Smích a běs

Staroruské hagiografické příběhy. Zcela jedinečný zjev představují staroruské legendy o jurodivých a o posedlých běsem tradované ústně od 11. století a zachycené později v přepisech.
K vydání připravila a předmluvu napsala Daniela Hodrová.
Obsahuje mimo jiné Život protopopa Avvakuma.

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/101428/smich-a-bes-6SD-101428.jpg 43
Literatura světová
Vydáno, Odeon

Kniha Smích a běs

Klamm
20.02.2016

Jedná se o lidové vyprávění a legendy, zachycující boj světců s pokušením. Vnímal jsem to chvílemi spíše přitažené za vlasy a přibarvené fantazií vypravěčů. Nicméně odhodlání dřívějších pravoslavných poustevníků bylo obdivuhodné a zasluhuje poklonu. Ocenil jsem kvalitu celibátu v legendě o ctihodném Mojžíši Uhřínovi. Začala ho svádět jakási urozená panička a všelijakými nástrahami ho chtěla dostat do postele. Nepodařilo se, takže to vzdala, ale na rozloučenou mu ještě nechala odříznout jeho ,,tajný úd“. On se ze svého zranění zahojil a stal se tak ikonou ctnosti. Byl pak vyhledáván jako rádce svých bratrů, kteří byli vystavování pokušení nízkých pudů. Jednoho bratra vyléčil z hříšného pomyšlení tím, že mu dal pecku mezi nohy berlí o kterou byl nucen se díky svému dřívějšímu zranění opírat. Tím jeho ,,tajný úd“ umrtvil a pokušení se jako mávnutím kouzelného proutku vytratilo.

Knihu jsem si opatřil hlavně kvůli tomu, že obsahuje i život protopopa Avvakuma, ke kterému píši komentář zde:

Ginny Napořád
Ginny Napořád