Smetanová revoluce

Smetanová revoluce https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/228875/bmid_smetanova-revoluce-PBX-228875.jpg 3 23 11

Smetanová revoluce je další román od Ivana Landsmanna, který k sobě před lety strhl pozorost svou prvotinou Pestré vrstvy. I ve Smetanové revoluci hraje hlavní roli jazyk, přesněji ostravský dialekt, jímž mluví hlavní hrdina. Bývalý horník Josef, který v nové době ztratil půdu pod nohama, s nevalným úspěchem se snaží podnikat, ale dravý porevoluční trh je na něj příliš. Zvláštní svéráz jeho mluvy a jeho bezprostřední, mnohdy i prostomyslný pohled na fungování světa a společnosti dodávají jeho příběhu tragikomický nádech. Promluvy, jež vede s kumpány po hospodách, kde plánují, co podniknou, jsou neodolatelnou směsí vulgarity a naivity.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Plus

Majto
Majto
07.06.2023 3 z 5

Príbeh postavičky, akých sa v našich krajinách pohybujú a vyskytujú tisíce. Miestami aj dosť vtipné, miestami tragické, aké myšlienkové pochody sa v ich hlavách dokážu akumulovať. Hlavne v posledných rokoch internet umožnil takýmto jedincom masovo šíriť svoju "jedinú správnu" ideológiu.

tonysojka
tonysojka
15.01.2021 3 z 5

Dodám jen,že i takoví zkrachovalci jako Jozef žijí mezi námi a všude,nejen v regionu razovitem. Landsmann měl odvahu o nich napsat,neboť se mezi nimi pohyboval a podle jeho životopisu a narážek v knize k nim měl hodně blízko.
Použití nářečí bylo jistě milé,jako místního z regionu potěšilo,zavzpomínal jsem na zapomenuté slova a hlášky,ovšem v množství dialogů někdy rušilo a působilo až otravným dojmem.
Smutný příběh člověka,jehož celou osobnost ovládl alkohol a nuda.

pipetion
pipetion
25.04.2017 3 z 5

Rozloučení se s dobou, která se již těžko vrátí. S dobou, kdy horníci fárali a byli to "chlapi". Josef, který se za takového chlapa považoval, je rázovitou postavičkou, která dlouhé roky svým nevybíravým chováním obtěžuje své okolí. Ve dvou třetinách na mě Josef působil hodně nepříjemně, ale na konci jsem ho vzala na milost. Jazykově dokonalé.

Metcheque
Metcheque
21.02.2016 3 z 5

Jazykově velmi originální sociální drama, občas lízlé absurdně-groteskními průniky. Hlavního hrdinu začnete nesnášet už po prvních pěti stranách - aneb má recenze Havířovská degradace zde v záložkách.

david7814
david7814
13.12.2015 2 z 5

Naturalisticky nahlad do sveta ex-modrych limcov, pohladom cloveka, ktoremu do hlavy vela nadeleneho nebolo. Expresivny jazyk sa objavuje v priamej, miestami spontanne aj v nepriamej reci. Po knizke som siahol s usmevom po precitani uryvku na obalke, bohuzial s odhliadnutim od dialektu, ktory moze posobit usmevne, ide skor o smutny pribeh. A to nie len sam o sebe, ale aj tym, ze je zrejme pre nasu spolocnost do velkej miery reprezentativny.

hana1070
hana1070
18.11.2015 2 z 5

Redakčně odfláknuté, spousta chyb a nepřesností... Tahle kniha asi zaujme rodilé mluvčí, hádám, že nejvíc příznivců bude z Ostravska, ti si totiž mohou originální jazyk asi nejvíc užít. Obávám se ale, že jinak velkou díru do světa neudělá. Ono totiž na podobné blbé kecy v přímém přenosu stačí zajít do nejbližší hospody čtvrté cenové skupiny. Anebo si otevřít nějaké diskusní forum třeba na novinky.cz. Křupanů, blbů, sebestředných chlapíků, kteří všemu rozumí a všude byli dvakrát, těch máme totiž tolik, že bychom je mohli vyvážet do světa.

varanbooks
varanbooks
06.11.2015 5 z 5

Blbec, že byste ho zabili. A pak vám ho začne být až líto. Majstrštyk.

Yorika
Yorika
20.10.2015 2 z 5

Knihu jsem četla v podstatě jen kvůli dialektu, který mi je jako rodačce blízký.Bohužel, toto je jedno z mála pozitiv tohoto dílka.Hlavní postava Josef, je typický buran,hospodský povaleč a ješita.Človíček, který po revoluci ztratil své jistoty a s novou dobou se vyrovnává jen velice těžce.Myslím, že každý z nás má v okruhu svých známých někoho podobného.Stačí se jen rozhlédnout kolem sebe.Bohužel,asi to není tak silné téma,nebo ho spíš autor nedokázal uchopit tím správným způsobem, aby v čtenáři zanechal nějakou hlubší stopu.Zabaví ale za týden si na knihu už nevzpomenete.

hanoule
hanoule
20.07.2015 4 z 5

Jakožto rodilá moravskoslezačka jsem byla nadšená z mi blízkého jazyka. Teď bych to jenom půjčila nějakému Pražákovi. :)

učtese
učtese
07.06.2015 3 z 5

Dialekt. Nebýt kniha psaná ostravský dialektem asi bych jí ani nedočetl a i tak se obávám, že za půl roku už si nevzpomenu o čem to bylo. S Pestrýma vrstvama to soutěžit nemůže.

RADOST
RADOST
25.03.2015 3 z 5

Žijí všude - sebestřední, přihlouplí, popudliví, hrdí, věčně nespokojení ješitní chlapíci, páni tvorstva! Burani, řízci, gřampi. Nemají svůj život čím naplnit. Realizují se v hospodách u cigaret, piva, štamprliček a velikášských řečí. Střípky ze života jednoho z nich, havířovského Josefa, nám Ivan Landsmann předkládá svérázným jazykem, po našimu. Což jako místní velmi oceňuji. Kniha mě pobavila. Věřím, že nejen v knize takové typy již vymírají.

citace, str. 123: Co ja vůbec umim? Nic!!! Enom chlastat, kuřit, žrat a štenkrovat lidi.

Ivan Landsmann
česká, 1949 - 2017