Slovenské hrady

Slovenské hrady https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335355/bmid_slovenske-hrady-qRO-335355.jpg 4 11 3

Výber z veľmi populárneho trojzväzkového vydania Janotových Slovenských hradov. Historické úvody sú nahradené novými poznámkami súdobého historika. Kniha je spestrená výberom z množstva obrázkov, rytín a kresieb, ktoré zozbieral Ľ. Janota za dlhé roky vášnivého záujmu o slovenské hrady.

Arcticus
04.04.2022 4 z 5

Súbor povestí viažucich sa k niektorým z našich najznámejších hradov, obohatené o maľby, či dobové fotografie. Príjemné a nenáročné čítanie, ktoré rád čítam pred návštevou hradu a považujem to ako zaujímavý doplnok k praktickým informáciám.

haki34
04.02.2022 4 z 5

počúvané ako audiokniha...asi tretinu povestí som poznala z Domastových Povestí o hradoch (ktoré z tvorby Ľudovíta Janotu vychádzajú) - Bystrická lutria, Štiavnický dievčenský hrad, Pustovník pod pustým hradom, moja najobľúbenejšia z detských rokov Striga na Vršatci a mnohé ďalšie...
Zoznámila som sa s mnohými novými...veľa povestí sa drží nadrirodzena, Tureckej tematiky, objavia sa sudičky, mudri a spravodliví, ale aj hlúpi hradní pání (Šomošské slamené vojsko..)
Veľmi potešil odborný úvod, kde nás autor zoznámil so stavbou hradu, obvyklými útvarmi a tvarmi veží, ktoré sa na hradoch vyskytovali..opevnenia, ale i zásobovacie možnosti, zavlažovanie, studne. Každú povesť potom předcháza úvod ku konkrétnemu hradu, ktorý sa k nej viaže...
Veľmi pekné...doporučujem. A podrobnejšiemu štúdiu hradov a povestí treba doporučiť autorov trojdielny cyklus...(k tomu som sa ešte podrobnejšie nedostala..)

Lessana
06.03.2018 3 z 5

Vidieť, že Ľudovít Janota mal k slovenským hradom blízko, že cítil na hradných kopcoch dávnu slávu majestátnych budov tam kedysi stojacich... Dal si robotu zozbierať povesti o slovenských hradoch, pozháňať ich dobové rytiny a kresby, aby ich mohol v takejto ucelenej forme predstaviť čitateľskému publiku.
V knihe nájdeme pri každom hrade jeho lokalizáciu a historický úvod, ktorý je stručným prierezom storočiami so zmienkami o rodoch, obyvateľoch toho-ktorého hradu. Za tým nasleduje povesť, prípadne povesti (viacero k jednému hradu) viažúce sa k tajomným a aj dnes záujem vzbudzujúcim pahorkom, písané archaickým a, aby som citovala doslov (ktorý, na moje veľké počudovanie, knihu skôr przní ako chváli), sentimentálno-romantickým štýlom. A v texte povestí si môžeme poobzerať dobové vyobrazenia hradu, ako aj kresby zrúcanín.