Smečka z Bagdádu

Smečka z Bagdádu https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37508/bmid_smecka-z-bagdadu-NBM-37508.jpg 4 112 23

Brožovaná vazba Během bombardování Iráku Američany v dubnu roku 2003 utekla z bagdádské zoologické zahrady smečka vyhladovělých lvů. Plná zmatku se toulala ulicemi města, až ji zastřelila americká vojenská hlídka. Tento skutečný příběh posloužil scenáristovi Brianu Vaughanovi jako základ jeho prvního románu v obrazech o skutečné ceně svobody. Smečka lvů se dostane ze zajetí a postupně odhaluje pravidla nového, pro ni nepoznaného světa. Smečka není jednotná v názoru na nově vzniklou situaci. Lvice Núr si touží vydobýt svobodu vlastní silou, jejím protipólem je stará poloslepá Safa, pro kterou je její pohodlí důležitější než volnost. Smečku doplňují samec Zill, pragmatický, pohodlný bojovník a mladý lvíček Ali, jediný z celé smečky narozený v zajetí. Smečka z Bagdádu se v USA několikrát dotiskovala a ve světě vyšla v mnoha jazykových mutacích. Kresby výtvarníka Nika Henrichona, patří k tomu nejkvalitnějšímu, co je možné v současné comicsové tvorbě vidět. Zvířata v jeho podání dokážou přesně vyjádřit své pocity i myšlenky a prostředí Bagdádu působí velice autenticky. Detailní akce střídají panoramatické dvoustrany a chvílemi se zdá, jakoby ze stránek oslepovalo ostré irácké slunce a vystupoval pouštní prach. Oběma autorům s autentičností pomáhali blogeři z Iráku, vojenští fotografové i američtí vojáci. Smečka z Bagdádu je teprve druhým comicsem Nika Henrichona. Scenárista Brian K. Vaughan před Smečkou z Bagdádu psal pouze rozmáchlé sešitové série. Na kritiku ze strany kolegů scenáristů, že nedovede napsat krátký uzavřený příběh, odpověděl právě Smečkou z Bagdádu, a byla to odpověď ve všech ohledech povedená. Smečka obdržela cenu Harvey za nejlepší román v obrazech roku 2007, britskou cenu Eagle 2007 za nejlepší román v obrazech a cenu portálu IGN za nejlepší román v obrazech za rok 2006.... celý text

Literatura světová , Komiksy

Vydáno: , Comics Centrum

Pride of Baghdad , 2006

DennisMoore
01.04.2024 5 z 5

Že mě Smečka z Bagdádu takhle semele, to jsem nečekal. Úžasný nápad vyprávět příběh zvířat, ale zároveň toho víc než o nich pořád říkat o lidech. Scénář, kresba, nemám co vytknout. A ten konec... Ten konec...

ludek.n
23.02.2023 4 z 5

V dubnu 2003, během bombardování Iráku utekli z bagdádské zoologické zahrady čtyři lvi. Toto je jejich příběh o svobodě. Scénárista Brian K. Vaughan (Y: Poslední z mužů, Sága) a kreslíř Niko Henrichon (Noe) dali dohromady příspěvky vojáků, reportérů, záchranářů, bloggerů a iráckých občanů, aby z nich sestavili skutečný příběh o tom, co se dělo v bagdádských ulicích během Irácké války. Nikoho proto asi nepřekvapí, že Smečka z Bagdádu je trochu jiná než klasické komiksy. Není to o romantice, sluncem zalitých stráních, krásných scenériích, zvířecí pospolitosti, lásce a vstřícnosti… Bagdád je městská džungle, plná trosek, špíny, krve a smradu, v níž vyhrává právo silnějšího. A přestože se v knize neobjeví jediný člověk (s výjimkou finálního epilogu) je to vyprávění o lidech, o jejich krutosti, bezohlednosti a nespoutaných ambicích. Tím, že nám ho předkládají lvi, je syrové a nemilosrdné, viděné optikou „druhé strany“ bez zjemňujících fines či pokryteckého vlastenectví. Ostatně každá válka má své hrdiny, zloduchy i nevinné oběti.

Frizer
04.01.2023 4 z 5

Krásný vizuál, na jedno přečtení fajn....nicméně popsané události nejsou v dnešní době již nijak zásadní a příběh je poměrně komorní a krátký. Na to jak bylo dílo ve své době vychvalované, mě zcela nepřesvědčilo....

666Jitka
29.11.2022 5 z 5

Komiks jsem si koupila jen náhodou k úplně jiné objednávce a musím zkonstatovat, že to byla trefa do černého - v dobrém slova smyslu. Převážně žluto-oranžovo-hnědá kresba nás přenese do rozbombardovaného Bagdádu, kde se odehrává tento velice milý a velmi smutný příběh zároveň. Vyprávění, vycházející ze skutečných událostí, nás konfrontuje s faktem, že člověk ve své touze po moci, nabubřelosti, hlouposti, sobectví a krátkozrakosti, je největší hrozbou nejenom sám sobě, ale celé planetě Zemi, kterou systematicky, nejenom válkami, bezohledně plundruje a ničí.

Ivan Kučera
24.10.2021 5 z 5

„Radovat se z čeho? Tohle není vítězství.“ Z tohto som mal od samého začiatku veľmi dobrý, ale zároveň smutný dojem, lebo som bol presvedčený o tom, že takto nastavený príbeh sa nemôže skončiť dobre. Smečka z Bagdádu kombinuje kvázi rozprávkové „hovoriace“ zvieratá s tak dospelou a vážnou témou, akou je vojna, ale v praxi to funguje geniálne a ani vám nenapadne premýšľať nad tým. Úderné tvorivé duo scenárista Brian K. Vaughan (Doctor Strange: Přísaha) a ilustrátor Niko Henrichon (diely Tajná říše, Město Hříchu a Bůh magie zo série Doctor Strange) si vzali veľké sústo, ale dokázali ho bez problémov požuť, prehltnúť a kvalitne stráviť. Je to pecka. Malý leví pochod smrti vojnou (a z toho vyplývajúcim chaosom) zdecimovanou krajinou (dej sa odohráva v roku 2003, keď Bagdad bombardovali Američania). Henrichon dal dokopy sériu desivých „post-apokalyptických“ (alebo bez úvodzoviek?) obrazov, ktoré nedostanete z hlavy (žirafa). Desivé scenérie strašnej skazy a deštrukcie, akej je schopná len príroda... a človek. Rovnako tak z mozgu však nedostanete (hoci by ste chceli) obludnú scénu s Fejdžerom. Hoci to znie neuveriteľne, komiks je inšpirovaný skutočnými udalosťami (štvorica levov skutočne pri bombardovaní utiekla zo ZOO a následne... veď uvidíte). Občas som od seba nerozoznával jednotlivé samice. A možno je to trochu krátke. Možno by si to zaslúžilo nebyť jednorázovkou, ale sériou čítajúcou minimálne 20 plnohodnotných zošitov. Dalo by sa povedať, že sa to skončí skôr, než sa to poriadne rozbehne. Ale zrejme sila a údernosť príbehu je paradoxne neparadoxne práve v jeho krátkosti, priamočiarosti a jednoduchosti. Občasné „filozofické“ reči o slobode atď. ma míňali, ale ako „len“ survival som si to užil. A treba jedným dychom dodať, že aj „reči“ majú v príbehu zmysel, keďže zvieratá väčšinu života (alebo celý, ako kto) strávili v zajatí. Kebyže raz mám spísať zoznam 50 najvýznamnejších komiksov na svete, tento by sa medzi ne (spolu s napr. Z pekla alebo Strážcami) určite dostal, preto plná paľba za 5*.

yaoiyuri
13.09.2020 4 z 5

Nádherná kresba, opravdu zajímavý námět, ale… konec přišel příliš brzy na to, aby se příběh, postavy i všechny palčivé otázky a narážky ukryté mezi panely a bubliny mohly plně rozvinout a naplnit svůj potenciál. Měly k tomu sice slušně nakročeno, ale celému dílu by vážně slušelo minimálně pár desítek stran navíc.

mirec88
08.04.2020 5 z 5

Skvelý komiks ktorý má okrem nádhernej kresby aj úžasný scenár a pár ťažšie prekusnuteľných vecí. A ten záver... Je to komiks na základe skutočných udalostí a jednoznačne ho odporúčam.

Covenant
06.09.2019 5 z 5

Sáhl jsem po komiksu pouze kvůli Vaughanovi. Normálně nemám moc v lásce příběh o zvířátkách.Tohle bylo, ale něco jiného. Bylo to surové a mělo to co říct. Trochu jsem si vzpomněl na Morissonovo MY3, i když je to z trochu jiného soudku. Ale to hlavní, to jak se lidé chovají ke zvířatům, se prolíná i tímto příběhem. O kresbě nemá cenu moc co vykládat. Snad jen, že souhlasím se zdejšími komentáři. Však se podívejte na obzor.

FuriosoR
06.06.2019 5 z 5

Kresba vás prostě oslní a příběh donutí k zamyšlení. Touha po svobodě, loajalita a skrytá poselství, která si každý přebere podle svého uvážení. Více takových komiksů, prosím.

P.S. - sice off topic, ale jedna scéna zde mi připomněla CleganeBowl z předposledního dílu 8. série Game of Thrones...(že by se GOT lehce inspiroval? :) )

JulianaH.
02.02.2019 3 z 5

Příběh mi přijde hluboký jen zdánlivě (hledání svobody je velmi filosofické téma, ale autor k němu vlastně nenabízí žádnou myšlenku). Zato obrazy, kvůli nimž jsem si knížku půjčovala od kamarádky, jsou skutečně nádherné.
Navíc mi přijde dobře, že vznikají díla, která se věnují utrpení zvířat ve válkách, a že mají úspěch u čtenářů. Když nic jiného, alespoň tohle by mohlo ukázat americkým negramotům důsledky invaze do Iráku.
A zamilovala jsem si lvici Safu, loajální lidem a skeptickou, ba cynickou k vlastnímu druhu. Byla opakem mladé Núr prahnoucí po svobodě. Charaktery zbylých dvou členů smečky, pohodlného vůdce Zilla a lvíčete Aliho, už tak zajímavé nejsou.

Elkeli
26.01.2019 4 z 5

Jeden z prvních komiksů, které jsem měla možnost si prolistovat a asi se tu budu opakovat, jako většina lidí, ale ta kresba? Jednoduše WOW. :) Škoda jen toho rychle utnutého konce.

RaggamuffinSVK
09.07.2018 4 z 5

Veľmi silný príbeh umocňuje perfektná kresba. Aj keď ide o kratší komiks, s hlavnými hrdinami som si prekvapivo rýchlo spravil blízky vzťah. Zvieratá som mal od detstva akosi radšej než ľudí a v našich ľudských konfliktoch vždy trpeli bez viny a pochopenia. O to viac ma záver zobral za srdce. Škoda, že celý komiks ubehol tak rýchlo, no na druhú stranu sa k nemu v budúcnosti určite rád vrátim. Ako píšu aj ostatní, ide o komiks, ktorý je možné ľahko odporučiť aj nie bežným čitateľom tohto žánru.

LeDock
26.12.2017 3 z 5

Fakt krásna kresba. Fakt krásne vydanie. Fakt zaujímavý príbeh. Avšak, žiaľ, aj fakt príliš krátke. Zaslúžilo by si to ešte dosť rozšíriť, lebo takto sa nestihnem s hlavnými hrdinami ani poriadne zoznámiť, nevraviac o tom, že by mi stihli prirásť k srdcu, kvôli čomu záver nepôsobí ani zďaleka tak emotívne ako autori iste chceli, dúfali a čakali. Ak by to malo zhruba raz taký rozsah, a ja som strávil so smečkou viac času a lepšie ju spoznal, bola by to pecka a viem si predstaviť, že záver by ma totálne emocionálne odrovnal. Ale aj tak stále veľmi fajn, no je to škoda, mohlo a malo to na to byť totiž oveľa viac ako len veľmi fajn.

Lenka.Vílka
19.10.2017 3 z 5

Pochopila jsem, "co tím chtěl básník říct", ale to neznamená, že jsem se u knihy bavila. Ale kresba ? Ta byla jednoznačně bravurní. Číst mě nebavilo na všech stranách, ale koukat se na kresbu bylo úplně jiné. Slintala jsem nad každou stranu. Škoda. Ale myšlenka, že pokud by komiks měl dvojnásobně stran, a všechno se víc rozebralo, se mě držela i po dočtetení.

rarášek
03.03.2017 5 z 5

Kresba komiksu je naprosto nádherná. Příběh se mi taky líbil, ale možná by se mi líbil o něco víc, kdyby byl o trochu delší. Konec byl smutný. Komiks se mi zalíbil. Nevím, co dalšího bych dodala. :)

prazskanaplava
03.01.2017 3 z 5

6/10 Převážně za kresbu. Symbolismus polopatický, na samostatnou knihu poměrně plytká zápletka. (Comics Centrum, 2010)

petrv
24.11.2016 3 z 5

příliš amerického patosu alá Michael Bay....obrázky jsou na rozdíl od toho parádní.

1972Sixo
31.10.2016 4 z 5

Geniálny nápad, podtrhnutý parádnou kresbou. Len to rýchle ukončenie mi bolo proti srsti. Vôbec by som sa nebál viac zatlačiť na pílu a prikrášliť stret oboch druhov "+ par strán viac".

jirincz
18.08.2015 4 z 5

Na prvním místě je třeba vyzvednout perfektní kresbu. Samotný scénář je také slušný a aspoň pro mě ne zrovna očekávaný konec. Mohlo se v určitých tematech jít podle mě i více do hloubky, ale zase by nějaké hlubší filozofování spíše uškodilo spádu komiksu. A ač opravdu nejsem milovníkem zvířat, v komiksech na mě zkrátka fungují. Mohlo se vynechat nějaké sexuální jiskření mezi hrdiny, či znásilnění, to mi přišlo tady opravdu úchylné...

HlavaXXII
13.04.2015 5 z 5

Nádhera!!! Z tej kresby som vo vytržení!!! Takto si predstavujem, aby dnešné komiksy vypadali - parádna kresba, veľa dobrých nápadov, inteligentný a originálny príbeh, slušný scenár, silné scény a záver.

Autoři knihy

Brian K. Vaughan