Slovník floskulí 2

Slovník floskulí 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103070/slovnik-floskuli-2-103070.jpg 4 10 4

Slovník floskulí série

< 2. díl

Justova první abecedně řazená sbírka úvah nad polistopadovými klišé, nazvaná Slovník floskulí, vyvolala překvapivě silné reakce. Dvě reedice knihy v krátkém čase po rozebraném prvním vydání svědčí o tom, že čtenářů, sledujících úroveň veřejné debaty, je víc, než autor předpokládal. Floskule v jeho pojetí není každý významově opotřebovaný řečový obrat či vazba. Floskule není – řečeno s Karlem Čapkem – ustálené rčení, ale ustálené lhaní. Toto slovo je etymologicky svázáno s latinským „flos“, „floris“. Floskule je zakrývání, zdobení prázdna slovy. Slovník floskulí 2 pokračuje v úvahách nad módními slovními obraty, jimiž se jejich uživatelé snaží přelstít své čtenáře či posluchače.... celý text

jaroslavh
21.02.2014

Ovšem hlavní potíží s floskulemi je to, že se používají na zakrytí nevůle cokoli konkrétního říci. Proto jsou mistry v jejich využití politici, kteří je využívají na "dlouhé povídání o ničem", aby nemuseli říci něco konkrétního a nedejbože pravdivého. A redaktoři jim to baští jako pralinky. Nikdy se nepozastaví, když jim politik odpoví "že si to dovede představit" nebo "že se o tom budou bavit". A to přesto, že jim vlastně nic neřekl.

WEIL
03.01.2012

Osobně mě prodejnost této knihy překvapuje. I jejího prvního dílu.
Dost lidí totiž V.J. považuje mnohdy za kašpárka (viz "Hřmění" jako parodie na dřívější "Katovnu", kde V.J. hodně často vystupoval, a bylo to na hraně vážnosti a komedie, od Divadla Sklep).

kiddlinka
29.09.2011 3 z 5

U prvního Slovníku mi nebylo úplně jasné, jestli Just chtěl napsat jazykovědný komentář, sbírku fejetonů nebo spíš pod rouškou jazykového purismu tepat společenské jevy. Tenhle problém u druhého dílu díky dlouhé předmluvě odpadá a Just otevřeně říká, že jeho „Floskule“ jsou subjektivním výběrem vyprázdněných klišé, která ho vytáčejí. Vady, kterou u prvního dílu považuji za tu opravdu zásadní, se ale Just ani tady nezbavil: pořád píše tak, jako by mu čtenář mohl vidět do hlavy a jako by bylo i bez vysvětlení samozřejmé, co mu na konkrétním vyjádření vadí a kam těmi početnými citacemi míří. Justovu práci „nicméně“ i přes mně nelibé směšování jazykové kritiky s osobními politickými názory i tak oceňuju, protože oba Slovníky „v drtivé většině“ „chytře“ „mapují“ tu jazykovou „scénu“, kde se to bezobsažnými pentličkami hemží tak, až z toho člověku jde „mráz po zádech“. A vy to dobře víte!

WEIL
24.08.2011

Floskulí i frází, které se užívají není na dvě větší knihy, takže v tomhle druhém díle už jsou ty méně používané.