Smích ve tmě

Smích ve tmě https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29999/bmid_smich-ve-tme-DLI-29999.jpg 4 100 14

Opět je nám zde předkládána láska zcela rozdílných lidí – zralého může a mladičké „femme fatale“, ovšem ve zcela jiné rovině. Zde se stává obětí a pouhou hračkou právě Albinus a Margot se snaží jen dostat na pomyslném společenském žebříčku co nejvýše...

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Winston Smith

Камера обскура (Kamera obskura) , 1932

Politre
26.03.2023 5 z 5

Autor slavné Lolity zde předvádí další ze svých brilantních psychologických her a znovu mě přesvědčuje, že stojí za to sehnat si i ostatní jeho díla. Kniha s přicházejícím koncem graduje do strhujícího finále.

Greenfingers
15.08.2022 5 z 5

Román, který se čtenáři (jako já) dostane "pod kůži ". Zajímavě vykreslený milostný trojúhelník ( či spíše čtyřúhelník) s perfektním vykreslením charakterů jednotlivých postav.

MilaSliacka
01.08.2022 4 z 5

Antilolita, aneb příběh o tom, jak mladá krásná intrikánka utáhla na vařené nudli hodného staršího intelektuála.

puml
20.06.2022 5 z 5

Nabokov mě nepřestává překvapovat. Sice je to takový tuctovější román autora, ale to neznamená, že jsem se nebavil, naopak, Smích ve tmě je jedním z nekomičtějších Nabokovových románů, navíc je napsán velmi svižně a přímočaře, bez zásadnějších vedlejších linií. Skoro bych řekl, že je to místy až parodie, parodie na brakový román, na film té doby, na německý expresionismus a film noir, na měšťáckou komedii a všechny ty melodramata z 20. a 30. let. Trochu mi to připomnělo filmy Fritze Langa. Některé ty přesuny a rošády hlavních postav působí jako z nějaké šachové úlohy. Zpočátku velmi odlehčený, ale ke konci notně temný (především z hlediska Albinuse) Nabokovův román. Doporučuji.

zdennyrakky
27.11.2018 4 z 5

Nabokov, stejně jako Kundera, mi není ani trochu lidsky sympatický, ale MUSÍM uznat, že byl opravdu mistr pera, kniha je výborně napsaná (přitom - pokud se nepletu - v rámci Nabokovovy tvorby jde o relativně nevýznamné dílečko). Naprosto nesouhlasím s autorkou komentáře, že postavy nejsou psychologicky propracované. A nesouhlasím ani s tím, že je to temná kniha bez naděje. Prostor pro ni tu podle mě je, záleží ovšem na čtenáři. A konečně, i sympatické postavy by tu byly, co třeba Paul? Na druhou stranu, nevím, jak trvalé dojmy ve mně z té knihy zůstanou, jestli jsem si z ní něco podstatného vzal...

Michaela98
30.09.2017 5 z 5

Plno lidí knihu srovnává s Lolitou. I přesto, že je zde spoustu shodných motivů (příklady neuvádím, žádné spoilery), dějová linie je odlišná. Smích ve tmě na mě opravdu působil temně, ale po Lolitě je to další kniha od Nabokova, s kterou jsem spokojená a jdu sáhnout po další. :)

embi
25.07.2017 5 z 5

Vzhledem k rozměrům knihy jsem si říkala, že nebude možné takový příběh plně rozvinout, ale žasla jsem. Četla jsem s úžasem, soucitem, vztekem, smutkem i zadostiučiněním. Závěrečná scéna v pokoji mě obklopila takovou depresí, že jsem jen chvíli tupě zírala a chroustala myšlenku, že tady dostalo dobro pěkně na frak.

KMiriam
12.10.2016 1 z 5

Jistě "dobře" napsaná kniha se strhujícím dějem, ale vyvolává v člověku temné pocity. Postavy nejsou psychologicky propracované, ale dopouštějí se objektivně samých podvodů, úlisností, úkladů a zla. Zlo nakonec i vítězí. Na člověka padá stín a chmura z nahlížení do soukromí, ze špatnosti a prohnilosti, nemůže v podstatě stranit nikomu, ani oběti spknutí. Kniha postrádá "světlo", naději, jakýkoli výchozí bod. Je temná, depresivní a konečné vítězství toho nejhoršího v člověku je i mou tečkou za tímto autorem.

Lejdus
10.09.2014 5 z 5

Skvělý román. Zpočátku jsem byla zmatená ohledně postav a musela si první stránky přečíst ještě jednou, abych se zorientovala, kdo je ústřední postavou knihy.
V příběhu můžeme spatřit klasický model - starší muž se zamiluje do mladší ženy, která jej však využije, jak jen může, především z finanční stránky.. Děj je však protkán různými zápletkami a je neunavující.

Elifuck
07.04.2014 5 z 5

Proboha, cožpak opravdu nejste schopni se alespoň trochu oprostit od kultu Lolity velebené i těmi, co ji četli jen proto, aby si ve svém seznamu mohli odškrtnout další z veleděl?! Ano, Lolita je skvělá, ale proč musíte neustále srovnávat? Nechcete si prostě jen přečíst skvělou novelu? Pochopitelně, není tu taková psychologie, bohatost jazyka a úvah, ale Smích ve tmě není jenom pouhou (a třeba snad chabou) náhradou Lolity! Je to skvěle vygradováno, postavy nejsou totožné, jsou u nich některé velice zajímavé polohy, kterých si ale nejspíše nevšimnete, pokud budete neustále myslet na to, že "Lolita je lepší..." Zkuste si to přečíst s čistou hlavou nezatíženou naprosto nepodstatnými úvahami, užijte si ten příběh...

anisek989
20.06.2013 3 z 5

Albina mi bylo na konci až nechutně líto ;)
Dobrá kniha, ale Lolita je Lolita ;)

Dith
17.06.2013 5 z 5

Pokud jste viděli nebo četli Lolitu a libíli se, tak je tohle plnohodnotná náhrada. Příběhy jsou si v základní linii velmi podobné a oba stejně chytlavé.
Doporučuji!

s.macuska
20.05.2013 3 z 5

Smích ve tmě byl pro mě jakousi náhražkou (v knihovně Lolitu zprostě rovna neměli...). A asi jí navždy zůstane. Do příběhu jsem se vůbec nemohla začíst. Mezi postavami jsem nenašla žádnou, která by mě zaujala a stala se mým opěrným bodem. Ovšem musím uznat, že i tak jsem poslední třetinu přečetla plná napětí a očekávání.

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Líbila se mi,ale Lolita mě zaujala více...........

ruská literatura

Vladimir Nabokov