Sluha dvou pánů

Sluha dvou pánů https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459611/bmid_sluha-dvou-panu-bAy-459611.jpg 4 868 125

Divadelní hra Sluha dvou pánů je klasické italské dílo žánru commedia dell'arte z roku 1745. Slečna Beatrice, převlečená za svého mrtvého bratra Federica, přijíždí se sluhou Truffaldinem do Benátek, aby zde našla bratrova uprchlého vraha. Ten později skutečně dorazí a Truffaldino, jenž netuší, s kým má tu čest, vstoupí z vypočítavosti i do jeho služeb. Vždyť dva platy jsou přece víc než jeden. Sluha ovšem nejlépe ze všeho umí poplést, zaměnit a pomotat jakýkoli úkol, čímž zakládá dlouhý řetězec omylů, nedorozumění a komických situací. K nejznámějším ztvárněním tohoto příběhu patří inscenace pražského Národního divadla s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. (Premiéra 1994.) Toto provedení bylo i zaznamenáno pro televizní vysílání.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , 1400

Il servitore di due padroni , 1745

ReadMore
22.05.2020 5 z 5

Chytrá a inteligentné vtipná komedie, čtivý jazyk.

chrastitko
30.04.2020 4 z 5

Jako povinná četba dobrý ????... zasmějete se, vždy se mi ale jako Truffaldino vybaví Donutil ☺️.

Marekh
13.04.2020 4 z 5

Od knihy jsem očekával, že se více zasměju, ale nebylo to takové divoké, jak jsem si původně myslel. Kniha má 3 dějství. Na některých středních školách je zařazena do povinné četby. Celkově se kniha četla dobře, některé situace byly komické, jiné mi k smíchu nepřipadaly. Knihu hodnotím na 4*.

Carlo Goldoni napsal kolem 200 komedií. Komedie čerpají z původní COMEDIE DELL´ARTTE, ale pozměňují ji. Goldoniho přínosem bylo, že se herec musel vzdát improvizace, časem byly rozepsány všechny role a byly odstraněny masky.

Autor o této knize píše: „Truffaldino představuje sluhu zároveň pošetilého i mazaného. Pošetilý je při díle, které vykonává bezmyšlenkovitě a beze snahy, ale je ostrovtipný, jakmile jde o jeho lest a věc jeho zájmu. A to je pravá povaha vesničana.“

V závěru knihy se vyskytují informace o životě a díle autora, vysvětlivky a poznámky k překladu, dramatická díla, která napsal.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Trpělivost nese růže, láska jako růže není bez trní, a čím víc pro ni trápení, tím sladší láska.

Vy tomu rozumíte jako koza petrželi.

pipa36
21.03.2020 5 z 5

Kdykoli, kdekoli - ať již jako kniha nebo představení z Národního divadla, pobaví vždy. Často a ráda se k ní vracím.

laurs
26.02.2020 5 z 5

Hra, kterou jsem v podání naprosto geniálního herce Donutila zbožňovala již odmalička. Kniha je chytlavá, čtivá a zábavná. Svým způsobem sice tak trochu jednoduchá, ale i díky své nostalgii s tím vlastně nemám sebemenší problém. Rozhodně doporučuji komukoliv, kdo se chce během cesty autobusem či vlakem pobavit a nemá náladu tahat obrovské bichle.

KnihomolkaKatka
04.01.2020 5 z 5

Vynikající dílo, super je i podání Miroslava Donutila jako Truffaldina. Tohle by si měl každý přečíst.

MilanCFC
12.12.2019 5 z 5

Fantastické dílo, které skutečně pobaví. Hlavní postava s až obdivuhodně pohotovými a především lživými reakcemi. Tleskám. Možná nejsem jediný, ale místy jsem si vzpomněl na "našeho" sluhu Saturnina. A teď už jen zkouknout mistra Donutila a zasmát se znovu.

martin09
06.10.2019 5 z 5

Úžasná komediální divadelní hra, která zaujme svou spletitostí a komplikovanými pasážemi. Dynamičnost textu udržuje čtenáře v neustálém napětí. Doufám, že se mi někdy poštěstí vidět tuto hru v divadle.

Ešína
28.09.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších komediálních divadelních her. Úžasná zápletka,která Vás pobaví. Určitě stojí za přečtení.

kiki11
11.09.2019 5 z 5

Moc pěkně napsaná, vtipná a geniálně vymyšlená oddechovka. Ideální četba k maturitě, kterou máte přelouskanou za chvíli a ještě se skvěle pobavíte. Určitě doporučuji.

Zemiakol
10.09.2019 4 z 5

Krásně napsané. Čteno v rámci maturity, byla to dobrá volba. Oddechové čtení, u kterého se člověk i trochu zasměje.

Lucie1010
15.08.2019 5 z 5

Knihu jsem si vzala k povinné četbě a vůbec toho nelituji. Krásně se čte, má úžasnou zápletku a Truffaldino je prostě... Truffaldino. Doporučuji, pokud se chcete zasmát a hledáte například nějakou krátkou, dobrou knihu k maturitě.

Medasek
13.08.2019 4 z 5

Dobrá kniha na oddech. Čtivá se zajímavou zápletkou.

Venny345
20.06.2019 5 z 5

Toto byla jedna z nejlepších komedií, co jsem kdy četla! A vlastně i zhlédla... literární provedení je důmyslné a zároveň odpočinkové. Takže pokud chcete na chvíli "vypnout" a přenést se do osvícenské Itálie, respektive do Benátek a prožít s Truffaldinem všechny trampoty a průšvihy, tak potom je tato komedie pro vás. :)

Blondebookdevil
25.04.2019 5 z 5

Už konečně věřím tomu, proč je napříč staletími tato komedie tolik hraná a u lidí oblíbená. Truffaldino je prostě postava nad postavami. A brzy musím najít záznam z divadelního představení s Donutilem, škoda, že už jsem tuto mistrovskou práci v Národním divadle nestihla.

Alethea_k
17.04.2019 5 z 5

Tato komedie je velice čtivá, svižná, neustále se tam něco děje. K maturitě jednoznačně doporučuji, je ovšem dobré vidět předtím nebo potom hru na divadle. Leccos si díky tomu může člověk uvědomit, přece jen po zhlédnutí se všechno lépe propojí v jeden celek.
Text je ovšem nadčasový, mnohé věty se dají považovat za citáty, nejedná se pouze o prvoplánovou komedii.

TerraNova
04.04.2019 5 z 5

Jedna z mála těch vtipných knížek k maturitě. Určitě doporučuji k přečtení. Pobaví a nenudíte se u ní. :)

jiriburda01
29.01.2019 5 z 5

Skvělé, stejně jako představení s Miroslavem Donutilem v hlavní roli

tereza5413
25.01.2019 5 z 5

Tuhle knihu jsem si zamilovala a rozhodně si ji přečtu ještě minimálně jednou. Konec je sice odhadnutelný, ale vtipný, jako ostatně celé dílo. Rozhodně doporučuji.

amejzlík
11.01.2019 5 z 5

Další kniha v rámci povinné četby na střední škole. Jedna z nejlepších knih ke kterým, jsem se přes SŠ dostala. Děj mi připadal velmi čtivý jazyk byl jednoduchý a přitom krásný. Poté co jsem dočetla jsem se podívala na divadelní provedení které bylo jednoduše úžasné. Zdá se mi že, sluha Truffaldino je jedna z nejlepších rolí pana Donutila.