Šmírák

Šmírák https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155115/bmid_smirak-Lm5-155115.jpg 4 463 135

Šmíruje život úplně cizích žen. Identifikuje se s nimi a chce o nich všechno vědět. Jako pozorovatel. Na útěku před svým vlastním bytím, které je plné neúspěchů a odmítání. Jen z dálky, avšak s naprostou oddaností, miluje krásnou Gillian Wardovou. Podílí se na jejím dokonalém životě s pohledným manželem a roztomilou dcerkou. Jednoho dne však ke svému zděšení zjistí, že se nechal ošálit vnější fasádou. Život té ženy není takový, jak se zdá. V téže době začne obyvatele Londýna děsit série vražd. Vrah si vybírá osaměle žijící ženy, které pomstychtivým, sadistickým způsobem zabíjí. Policie hledá psychopata, muže, který nenávidí ženy…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Der Beobachter , 2011

Jana09
21.12.2015 5 z 5

Zpočátku mi chvilku trvalo se začíst, ale potom mě to dost bavilo. Podezření, kdo je vrah, se podobalo pinpogáči - chvíli ten, chvíli onen :-D
Nakonec jsem vraha odhadla správně.
Knížku jsem přečetla prakticky za den a byla jsem dost naštvaná, že musím odbíhat.
Charlotte Link dokáže zaujmout - další z jejich knížek, které stojí za to.

bosorka
14.12.2015 3 z 5

Autorce nelze upřít schopnost držet čtenáře v napětí. Umí parádně míchat postavami, podezřelého udělá téměř z každé osoby, která se knížkou mihne. Některé scény jsou opravdu napínavé tak, až čtenář zadržuje dech. Bohužel pro mě knížka ztratila švih ve chvíli, kdy už bylo jasné, kdo je pachatel a z detektivky se stal trochu zbytečně natahovaný thriller. Rázem mě to skoro přestalo bavit a posledními stránkami jsem se horko těžko prokousávala. Naštěstí toto byla méně podsatná část knihy a ta předtím za to drásavé očekávání stojí.

ritta
10.12.2015 5 z 5

Skvělá kniha, moc se mi líbí autorčin styl psaní.Vraha jsem už posledních sto stran tušila,ale dočetla jsem jedním dechem.Skvěle vykreslená atmosféra,až jsem na konci měla pocit,že umrznu.

vyvodka
24.11.2015 5 z 5

Prostě super. Jedna z nejlepších detektivek, které jsem kdy četla. Zajímavé je, že zde je knížka zařazena jako román a v knihovně jako horor. Je to vlastně z každého něco. Napínavé, zajímavé, čtivé. Pro mě překvapivé, ne však nelogické, rozuzlení. Doporučuji k přečtení.

blanickaa1
14.11.2015 4 z 5

Celkem dobrý. Delší dobu mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, ale potom už to jelo. Jen chvilkama se mi zdálo, že to autorka dost natahuje.

Jane100
25.10.2015 5 z 5

Další z vynikajících děl Charlotty Linkové. Nevím, co bych k tomu měla více psát, snad jen toto: prostě bomba!

Nadík
27.09.2015 5 z 5

Přečetla jsem během 2 odpoledních letních dnů.

Temný snílek
29.08.2015 4 z 5

Kniha vyšla v edici světový bestseller, ale mě osobně nenadchla tak, jak jsem si představovala, přesto šlo o velmi vydařený thriller s napínavou atmosférou a téměř geniálním závěrem, kde se teprve ukáže, čeho je kdo schopen a nemyslím tím, jen vraha. Akorát až se konečně vyjeví i motiv, zjistíte, že je trochu otřepaný a z tohoto důvodu už vraždilo mnoho lidí. Pomsta je prostě sladká, a vůbec nevadí, že se mstíte někomu, kdo s tím nemá nic společného, nebo o tom alespoň neví. Čekala jsem sice více, ale rozhodně nejsem zklamaná.
Z počátku se vše zdálo až příliš jasné, ale postupně se zápletka komplikuje s přibývajícím počtem postav i udušených těl. V závěru už jede napětí na plné obrátky, jen chvílemi se mi děj zdál trochu natahovanější, ale to je jen další malá vada na kráse, jenž si v zápalu čtení ani nemusíte povšimnout.

Šmírák je ideální čtení pro příznivce detektivek i thrillerů, kteří ocení propracovaný děj knihy i zajímavý způsob provedení vražd. Kdo je vrahem, na to si musíte počkat až do konce, tedy pokud v sobě nemáte detektivní schopnosti a neobjevíte ho mnohem dříve.

DarekDevil
21.08.2015 5 z 5

Mně se tato kniha líbila. Četl jsem ji na dovolené a zapomněl jsem kvůli ní chodit do moře :-)

Tiffany
02.06.2015 3 z 5

Za mě hodně slabé čtení, když vím, jak autorka dokáže zaujmout (Trilogie bouřlivý čas - Divoké lupiny - Hodina dědiců .....- výborné). Myslím, že tohle není zrovna její žánr. Něco..., jako by detektivka. První půlka upachtěná, skoro bych knížku odložila, druhá jakž takž, ale žádné napětí a o sympatiích k nějaké osobě, se u mě mluvit nedá. Jelikož jsem podobně, i když o něco lépe, na tom byla u její knížky Podvod, tak pokud se bude autorka věnovat krimi, tak raději sáhnu po osvědčené severské .

Petrasuvicka
10.05.2015 1 z 5

Hodnotit knížku nebudu, protože jsem jí nedočetla, ale aspoň uvedu důvod... Že je každá kapitola ze začátku o někom jiném beru, potřebujeme se seznámit s postavami, ale po chvíli začnete ztrácet přehled o tom, kdo je kdo, protože se o něm někdo náhodou zmínil na začátku. Všechny postavy jsou strašně divné, zvláštní a kdybych s nimi trávila víc času, stane se ze mě asi taky divný člověk. Děj i sloh mi místy přišel dost zmatený, chaotický a hlavně neosobní. Myslela jsem si, že to překoušu, ale nakonec jsem to po 100 stránkách odložila s tím, že se mi Šmírák prostě nelíbí a působí na mě podivně.

Lidka
28.03.2015 4 z 5

Začala bych tím, že šmírák tedy asi není zcela vystihující název, zajímalo by mne, jaký název má originál. Tak pokud čekáte opravdové šmírování asi nebudete plně spokojeni. Ale jinak se máte na co těšit, protože Charlotte Link píše opravdu skvělé knihy a tato je jednou z nich.
Jak zážitky z dětství mohou ovlivnit psychický vývoj člověka je až neuvěřitelné. Co všechno může být motivem k tomu, že se člověk dopustí vraždy? To všechno se dozvíte když knihu přečtete. Já, ač tentokrát jsem četla v časové tísni, jsem hledala minuty, abych se posunula aspoň o pár stránek. Doporučuji.

Pedruska01
25.02.2015 3 z 5

Knihu jsem četla na dvakrát. Je to už delší dobu, ale měla jsem z toho zvláštní pocity. Vyloženě mě nudily dlouhé popisy, které nebyly nijak podstatné. Místy to bylo zajímavé, že se kniha těžko odkládala, jindy naopak, že jsem byla ráda, když jsem se jí zbavila.
Bohužel jsem věděla, kdo je vrahem, což mi kazilo takový ten pravý zážitek, ale rozhodně bych to nečekala a nikdy na to sama nepřišla.
Samsona mi bylo líto, jak byl terorizovaný vlastní rodinou. Jeho švagrové bych zakroutila krkem a jeho bratra propleskla, ať se vzpamatuje a vzmuží.
Nejsem si pořádně jistá, jak na mě Gillian působila v první půli knihy, ale v té druhé mě rozhodně ukrutně štvala. Ubohá chudinka!
Občas mě popadal dojem, že se to ukrutně táhne, ale přitom to nebylo tak zlé. Dělal to nejspíš fakt, že se v knize střídalo tolika pohledů.
Námět nebyl vůbec špatný. Jenže celkový dojem je průměrný. Což je škoda, když si uvědomím, kolik času mi ta kniha vzala. :(

Vendelína
05.02.2015 3 z 5

Charlotta Link se pustila do více detektivního žánru. Opět skloubila a vykreslila tolik postav, že jsem se až ztrácela a musela se vracet na začátek, abych si ujasnila, kdo je kdo, což mi u čtení moc nesedí. Knihu jsem zdolala po velkém úsilí. Vraha jsem neodhalila. To bylo pro mě opravdovým překvapením. Kniha nebyla špatná, ale četla jsem její lepší. A jak bylo zmíněno o názvu: opravdu mi k ději nesedí. Proč Šmírák, když je kniha nakonec úplně o něčem jiném?

Lexina
05.02.2015 4 z 5

Kniha byla zajímavá, čtivá. Líbil se mi autorčin styl psaní. U mnoha detektivek dopředu poznáte, kdo je vrah, tady jsem neměla tušení. Akorát jsem si po přečtení kniha říkala, proč se jmenuje tak, jak se jmenuje, když se děj kolem "Šmíráka" prakticky netočí. I přesto musím uznat, že je to jedna z nejepších detektivek, které jsem četla. Doporučuji.

Dousabel
01.02.2015 4 z 5

No, musím přiznat, že s první půlkou knihy jsem dosti zápasila. Nevím proč, většinou s tím nemám problém, ale nějak jsem se stále nemohla začíst. Chvílemi se tam prolínalo dosti žánrů a já stále přemýšlela, jestli to má být psychologický thriller, detektivka nebo červená knihovna, jako by autorka sama v tom měla trochu zmatek. A o sympatii k hlavním postavám se taky nedá moc mluvit :o) Ale druhá půle nebo spíše poslední třetina to docela vyspravily, tak nakonec ty čtyři hvězdy s odřenýma ušima za překvapivé rozuzlení:o)

Barbora98
27.01.2015 odpad!

Naprosto nevhodný překlad! Neustálé opakování slov, námět tuctový, postrádá napětí a originalitu!

alexis818
24.01.2015 5 z 5

Výborná kniha.moc se mi líbila.líbí se mi styl psaní této autorky,takže mě zatím její knihy nezklamaly.Doporučuji.

Lenka.Vílka
25.12.2014 5 z 5

Mozny spoler!
zaujal me namet, proto jsem se pustila do cteni...myslela jsem, ze Samson bude trochu jiny druh smiraka a kniha bude v podstate o nem a jeho konicku...ale kam se to vyvinulo? To me prekvapilo...rozhodne knihu doporucuju k precteni! Jedna z lepsich (hodne lepsich a hodne dobrych), co jsem v posledni dobe cetla! Byla jsem mile prekvapena! Od autorky si prectu i dalsi knihy!
ps: preklad podle slovniku je "pozorovatel", ale chapu, ze nazev "smirak" prodava vic, protoze vic zaujme na regalu...

dulinka
16.11.2014 3 z 5

no, ze začátku mě trochu nudila, ale nakonec se děj rozjel...