Slovácko sa súdí aj nesúdí

Slovácko sa súdí aj nesúdí https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/131035/bmid_slovacko-sa-sudi-aj-nesudi-9yU-131035.png 5 164 42

Vítejte na Slovácku! Příběhy, které k nám promlouvaly z televizních obrazovek, máte nyní možnost přečíst si také v knižní podobě. Nechejte na sebe působit osobitý humor a náladu starého Slovácka, kdy každý věděl o druhém vše, i když to mnohdy nechtěl připustit. A kdybyste si nevěděli rady s některými slovíčky, na konci knížky je malý slovácký slovníček.... celý text

Sisssi
20.08.2019

Skvělé! Jeden z klenotů naší humorné knižní i filmové tvorby.

ujunka
06.08.2018 2 z 5

Já jsem se do knížky bohužel nedokázala začíst a louskala jsem ji po těch kratičkých kapitolách celkem dlouho .. až jsem ji ve 2/3 odložila. :-\

ElizabethK
01.06.2018 5 z 5

Nádherná kniha plná drobných příhod ze života slovácké vesnice. Oceňuji ji nejen díky zapsání našeho perfektního nářečí, ale i díky samotným příhodám. Několikrát jsem se při čtení smála nahlas buď komickému vyústění příběhu anebo netypickým nadávkám či pouhým přirovnáním, kterých bylo v knize opravdu hodně (např. byl nalétý jak lampa, namotaný jak špulka).
Oceňuji také slovníček vzadu, já jsem ho sice nevyužila, ale činí knihu dostupnější pro lidi, kteří neměli to potěšení vyrůstat v našem malebném regionu.

DuncanIdaho
31.03.2018 5 z 5

Humorná kniha, která kdykoli pozvedne náladu. Humor, ponaučení, moudrost atd. prochází celou knihou. Ještě že jsem ji četl doma, kdybych ji četl v autobuse při cestě do nebo z práce, asi by se lidé na mě dívali divně, až bych smíchy vyprskl. Né, že bych se takto řehnil celé knize, ale několik situací tam takových bylo. Rozhodně tuto knihu doporučuji proti špatné náladě.

marimari
04.03.2018 5 z 5

Všechno už napsali předchozí čtenáři. Lidová moudrost, jazyk, zrcadlo lidských vlastností, vztahů. Při čtení si odpočinete, pobavíte, pohodově naladíte.

delatrix
21.02.2018 5 z 5

Úžasná kniha. Na to, že jsem že Slovanská byly v knize i slova, kterým jsem nerozuměla a nikdy je neslyšela. Jde o zdroj ve kterém se skvěle do budoucna dochova slovácký jazyk. Moc doporučuji.

Magdalena5
16.01.2018 5 z 5

Tož ten zdroj veškerej múdrosti předkládám jako předlohu pro seriál do čtenářské výzvy. Je to kus, který mě provází už hodně desetiletí mého života a sahám po něm velice často.

AnetaKor
03.11.2017 5 z 5

Jeden z klenotů české literatury. Jen je veliká škoda, že ten svět už neexistuje...

Teron
24.09.2017 5 z 5

Kus, ke kterému se v rodině vracíme stále a znova, známě ho prakticky nazpaměť, používáme hlášky postav i v běžné konverzaci a nikdy, nikdy, nikdy neomrzí...

85098211
22.06.2017 5 z 5

Knihu jsem četla před mnoha lety a dokonce opakovaně, protože jsem se do historek Zdeňka Galušky zamilovala hned na první dobrou ;-). Většinou jsem je četla ve vlaku cestou do školy a mohla jsem se doslova pomlátit smíchy. A i po letech si na vyprávěnky ráda vzpomenu. A slovácké nářečí se mně líbilo moc - nedokážu si představit, že by kniha byla napsána ve spisovném jazyce, to by se ten humor všecek vytratil...

medlovice
10.05.2017 5 z 5

Nikdy nepřestane nudit, mám ji v autě a když čekám na toho mojého až si nakoupí v nudném obchodu hned po ní šahám a čtu.

ZuzziŠ
16.11.2016 3 z 5

Na začátku všeho přiznávám svoji hloupost, že jsem se zcela dobrovolně jala číst knížku ve slováčtině a pak se divila, že mě ten jazyk naprosto rozčiluje (z osobních důvodů nemající ve skutečnosti žádnou spojitost se Slováckem).
Když jsem se ale prokousala řečí a četla příběhy, které jsem ale všechny odněkud znala (třeba ze Šumaře na střeše), tak ten jazyk byl tím nejzajímavější a nejcennější částí celé té knihy. Na druhém místě je nádherný závěr. A na třetím některé trefné a fakt skvělé hlášky.
A pak, bohužel, dlouho nic.

HYPNOS88
16.07.2016 5 z 5

Rodinné dědictví. Až po letech jsem zjistil z jaké knihy je polovina hlášek mojí maminky, která nám to později předčítala po větších pasážích abychom byli v obraze. No a samozřejmě jsme s bratry do teď pajtáši fůsatí :D

Eliška_P
12.04.2016 5 z 5

Slovácký klenot aneb díky Bohu za autory, jako je Zdeněk Galuška, kteří pro Slovácko udělali to nejlepší právě tím, že jej zachytili takové, jaké je. Štěglivé, hrdé, veselé, místy až tragikomické, ale především upřímné a srdečné.

Boby17
26.03.2016 5 z 5

Tož tahle knížka prostě nemá chybu! ... Na sirotky, tož to ja. To bych si liščil eště jednú!

qwill
24.01.2016 5 z 5

abych nezapomněl, že su Pražák, ale od Hradišča

Dokáď ty štyré ušmúranci lozili enom po stařečkovi, tož to eščě ušlo. Ale jak začali byt familijérní a vybírali si ostatní osazenstvo ve vagóně, tož dvá hnedkaj stali, vyšli ven a už sa nevrátili. Ale místo nich stáli ve dveřách průvodčí a přísno prohlásili:
"Strýcu, buď tady bude ticho a pořádek, lebo vám udělám nepřijemnosť!"
Stařeček stíhaný těžkým osudem enom zamrkali, utřeli si zapotěné čelo a zúfalo pronésli: "Nepřijemnosť? Už neuděláte, pane konduchtér - a počúvajte, proč: Umřeli nám ve Vracově kmotřenka a jedeme ím na pohřeb. Dyž sme vycházali z chalupy, Kača spadla do močůvky a včil sa suší doma na peci. Jurka aj z věncem vylézl v minuléj stanici, nahlédnutí z okna ně stálo fajku s císařem pánem, Franckovi uletěl nový širáček, Anéžka má plné gatě a Jozéfek zežrál lístky . . . Tož ně včíl řeknite, jakú nepříjemnosť ně ešče možete udělat vy?"
Pán konduchtér, kerý měli takých děcek devět, vyslechli stařečkovu kalváriju stojačky jak při hraní rakúskej hymny, enom hlavu měli zvěsenú. Potem dobrácky poklepali stařečka po rameni a pravili:
"Tož pravíte, strýcu, že jedete na pohřeb do Vracova? Až teda vlak zastaví, tož hnedkaj všecí vylezte, lebo tento vlak jede do Hradišča a né ke Kyjovu . . . "

anetka.repova
12.08.2015 5 z 5

Naprosto úžasná knížka, i to nářečí je fantastické. Knihu si čteme s tatínkem a můžeme se u ní smíchy počůrat :D. Neomrzí ani po 100 přečtení. A ty hlášky to je fakt něco. I v běžném životě je s tátou používáme a zasmějeme se pokaždé když na ně dojde řeč. :D

mazlak
16.05.2015 5 z 5

Pokud si člověk chce chvíli odpočinout a zapomenout na všední starosti, měl by sáhnout po této knize. Krátké humorné příběhy, slovácké nářečí to vše napomáhá čtenáři při odpočinkové četbě k dotváření představ o prostředí děje. Všem doporučuji!!!

Palele
29.04.2015 5 z 5

"Host do domu, čagan do ruky". Stačí, když tuhle knihu chytím do ruky a vykvete mi na tváři úsměv od ucha k uchu. Už jsem ji četla několikrát, ale rázovité figurky a příhody ze starého Slovácka mě vždycky spolehlivě dostanou do kolen. Jedna z mých nejoblíbenějších historek je, když si jedna z postav jde půjčit k hajnému saně a celou cestu přemítá o tom, zda mu hajný saně půjčí či ne a vzpomíná na všechny naschvály, které si navzájem způsobili. Nakonec dospěje k přesvědčení, že určitě odmítne a tak když konečně dorazí k cíli, zařve pouze na zmateného hajného :"Strč si ty saně do řiti, ty pajtášu fúsatý" a odkráčí zpátky k domovu.

narcisonanis
28.08.2014 4 z 5

Jako folkloristovi a člověku tíhnoucímu k tradicím jsou mi lidové příběhy Galušky sympatické blízky, poznávám v nich podobu vyprávění mých vlastních staříčků a navrací mě to tak ke kořenům a zpátky do dětství. Malé i větší žertíky a naschvály vás rozesmějí a leckdy vám nad nimi zůstane rozum stát.
O hvězdu méně dávám z osobních důvodů... hlavní vypravěč stařeček Pagáč mi nebyl zrovna sympatický a trochu to tak ovlivnilo můj pohled na věc. Jednotlivé příběhy jsou sice krátké a tím pádem také čtivé, po čase mi však i tak některé přišly nudné a předvídavé. Se slováckým dialektem nemám problémy, jen mi jeho psaná forma trochu nešlo "přes oko" – zkrátka nářečí patří do huby, ne na papír :)

Morava zfilmováno Slovácko

Zdeněk Galuška
česká, 1913 - 1999
1972  91%Slovácko sa nesúdí
1969  92%Slovácko sa súdí
1987  95%Slovácko sa súdí aj nesúdí
1977  98%Stařeček Pagáč vyprávjajú

Kniha Slovácko sa súdí aj nesúdí je v