Smršť

Smršť https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452205/bmid_smrst-rsU-452205.jpg 3 721 212

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš... Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje? Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku.... celý text

Atanone
01.10.2023 3 z 5

Tato kniha je pro mě na koment oříšek, protože se pořád nemůžu rozhodnout, co to vlastně je. Je to horror? Nebo pojednání o relativitě času a životě potom? Na horror skvělé téma, to ano, ale aby z toho byl příběh, kvůli kterému nevystrčíte nos z domu, jakmile zafouká vítr, by to chtělo mnohem víc. Nebo naopak mnohem míň a byla by to super povídka. Stejně tak co se týká závěru, který to celé poslal někam do paralelních vesmírů. Možná kdybych mohla souznít aspoň s hlavním hrdinou, jenže ten mě ztratil už někde na začátku příběhu tím, jak v se v pravidelných intervalech až sebelítostně opakoval. Nepomohlo ani to, že se děj odehrává v místech, které jsme nedávno projeli a kam bych se moc ráda vrátila. Nebylo to špatné. Aj zimomriavky boli. Ale celkový dojem rozpačitý.

Igor1311
28.09.2023 5 z 5

Akože klobúk dole pred týmto dielom ktoré bolo pre mňa napínavejšie ako Trhlina. Myšlienka mysteriozneho halného vetra mi prišla ako super nápad a celá tá ponurná atmosféra pridala knihe na napätí. A to nie som žiadnym fanušíkom hororov ani mystery kníh, ale toto sa ozaj podarilo.

Janizoun
13.08.2023 5 z 5

Nejprve se musím přiznat, že horory nemusím, čtu je zřídka, ale po přečtení posledního komentáře zde, který mě zaujal (a knihu přesně vystihl), jsem si řekla, že tuto knihu zkusím. Slovensko mi je blízké, tak jsem se na knihu vrhla i s tím, že se tam i tímto způsobem moc ráda podívám a když toho na mě bude příliš, knihu odložím.
Odložení této knihy se nestalo, kniha "Smršť" mě dostala, četla jsem jí se zatajeným dechem. Napětí, momentů překvapení v ní bylo rozhodně dost. Nemůžu srovnávat, jak jsem zmiňovala, nemám horory "načteny", ale tato kniha mě zaujala a líbila se mi natolik, že si moc ráda přečtu od tohoto autora i další knihy.

n.ezn.amy
10.08.2023 5 z 5

Podle pověsti, když duje halný vítr z polské strany Tater, tak se zjevuje Větrnice a ten kdo jí pohlédne do tváře ..... zemře. Vše začíná náhodně a nevinně nálezem autokamery a zvědavostí, kdo a proč jí pohodil na odpočívadle až po pátrání s přáteli po tragédii jedné dopravní nehody. Ovšem nevěřit na pověsti se nevyplácí, protože při jízdě oblastí, kde duje halný vítr, může přijít smršť a pak okolnosti naberou velký spád, kdy nevíte co je realita a co fikce. Karikovy hororové knihy mě obrovsky baví, skvělá atmosféra zasazená do reálných oblastí Tater, kdy příběh vás hned pohltí a vy se řítíte tmou a cítíte halný vítr. Moje první kniha přečtená v originále ve slovenštině

Když duje halný, stoupá počet sebevražd, násilí, vražd a agresivity. Jenže to nezpůsobuje vítr, ten není zlý, ale iniciační.

Loohikarme
08.07.2023 3 z 5

Ne tak dobré jako ostatní Karikovy knihy. Poněkud nudné a předvídatelné. Také mě dvakrát nenatchly toxické vztahy postav.

Jaruš7
20.06.2023 3 z 5

Brodivá a únavná cesta strachem.
Styl "Trhliny" jímž autor už tak nepřekvapí.
Ani se nedivím, že si autor vybral k takovému příběhu tuto trasu. Vždy mi bylo ouzko při cestě od Mary do B.B. svahy a serpentiny, nečas a rušná doprava dají zabrat i bez přízračných postav.
Hold Slovensko se svými "záhadami".

Jessy
20.06.2023 3 z 5

Moderní horory příliš nečtu, moje první volba padla čistě náhodou na tuto knihu. Což o to napsána je dobře, dokáže vtáhnout čtenáře do děje, přesto mě však nebavila po celou dobu. Začátek byl napínavý a děj postupně gradoval, pak jako kdyby došel dech a moje racionální já se muselo ptát, proč ta hlavní postava jedná tak jak jedná.

Dajine
11.06.2023 5 z 5

Objevila jsem nového spisovatele. Láska na první pohled.

akinorev1859
16.05.2023 3 z 5

Po přečtení jeho knihy Na smrt, se mi najednou vše jeví jako odvárek... Ale jeho styl vyjadřování a psaní mě hodně baví:)

blebuska
12.05.2023 4 z 5

Smršť stejně jako Trhlina odhaluje tajemno na Slovensku... Kniha se četla sama, napětí se stupňovalo.... Ale ten konec.... Ten byl stejně jako u Trhliny zbytečný a kazil dojem z celého příběhu... Škoda

Majuš333
08.05.2023 5 z 5

'Život je v podstatě klouzání k bodu singularity, zpoza něhož není návratu - k smrti.'

'Smršť, Trhlina a Strach' sú výborné autorove knihy a je jedno, či ich čítam prvý alebo dvadsiatykrát, vždy je to so zatajeným dychom a jemným mrazením :)

'Smrt je všude. Mohou jí být světla vzdáleného auta, která se objeví daleko na kopci. Chvíli jsou vidět, potom zmizí ve tmě, jako by se vypařila. Zanedlouho se ale objeví na vrcholku dalšího stoupání a znovu se ztratí. Jsou to světla na čele smrti. Smrt si je nasadí jako klobouk a cvalem vyrazí, dohání nás, je pořád blíž a blíž. Občas světla vypne, ale nikdy se nezastaví.'

Miriam
20.03.2023 4 z 5

Karika si mě zaháčkoval už po pár prvních stránkách. Začátek byl podobný Trhlině, ale to mi vůbec nevadilo. Mám takový styl vyprávění ráda. Líbily se mi postupné gradace, atmosféra, panika a beznaděj. Odhalí se pravá povaha člověka a jde se na samé dno až nadoraz. A tohle Karika opravdu umí. Nemůžu říct, že bych se při čtení bála, ale právě ta atmosféra, kterou umí vytvořit, je návyková. Četla jsem a seděla v autě s nimi. Bezcílnost a oddalování nevyhnutelného. Závěr dobrý, ale 4*

Jancas.s
07.02.2023 5 z 5

Karikovy knihy mám moc ráda a tato mě opět nezklamala. Vše začalo záhadnou nahrávkou autokamery, děj nabíral na intenzitě a měl skvělý spád. Ale co byla pro mě opravdová smršť, to byl samotný závěr, který mě vytrhl z vlastní reality a vzal mě na filosofickou krasojízdu relativismem. To bylo skvělý.

callahanh
31.01.2023 3 z 5

Karika si pro další novelu vybral opět téma tajemných míst a (nejen) přírodních sil a vlivů, které mohou být nebezpečné. Ve Smršti jde o halný vítr, o němž asi většina čtenářů nic neslyšela, o to je to celé atraktivnější. Začátek je vynikající, protože autor rovnou uvádí do děje a strhujícím způsobem navodí temnou atmosféru a naláká k dalšímu čtení. Postupem času atmosféra houstne a kniha je dost čtivá, jenže je tu několik lehkých problémů. Prvním je to, že hrdinové nejsou úplně sympatičtí a v některých chvílích až dost protivní a nejde se s nimi úplně ztotožnit. Dalším pak některá trochu nelogická rozhodnutí, která ale k žánru patří a dají se prominout. Tím nejzásadnějším je ale asi samotný závěr, který je hodně zvláštní a zbytečně filozofický (ona už sama teorie jakéhosi "odhmotnění" Větrnice je lehce podivná) a poslední kapitola už je de facto proud vědomí, který nedává moc smysl, především se ale k němu moc nehodí zvolená ichforma, která působí nedůvěryhodně a tak nějak zvláštně, když si čtenář uvědomí, že hrdina už by měl být mimo sebe. Smršť tak určitě není špatná kniha, jen v kontextu Karikovy tvorby působí vesměs průměrně a lehce zaměnitelně. 60 %
PS: Chápu, že české nakladatelství chce mít jednotný vzhled obálek Karikových "tajemných" románů a novel, ale zrovna u Smršti by se hodila podobná, jakou mají na Slovensku s fotografií skutečného místě.

Clara_C
24.01.2023 3 z 5

Moc pěkně rozjeté tajemno a napětí. Posledních pár stránek vše zabilo. Škoda. Někdy méně je více.

Přečti_si
30.12.2022 4 z 5

Jozef Karika nikdy nezklame. Je to moje třetí kniha od něj a rozhodně obecně můj nejoblíbenější spisovatel vůbec. Na smrt ještě žádná kniha nepřekonala. Smršť je útlá knížka a stejně jako Trhlina situovaná do určité oblasti se zvláštními jevy. Je neodložitelná, čte se naprosto sama, stránky ubíhají jedna za druhou. Trhlina i Smršť mají takový hrozně zajímavý způsob vyprávění, který vtáhne do děje. Neumím to popsat, prostě se najednou zakousnete do záhady spolu s hlavní postavou jako buldoci a držíte až do konce.

Monns
28.12.2022 3 z 5

Mnohem lepší než Propast. Dala bych 4 *, nebýt toho konce, který to zkazil..

CharlesWard
25.12.2022 3 z 5

Kvalitní Karika, kterého bohužel kazí samotný závěr.

Aknit
24.12.2022 5 z 5

Skvělý! U jeho knížek mám vždy husí kůži :)

Bee240
12.12.2022 4 z 5

Jozef Karika je můj oblíbený autor...četla jsem od něj už pár knih a například kniha Strach je dle mého velice povedená.
Pan Karika píše o tématech které mám ráda...duchové, přízraky a celkově tajemno.
Smršť se jeví jako tajemný a možná pro někoho strašidelný příběh o záhadné a zlověstné Větrnici. Když přejdu neustálé filozofování hlavních aktérů (bez toho by to ale nešlo) je to dobrý příběh.
Co se týče postav samotných...jejich neustále dohadování a toxická atmosféra která se nesla celým příběhem...mě fakt bavila :D je zajímavé jak strach, nevědomost nebo neschopnost vysvětlit si co se děje s lidmi dělá hrozné věci...a v tomto příběhu je hlavním tahounem "pověst" o Větrnici a Větrnice samotná.
Osobně mi to děsivé nijak nepřišlo, ale zajímavé určitě ano. Ale představa záhadného přízraku který zabíjí lidi je super. Velice oceňuji pohled do minulosti pana Fajnora a jeho zkušenosti s Větrnicí.
Já jako čtenář bych se ale obešla bez té kaše okolo...a postavila bych příběh jen na tom jak Větrnice dohání lidi k šílenství a následné smrti.
Ale jako celek je samozřejmě kniha dobrá a i s tím hlubokým pohledem do lidské mysli je to fajn příběh.
Hvězdičku ubírám za poslední dvě kapitoly...bez nich by byla kniha o dost lepší.