Slovensko NOIR

Slovensko NOIR https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/461126/bmid_slovensko-noir-KSH-461126.jpg 4 11 5

Slovensko NOIR je multižánrové dielo, ktoré spojilo 17 popredných slovenských autorov, 17 hercov, režisérov, muzikantov a talentovanú akademickú maliarku. Spoločne prinášajú výpoveď o nás a o Slovensku v aktuálnych časoch. Viac než 340 strán plnofarebnej tlače zabalených v pevnej väzbe s umeleckou obálkou. Vnútri na vás čaká 17 originálnych príbehov od popredných slovenských autorov a krásne ilustrácie výtvarníčky Kataríny Vavrovej. Noir znamená v umení čierno-biely. Vyhranený, jasný pohľad na situácie, v ktorých žijeme, na príbeh. Ale noir je aj temnota, aj modrina, sinka a dokonca znamená aj stred terča. Divadlo, literatúra, výtvarné umenie, hudba, umenie ako také je, aj keď to mnohí ľudia stále nevidia, náš najlepší priateľ. Pretože iba najlepší priateľ má odvahu upozorniť nás na naše chyby a prešľapy. Umenie triafa priamo do srdca.... celý text

Detektivky, krimi , Horory , Thrillery

Vydáno: , Ezopo

smazenaryba
01.09.2022 3 z 5

Na papieri to znie skvelo. Spoločný motív, veľké mená zo slovenskej umeleckej scény, mladší aj starší spisovatelia, bezprecedentné audio spracovanie, originálna hudba. Bohuziaľ, samotné texty sa pohybujú zväčša na úrovni priemeru, výber pôsobí nekoherentne a zážitok, ktorý sa snaží názov prezentovať, sa nedostavil. A to sú veci, na ktorých každá zbierka stojí a padá. Soltész, Lavrík a Šikulová to z biedy nevytrhnú. Takmer by som chcel napísať, že to spracovanie, predovšetkým audio, bolo s ohľadom na obsah až príliš dobré. Ako projekt veľmi zaujímavé, nebránim sa pokračovaniu, len by som kládol väčší dôraz na samotné texty. Skladby, ktoré sú súčasťou audioverzie, sú vynikajúce.

ErikaKej
04.01.2022 5 z 5

Veľký umelecký zážitok je audio podoba. Kvalitné príbehy brilantne prednesené. Najmä prvých 6 príbehov je super. Určite odporúčam.

Ivan F
03.11.2021 5 z 5

Veľmi príjemný zjav na slovenskom literárnom poli. Sú to síce poviedky a k tým ja nemám najvrelejší vzťah, ale obsah a spracovanie knihy je skutočne super. Pre mňa osobne je najlepou poviedkou Vražda v kúpeľnej ulici, to je skutočný majsterštyk. Priaznivcom série o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi dávam do pozornosti poviedku Mátohy na Krížnej, ktorá je sólopríbehom notára v Prešporku a čitatelia sa dozvedia, čo to znamená prefúknuť komín, aby nebuchli sadze. :-) Nie všetky poviedky ma zaujali, ale ako celok hodnotím Slovensko noir skutočne pozitívne.

1972Sixo
30.03.2021 5 z 5

Ambiciózna multimediálna a multižánrová zbieka súčasných slovenských autorov všetkých generácií. Mám len knihu bez (pre mňa zbytočných) bonusov a som milo prekvapený. Ťažká, na 120g kriedovom papieri, s ilustráciami (ktoré sa ale nehodia ku každej poviedke a vyznievajú skôr ako bulletin z výstavy manieristickej maliarky) vo fakt pevnej väzbe. Kúpil som si ju na podnet jedného z autorov. Neľutujem!
Nie všetky poviedky sú perfektné, no zlá tam nie je.
Hodnotenia s komentármi k jednotlivým poviedkam som nahádzal do ich sekcie.

Ivan Kučera
14.01.2021 4 z 5

Veľkolepý projekt obsahujúci nielen 340-stranovú (!) zbierku poviedok s tvrdou väzbou a ilustráciami od akademickej maliarky, ale tiež zberateľskú magnetku a tri CD, pričom na jednom je originálna hudba vytvorená špeciálne pre tento projekt (dynamickým spôsobom zmodernizované slovenské ľudovky) a na dvoch sú všetky poviedky zo zbierky nahovorené poprednými slovenskými hercami. Čaká vás séria drsných a temných, ale i odľahčenejších príbehov o nás, o Slovákoch, o našej krajine, o tom, akí sme a o tom, či je to tak zle alebo dobre (ale skôr zle, ako dobre). Aby som len nechválil, tak dodám, že osobne mi trochu nesedeli za každú cenu vulgárne poviedky; nechápte ma zle, nadávky vedia skvele oživiť text, ale tu to bolo v niektorých prípadoch predsa len už jemne cez čiaru resp. samoúčelné. Inak ale parádna zbierka (najviac ma bavili poviedky od Jurajov Thala a Červenáka a zábavné zamyslenie od Milana Lasicu). Aby som nebol obviňovaný z nadržiavania tomuto projektu, tak na rovinu poviem, že tu mám hororovú krimipoviedku Votrelcovňa o zranenej sexi policajtke, ktorá uprostred lesov stráži temné miesto činu a zisťuje, že tam možno nie je sama. V audioverzii ju načítala Penny z Teórie veľkého tresku alias Daniela Šencová. Aktuálne sa zvažuje nad jej sfilmovaním.