Šmírák

Šmírák https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155115/bmid_smirak-Lm5-155115.jpg 4 463 135

Šmíruje život úplně cizích žen. Identifikuje se s nimi a chce o nich všechno vědět. Jako pozorovatel. Na útěku před svým vlastním bytím, které je plné neúspěchů a odmítání. Jen z dálky, avšak s naprostou oddaností, miluje krásnou Gillian Wardovou. Podílí se na jejím dokonalém životě s pohledným manželem a roztomilou dcerkou. Jednoho dne však ke svému zděšení zjistí, že se nechal ošálit vnější fasádou. Život té ženy není takový, jak se zdá. V téže době začne obyvatele Londýna děsit série vražd. Vrah si vybírá osaměle žijící ženy, které pomstychtivým, sadistickým způsobem zabíjí. Policie hledá psychopata, muže, který nenávidí ženy…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Ikar (ČR)

Der Beobachter , 2011

Pavlína2019
03.02.2024 2 z 5

Začátek knihy mě velmi zaujal, četla se mi dobře, protože autorčiny knihy mám moc ráda.
Jenže zhruba v poslední třetině knihy už moje pozornost polevila, děj se mi velice táhnul, zkrátka mě čtení doslova nebavilo. Kniha by měla mít méně stránek. Takhle se vše dokola omílalo a podobné rozhovory opakovaly. Tudíž jsem zbytek knihy přeskákala, abych zjistila vraha. Samozřejmě překvapení. Ale jak říkám, celkově mě kniha nenadchla.

Prateri
21.01.2024 4 z 5

Začátek knihy mne ničil. Děj mne nudil. Jenomže s Charlotte Linkovou mám dobré zkušenosti, tak dostala šanci a kniha také. Nakonec dobré čtení, napínavé, ledové - mráz venku, mráz ve vztazích. Vraždy starých žen a bez motivu? Kdo vytrvá - vrah to vysvětlí. Čtyři hvězdy - za druhou polovinu - kniha u mne přece uhrála.

Babo
16.07.2023 4 z 5

Vcelku příjemné čtení :-) Konec se mi zdál trochu přitažený za vlasy,pro mě je dost nepříjemná představa,že mě někdo sleduje. Únos a hrozba smrti už byla tak nějak navíc.
Ale kniha se čte dobře,tak když si někdo chce pošimrat nervy,je to to pravé ořechové.

KKK
29.06.2023 4 z 5

Tak za mě dobrá oddychovka, klidně doporučím.

sabina5156
03.01.2023 3 z 5

Moje první a jistě poslední kniha od této autorky. Přečetla jsem jí s námahou a několikrát jsem si připadala trapně, že mě některé části i bavily. Převážně to hraje na primitivní pud lidské zvědavosti, která nás nutí přečíst si i stranu následující. V závěru se to nevyrovná žádné ze severských kriminálek (a to jsem četla dvě a ani jedna se mi nelíbila). Autorka žene do strachu spíše samu sebe ale na mě, jako na čtenáře, tento efekt přenesen nebyl.

Nofar197
06.10.2022 5 z 5

Než začnete číst, zkontrolujte zámky u dveří a zda jsou pořádně zavřená okna.

Andie022
04.09.2022 2 z 5

Od Linkové jsem toho přečetla dost, tahle kniha se mi ale táhla. Stala za to opravdu jen poslední třetina a i ta byla natáhnutá... škoda je i toho názvu, kdy čtenář očekává úplně jiný děj/postavy.

petraj30
23.06.2022 3 z 5

Od této autorky jsem četla zatím jen V údolí lišek. Tato kniha byla v lecčem stejná. Po první kapitole mi málem vypadly oči z důlků, ale po tom to opět utichlo. Ani vražda nedokázala zvednout napětí. Byla to dost velká nuda až do poslední třetiny. Pak přišlo všechno najednou a já zase zůstala s pusou dokořán.
Možný spoiler.
Mým prvním tipem na vraha, byl John. Nevěřila jsem, že může být tak poblázněný a honí se za vrahem... Proč vlastně? Upřímně, jsem mu nevěřila do poslední stránky. Ani nevím proč. Všichni se chovali svým způsobem zvláštně a na každé postavě mi něco vadilo.
Nebylo to špatné čtení, ale z počátku to bylo velmi chaotické a nudné. Konec byl sice velmi překvapivý, ale bohužel. Jednou mi to stačilo.

kahoma
28.05.2022 5 z 5

Velmi dobrá kniha, rozhodně doporučuji.

janina66
02.07.2021 4 z 5

Většina knih autorky, se rozbíhá velmi pozvolna, až nudně. Ale poté, co jsme obeznámeni se všemi hlavními postavy knihy, začne děj konečně nabírat napínavý děj. Samson byl velice zvláštní a byl mi sympatický. Ovšem kniha mohla mít trochu méně stran.

kackahracka
19.05.2021

Musela jsem s celou knížkou začínat celkem třikrát a nakonec si udělat časovou osu a seznam jmen, abych se alespoň drápkem zachytla v ději. Ovšem děj nula. Vytrhněte libovolnou stránku v diáři u deseti různých lidí, promíchejte je (to je nejdůležitější, hlavně co nejvíc časových údajů typu : středa, 5.prosince 2002) a začtěte se. Takže končím, tohle byla ztráta času.

Mikako
09.05.2021 2 z 5

Název knihy je fakt mimo. Kvůli tomu jsem čekala něco úplně jiného.
Kniha je hrozně natahovaná, mohla mít klidně o sto stran méně. Přeskakovala jsem celé odstavce.
Ne, vážně mě to nebavilo.

Jiparis
03.05.2021 5 z 5

Se svými životy nejsme spokojeni, dokud se nepřihodí něco strašného. Problém, který řeší hlavní hrdinka vypadá zpočátku jako banální nevěra, která ale rozpoutá peklo. Nesmělý člověk, který si neváží sám sebe se zachová překvapivě odvážně. A nakonec myšlenka, že život máme ve svých rukách a vždy je možné začít znovu.

genduna
23.11.2020 4 z 5

Pěkně napsané, napínavé, vše co má detektivka mít.

Ouninka
30.10.2020 5 z 5

Moc pěkná detektivka, akorát na konci jsem neudělala to wauuu, které jsem čekala....ale to nemění nic na tom, že kniha byla super !! DOPORUČUJI VŠEM !

Awča
21.10.2020 3 z 5

Kniha se nečetla úplně hladce. Autorka zpočátku zahltí čtenáře spoustou postav, ne že by nebyly zajímavé, ale je jich prostě příliš, těžko se odhaduje, které budou pro děj dále důležité, a je téměř nemožné si k některé z nich vytvořit hlubší pouto.
Děj je takový kostrbatý a zápletky překombinované.
Přesto mě čtení celkem bavilo, ke konci jsem byla pěkně napnutá.
Ale V údolí lišek mě to bavilo víc :-)

Leona333
10.10.2020 4 z 5

Zprvu jsem se trochu obávala, zda jsem si omylem nevzala ke čtení nějakou ryze dámskou knížku...Pak se děj rozběhl a závěrem jsem mohla jen zkonstatovat, že se jednalo a slušný, detektivní příběh.

Jiitush
22.08.2020 3 z 5

Druhá kniha od téže autorky, kterou jsem přečetla. Všimla jsem si, že Linková píše detektivky tím stylem, že vrah je vždy ta nejméně nápadná postava. Upřímně se mi to moc nelíbí, ráda si při čtení spojuju kousky skládačky vedoucí k vrahovi a jeho motivu, ale Linková prostě píše tak, abyste vraha neodhalili ani nevytipovali (a pak asi překvapeně vydechli: No paní, to jsem vůbec nečekal. No wow!).

Knihu bych určitě přejmenovala jinak. Šmírák není hlavní a pro příběh vlastně ani ne moc důležitou postavou, tak proč se to sakra jmenuje po něm, když podstata příběhu je úplně někde jinde? Navíc souhlasím s názory, že v originále se kniha jmenuje "der Beobachter", tedy "pozorovatel", a dle mého názoru by se jako název více hodil i v českém překladu.

Příběh mě ale jinak bavil, ze začátku se člověk musí zorientovat v postavách a pak už to jede samo... Možná bych ještě zkrátila konec, přišel mi zbytečně natahovaný, autorka se snažila vytvořit napínavý a akční konec (další nešvar současných detektivních thrillerů).

Další knihy od Linkové si pravděpodobně ještě přečtu, i když už vím, že se nemusím snažit odhadovat pachatele, bude to ta nejmíň nápadná postava :D

petrarka72
11.08.2020 4 z 5

První setkání s autorkou a příjemné překvapení. Psychologický thriller s nadstavbou. Pachatel nečekaný - a odhalování motivu a souvislostí v poslední čtvrtině napínavé a zábavné.

HaHa11
02.08.2020 4 z 5

V rychlém sledu druhá kniha od autorky (po V údolí lišek), a tím pádem už jsem trochu kritičtější. Zajímavě se rozvíjející zápletka - lámala jsem si hlavu, co proboha může všechny ty mordy a postavy spojovat, v první polovině má kniha spád. Tempo bohužel v druhé části knihy upadá - vadily mi dílčí nelogičnosti, které autorka použije v zájmu dějové linie, postavy, jimž až příliš chybí pud sebezáchovy či jsou ochotny jednat protiprávně z dost neakceptovatelných pohnutek.
Spoiler - proč proboha dcera hlavní hrdinky nepoužila mobilní telefon, když se nemohla dostat domů, ustrašená osoba otevře dveře zcela neznámému návštěvníkovi, jeden podezřelý skrývá druhého podezřelého, který je na útěku .... konec spoileru.
Šmírák je přes to všechno docela slušná detektivka, času jsem nelitovala a někdy možná dojde i na další autorčiny knihy. Takže mírně zaokrouhluji směrem nahoru.