdinovi způsobovaly problémy ve vztahu k okolí a celé mi to nějak nesedělo - no, musela jsem si zvyknout, o tom přece příběh je. Zbytečné mi připadalo další pojmenování Smrti, takže chvíli to byla ona, chvíli on. Co mě bavilo, bylo to ostatní - příběh kluka ze (dříve) západního Německa, jeho dětství a dospívání, první zkušenosti s láskou a se vším, co život přináší. Martin jako zamilovaný kluk, člen týmu vodních záchranářů, jako voják na povinné službě, jako student a začínající lékař, jako manžel a syn. Léta osmdesátá, devadesátá a dál, od zbourání berlínské zdi až k pádu dvojčat v NY. A přátelí se se Smrtí, abych nezapomněla ... humoristickou knihou bych to nenazvala.

Chytuš
07.07.2017 3 z 5

Místy milé a úsměvné, místy smutné vyprávění jednoho outsidera, který je od malička trochu jiný. Asi jsem zrovna nebyla na Smrt naladěná, takže se mi i celé vyprávění posunulo do průměru. Oceňuji popis jednotlivých etap života Martina, kdy zmiňuje, co zrovna frčelo, hezky jsem si u toho zavzpomínala :-) Takže shrnuto podtrženo - oddechovka, kterou rychle přečtete, ale stejně rychle vyšumí. Filozofické myšlenky moc nehledejte, rozhodně nic, o čem by jste museli dlouze přemýšlet...

Zorka
02.07.2017 4 z 5

Že "smrt není zlá, smrt je jen kus života těžkého", psal už Jiří Wolker. Jako by na něj navázal Marcus Zusak ve Zlodějce knih, který psal o smrti jako o unavené boží zaměstnankyni. Smrt v podání Sebastiana Niedlicha coby kamarádka, postavička lovící duše - motýly, je pak něco zcela jiného. Člověku by mohla být chvíli i sympatická. A pak si uvědomí, že setkání s ní je i v této knize pro většinu lidí (vyjma hlavního hrdiny) konečné. A dojde ke stejné myšlence, jako v běžném životě. Kam se podějí všichni ti motýli?

aruba
01.07.2017 5 z 5

Krásná kniha, originální, vtipná i smutná a také trochu filozofická, zkrátka každý si v ní něco najde. Doporučuji (nejen) všem hledačům smyslu života.

MoPíšek
29.06.2017 5 z 5

Nejvíc kniha, přímo jsem ji zhltala. Obladi, oblada!

Knihomolkaa
29.06.2017 5 z 5

Úžasná kniha! Humorná, zábavná a přitom k zamyšlení :) Doporučuji!

MichelleS
26.06.2017

Nedávám hodnocení, protože jsem knihu odložila asi po čtvrtině. Začátek vypadal nadějně, ale čím dál jsem četla, tím víc jsem se nudila a nechtělo se mi pokračovat. Několikrát jsem se mírně pousmála, ale humornou knihu si představuju jinak. Nelíbil se mi styl psaní, nudně obyčejné rozhovory, banální příhody, přitom ten nápad přátelství se Smrtí má v sobě úžasný potenciál. Nesedla mi, ale věřím že se najdou spokojení čtenáři, které bude bavit.

DasaN
18.06.2017 5 z 5

Musím říct že tahle kniha mě fakt zaujala. Příběh je povedený, ačkoliv má neobvyklé téma...no co si budeme povídat téma smrti není úplně běžné.

Alex.rrr
11.06.2017 4 z 5

Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4 hvězdičkama... 4 nakonec kvůli originálnímu nápadu a dobré myšlence. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, ale čekala jsem trochu něco jiného. Nicméně je to příběh zajímavý a čtivý. Je pravda, že jsem trochu cíťa, tak mě smutné pasáže trochu rozhodily. Jinak příjemné čtení.

Quireworm
28.05.2017 5 z 5

Zajímavý nápad.. Kam vlastně tedy jdou duše po smrti? Nikdo ani Smrt to neví... Kniha je dobrá oddychovka a nejspíš není pro "náročnější" čtenáře a koho nenadchne obálka, ať radši knihu vůbec nebere do rukou..To co je na obálce odpovídá i obsahu :) Zábavná směsice černého humoru a chvil běžného života :)

Whobey
27.05.2017 3 z 5

Přiznávám, že knihu jsem si vybírala podle obálky a roztomilé Smrtky na obalu. :)
Nicméně ačkoliv to není žádné brilantní hlubokomyslné dílo, příběh byl prima. Postava Smrti byla pojata spíš humorně, což bylo příjemné. :)

Příběh je takovou oddechovkou od náročnějších děl, takže kdo hledá něco na ten způsob, směle do toho! :)

prvotina smrt satira humor Berlín USA (Spojené státy americké)

Sebastian Niedlich
německá, 1975
2016  82%Smrt a jiné vrcholy mého života
2020  86%Přežít Smrt není legrace
2018  64%A Bůh pravil: Budiž Jonáš

Kniha Smrt a jiné vrcholy mého života je v