Sluha dvou pánů

Sluha dvou pánů https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459611/bmid_sluha-dvou-panu-bAy-459611.jpg 4 868 125

Divadelní hra Sluha dvou pánů je klasické italské dílo žánru commedia dell'arte z roku 1745. Slečna Beatrice, převlečená za svého mrtvého bratra Federica, přijíždí se sluhou Truffaldinem do Benátek, aby zde našla bratrova uprchlého vraha. Ten později skutečně dorazí a Truffaldino, jenž netuší, s kým má tu čest, vstoupí z vypočítavosti i do jeho služeb. Vždyť dva platy jsou přece víc než jeden. Sluha ovšem nejlépe ze všeho umí poplést, zaměnit a pomotat jakýkoli úkol, čímž zakládá dlouhý řetězec omylů, nedorozumění a komických situací. K nejznámějším ztvárněním tohoto příběhu patří inscenace pražského Národního divadla s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. (Premiéra 1994.) Toto provedení bylo i zaznamenáno pro televizní vysílání.... celý text

Literatura světová , Divadelní hry

Vydáno: , 1400

Il servitore di due padroni , 1745

katallinka
15.02.2022 5 z 5

Tento žánr mám obecně moc ráda a toto dílo patří k těm nejlepším. Nicméně na začátku je nutné si zvyknout na hlavní postavy, děj je chvilku malinko zmatený, ale nijak zásadně. Celkově se kniha velmi dobře četla a v některých pasážích jsem se neustále smála. Divadelní hru s Donutilem už od malička zbožňuji a kniha byla stejně dobrá, takže další moje oblíbená ,,povinná četba,,.

Vendy1993
04.02.2022 5 z 5

Velmi povedená divadelní hra. Je pravda, že jsem nejdřív viděla inscenaci s panem Donutilem a jako by to Goldoni napsal přímo pro něj ;) i během čtení jsem tu hru úplně viděla :D super pohodové, vtipné a rychle přečtené ;)

Ristridin
06.01.2022 4 z 5

Svižná divadelní hra s kupou různorodých zajímavých postav, která má slušný potenciál, pokud jsou pro ni vybráni kvalitní herci. Záznam z Národního pak nezklamal a nostalgicky připomněl normální časy.

Zuzanka45
27.12.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Bavila mě. Nejdřív jsem se bála, že knihu nepochopím, protože těch postav je tam mnoho, ale nakonec to dávalo hlavu a patu, a já se v příběhu naprosto vyznala. Milé čtení.

Přítelelfsky
24.12.2021 3 z 5

Většina divadelních her se musí vidět na jevišti. Toto je příklad.

Proto jen za 3.

Ainyska
10.12.2021 5 z 5

Sluha dvou pánů je moje srdcová záležitost. Poprvé jsem tuto komedii viděla v našem místním divadle, bylo to na základní škole a díky výbornému výkonu místních herců, jsem se do této hry zamilovala. Další skvělým počinem je divadelní představení s panem Donutilem a spol.. Ti tomu nasadili zase o něco vyšší laťku. Knižní předloha je také skvělá, když vezmu v úvahu léta, ve kterých vznikala. Doporučuji všem, kteří mají rádi milý a nenáročný humor.

misatrix
20.09.2021 3 z 5

Jelikoz jsem prvne videla zaznam divadelniho predstaveni, cteni mi prislo celkem nezazivne. Presto se jedna o jednu z mych nejoblíbenějších her.

Lily101
17.08.2021 2 z 5

Obsahově mi to přijde dost nezáživné. Dočetla jsem jen kvůli čtenářské výzvy, byť se děj postupně rozjel. Ale mě moc nesedí ani divadelní zpracování; holt to není můj “šálek kávy”. Přišlo mi to dost prvoplánové a tristní, což s ohledem na to, že to bylo psáno na zakázku prvoplánové skutečně být mohlo.

Dvě hvězdičky za snahu autora.

Andulino
09.08.2021 5 z 5

Divadelní představení Sluha dvou pánů s Miroslavem Donutilem patří mezi moje nejoblíbenější. Při přemítání, jakou knihu vydanou před sto a více lety si chci přečíst, byla tak volba jasná, obzvlášť proto, že jsem hledala malou a zábavnou knihu na dovolenou k moři. Oceňuji vysvětlivky a pozámky v překladu, jsou velmi zajímavé. Knihu jistě doporučuji, stránky plynou jedna za druhou neskutečným tempem a po přečtení ve vás zůstane příjemný pocit lehkosti. Neopomeňte však zmíněnou divadelní hru, v níž Miroslav Donutil celou komedii pozvedává ještě o úroveň výše.

Bmisarova
09.07.2021 4 z 5

Goldoniho Sluha dvou pánů je klasika, U které se pobavíte. Neopomeňte divadelní zpracování s Miroslavem Donutilem.

Ivanka83
14.06.2021 5 z 5

Moje srdcová záležitost. Divadelní představení s Miroslavem Donutilem jsem viděla třikrát nazivo a několikrát v televizi a pokaždé jsem si to užila. Stejně tak jsme si užila tuto knihu.

Marla
02.06.2021 5 z 5

Vtipná a stále živá divadelní hra. Člověk má sice při čtení před očima excelentního Miroslava Donutila, ale stejně dobře si lze představit jakékoliv jiné nastudování. Moc příjemná kniha.

Any26
05.05.2021 5 z 5

Jednoduchá, vtipná komedie, na kterou bych moc ráda zašla do divadla. Tak snad brzy...

kamibe
01.05.2021 4 z 5

Vybráno do ČV. Uměla jsem si při čtení představovat jednotlivé scény, přesto myslím, že bych si spíš užila divadelní představení. Párkrát jsem se zasmála, ale pořád jsem byla při čtení příliš kritická, říkala jsem si třeba, jak mohl vzít talíř s dalším jídlem, když měl náruč plnou nádobí a nebyla o tom zmínka ve "scénáři". Ovšem vymyšlené je to pěkně, a i když jsem si to čtení nevychutnala tak úplně, uznávám, že to na divadle musí vypadat výborně.

konicekbily
30.04.2021 5 z 5

Klasická divadelní komedie se záměnou postav a spoustou malých dialogů a nakupenými omyly, a to především hlavním hrdinou. Pokud budu mít možnost vidět někdy v televizi záznam inscenace Národního divadla této hry v titulní roli s Miroslavem Donutilem, nezaváhám a podívám se na ni.

terezarath
19.04.2021 5 z 5

Moc milá divadelní hra. Čte se rychle, za jedno odpoledne jsem ji hravě zvládla. Kupodivu jsem se u ní i pobavila. A to se mi u klasických dramat moc často nestává.

Sabča92
30.03.2021 4 z 5

Sluha dvou pánů je bezesporu jedno z nejpůsobivějších divadelních představení u nás. Tato klasika vznikla již v osmnáctém století a stále si drží svou oblibu a důvtip. Sluha dvou pánů je typickou divadelní komedií, která má typické charakteristické prvky, jako je obrovská slovní zásoba, záměna osobností, vražda a velká láska. Kniha je rozdělena na tři dějství odehrávajícím se v Benátkách. Na začátku příběhu nechybí soupis postav a celý příběh je protkán pouhými replikami, jak tomu zkrátka a dobře u divadelních her bývá.Pokud si zrovna vybíráte knihy k povinné četbě, Sluhu jednoznačně doporučuji.

Amneris
28.03.2021 5 z 5

Carlo Goldoni je prostě mistr psaní divadelních her. Jak je patrné, tak stačí pár postav a komedie plná záměn, omylů a skvělých konců je na světě. Je to pár let, co jsem viděla záznam hry s panem Donutilem a musím říct, že jsem se taky skvěle bavila jako teď při čtení. Rozhodně doporučuji přečíst :-)

AndulinaU
25.03.2021 3 z 5

Četla jsem znovu po 10 letech. Napoprvé jsem z knihy byla unesšna, teď mě už bohužel tolik nenadchla. Musím říct, že v divadle a tak, je to daleko zábavnější, nebo možná dnes selhala má představivost daných situací. Ale v budoucnu ji určitě přečtu znovu a své hodnocení přehodnotím

Sandruš
15.03.2021 5 z 5

Klasika, která pobaví. Několikrát jsem viděla divadelní představení s Miroslavem Donutilem a tak jsem se u knížky víc bavila, když jsem si u scén Truffaldina představila jeho.